02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چای ساز چیست و چگونه کار می کند؟

ادیبه کریم پور 11 /تیر/ 1402
چای ساز چیست و چگونه کار می کند؟

چای ساز چیست و چگونه کار می کند؟


امروزه تولید کنندگان محصولات برقی زیادی را تولید می کنند تا بتوانیم بهتر و سریعتر از رو های سنتی کارهای خود را انجام دهیم. لوازم های آشپزخانه یکی از محصولاتی هستند که به طور فوق العاده ای مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از افراد از چای سازهای برقی مختلف استفاده می کند تا بتوانید آب مورد نیاز را برای درست کردن چای، دمنوش، غذا، شیر کودکان و... به جوش آورد. چای ساز دارای مدل های مختلفی هستند که هر کدام از آن ها با ویژگی و قابلیت های متفاوتی ساخته شده است. برخی از چای سازها به صورت ایستاده طراحی شده اند، برخی دیگر روی یک صفحه لمسی و برخی دیگر تنها روی یک پد حرارتی قرار گرفته اند. با توجه به تنوع آن ها می توانید بهترین مدل را با سلیقه و نیازهای خود خریداری کنید. در سایت اولان کالا محصولات بسیار عالی و با کیفیتی موجود شده است که می توانید با قیمتی عالی، بهترین کیفیت را خریداری کنید. در ادامه ی مطلب به بررسی انواع چای سازها می پردازیم که نوع کارکرد آن را ارزیابی می کنیم. 


تاریخچه کتری و چای ساز


قبل از ظهور چای سازهای برقی، مردم از کتری های معمولی استفاده می کردند. بنابراین یکی باید کتری ها را روی اجاق گاز می گذاشت تا آب به جوش می آمد. فشار بخار در کتری درب را فشار می دهد و صدای سوت می دهد و کاربر را از جوشاندن آب آگاه می کند. پس از مدتی چای سازهای مختلفی تولید شدند که این کار با اضافه کردن دسته و درب خنک کننده بهبود یافته و از سوختن دست افراد جلوگیری می کند.


چای سازهای برقی کدامند و چند نوع دارند؟


یکی از کاربردی ‌ترین وسایل ‌هایی که در خانه باید وجود داشته باشد، چای ‌سازهای برقی می ‌باشند که در مدل ‌های مختلف وجود دارند. چای ‌سازها دارای مدل‌ های متفاوتی هستند که از نظر طراحی کارایی و قدرت با هم تفاوت دارند. در حال حاضر 4 نوع چایی ‌ساز برقی در بازار موجود است که یکی از مدل‌ های آن ها، چای ‌سازهای روهم می ‌باشند که قوری این چای ‌سازها روی کتری قرار می ‌گیرد و کتری آن روی یک صفحه حرارتی مخصوص قرار گرفته است. این نوع چای ساز، چای را آرام با بخار آب درون کتری، دم می آورد. این نوع چای ‌ساز دارای طرفداران بسیار به خصوصی می ‌باشد که معتقدند این نوع چای ساز، کیفیت و برتری خاصی نسبت به مدل‌ های دیگر دارند، زیرا چای درون قوری با بخار آب دم می ‌کشد و مزه بهتری را ایجاد می‌ کند و طعمی همانند چای سماور دارند. اگر روزانه به مقدار زیادی چایی مصرف می ‌کنید می ‌توانید از این نوع چای ‌ساز بهره ببرید. 


یکی دیگر از چای ‌سازهای دیگر، نوع صفحه ‌ای می ‌باشند که کتری و قوری هر دو روی یک سطح حرارتی قرار می ‌گیرند و به طور جداگانه پروسه ی جوشیدن یا دم آوری را شروع می ‌کنند. این نوع چای سازها برای کسانی که می ‌خواهند قهوه نیز درست کنند، عالی است. زیرا صفحه حرارتی قوری قادر به آماده سازی قهوه های خوشمزه نیز می ‌باشد. یکی دیگر از چای ‌سازهایی که در بازار موجود است، کتری‌ هایی هستند که به صورت تکی روی یک صفحه ی حرارتی قرار می ‌گیرند و آب را به جوش می ‌آورند که می‌ توانید برای درست کردن چایی، قهوه و یا غذاهای خود از آن بهره ببرید. برای اینکه بتوانید چایی خود را با این نوع کتری‌ های برقی دم کنید، باید از یک قوری جداگانه بهره ببرید. یکی دیگر از چای ‌سازهایی که در بازار موجود است، چای‌ سازهایی هستند که درون کتری یک مخزن چای دارند که می ‌توانند چای را درون کتری در کمترین زمان آماده کنند. این نوع کتری‌ ها برای کسانی مناسب هستند که مشغله زیادی دارند و فرصت آماده کردن چایی به صورت جداگانه را ندارند.


مزایای استفاده از چای سازهای برقی


آب را تصفیه می کند: با جوشاندن آب در چای سازهای برقی، می توانید باکتری ها، انگل ها و ویروس های موجود در آب را از بین ببرید. فقط باید چند دقیقه داخل کتری بجوشد، بعد نوشیدن آن بی خطر است. آبی که درون این چای سازها حرارت داده می شود، برای کودکان نیز مناسب است و می توان از برای آماده کردن شیر کودکان یا آب خوردن آن ها استفاده کنید.


باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می شود: استفاده از چای سازهای برقی بسیار سریعتر از جوشاندن آب در سماور یا اجاق گاز است. چای سازهای برقی نیز نسبت به سایر روش های گرمایش آب 80 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند. این یک موقعیت کملا برد، برد است، با مصرف زمان و انرژی کمتر با هر بار استفاده از کتری، یک گزینه ی فوق العاده است. چای سازهای برقی برند مایر یکی از بهترین کتری ها است، زیرا دارای قدرت زیادی هستند و می تواند حجم زیادی از آب را در مدت زمان بسیار کم بجوشاند.


کنترل دما بهتر: هنگام گرم کردن آب در سماور یا اجاق گاز، نمی توانید از دمای واقعی آن مطمئن باشید. این می تواند خطرناک باشد، زیرا آب بیش از حد گرم می تواند باعث سوختگی شود. اما داشتن یک چای ساز با قابلیت خاموش شدن خودکار، دما آب استانداردی را به شما می دهد.


ایمن تر و آسان برای استفاده: وقتی آب را روی اجاق گاز یا سماور گرم می کنید، باید آن را کنترل کنید تا مطمئن شوید که خیلی داغ نشود، سرریز نشود یا تمام آب بجوشد. استفاده از چای سازهای برقی برای گرم کردن آب آسان تر است زیرا دارای محافظ در برابر جوش آمدن زیاد هستند. به علاوه، می ‌توانید از آن در تنظیمات خاموش شدن خودکار، با خیال راحت استفاده کنید.


کوچک و جمع و جور: بسیاری از چای سازها به دلیل آبعاد و اندازه ی جمع و جوری که دارند، فضای بسیار کمی را اشغال می کنند که در نتیجه می تواند فضای بیشتری از پیشخوان را برای شما آزاد کند تا کارهای دیگری را روی آن انجام دهید. همچنین آندازه ی کوچک آن ها به شما امکان می دهد راحت آن را جابه جا و حمل کنید و همچنین آن را در کابینت یا جاهای مخصوص نگهداری کنید. 


فرآیند چای ساز برقی


1. هنگامی که یک چای ساز برقی به پریز برق وصل می شود و روشن می شود، الکتریسیته از طریق عنصر گرمایش پنهان که حاوی سیم پیچ فلزی است جریان می یابد. الکتریسیته از سیم پیچ عبور می کند و به گرما تبدیل می شود و آب درون آن گرم می شود.
2. از آنجایی که چای سازهای برقی یک واحد مهر و موم شده است، دما به سرعت افزایش می یابد و خیلی زود آب شروع به جوشیدن می کند.
3. پیش از این، چای سازهای برقی با یک مشکل مواجه بودند که آن ها ویژگی خاموش شدن خودکار نداشتند. به عنوان یک خطر الکتریکی دیده می شد.
4. چای سازهای برقی جدیدتر دارای ویژگی خاموش شدن خودکار هستند که پس از جوشاندن آب، دستگاه را متوقف می کند که یک ویژگی ایمنی به حساب می آید.


نکاتی برای استفاده ی بهتر و طولانی تر از چای ساز برقی


با استفاده موثر از چای سازهای برقی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.
چای سازهای برقی کارایی بیشتری نسبت به کتری های معمولی دارند. با این حال، می توانید با استفاده بهینه از آن در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. در اینجا چند راه برای استفاده موثر از چای ساز برقی آورده شده است:


آن را تا آخر پر نکنید: کتری های برقی دارای نشانگر سطح آب هستند. به جای پر کردن کل کتری چای ساز، فقط به اندازه نیاز آب بجوشانید.


پس از هر بار استفاده خاموش کنید: مانند هر وسیله برقی دیگری، توصیه می شود چای ساز برقی را در زمانی که از آن استفاده نمی کنید خاموش کنید.


تمیز کردن مکرر آن: پس از چندین بار استفاده، سعی کنید آن را بشویید و خشک کنید. این کار باعث می شود کتری و قوری شما، رسوب نگیرد و چای و آب شما را تار نکند. برای شستشو دادن کتری و قوری چای سازهای برقی، کافی است آن را مواد شوینده ای مانند مایع ظرفشویی بشویید و ان را با پارچه ی تمیز خشک کنید و یا بگذارید در هوا کاملا خشک شود. اگر فرصت شستشوی مکرر آن را ندارید، حداقل یک بار در ماه تمیز کنید. زیرا همانطور که گفتیم تمیز کردن منظم چای سازهای برقی برای کمک به عملکرد بهینه آن و جلوگیری از پوسته پوسته شدن آن مهم است.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha