02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چند نکته مهم که باید قبل از خرید سرخ کن روغنی بدانید

مائده شریفی 8 /دی/ 1401
چند نکته مهم که باید قبل از خرید سرخ کن روغنی بدانید

چند نکته مهم که باید قبل از خرید سرخ کن روغنی بدانید

با پیشرفت تکلونوژی وسیله های فراوانی برای آسان کردن کارهای آشپزخانه به وجود آمدند، یکی از این وسیله ها که بسیار مورد توجه قرار گرفت و افراد زیادی از آن استقبال کردند سرخ کن ها بودند. سرخ کن های های خانگی انواع مختلفی دارند اما مدل اصلی این سرخ کن های خانگی که سرخ کن روغنی می باشد محبوبیت خود را حفظ کرده و هنوز هم هم مورد استفاده قرار می گیرد. سرخ کن روغنی جزو لوازم ضروری آشپزخانه نیست ولی وجود این دستگاه در اشپزخانه شما باعث سهولت در آشپزی و سرعت گرفتن کارهایتان می شود. سرخ کن های روغنی در برندها و مدل های متنوع تولید و به بازار عرضه شده اند که هر کدام از آن ها یک سری ویژگی و قابلیت دارند، در این مطلب ما سعی می کنیم ویژگی ها و قابلیت های اصلی و لازم یک سرخ کن روغنی مناسب را بیان کنیم تا بتوانید یک خرید بدون دردسر و درست داشته باشید.

سرخ کن روغنی چیست و چگونه کار می کند؟

سرخ کن ها دستگاه هایی با یک سیستم گرمایشی هستند که درون آن ها یک مخزن روغن قرار دارد، این دستگاه انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کند و این گرما و حرارت را با استفاده از چند المنت در سرخ کن پخش می کند و با یک ترموستات گرمای پخش شده در دمای مورد نظر ثابت می ماند. این گرما روغن داخل مخزن سرخ کن را گرم می کند که با یک توری سیمی می توانید مواد را داخل این روغن داغ قرار دهید و آن ها را سرخ کنید. سرخ کن های روغنی با استفاده از روغن داغ شده مواد غذایی مختلف را سرخ می کنند و آن ها را به شکل ترد و کریسپی در می آورند و قسمت داخلی این مواد با گرمای روغن پخته می شود.

نکته های مهم قبل از خرید سرخ کن روغنی

1_ ظرفیت سرخ کن را در نظر بگیرید
اولین و از مهم ترین نکته هایی که باید هنگام خرید سرخ کن به آن توجه کنید ظرفیت محفظه سرخ کن می باشد. سرخ کن های روغنی در چند سایز و گنجایش مختلف در بازار موجود هستند که هر چه میزان روغن بیشتری در محفظه روغن جای بگیرد سایز دستگاه نیز بزرگ تر می شود و به فضای بیشتری برای نگه داری نیاز دارد. سرخ کن های روغنی که برای خانواده های 3 تا 5 نفری مناسب هستند تا 7/0 لیتر روغن می برند و می تواند در آن ها انواع گوشت و سبزیجات و .. را سرخ کرد و از کارایی عالی آن ها بهره برد. سرخ کن های روغنی در سایز بزرگتر که برای 5 نفر بیشتر به کار می روند تا 3 لیتر روغن را در خود جای می دهند و می توان از آن ها برای مهمانی ها نیز استفاده کرد. اگر بخواهیم با وزن مواد غذایی داخل سرخ کن ها را محاسبه کنیم سرخ کن های کوچک 800 گرم، سرخ کن های متوسط 1 کیلوگرم و سرخ کن های بزرگ 2 کیلوگرم مواد غذایی را داخل محفظه خود جای می دهند و بدون مشکل سرخ می کنند. توجه به اندازه و ظرفیت سرخ کن در هنگام خرید بسیار مهم است زیرا اگر سایز سرخ کن با کارایی که شما می خواهید مطابقت نداشته باشد پس از مدتی نمی توانید از این دستگاه استفاده کنید و از مزایای آن بهره ببرید. یک نکته دیگر که در سایز و گنجایش سرخ کن های روغنی تاثیر دارد شکل ظاهری آنها می باشد معمولا سرخ کن های استوانه ای فضای بیشتری دارند و مواد غذایی زیادی در خود جای می دهند که برای استفاده خانواده های بزرگ مناسب هستند و سرخ کن های مربعی محفظه های روغن کوچک تری دارند و بیشتر برای خانواده های کوچک و کم جمعیت مورد استفاده قرار می گیرند. 

2_ توان مصرفی و قدرت موتور دستگاه چقدر است
توان مصرفی در دستگاه هایی که با برق کار می کنند یک نکته بسیار مهم است زیرا نشان دهنده قدرت و سرعت این محصولات می باشد. توان مصرفی عبارت است از میزان انرژی الکتریکی که دستگاه برای کارایی و کارکرد خود مصرف می کند. به طور معمول توان مصرفی سرخ کن های روغنی بین 1500 تا 2200 وات است که می توان گفت همه توان های موجود در بازار برای کار این دستگاه ها مناسب می باشند، اما هر چه توان مصرفی سرخ کن بیشتر باشد دستگاه زودتر گرم و آماده کار می شود که به معنی افزایش سرعت در کار شما می باشد. بنابراین توان مصرفی مناسب در سرخ کن های روغنی به معنی سرعت در کارایی دستگاه و صرفه جویی در زمان شما است.
3_ به ایمنی سرخ کن توجه کنید
ایمنی در محصولاتی گرمایی و برقی مهم است زیرا ایمنی بالا از خطرات احتمالی که ممکن است برای کاربر و یا دستگاه پیش بیاید جلوگیری می کند. معمولا برای ایمنی دستگاه قابلیت های و سیستم مختلف تعبیه می شود که این قابلیت ها در سرخ کن های مختلف متفاوت می باشد. در ادامه چند نمونه از قابلیت های قابل توجه برای ایمنی سرخ کن های روغنی را که در هنگام خرید باید به آن ها توجه کنید را بیان می کنیم. 
سیستم قطع خودکار: یکی از دغدغه های ما هنگام استفاده از روغن آتش سوزی و سوخته شدن روغن می باشد که برخی اوقات به دلیل حواس پرتی و یا مشغله فکری می تواند این موضوع پیش بیاید. برای جلوگیری از این مشکل در برخی سرخ کن ها سیستم قطع خودکار یا همان خاموش شدن خودکار وجود دارد که مانع سوختن و آتش گرفتن روغن می شود. این سیستم هنگامی که دمای روغن بیش از حد بالا برود و یا به درجه سوختن برسد به طور خودکار سرخ کن را خاموش می کند و گرما و حرارت آن را از بین می برد. این سیستم ایمنی سرخ کن را افزایش می دهد.
کابل جدا شونده: طول سیم همواره در دستگاه های برقی خانگی اهمیت داشته زیرا سیم های کوتاه قابل استفاده نیستند و سیم های بلند هم ممکن است دردسر ساز شوند. سیم اکثر سرخ کن های برقی برای استفاده در همه مکان های آشپزخانه مناسب است، اما این سیم بلند دست و پا گیر می باشد و امکان افتادن دستگاه و ضربه دیدن سرخ کن وجود دارد همچنین وجود روغن در سرخ کن برای کاربر آسیب های فراوانی را به دنبال دارد. برای حل این مشکل در سرخ کن های خانگی کابل جدا شوند وجود دارد تا در صورت گیر کردن سیم و یا کشیدن شدن آن کابل سرخ کن از دستگاه جدا شود و از سقوط و واژگون شدن سرخ کن جلوگیری شود. کابل جدا شونده از قابلیت های عالی و ایمنی در سرخ کن های روغنی می باشد که مانع آسیب های بدنی می شود که ممکن است برای شما پیش بیاید. 
درب شفاف: درب سرخ کن های شیوه های متفاوتی دارند که درب های شیشه ای و شفاف از بهترین درب ها برای این محصول می باشد، با استفاده از این مدل درب می توانید مواد غذایی را داخل روغن چک کنید و از وضعیت آن ها با خبر شوید. این سرخ کن های روغنی از پاشیدن روغن به بیرون و سوختن مواد غذایی جلوگیری می کنند و تمیزی و نظافت اطراف را در هنگام کار با این دستگاه بیشتر حفظ می کنند.

4_ سرخ کن ترموستات داخلی داشته باشد
ترموستات یکی از قطعه های مهم در وسایل برقی-گرمایشی می باشد این وسیله کمک می کند که دمای دستگاه در درجه ای که شما تنظیم می کنید ثابت بماند و در مواقعی که افزایش یا کاهش دما در سرخ کن باشد به طور خودکار دوباره دما را تنظیم می کند. ترموستات در ایمنی سرخ کن روغنی نقش تعیین کننده ای دارد و علاوه بر آن یک قطعه برای تنظیم دما دقیق و ثابت با توجه به مواد غذایی است که آماده می کنید. اگر سرخ کن شما ترموستات داخلی ندارد می توانید به طور جداگانه از ترموستات بیرونی برای دستگاه خود تهیه و استفاده کنید.
5_ قابلیت تنظیم دما و زمان را در نظر داشته باشید
از قابیلت های قابل توجه در سرخ کن های روغنی قابیلت تنظیم دما می باشد، با استفاده از این قابیلت می توانید دستور پخت های مختلف را امتحان کنید و مواد غذایی متنوع را داخل سرخ کن بپزید. در این حالت شما دمای روغن داخل سرخ کن را با توجه به کاری که انجام می دهید تنظیم می کنید و به سادگی از سرخ کن استفاده می کنید. علاوه بر قابلیت تنظیم دما ویژگی تنظیم زمان و یا همان تایمر هم در سرخ کن ها بسیار حائز اهمیت می باشد. با استفاده از تایمر می توانید یک زمان مشخص را در نظر بگیرید و مواد غذایی را داخل سرخ کن بریزید. با فعال کردن تایمر نیازی نیست که نگران سوخته شدن و یا خام ماندن مواد غذایی باشید و در این زمان مشخص شده بدون نگاه کردن به سرخ کن می توانید سایر کارهای آشپزی خود را انجام دهید.

6_ به کاربری و شستشو آسان توجه کنید
سرخ کن های روغنی با توجه به کاری که انجام می دهند تمیز کاری و نظافت ساده ای ندارد اما برخی از این دستگاه ها یک سری قابلیت دارند که کار با آن ها و تمیز کردنشان را آسان می کنند. از جمله قابیلت هایی که امکان شستشو آسان را برای سرخ کن روغنی فراهم می کنید می توان به قطعه های جدا شدنی اشاره کرد. قطعاتی که جدا می شوند برای شستشو بهتر هستند و گاهی می توان آن ها داخل ماشین ظرفشویی نیز تمیز کرد. علاوه بر قطعه های جدا شدنی سیستم تخلیه روغن نیز بسیار مهم می باشد، با استفاده از این شیر تخلیه می توانید به راحتی روغن دستگاه را خالی کنید و سایر قطعات را تمیز نمایید.  یکی دیگر از راهکار های شستشو آسان تهیه یک تلمبه خالی کردن روغن جداگانه برای دستگاه هایی است که سیستم تخلیه روغن ندارند. کاربری سرخ کن ها به طور ساده است اما یک سری ویژگی ها مانند تایمر و تنظیمات دما و فیلتر تصفیه روغن کار با این محصول را ساده تر هم می کند و امکان یک آشپزی آسان و سریع را برای شما فراهم می کند.
7_ اندازه و تعداد سبد مهم است
معمولا مواد در سرخ کن های روغنی درون یک سبد توری سیمی ریخته می شوند سپس سرخ می شوند. در برخی از سرخ کن ها یک سبد و در برخی دیگر دو سبد سیمی وجود دارد. این سبدها معمولا یک دسته پلاستیکی محکم دارند که در برابر گرما و حرارت مقاوم است و می توان سبد داغ را به آسانی با این دسته جابه جا کرد. این سبد های سیمی در اندازه مختلف در بازار موجود هستند و شما به طور جداگانه نیز می توانید این سبدهای توری سیمی را برای سرخ کن خود تهیه کنید. قبل از خرید مطمئن شوید که جنس سبد شما بادوام باشد و در برابر حرارت و گرما مقاومت داشته باشد. با توجه به استفاده ای که از سرخ کن می کنید می توانید درون محفظه آن یک سبد با سایز بزرگ و یا دو سبد کوچک قرار دهید.

8_ سیستم هشدار تعویض روغن داشته باشد
یک سیستم قابل توجه در سرخ کن های روغنی هشدار تعویض روغن می باشد، این سیستم ایمنی دستگاه شما را افزایش می دهد و از فاسد شدن و به وجود آمدن مواد سرطان زا در روغن جلوگیری می کند. سیستم هشدار تعویض روغن مانع تغییر رنگ و سوخته و قهوه ای شدن ان می شود همچنین تازگی روغن را حفظ می کند که باعث می شود مواد غذایی که داخل آن سرخ می شوند ترد و خوش طعم باشند. به طور کلی این سیستم از مزیت های یک سرخ کن روغنی مناسب می باشد.
9_ بدنه سرخ کن عایق باشد
همانطور که پیشتر گفتیم سرخ کن ها با سیستم گرمایشی کار می کنند این سیستم گرمایشی باعث می شود که در هنگام کار کردن بدنه و تمام قسمت های سرخ کن داغ شوند این گرما و حرارت مانع جابه جایی آسان سرخ کن می شود و کاربری آن را سخت می کند، به همین دلیل هنگام خرید سرخ کن روغنی دقیت کنید که بدنه آن عایق باشد تا در هنگام کار کردن بدنه سرخ کن داغ نشود. علاوه بر کاربری و جابه جایی سخت گرم شدن بدنه سرخ کن موجب آسیب رساندن به پلاستیک بدنه و کم شدن طول عمر دستگاه نیز می شود.
10_ کاربرد سرخ کن چگونه است 
 سرخ کن های روغنی جزو بهترین محصولات خانگی در آشپزخانه ها هستند و با استفاده از این محصول می توان انواع مواد غذایی مانند گوشت ها، میگو، سبزیجات، فست فود ها، چیپس، غذاهای نیمه اماده و را سرخ کرد و با گرما و حرارت آن ها را کاملا مغز پخت کنید. سرخ کن های روغنی برای استفاده خانگی و تجاری بسیار مناسب می باشند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha