02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه سرخ کن روغنی خود را تمیز کنیم؟

ادیبه کریم پور 3 /تیر/ 1402
چگونه سرخ کن روغنی خود را تمیز کنیم؟

چگونه یک سرخ کن روغنی را تمیز کنیم؟


چه از یک سرخ کن روغنی در خانه یا در آشپزخانه رستوران استفاده کنید، مقدار زیادی روغن پخت و پز و ذرات غذا که جمع می شوند ممکن است تمیز کردن را با چالش مواجه کند. در حالی که این فرآیند بیشتر از شستن برخی ظروف طول می کشد، انجام آن قبل از ایجاد کثیفی جدی میزان تلاش را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.


تمیز کردن سرخ کن روغنی


نخست سرخ کن روغنی خود را در صورت نیاز تمیز کنید. اگر مرتباً از سرخ کن روغنی خود استفاده می کنید، تعویض روغن و تمیز کردن آن هر چند روز یکبار به جلوگیری از تجمع کثیفی کمک می کند که پاک کردن آن بسیار سخت تر است. اگر فقط هر چند هفته یکبار یا کمتر از سرخ کن خود استفاده می کنید، پس از هر بار استفاده آن را تمیز کنید. سرخ کن خود را در سینک یا ماشین ظرفشویی قرار ندهید. غوطه ور شدن در آب ممکن است باعث اتصال برق و آسیب به سرخ کن شود. برای این کار ابتدا سرخ کن را از برق بکشید و بگذارید کاملا خنک شود. هرگز سرخ کن روغنی خود را در حالی که هنوز به برق وصل است تمیز نکنید. اجازه دهید روغن کاملا خنک شود تا از سوختگی جلوگیری شود. هرگز آب را به ظرف روغن داغ اضافه نکنید، زیرا ممکن است روغن منفجر شود و پاشیده شود. سپس روغن را خالی کنید و اگر قصد دارید دوباره از روغن استفاده کنید، آن را در یک ظرف مناسب با درب در بسته تخلیه کرده و در جای خنک نگهداری کنید. در غیر این صورت، دریابید که چگونه می توانید از روغن پخت و پز برای مقاصد دیگر استفاده کنید یا به سادگی آن را در یک ظرف در بسته دور بریزید. روغن را در سینک خود نریزید. می تواند مجرای فاضلاب شما را مسدود کند. سپس سبد سرخ کردنی را بیرون آورده و در سینک قرار دهید. دو یا سه قطره از مواد شوینده ظرفشویی را روی سبد بریزید تا بعداً آن را تمیز کنید.


 در مرحله ی بعد روغن باقی مانده را از روی مخزن و درب آن پاک کنید. برای پاک کردن بقایای روغن و تکه‌ های غذا از داخل مخزن سرخ ‌کن، از دستمال مرطوب استفاده کنید. برخی از درب ها برای تمیز کردن آسان قابل جدا شدن هستند که می توان آن را به راحتی شستشو دهید. در صورت لزوم المنت حرارتی سرخ کن را تمیز کنید. بیشتر سرخ کن های روغنی دارای یک عنصر گرمایشی هستند که از یک جفت میله فلزی تشکیل شده است. اگر روی آن ها با باقی مانده روغن پوشانده شده است، آن ها را با دستمال کاغذی پاک کنید. مراقب باشید در حین پاک کردن قسمتی از آن خم نشوید و آسیب نبیند، به خصوص اگر سیم های نازکی وجود دارد، بیشتر مراقب آن ها باشی. برخی از مدل‌ ها دارای عناصر گرمایش قابل جابجایی برای تمیز کردن آسان هستند، یا عناصری که به یک لولا متصل می‌ شوند که می ‌توان آن ‌ها را نزدیک ‌تر به سطح سرخ‌ کن کشید. دفترچه راهنمای مدل خود را بررسی کنید تا ببینید آیا مدل شما این ویژگی را دارد یا خیر.


از یک اسفنج نرم برای شستشو با مایع ظرفشویی استفاده کنید. حدود چهار قطره را روی پایه سرخ کن استفاده کنید و چهار قطره را به طور مساوی در اطراف پخش کنید. از پایین شروع کنید و به صورت دایره ای بشویید تا کف ایجاد شود. سرخ کن را با آب داغ پر کنید. به جای قرار دادن اجزای الکتریکی سرخ کن در معرض سینک مرطوب، آن را از شیر آب با پارچ یا ظرف دیگر منتقل کنید. به اندازه روغن معمولی از آب استفاده کنید و اجازه دهید آب داغ به مدت 30 دقیقه بماند. در حالی که منتظر هستید، می توانید قطعات دیگر را تمیز کنید. اگر آب لوله کشی شما آنقدر گرم نیست، می توانید مقداری را در یک کتری گرم کنید. روی سبد سرخ کردنی آب گرم بریزید و با پاک کردن جلو و عقب آن را تمیز کنید. برای از بین بردن ذرات غذا از یک برس تمیز کننده یا مسواک استفاده کنید. پس از تمیز کردن، سبد را بشویید تا باقیمانده مایع خارج شود، باقی مانده آب را با یک حوله کاغذی پاک کنید و بگذارید روی قفسه ظرفشویی یا حوله خشک شود.

پس از آن می توانید فیلترهای کثیف درب سرخ کن را تمیز یا تعویض کنید. دفترچه راهنمای سازنده دستگاه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا فیلترهای شما قابل جابجایی هستند و آیا می توانید آن ها را تمیز کنید. فیلترهای گریس فوم را می توان در آب گرم و مایع شسته و خشک کرد. فیلترهای دیگر قابل شستشو نیستند و پس از کثیف شدن و گرفتگی باید تعویض شوند. اگر هیچ فیلتری قابل جدا شدن نباشد، نمی توانید درب آن را در آب بشویید. به جای آن، با یک پارچه مرطوب با کمی مواد شوینده، سپس یک پارچه مرطوب ساده پاک کنید تا مواد شوینده و روغن پاک شود. سپس می توانید مخزن یا کاسه آن را بشویید. وقتی آب به مدت 30 دقیقه در قابلمه سرخ کن نشست، نیمی از آن را در سینک بریزید. از یک اسفنج استفاده کنید تا کناره ها و کف آن را با آب باقیمانده پاک کنید. اگر آب حاوی مقدار زیادی روغن است، ممکن است لازم باشد به جای ریختن آن در سینک، آن را در ظرفی بریزید و در سطل زباله بیندازید. در صورت باقی ماندن روغن سفت شده از جوش شیرین استفاده کنید. اگر مقداری مواد غذایی سفت شده روی لایه چسبنده روغن هنوز پاک نشده است، سعی کنید کمی جوش شیرین را با آب گرم مخلوط کنید تا خمیر غلیظی ایجاد شود. روی یک اسفنج قرار دهید و از آن برای پاک کردن ناحیه سرسخت با حرکات دایره ای استفاده کنید تا زمانی که از بین برود. توجه داشته باشید فقط از سایر مواد ساینده یا شیمیایی برای تمیز کردن سرخ کن خود به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید. اگر نیاز به استفاده از پاک کننده قوی یا سایر محصولات تمیز کننده دارید، سپس با آب و مایع بشویید و قبل از استفاده از آن برای پخت و پز، چندین بار آبکشی کنید تا تمام آثار شیمیایی از بین برود. اگر همچنین روغن بر روی کاسه آن باقی مانده است می توانید از محلول سرکه و آب جهت پاک کردن لکه ها استفاده کنید. قبل از استفاده مجدد از دستگاه، بگذارید کاملا خشک شود از یک حوله برای خشک کردن قسمت بیرونی سرخ کن استفاده کنید، اما اجازه دهید داخل آن در هوا خشک شود. به اندازه کافی صبر کنید تا سرخ کن کاملا خشک شود. این به هر آبی که به طور تصادفی وارد سیستم الکتریکی شده باشد، این فرصت را می دهد تا قبل از اینکه سرخ کن را دوباره وصل کنید، تخلیه شود.


نگهداری از سرخ کن تجاری


ابتدا دستورالعمل‌ های مربوط به تمیز کردن سرخ ‌کن روغنی را دنبال کنید تا به سرخ‌ کن تجاری ‌تان تمیزی اولیه بدهید. تعداد دفعات این تمیز کردن بسته به تعداد دفعات استفاده از سرخ کن و برای چه منظوری خواهد بود، اما هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، پاک کردن باقی مانده چربی و مواد سفت شده روی غذا آسان تر خواهد بود. از آنجایی که سرخ کن های تجاری معمولا بزرگ و عمیق هستند، به جای اسفنج، باید از یک برس دسته بلند با موهای نرم برای تمیز کردن قابلمه استفاده کنید. برای تمیز کردن سرخ کن های روغنی بزرگ مرتباً فیلتر و تعویض کنید، مخصوصاً اگر برای سرخ کردن غذاهایی مانند ماهی و گوشت (سوسیس و کالباس و غیره) استفاده می شود. برای استفاده سنگین در رستوران، روغن اغلب باید یک یا دو بار در روز فیلتر شود. در حالی که می توانید روغن را برای استفاده مجدد با قرار دادن آن در فیلتر قهوه یا پارچه نازک فیلتر کنید. هر زمان که رنگ روغن تیره‌ تر شد، در دماهای پایین ‌تر دود کرد یا بوی تند از خود بیرون داد، باید کاملاً تعویض شود. نکته: روغن شما در دمای 375 درجه فارنهایت (191 درجه سانتیگراد) یا کمتر ماندگاری بیشتری خواهد داشت. هر زمان که روغن تخلیه شد، کویل های حرارتی را با برس تمیز کنید. قبل از اینکه روغن جدید یا فیلتر شده دوباره به سرخ کن اضافه شود، از یک برس تمیز کننده دسته بلند سرخ کن برای حذف تکه های غذا از کویل ها استفاده کنید. این عنصر حرارت را بهتر نگه می دارد و عمر سرخ کن را افزایش می دهد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha