02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

سرخ کن روغنی و آسیب های آن

ادیبه کریم پور 5 /تیر/ 1402
سرخ کن روغنی و آسیب های آن

سرخ کن روغنی و آسیب های آن

همه ی دستگاه های دارای مزایا و معایبی هستند که باید آن ها را بهتر بفهمیم. دستگاه های سرخ کن روغنی یکی از دستگاه هایی است که دارای معایبی است که می توانید باعث ایجاد آسیب هایی به سلامتی و سایر موارد شود. در این مطلب به آسیب های سرخ کن های روغنی اشاره می کنیم با بتوانید از انجام دادن آن ها اجتناب کنید و هم می توانید هنگام استفاده از آن، بیشتر مراقب باشید. بیشترین آسیب هایی که سرخ کن های روغنی به ما وارد می کنند، میزان زیادی کلسترول و چربی است که برای بدن و سلامتی ما بسیار خطرناک است و می توانید باعث بیماری های جدی شود و همچنین خطر دیگر آن، خطر جانی است که روغن داغ آن می تواند به بدن و خانه و محیط آشپزخانه ما آسیب برساند. اگر می خواهید سرخ کن روغنی را خریداری کنید، راهنما خرید سرخ کن روغنی در سایت اولان کالا را مراجعه کنید تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید و اگر سرخ کن روغنی دارید، مراقب آسیب های آن باشید تا همیشه در امان بمانید. 


آسیب های سرخ کن روغنی عبارتند از:
 


1. ناسالم است: شاید بزرگترین اتهامی که در مورد سرخ کردن روغنی وجود دارد این باشد که به طور کلی ناسالم است. این غیرقابل انکار است که این فرآیند شامل مقدار زیادی روغن است و مقادیر بالایی از چربی های اشباع شده و کلسترول می تواند توسط غذا جذب شود. این پتانسیل ایجاد انسداد شریان ها را دارد که به نوبه خود می تواند منجر به بیماری های قلبی و سکته شود. سطوح بالای چربی همچنین می تواند به بیماری هایی مانند چاقی و دیابت و همچنین برخی سرطان ها کمک کند. هنگام سرخ کردن در سرخ کن روغنی، همیشه از دمای کافی برای پختن غذا استفاده کنید. اگر روغن به اندازه کافی داغ نباشد، پوسته تردی در اطراف غذا ایجاد نمی شود، چربی زیادی جذب می شود و غذا خیس می شود.


2. ناامن است: روغن داغ می تواند بسیار خطرناک باشد. در طول سرخ کردن در سرخ کن روغنی، روغن می تواند به دمای 400 درجه فارنهایت برسد. اقدامات ایمنی مناسب باید انجام شود، زیرا خطر سوختگی و همچنین آتش سوزی وجود دارد. توصیه می کنیم در صورت بروز مشکل، یک کپسول آتش نشانی آشپزخانه در دسترس داشته باشید. روغن داغ بسیار قابل اشتعال است و در صورت تماس با شعله به طور چشمگیری شعله ور می شود. آب همچنین در صورت مواجهه با روغن داغ می تواند خطرناک باشد، زیرا تقریباً فوراً به بخار تبدیل می شود و باعث پاشیدن روغن می شود و در صورت تماس با پوست فرد باعث سوختگی شدید می شود. قبل از تمیز کردن دستگاه باید مراقب باشید که روغن خنک شود. نکته: در هنگام خاموش کردن آتش روغن داغ هرگز نباید از آب استفاده کرد. آب این پتانسیل را دارد که با پاشیدن روغن داغ و سوزان، وضعیت را بدتر کند. پوشاندن سرخ کن با درب فلزی روشی موثر برای خاموش کردن آتش روغن یا استفاده از کپسول آتش نشانی آشپزخانه است.


3. این روغن زباله ایجاد می کند: سرخ کن روغنی باعث ایجاد مقدار زیادی روغن سوخته می شود. این امر به ویژه زمانی مشکل ساز است که سرخ کردن در مقیاس بالا توسط رستوران ها انجام شود، زیرا آن ها می توانند مقادیر زیادی روغن مصرف شده تولید کنند. روغن مصرف شده برای محیط زیست مضر است. می تواند وارد خاک شود و منبع آب را آلوده کند. در صورت امکان، همیشه باید فیلتر شده و مجددا استفاده شود. با این حال، اگر روغن کدر شده، شروع به کف کردن کرده یا طعم یا بوی بدی پیدا کرده است، قابل استفاده مجدد نیست و باید دور انداخته شود.


نحوه صحیح دفع روغن های مصرف شده: بهترین راه برای خلاص شدن از شر آن برای کاربران خانگی این است که آن را در یک ظرف آب بندی شده مانند کیسه ی زباله بریزید و ظرف پر از روغن را دور بریزید. برخی از مناطق دارای امکانات بازیافت هستند که می توان روغن های سوخته را در آنجا بازیافت کنید. روغن مصرف شده هرگز نباید در سینک آشپزخانه ریخته شود. این باعث می شود که لوله های شما مسدود شود و به طور بالقوه به شبکه فاضلاب محلی آسیب برساند.


4. تمیز کردن سرخ کن روغنی: همه لوازم خانگی نیاز به تمیز کردن منظم دارند، اما سرخ کن های روغنی اگر به درستی نگهداری نشوند می توانند به خصوص بسیار کثیف شوند. مقادیر زیاد روغن موجود در سرخ کن ها نیز می تواند باعث پاشیده شدن ناحیه اطراف شود. چربی لکه های چسبناکی ایجاد می کند که به سختی از بین می روند.


5. آکریل آمید مضر (ترکیب شیمیایی بی ‌بو، سفید رنگ و شفاف است که بر اثر حرارت دادن موادی مانند سیب زمینی در دمایی بیشتر از ۱۲۰ درجه سانتی ‌گراد به وجود می ‌آید) ایجاد می کند: همانطور که گفتیم آکریل آمید یک ماده بسیار سمی است که می تواند هنگام پختن غذا در دمای بالا ایجاد شود. این در اثر واکنش شیمیایی بین گلوکز و اسید آمینه آسپاراژین ایجاد می شود. این فرآیند فقط با سرخ کردن اتفاق نمی افتد. همچنین می تواند با روش های دیگر پخت و پز مانند پخت و برشته رخ دهد. جوشاندن و بخارپز کردن معمولاً تأثیر یکسانی ندارند. آکریل آمید معمولاً در غلظت های بالاتر در محصولات سیب زمینی، محصولات غلات و قهوه یافت می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که آکریل آمید می تواند خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان را ایجاد کند.


سالم ترین روغن برای سرخ کردن چیست؟


به طور کلی، بهترین روغن ها برای استفاده، روغن هایی هستند که سطح اسید لینولئیک کمتری دارند. اینها عبارتند از: روغن زیتون و کانولا می باشد. روغن های چند غیر اشباع برای سس ها به جای پخت و پز بهتر استفاده می شوند. اینها عبارتند از: آفتابگردان، ذرت و گلرنگ می باشند. با این حال، نقطه دود روغن همیشه باید در نظر گرفته شود. این دمایی است که در آن یک روغن تجزیه می شود و شروع به تولید دود می کند و به طور بالقوه طعم ناخوشایندی به غذای شما می دهد. بنابراین روغن شما باید بتواند با دمایی که در آن پخت می کنید، مقابله کند. طعم و قیمت روغن نیز می تواند در انتخاب روغن مناسب برای نیاز شما تاثیرگذار باشد.


جایگزین های سالم برای سرخ کردن در روغن زیاد


دو روش آشپزی که می تواند غذای خوشمزه با محتوای چربی کمتر تولید کند عبارتند از:


سرخ کردن با هوا: سرخ‌ کن‌ های بدون روغن امکان تولید مواد غذایی را فراهم می ‌آورند که از بیرون ترد و از داخل مرطوب هستند، مانند سرخ کردن روغنی، اما محتوای چربی آن بسیار کمتر است، زیرا به روغن کمی نیاز دارند یا اصلاً نیاز ندارند.


برشته کردن: پختن غذا در فر با دمای بالا نیز می ‌تواند باعث تولید مواد غذایی شود که از بیرون ترد و از داخل مرطوب است، در حالی که از روغن کم یا بدون روغن تولید و استفاده می ‌شود.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha