02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

10 روش خانگی برای تمیز کردن کف اتو بخار

مائده شریفی 5 /دی/ 1401
10 روش خانگی برای تمیز کردن کف اتو بخار

10 روش خانگی برای تمیز کردن کف اتو بخار

اتوها جزء وسایلی هستند که به طور روزمره از آن ها استفاده می کنیم و کاربرد فراوانی در منزل دارند. اتوهای خانگی تنوع بالایی دارند و در مدل های مختلف تولید می شوند، یکی از این اتوها که بیشتر از بقیه مدل ها مورد توجه است و از آن استفاده می شود اتو بخارها هستند. اتو بخار یک اتوی خانگی مناسب و با کارایی عالی است که به شما کمک می کند لباس های خود را در زمان کوتاه اتو کنید. این اتو با همه کاربرد هایی دارد گاهی دچار مشکل می شود که یکی از عمده ترین این مشکل ها جرم گرفتن و کثیف شدن کف اتو است، این مشکل می تواند دلایل متعددی داشته باشد و برای برطرف کردن آن ها روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به طور کامل این روش ها را توضیح می دهیم.

اتو بخار چیست و چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه روش های تمیز کردن کف اتو را بیان کنیم با اتو بخار و نحوه کار آن آشنا می شویم. اتو بخار با استفاده از یک سیستم حرارتی آب را به بخار گرم تبدیل می کند و با فشار آن را خارج می کند، فناوری این دستگاه ساده می باشد و تنها با استفاده از بخار با حرارت بالا لباس های شما را اتو می کند و حتی عمیق ترین چین و چروک ها را از بین می برد. اتو بخارها توانایی اتو کردن تعداد زیادی از لباس ها را به سریع و آسان دارند و با استفاده از کاربری ساده ای که دارند در هر زمانی می توانید از آن ها استفاده کنید. اتو بخار یک وسیله الکتریکی گرمایی است که بخار و حرارت آن قابل تنظیم می باشد و با توجه به هر پارچه و لباس می توانید این دما و بخار را تنظیم کنید. اتو بخارها جنس کف های متنوعی دارند و هر کدام از آن ها به روش های مختلف تمیز می شوند که در ادامه این روش ها را شرح می دهیم.

روش های تمیز کردن کف اتو بخار

1_ تمیز کردن کف اتو بخار با محلول آب و مایع ظرفشویی
تمیز کردن کف اتو با محلول آب گرم و مایع ظرفشویی بسیار ساده است و با چند مرحله ساده این کار انجام می شود. ابتدا مقدار مناسبی از آب گرم را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید، سپس یک پارچه تمیز را به این محلول آغشته کنید و آن را به آرامی روی کف اتو بکشید تا لکه ها از روی کف اتو بخار پاک شوند، در مرحله آخر کف های باقی مانده روی صفحه اتو را با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز پاک کنید. می توانید باقی مانده لکه ها و کف هایی که داخل منافذ اتو گیر کرده است را با استفاده از گوش پاک کن تمیز کنید.
2_ پاک کردن صفحه اتو بخار با محلول سرکه و نمک
گاهی کف اتو لکه های سوخته می گیرد و باید به طور عمیق تمیز شود برای از بین بردن این لکه ها می توانید از محلول سرکه و نمک استفاده کنید. برای تهیه این محلول اول مقدار مناسبی از سرکه را روی شعله کم گاز قرار دهید و در حین گرم شدن به آن نمک اضافه کنید، اجازه دهید که محلول سرکه و نمک بجوشد سپس آن را از روی شعله بردارید و کنار بگذارید تا سرد شود. در این مرحله یک پارچه تمیز را به این محلول آغشته کنید و آن را روی صفحه اتو بکشید تا لکه ها از بین بروند. این محلول باید در فواصل زمانی طولانی انجام شود تا به صفحه اتو آسیب وارد نشود.
3_ تمیز کردن کف اتو بخار با استفاده از نمک
این روش بیشتر برای اتو بخارهایی که کف سرامیکی دارند مناسب می باشد، بنابراین اگر کف اتو بخار شما سرامیکی است به آسانی با این روش می توانید ان را تمیز کند. برای تمیز کردن کف اتو بخار با نمک به یک حوله تمیز نیاز دارید، این حوله را باز کنید و مقداری نمک روی حوله بریزید سپس اتو را روی بیشترین حرارت تنظیم کنید و کف اتو را روی نمک ها بکشید با این کار رسوبات و لکه های بین منافذ اتو جذب نمک می شوند و کف اتو به همین آسانی کاملا تمیز می شود. برای این روش باید به صورت خشک از اتو استفاده کنید.

4_ تمیز کردن کف اتو بخار با روزنامه
 از ساده ترین روش ها برای تمیز کردن کف اتو بخار و از بین بردن لکه های روی آن استفاده از روزنامه می باشد. برای انجام این کار اتو را روی بیشترین درجه حرارت روشن کنید و مقداری روزنامه را مچاله کنید سپس این روزنامه های مچاله شده را روی کف اتو بکشید. برای استفاده از این روش باید نکات ایمنی را رعایت کنید و مراقب دست های خود باشید، بهتر است که در حین کشیدن روزنامه روی کف اتو از دستکش فر استفاده کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.
5_ پاک کردن لکه کف اتو بخار با استفاده از آب و جوش شیرین 
گاهی لکه های کف اتو به رسوب منافذ ختم نمی شود و لکه های سوخته نیز روی کف اتو بخار مشاهده می شود. برای از بین بردن این لکه های سوخته می توانید از محلول آب و جوش شیرین استفاده کنید. برای تهیه این محلول مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا یک محلول خمیر مانند به دست بیاید، سپس این محلول خمیری را با استفاده از یک دستمال رو کف اتو بخار کاملا پخش کنید و صبر کنید تا خشک شود. در مرحله آخر محلول خشک شده را با استفاده از یک پارچه تمیز پاک کنید و شاهد کف اتوی تمیز شده و براق خود باشید. این محلول قابلیت پاک کردن انواع لکه های کف اتو بخار را دارد.
6_ از بین بردن زنگ زدگی کف اتو بخار با لیمو ترش
این روش بیشتر برای اتوهایی که کف آن ها زنگ زده است مناسب می باشد، برای از بین بردن زنگ زدگی کف اتو باید کاملا با احتیاط کار کنید تا صفحه آن بیشتر آسیب نبیند و این روش بیشتر برای اتو بخارهای سرامیکی کاربرد دارد. از بین بردن زنگ زدگی با استفاده از لیمو بسیار ساده است و تنها کافیست که یک پارچه تمیز را به لیمو ترش آغشته کنید سپس آن را روی کف اتو بکشید تا زنگ زدگی ها از بین برود. اگر کف اتو بخار شما زنگ زده روی لباس ها لکه می اندازد و نمی توان لباس های رنگ روشن مانند سفید را با آن اتو کرد به همین دلیل بهتر است که زودتر برای از بین بردن این زنگ زدگی اقدام کنید.

7_ پاک کردن لکه کف اتو بخار با لاک پاک کن
استفاده از لاک پاک کن یا همان استون برای از بین بردن لکه های کف اتو بسیار رایج است و تقریبا همه لکه های کثیف و سوختگی ها را از بین می برد. برای این کار ابتدا اتو را روشن کنید و آن را در درجه کمی گرم کنید، سپس از لاک پاک کن ها آماده و یا یک پنبه آغشته به آستن استفاده کنید و آن را روی صفحه اتو بکشید تا تمام لکه ها به آسانی از بین بروند. این روش بسیار ساده است اما باید چند نکته را رعایت کنید اول اینکه این کار را با دستکش انجام دهید، در فضای باز یا جایی که پنجره باشد این کار را انجام دهید زیرا استون در زمان کم دود می شود و بوی ناخوشایندی دارد، درجه حرارت اتو نباید بیش از حد گرم باشد، استفاده از لاک پاکن ها آماده هم برای این کار جوابگو می باشد.
8_ پاک کردن لباس سوخته چسبیده به کف اتو بخار
گاهی به دلیل درجه بالا اتو و یا مشغله های فکری دستگاه اتو روی لباس باقی می ماند و یا به دلیل درجه نامناسب اتو با جنس پارچه قسمتی از لباس می سوزد و به کف اتو می چسبد برای تمیز کردن این لکه سوخته روش های مختلفی وجود دارد که جند مورد از آن ها به شرح زیر می باشد.
استفاده از اسفنج مرطوب: بهتر است قبل از سرد شدن کف اتو این کار را انجام دهید اما اگر کف اتو سرد شده دوباره آن را گرم کنید، پس از گرم شدن کف اتو بخار یک اسفنج مرطوب و خیس را به کف اتو بچسبانید و روی قسمت سوخته به آرامی بکشید. این کار باعث می شود که لکه های سوخته از کف اتو جدا شوند. اگر قسمتی از لکه در منافذ کف اتو بخار باقی ماند با استفاده از یک دستمال آغشته به جوش شیرین آن را تمیز کنید.
استفاده از الکل: برای تمیز کردن کف اتو با استفاده از الکل، باید یک پارچه تمیز را به الکل آغشته کنید و با اتو پارچه را اتو کنید و بخار اتو را خارج کنید. بعد از این مرحله می توانید بخار اتو را به طور کامل خارج کنید سپس مخزن را دوباره با آب تمیز پر کنید و از اتوی تمیز خود استفاده کنید.
استفاده از قرص استامینوفن: شاید این موضوع تعجب آور باشد اما با استفاده از قرص استامینوفن هم می توانید لکه های سوخته کف اتو را پاک کنید. برای انجام این کار اتو را روی درجه بالا روشن کنید سپس قرص استامینوفن را روی لکه مورد نظر قرار دهید و اجازه دهید که ذوب شود، پس از ذوب شدن یک حالت ژله ای پیدا می کند که پاک کردن این محلول ژله ای لکه را نیز از بین می رود در مرحله آخر یکبار دیگر کف اتو را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید. برای انجام این روش باید نکات ایمنی را به طور کامل رعایت کنید و از دستکش استفاده کنید.

9_ تمیز کردن پلاستیک ذوب شده کف اتو
گاهی اشیا پلاستیکی در زیر کف اتو قرار می گیرند و با حرارت اتو ذوب می شوند، شاید پاک کردن پلاستیک ذوب شده غیر ممکن به نظر برسد اما این کار به سادگی امکان پذیر است. ابتدا یک تابه یا ظرف فلزی را با یخ پر کنید سپس یک سینی فلزی روی یخ ها بگذارید تا پلاستیک روی کف اتو سفت شود اما اگر قبلا پلاستیک خنک شده نیازی به این کار نیست، در مرحله بعد با استفاده از یک چاقوی پلاستیکی، پلاستیک سفت شده کف اتو بخار را بتراشید و جدا کنید و کف اتو را با اسپری سرکه و دستمال تمیز کنید. در هنگام انجام این روش مواظب کف اتو باشید که ضربه نبیند و در صورتی که پلاستیک روی کف اتو ذوب شد تا قبل از تمیز کردن آن را روشن نکنید چون در منافذ اتو ذوب می شود و اتو بخار شما کارایی خود را از دست می دهد.
10_ استفاده از سیستم ضد رسوب برای تمیز کردن کف اتو
برای این روش نیازی نیست که شما کاری انجام دهید زیرا این سیستم باید به صورت پیش فرض روی اتو بخار باشد، در حالتی که این سیستم در اتو بخار شما وجود داشت باید دکمه مخصوص آن را فشار دهید و بقیه کار به طور خودکار انجام می شود. در این حالت بخار با فشار از منافذ کف اتو خارج می شود و رسوبات موجود در این منافذ از بین می روند و منافذ اتو دوباره باز می شوند و می توانید به آسانی از اتوی خود استفاده کنید. این سیستم یکی از ویژگی های کاربردی در اتو بخار است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید.

قابلیت های ویژه و قابل توجه در اتو بخار
همانطور که گفتیم اتو بخار یک محصول خانگی عالی است که باید در هنگام خرید آن به یک سری نکته های مهم توجه کنید تا یک دستگاه با کارایی و کاربرد فراوان و طول عمر بالا تهیه کنید. از جمله ویژگی و قابلیت هایی که باید در اتو بخار با کیفیت وجود داشته باشد شامل: سیستم ضد چکه، قابلیت بخار دهی عمودی، سیستم ضد رسوب، قابلیت خاموش شدن خودکار، بخار دهی لحظه ای و بخار دهی پیوسته، قابلیت اسپری آب می شود، این ویژگی ها کاربری اتو را نیز ساده می کنند. 
 

برای جلوگیری از لکه گرفتن کف اتو و به وجود آمدن این مشکلات باید به روش درست از اتو استفاده کنید و به طور مناسب آن را نگه داری کنید تا کف اتوی شما تمیز بماند. در روش های گفته شده برای تمیز کردن کف اتو بخار باید مراقب باشید که کف اتو آسیب نبیند و نکات ایمنی را نیز برای کاربر رعایت کنید. به طور کلی اتو بخار یک وسیله کاربردی و با کارایی عالی در خانه می باشد که در صورت نگه داری درست مدت زمان طولانی بدون مشکل کار می کند و کارایی مناسب خود را حفظ می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اتو بخارها و یا خرید یک اتو بخار خانگی مناسب می توانید از سایر مقاله ها و محصولات ما در سایت اُولان کالا دیدن فرمایید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha