02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه زودپز برقی خود را تمیز کنیم؟

ادیبه کریم پور 30 /خرداد/ 1402
چگونه زودپز برقی خود را تمیز کنیم؟

چگونه زودپز برقی خود را تمیز کنیم؟


زودپز برقی یک ابزار فوق العاده مفید برای پخت و پز است، اما نیاز به تمیز کردن مکرر دارد. از آنجایی که غذا برای مدت طولانی تری در یک قابلمه زودپز برقی پخته می شود، بوها و بقایای غذا در درب و حلقه آب بند ایجاد می شود. قطعات کوچکتر، مانند دریچه تخلیه بخار و محافظ  درب، اغلب نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. با انجام شستشوی منظم و نگهداری صحیح زودپز برقی، می توانید از ایجاد بو و چسبیدن باقی مانده غذا به درب جلوگیری کنید. اگر شستشوی دوره ‌ای کافی نیست، ممکن است نیاز به تمیز کردن عمیق داشته باشید تا لکه ‌ها، بوها و کثیفی‌ های سخت ‌تر را پاک کنید.


شستشوی منظم


1. بعد از هر بار استفاده، درب آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. درب زودپز برقی شما به ندرت به چیزی بیش از یک پاک کردن ساده با یک پارچه مرطوب نیاز دارد. بعد از پختن هر غذا، یک ساعت صبر کنید تا قابلمه خنک شود. سپس یک حوله تمیز یا پارچه میکروفیبر را با آب خیس کنید. سطوح بیرونی و داخلی درب خود را با پاک کردن ملایم در یک حرکت دایره ای قبل از اینکه اجازه دهید درب در هوا خشک شود، بشویید.


2. پس از 2 تا 3 بار استفاده از ماشین ظرفشویی برای تمیز نگه داشتن درب خود استفاده کنید (در گزینه برای برخی از زودپزهای برقی می باشد). درب زودپز برقی شما ( بسته به مدل) قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است و هیچ یک از قطعات با چرخه آبکشی اولیه آسیب نمی بینند. برای تمیز کردن درب زودپز در ماشین ظرفشویی، آن را روی قفسه بالایی طوری قرار دهید که پایین درب آن رو به پایین باشد. همیشه قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی مطمئن شوید که درب زودپز شما بعد از پختن با آن خنک شده باشد، در غیر این صورت ممکن است دستانتان بسوزد و رنگ آن کدر شود. بعد از هر بار استفاده نیازی به شستن آن ندارید، اما چرخه شستشوی ظروف به جلوگیری از ایجاد بو و باقی مانده پس از تهیه چندین وعده غذایی با آن کمک می کند.


3. سوپاپ بخار را بردارید و با دست با مایع ظرفشویی بشویید. این سوپاپ بخار یک درپوش فلزی کوچک با چند سوراخ کوچک در آن است که به داخل درب شما چسبانده شده است. برای برداشتن سوپاپ بخار از روی درب خود، آن را از کناره محکم با انگشت شست خود فشار دهید. آن را با دست با یک پارچه میکروفیبر و مایع ظرفشویی بشویید. بگذارید روی یک قفسه تا در هوا خشک شود. سوپاپ بخار دارای چندین سوراخ است که دریچه ای برای خروج بخار ایجاد می کند، بنابراین داخل آن مستقیماً با بوی غذا در تماس است. این بدان معنی است که این قسمت است که به احتمال زیاد به تمیز کردن خاصی نیاز دارد. قبل از استفاده مجدد از زودپز برقی، مطمئن شوید که این قطعه ی محافظ خود را دوباره وصل کرده اید.


4. حلقه داخلی را بشویید تا بوهای بد را از بین ببرید. حلقه پلاستیکی که درب زودپز برقی شما را می ‌بندد معمولاً در حفظ بوهای قدیمی در اطراف اول است. حلقه پلاستیکی را با کندن آن با انگشت خود جدا کنید. آن را با دست با مایع ظرفشویی بشویید و هر بخش از حلقه را از طریق اسفنج خود بشویید. پس از اتمام شستشو بگذارید در هوا خشک شود. در صورتی که حلقه داخلی شما خراب شده است و بوی دائمی ایجاد کرده باشد، می توانید حلقه های جایگزین خریداری کنید. اگر می‌خواهید سطح حلقه را بدون برداشتن آن به سادگی بشویید، می ‌توانید بعد از پختن، سطح حلقه داخلی را با مسواک و آب گرم تمیز کنید.


تمیز کردن عمیق درب زودپز برقی


1. اول از همه چیز، قسمت های کوچکتر را بردارید و کنار بگذارید. سوپاپ بخار را با فشار دادن آن در کنار با انگشت خود بردارید. دریچه تخلیه بخار را با کشیدن دستگیره به سمت بالا به سمت خود خارج کنید. جمع کننده چگالش را بیرون بکشید و مایع باقیمانده را بیرون بریزید. سوپاپ بخار دستگیره کوچکی است که در قسمت داخلی درب شما قرار دارد. بخار را به سوپاپ رهاسازی هدایت می کند بنابراین گهگاه ممکن است برخی از مواد غذایی در آن گیر کنند. دریچه تخلیه بخار اهرم کوچک در بالای درب زودپز برقی است. این مکانیزم است که بخار اضافی را آزاد می کند، بنابراین می تواند کاملا مرطوب و کثیف شود. جمع کننده باقی مانده یک ظرف شفاف کوچک است که در کنار درب شما چسبانده شده است. این قطعه آب اضافی را از زودپز شما جمع آوری می کند، بنابراین اغلب در معرض ذرات غذا قرار می گیرد.


2. مانند مراحل قبلی، حلقه داخلی را با کندن آن با انگشتان خود جدا کنید. حلقه داخلی مهر و موم پلاستیکی شفافی است که درب قابلمه شما را قفل می کند. آن را به یک شیار فشار می دهند، که می توانید با کشیدن لبه ای که حلقه به درب فلزی می رسد، آن را با دست جدا کنید.


3. تمام قسمت های کوچکتر را در یک کاسه پر از سرکه سفید خیس کنید. یک کاسه بزرگ را با 1 قسمت سرکه سفید و 1 قسمت آب پر کنید. تمام قطعات کوچکتر خود را داخل محلول بریزید و بگذارید یک ساعت خیس بخورد. برخی از این قطعات قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند، بنابراین لازم نیست نگران آسیب دیدن آن ها در هنگام خیس شدن باشید.


4. سپس این قطعات کوچکتر را با آب سرد بشویید و بگذارید در هوا و فضای آزاد خشک شوند. پس از مدتی خیس شدن، می توانید سوپاپ بخار، شیر تخلیه بخار، جمع کننده باقی مانده و آب و حلقه آب بندی خود را بردارید و آن ها را بر روی پارچه یا روی یک حوله خشک قرار دهید. هر قسمت را زیر آب سرد قرار دهید، مطمئن شوید که هر قسمت از هر قطعه با آب تماس داشته باشد. آن ها را روی قفسه خشک کن یا حوله خشک بگذارید تا در هوا خشک شوند.


5. درب ظرف را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. از یک اسفنج یا پارچه میکروفیبر برای تمیز کردن درب استفاده کنید. شما نیازی به مالش دادن بیش از حد سخت ندارید، زیرا برخی از درب های آن ها از جنس استیل ضد زنگ است و به خوبی از آلودگی و لکه گرفتن جلوگیری می کند. با حرکات دایره ای کوچک، اسفنج کفی خود را روی هر قسمت از درب خود بکشید.


6. پس از شستن درب با مایع شوینده و بعد از اینکه دو طرف درب خود را تمیز کردید، می توانید آن را زیر آب سرد قرار دهید تا مایع را بشویید. اجازه دهید درب شما با هوا روی یک حوله خشک یا قفسه خشک کن خشک شود. به ندرت پیش می ‌آید که نیاز به تمیز کردن عمیق داشته باشید، و می ‌توانید با پاک کردن درب آن بعد از هر بار استفاده، از انجام منظم آن اجتناب کنید.


نکاتی برای نگهداری درب و زودپز برقی


1. درب خود را وارونه نگه دارید تا خشک بماند. وقتی از زودپز برقی خود استفاده نمی کنید، می توانید درب آن را با قرار دادن وارونه روی کاسه داخلی تمیز نگه دارید. به سادگی پس از تمیز کردن درب خود را برگردانید تا از ایجاد بو جلوگیری کنید. این همچنین تضمین می کند که ذرات غذا و آب در داخل سوپاپ بخار شما به دام نمی افتد.


2. قطعات را به دلیل فرسودگی در طول زمان تعویض کنید. می توانید قطعات تعویضی را برای زودپز برقی خریداری کنید. شیر بخار، حلقه آب بندی، سوپاپ و جمع کننده تراکم همگی می توانند به صورت جداگانه تعویض شوند. اگر متوجه شدید که نمی توانید بوها یا لکه های طولانی مدت را پاک کنید، حتی می توانید یک درپوش کاملاً جدید انتخاب کنید. اگر متوجه می‌ شوید که مرتباً قطعات کوچک ‌تر را تعویض می ‌کنید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک زودپز برقی خریداری کنید.


3. با اجرای حالت بخار، زودپز برقی خود را به طور مرتب تمیز کنید. شما می توانید با تمیز کردن کل زودپز خود را از نیاز به تمیز کردن درب مکرر نجات دهید. 2 فنجان (470 میلی لیتر) سرکه سفید و چند قطره آب لیمو را به قابلمه خود اضافه کنید. قابلمه را به مدت 5 دقیقه روی حالت بخار قرار دهید. بعد از 5 دقیقه، ظرف داخلی و درب آن را با آب سرد بشویید. تمیز کردن منظم حالت بخار نیز از ایجاد بو در حلقه آب بندی شما جلوگیری می کند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha