02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

دوچرخه سواری چه فوایدی دارد؟

ادیبه کریم پور 19 /تیر/ 1402
دوچرخه سواری چه فوایدی دارد؟

دوچرخه سواری چه فوایدی دارد؟


برای تناسب اندام و سلامت باید از نظر بدنی باید فعال باشید. فعالیت بدنی منظم می تواند از شما در برابر بیماری های جدی مانند چاقی، بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های روانی، دیابت و آرتریت محافظت کند. دوچرخه سواری منظم یکی از بهترین راه ها برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مرتبط با سبک زندگی بی تحرک است. دوچرخه سواری یک ورزش سالم و کم تاثیر است که می تواند برای افراد در هر سنی، از کودکان خردسال تا بزرگسالان مسن تر، انجام شود. همچنین سرگرم کننده، ارزان و برای محیط زیست خوب است. سوار شدن دوچرخه به محل کار یا مغازه یکی از کارآمدترین راه ‌ها برای ترکیب ورزش منظم با برنامه‌ های روزمره است. تخمین زده می شود که یک میلیارد نفر هر روز دوچرخه سواری می کنند که برای حمل و نقل، تفریح و ورزش مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه بتوانید مسافت طی شده با دوچرخه را بسنجید باید از محصولاتی مانند سنسورهای دوچرخه استفاده کنید.


دوچرخه سواری برای استفاده


تنها دو تا چهار ساعت در هفته طول می کشد تا به بهبود کلی سلامت خود برسید. فواید استفاده از دوچرخه عبارت است از:


ضربه کم: نسبت به سایر اشکال ورزش باعث ایجاد فشار و آسیب کمتری می شود.


یک تمرین عضلانی خوب: دوچرخه سواری از تمام گروه های عضلانی اصلی هنگام رکاب زدن استفاده می کند که به می توان مسافت طی شده ی خود را با سنسورهای کیلومترشمار دوچرخه بسنجید.


آسان و راحت: بر خلاف برخی ورزش های دیگر، دوچرخه سواری به مهارت های فیزیکی بالایی نیاز ندارد. اکثر مردم دوچرخه سواری را می دانند و وقتی یاد می گیرید و راحت از آن استفاده می کنند.


برای قدرت و استقامت مفید است: دوچرخه سواری استقامت، قدرت و آمادگی هوازی را افزایش می دهد.


مدت زمان استفاده ی دلخواه: دوچرخه سواری را می توان با شدت بسیار کم برای شروع، در صورت بهبودی پس از آسیب یا بیماری، انجام داد، اما می توان آن را به یک تمرین بدنی سخت تبدیل کرد.


یک راه سرگرم کننده برای تناسب اندام بهتر: ماجراجویی و حسی که از پایین رفتن از تپه ها و بیرون رفتن از ساحل به دست می آورید به این معنی است که احتمال بیشتری دارد که به دوچرخه سواری منظم ادامه دهید، در مقایسه با سایر فعالیت های بدنی که شما را در داخل خانه نگه می دارند یا به زمان ها یا مکان های خاصی نیاز دارند. با استفاده از کیلومتر شمار دوچرخه می توانید این مسافت را نیز محاسبه کنید.


زمان کارآمد: دوچرخه سواری به عنوان یک روش حمل و نقل جایگزین زمان بی تحرکی (نشستن) صرف رانندگی با وسایل نقلیه موتوری یا استفاده از مترو یا اتوبوس با ورزش سالم می شود.


فواید دوچرخه سواری منظم برای سلامتی


دوچرخه‌ سواری عمدتاً یک فعالیت هوازی است، به این معنی که قلب، رگ ‌های خونی و ریه ‌های شما همگی ورزش می‌ کنند. شما عمیق‌ تر نفس می ‌کشید، عرق می ‌کنید و دمای بدن را افزایش می ‌دهید که سطح تناسب اندام شما را بهبود می ‌بخشد. مزایای سلامتی دوچرخه سواری منظم عبارتند از: افزایش آمادگی قلبی عروقی، افزایش قدرت و انعطاف عضلانی، بهبود تحرک مفصل، کاهش سطح استرس، وضعیت و هماهنگی بهترف استخوان های تقویت شده، کاهش سطح چربی بدن، پیشگیری یا مدیریت بیماری، کاهش اضطراب و افسردگی می باشند.


دوچرخه سواری و کاهش بیماری های جدی


دوچرخه سواری می تواند سلامت جسمی و روانی را بهبود بخشد و احتمال تجربه بسیاری از مشکلات سلامتی را کاهش دهد که عبارتند از:


چاقی و کنترل وزن: دوچرخه سواری راه خوبی برای کنترل یا کاهش وزن است، زیرا سرعت متابولیسم شما را افزایش می دهد، عضله می سازد و چربی بدن را می سوزاند. اگر می خواهید وزن کم کنید، دوچرخه سواری باید با یک برنامه غذایی سالم ترکیب شود. دوچرخه‌ سواری یک شکل راحت از ورزش است و شما می ‌توانید زمان و شدت آن را تغییر دهید که می توان سرعت آن را زیاد کرد و یا می ‌توان آن را به آرامی و متناسب با شما انجام داد. برای اینکه بتوانید سرعت خود را بسنجید، از سرعت سنج های دوچرخه استفاده کنید. تحقیقات نشان می دهد که باید حداقل 8400 کیلوژول (حدود 2000 کالری) در هفته از طریق ورزش بسوزانید. دوچرخه سواری ثابت حدود 1200 کیلوژول (حدود 300 کالری) در ساعت می سوزاند.اگر روزی دو بار دوچرخه سواری کنید، کالری سوخته شده به زودی اضافه می شود. تحقیقات بریتانیایی نشان می دهد که نیم ساعت دوچرخه سواری در روز باعث سوزاندن حدود پنج کیلوگرم چربی در طول یک سال می شود.


بیماری های قلبی عروقی: بیماری های قلبی عروقی شامل سکته مغزی، فشار خون بالا و حمله قلبی است. دوچرخه سواری منظم قلب، ریه ها و گردش خون شما را تحریک و بهبود می بخشد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. دوچرخه سواری ماهیچه های قلب شما را تقویت می کند، نبض استراحت را کاهش می دهد و سطح چربی خون را کاهش می دهد. تحقیقات همچنین نشان می دهد افرادی که با دوچرخه به محل کار خود می روند دو تا سه برابر کمتر از مسافران اتومبیل در معرض آلودگی قرار می گیرند، بنابراین عملکرد ریه آن ها بهبود می یابد. یک مطالعه دانمارکی که طی 14 سال با 30000 نفر بین 20 تا 93 سال انجام شد، نشان داد که دوچرخه سواری منظم از افراد در برابر بیماری قلبی محافظت می کند.


کاهش خطر ابتلا به سرطان: بسیاری از محققان رابطه بین ورزش و سرطان، به ویژه سرطان روده بزرگ و سینه را بررسی کرده اند. تحقیقات نشان داده است که اگر دوچرخه سواری کنید، احتمال سرطان روده کاهش می یابد. برخی شواهد نشان می دهد که دوچرخه سواری منظم خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.


کاهش دیابت: میزان دیابت نوع 2 در حال افزایش است و یک نگرانی جدی برای سلامت عمومی است. تصور می شود که عدم فعالیت بدنی یکی از دلایل اصلی ایجاد این بیماری در افراد باشد. تحقیقات گسترده در فنلاند نشان داد افرادی که بیش از 30 دقیقه در روز دوچرخه سواری می کنند، 40 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.


آسیب های استخوانی، آرتریت: دوچرخه سواری قدرت، تعادل و هماهنگی را بهبود می بخشد. همچنین ممکن است به جلوگیری از افتادن و شکستگی کمک کند. دوچرخه سواری یک ورزش ایده آل در صورت ابتلا به آرتروز است، زیرا این یک ورزش کم تاثیر است که فشار کمی بر مفاصل وارد می کند. دوچرخه سواری به طور خاص به پوکی استخوان (بیماری نازک شدن استخوان) کمک نمی کند زیرا یک ورزش تحمل وزن نیست.


بیماری روانی: شرایط سلامت روانی مانند افسردگی، استرس و اضطراب را می توان با دوچرخه سواری منظم کاهش داد. این به دلیل تأثیرات خود ورزش و به دلیل لذتی است که دوچرخه سواری می تواند به همراه داشته باشد.


دوچرخه سواری دست و سلامتی: چرخه های دستی شبیه به سه چرخه های خوابیده هستند، اما به جای پدال های پا، با دست کار می کنند. در صورت لزوم می توان از تسمه های نوار چسب برای محکم کردن دست ها روی پدال ها استفاده کرد. این سبک از سه چرخه به افراد قطع عضو، افرادی که آسیب های نخاعی دارند و افرادی که از شرایط خاصی مانند سکته مغزی بهبود می یابند اجازه می دهد تا به عنوان نوعی ورزش و تفریح دوچرخه سواری کنند. دوچرخه سواران دستی از مزایای قلبی عروقی و هوازی مشابه با دوچرخه سواران دیگر بهره مند می شوند.


موارد لازم برای اینکه بتوانید یک دوچرخه سواری حرفه ای و عالی داشته باشید، سنسورهای سرعن سنج و کیلومتر شمار، چراغ قوه ی دوچرخه، بطری آب می باشند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha