02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه استفاده از زودپز روگازی

ادیبه کریم پور 31 /خرداد/ 1402
نحوه استفاده از زودپز روگازی

نحوه استفاده از زودپز روگازی


زودپزها یکی از مهمترین لوازم های دنیای آشپزی هستند، زیرا آن ها خیلی سریع هستند. زودپزها برای پخت سریع غذا عالی هستند و در عین حال ویتامین ها و مواد معدنی را نیز حفظ می کنند که هنگام پخت غذا با روش های دیگر از بین می روند. بنابراین اگر برای اولین بار از زودپز استفاده می کنید، مهم است که بدانید چگونه با خیال راحت پخت و پز را شروع کنید. دانستن مکانیسم ‌های اولیه پخت و پز در زودپزهای روگازی و توانایی تشخیص یک سیستم ناایمن، زمانی که شروع به استفاده از زودپز خود می ‌کنید تفاوت را ایجاد می ‌کند.


زودپز را بررسی کنید


1. قبل از شروع باید بدانید که زودپز چگونه کار می کند. وقتی زودپز روشن می شود، حرارت بخار تولید می کند که با بالا بردن نقطه جوش، غذا را سریعتر می پزد. دو نوع زودپز وجود دارد. اولین زودپز سبک قدیمی است که دارای یک تنظیم کننده فشار وزنی است که در بالای لوله هواکش روی درب قرار می گیرد. نوع دوم سبک جدیدتری است که از شیرهای فنری و سیستم بسته استفاده می کند.


2. قبل از استفاده از زودپز مطمئن شوید که هیچ فرورفتگی یا شکافی در زودپز شما وجود ندارد. همچنین بررسی کنید که زودپز از مواد غذایی باقی مانده پاک باشد. زودپزهایی که ترک خورده اند می توانند خطرناک باشند زیرا می توانند بخار داغ را آزاد کنند و شما را بسوزانند.


3. قبل از پختن چیزی در زودپز روگازی، همیشه باید نوعی مایع مانند آب یا آب خورش در زودپز وجود داشته باشد. بیشتر دستور العمل ها نیاز به استفاده از آب دارند. دستگاه هرگز نباید بیش از ⅔ پر از مایع باشد زیرا باید فضایی برای جمع شدن بخار وجود داشته باشد. همیشه باید حداقل یک فنجان آب در یک زودپز روگازی وجود داشته باشد. این مقدار آب به طور کلی برای 20 دقیقه پخت کافی است. و اما برای دستگاه سوپاپ حداقل مقدار مایع مورد استفاده در زودپز روگازی ½ فنجان است.


4. زودپزها دارای یک سبد بخارپز هستند که به طور کلی سبزیجات، غذاهای دریایی و برخی از میوه ها در زودپز پخته می شوند. تریوت پایه سبد است. تریوت در کف زودپز و سبد در بالای آن قرار می گیرد.


آماده سازی غذا برای پخت و پز در زودپز روگازی


1. غذای خود را برای پخت در زودپز روگازی آماده کنید. زودپز شما ممکن است دارای دفترچه راهنما برای تهیه انواع غذا داشته باشد. برخی از دستورهای غذاهای عبارتند از:


تهیه گوشت و مرغ : می توانید گوشت خود را قبل از قرار دادن در زودپز روگازی مزه دار کنید. ابتدا گوشت را سرخ کنید تا طعم بیشتری داشته باشد. می توانید این کار را با حرارت دادن مقدار کمی روغن در زودپز با حرارت متوسط انجام دهید. در طول این فرآیند درپوش را نگذارید. همچنین می توانید قبل از پختن در زودپز، گوشت را در تابه سرخ کنید. 


تهیه غذاهای دریایی: غذاهای دریایی را باید خوب بشویید. غذاهای دریایی را روی یک سبد بخارپز، زودپز بر روی پایه پشتی با حداقل 3/4 فنجان (175 میلی لیتر) مایع قرار دهید. هنگام پختن ماهی، همیشه مقداری روغن روی سبد بخارپز بریزید تا به سبد نچسبد.


تهیه لوبیا و نخود: ابتدا لوبیاها را به مدت چهار تا شش ساعت در آب خیس کنید. به آبی که در آن خیسانده اند نمک اضافه نکنید، آن ها را آبکش کنید و در زودپز قرار دهید. همچنین می توانید به دلخواه خود یک تا دو قاشق غذاخوری (15 تا 30 میلی لیتر) روغن را به آبی که به زودپز اضافه می کنید، اضافه کنید.


تهیه برنج و غلات دیگر: دانه های برنج یا دیگر غلات مانند جو، ذرت، گندم و.. را  می توان در آب ولرم به مدت چهار ساعت خیس کنید. اما اگر می خواهید مواد غذایی شما زیاد له نشود، برنج و جو را خیس نکنید.


تهیه سبزیجات (هم تازه و هم منجمد): ابتدا سبزیجات منجمد را یخ زدایی کنید و سبزیجات تازه را نیز بشویید. سبزیجات را در سبد بخارپز قرار دهید. بیشتر سبزیجات با 1/2 فنجان (125 میلی ‌لیتر) آب در کف زودپز پخته می ‌شوند، در حالی که سبزیجات های دیگر با بافت سبکتر فقط به مدت 5 دقیقه باید بپزند. اگر زمان پخت 5 تا 10 دقیقه است از 1 فنجان (250 میلی لیتر) آب استفاده کنید. اگر زمان پخت 10 تا 20 دقیقه است از 2 فنجان (500 میلی لیتر) آب استفاده کنید.


تهیه میوه : برای درست کردن دسر میوه، قبل از استفاده از زودپز، همه میوه ها را بشویید. میوه ها را در زودپز قرار دهید. از 1/2 فنجان (125 میلی لیتر) آب برای میوه های تازه استفاده کنید. از 1 فنجان (250 میلی لیتر) آب برای میوه های خشک استفاده کنید.


2. از اول تعیین کنید چه مقدار آب باید در دستگاه بریزید. برای دریافت راهنمای مواد غذایی و مقدار آب، به دفترچه راهنمای زودپز خود مراجعه کنید. همچنین می توانید راهنماهای آنلاین را نیز پیدا کنید. هر مقدار غذا به مقدار متفاوتی آب برای پختن نیاز دارد، بنابراین مقدار آب مناسب را درون آن قرار دهید تا سوختن یا له شدن ان جلوگیری کنید. 


استفاده از زودپز


1. ابتدا غذای مورد نظر را داخل زودپز قرار دهید. مقدار آب مورد نیاز برای پختن غذای خاصی را که در زودپز درست می کنید، اضافه کنید.


2. سپس درب آن را به درستی ببندید. مطمئن شوید که درب آن را قفل کنید. زودپز روگازی را روی یک شعله بزرگتر روی اجاق گاز خود قرار دهید. حرارت را روی زیاد تنظیم کنید. دستگاه زودپز شروع به تبدیل آب به بخار می کند.


3. صبر کنید تا بخار زودپز به حداکثر فشار برسد. فشار داخل زودپز روگازی شروع به افزایش خواهد کرد. وقتی فشار به حد ایمنی طراحی شده رسید، مواد غذایی درون زودپز شروع به جوشیدن غذا می کند. در زودپزهای قدیمی زمانی که بخار از دریچه خارج می شود و سوپاپ شروع به تکان دادن می کند. در زودپزهای جدید علائمی روی میل سوپاپ وجود دارد که نشان دهنده فشار داخل زودپز روگازی است. با افزایش فشار، علائم ظاهر می شوند.


4. پس از رویت بخار، حرارت را کم کنید تا زودپز روگازی همچنان به جوشیدن ادامه دهد، اما سوت نزند. طبق دستور العملی که دنبال می کنید، زمان زودپز روگازی را از این مرحله شروع کنید. ایده این است که فشار را در طول زمان پخت حفظ کنید. اگر منبع گرما کاهش نیابد، فشار ممکن است به افزایش خود ادامه دهد و سوپاپ یا شیر اطمینان باز شود (سوت می ‌زند)، بخار آزاد شده و از افزایش بیشتر فشار جلوگیری می‌ کند. سوپاپ اطمینان برای جلوگیری از پارگی احتمالی خود زودپز روگازی ارائه شده است. این نشانگر زمان اتمام پخت نیست بلکه فشار آن بسیار زیاد شده است. بنابراین در این حالت حرارت را کم کنید.


خارج کردن غذا از زودپز


1. هنگامی که غذای شما به مدت زمان ذکر شده در دستور پخت پخته شد، حرارت را خاموش کنید. اگر غذا را برای مدت طولانی تری بپزید، به احتمال زیاد به غذای له شده و پوره تبدیل می شود. پس باید به زمان درست آن دقت داشته باشید. 


2. فشار داخل زودپز روگازی را با استفاده از سوپاپ کم کنید. سعی نکنید درب زودپز را بردارید. دفترچه راهنماهای محصول نحوه کاهش فشار را مشخص می کنند. سه راه برای این کار وجود دارد که عبارتند از:


روش آزادسازی طبیعی: این روش برای پخت طولانی غذاهایی مانند گوشت ها استفاده می شود تا در حالی که فشار به خودی خود کاهش می یابد، به پخت ادامه می دهند. این طولانی ترین روش در بین روش های دیگر طول می کشد و به طور کلی 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. 


روش آزادسازی سریع: بیشتر زودپزهای قدیمی و همه زودپزهای جدید دارای دکمه آزادسازی سریع درب هستند. با رها شدن این دکمه، فشار به آرامی از داخل زودپز روگازی خارج می شود.


روش آزادسازی آب سرد: این سریعترین راه برای کاهش فشار است. اگر زودپز برقی دارید از این روش استفاده نکنید. زودپز روگازی را بردارید و زیر شیر سینک قرار دهید. آب سرد را روی درب بریزید تا فشار آن کاهش یابد. آب را مستقیماً روی سوپاپ فشار یا هواکش نکشید. این سریعترین راه برای کاهش فشار است.


3. بررسی کنید تا مطمئن شوید که تمام فشار آزاد شده است. در اواخر آزاد سازی بخار، تنظیم کننده فشار را حرکت دهید. اگر صدای خروج بخار وجود نداشته باشد، تمام فشار آزاد شده است. در مدل جدید، میل سوپاپ را حرکت دهید تا بخار کاملا بیرون بیاید و اگر صدای خروج بخار وجود نداشته باشد، فشاری باقی نمانده است.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha