02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

آشنایی با کرامپون و انواع آن

مائده شریفی 11 /دی/ 1401
آشنایی با کرامپون و انواع آن

آشنایی با کرامپون و انواع آن

کرامپون یا یخ شکن کفش یک وسیله چند تیغه است که مانند زنجیر چرخ ماشین برای کفش عمل می کند و به فرد برای راه رفتن روی برف و یخ کمک می کند. این وسیله به طور کامل برای اولین بار در سال 1930 معرفی شد و پس از آن مدل های مختلفی از آن به وجود آمد که در این مطلب قصد داریم آن ها را معرفی کنیم و ویژگی های هر کدام را بیان کنیم. به طور کلی کرامپون ها راه رفتن را روی برف و یخ را برای شما آسان می کنند و با به وجود آوردن یک اصطکاک مناسب کمک می کنند که روی مسیر های شیب دار و یخی راه بروید. کرامپون مشکلاتی همچون باز کردن جای پا روی برف و شکستن یخ را از بین می برد. این محصول برای کوه نوردی، طبیعت گردی و فعالیت های گروهی در فصل های سرد سال بسیار مناسب است. در نتیجه کرامپون یک وسیله کوهنوردی برای ایجاد اصطکاک مناسب روی سطح زمین و بهبود حرکت و راه رفتن می باشد که در مدل های مختلف قابل استفاده است.

کرامپون چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفتیم کرامپون وسیله ای ای در جهت سهولت حرکت روی برف و یخ می باشد. این وسیله بیشتر برای کوهنوردی در فصل های سرد سال هستند اما در سایر فعالیت های پیاده روی نیز قابل استفاده هستند. کرامپون ها مدل های مختلفی دارند اما همه آن ها چند بخش اصلی تیغه (شاخک)، نوار منعطف، سیستم اتصال دهنده، تسمه جلویی، گیره پاشنه و تسمه های اتصال هستند که در همه کرامپون ها وجود دارند. این بخش ها در جنس ها و شکل های متنوع هستند و ممکن است هر کرامپون با دیگری متفاوت باشد اما همه آن ها کار اصلی طی کردن مسیر برفی و یخی را به آسانی انجام می دهند.

انواع کرامپون ها ( یخ شکن کفش) 

کرامپون کششی (ژله ای): این کرامپون ها در چند سال اخیر وارد بازار شدند و بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند. کرامپون های ژله ای یا به اصلاح کششی بسیار کاربردی هستند و می توان از آن ها برای انواع کفش ها در سایز های مختلف استفاده کرد. این کرامپون نسبت به برخی از کرامپون ها قیمت مناسب تری دارند و افرادی که حرفه ای هم نیستند می توانند این کرامپون ها را تهیه کنند. کرامپون های ژله ای شکل تیغه های متفاوتی دارند و تعداد تیغه های آن ها مختلف است. این تیغه ها جنس های متنوعی دارند و هر فردی با توجه به نیاز خود می تواند کرامپون ژله ای مناسب را خریداری کند. این کرامپون ها معمولا برای مسیرهای کوهنوردی و پیاده روی مناسب هستند و به آسانی می توان از آن ها استفاده کرد، از سوی دیگر با توجه به وزن سبک و سایز مناسبی که دارند به راحتی می توان آن ها را با خود حمل کرد و فقط در صورت نیاز از این کرامپون ها استفاده کرد. کرامپون های ژله ای یا کششی یک مدل از کرامپون ها هستند که با کیفیت و قیمت مناسب همه می توانند از آن ها استفاده کنند و بهره خوبی از این محصول ببرند.

کرامپون های پاشنه ای: می توان گفت کرامپون های پاشنه ای معروف ترین کرامپون های کوهنوردی هستند و عموما مردم از این کرامپون ها استفاده می کنند. این کرامپون ها متداول معمولا 4 تا 6 تیغه دارند و بیشتر برای مسیر های پیاده روی برفی مورد استفاده قرار می گیرند. کرامپون های پاشنه ای برای افراد تازه کار که در مسیر های نیمه شیب دار حرکت می کنند مناسب تر هستند و برای کسانی که به طور حرفه ای فعالیت کوهنوردی و یخ نوردی می کنند مناسب نمی باشد. تیغه های 4 تایی و 6 تایی این کرامپون ها جنس های مختلفی دارند و با در نظر گرفتن فعالیتی که به طور مداوم انجام می دهید می توانید یک کرامپون پاشنه ای با تیغه مناسب را خریداری کنید، این تیغه های در قسمت های مختلف کفش قرار می گیرند و به صورت چند تایی می باشند برای همین باید دقت کنید که تیغه ها در قسمت مناسبی از کفش شما قرار بگیرند تا با مسیری که از آن عبور می کنید هماهنگی لازم را داشته باشد.
کرامپون های بندی: این کرامپون ها در بین مردم محبوب هستند و به تعداد فراوان مورد استفاده قرار می گیرند. کرامپون های بندی همانطور که از نامشان پیداست با استفاده از یک بند به کفش وصل می شوند و می توانید این بند را در سایز های مختلف تنظیم کنید. این بند ها به صورت منظم در زیر کفش قرار گرفته اند و پس از تنظیم شده روی قسمت بالایی کفش بسته و محکم می شوند. این کرامپون ها به دلیل تنظیمات زیاد و تیغه های مناسب در بین مردم رواج دارند اما بستن و تنظیم آن ها روی کفش کمی زمان بر است و نیاز به وقت مشخصی دارد. به طور کلی کرامپون های بندی 6 تیغه یا شاخه دارند که این تیغه ها جنس های مختلفی مانند فولاد، استیل و آلمینیوم می باشند و هر فردی با توجه به نیاز خود و فعالیتی که انجام می دهد می تواند مدل مناسب از این کرامپون ها را تهیه کند. باید توجه کنید که جنس بند کرامپون و سایز و نحوه تنظیم آن با فعالیت ورزشی و تفریحی شما هماهنگ باشد تا در هنگام استفاده موجب ایجاد دردسر و مشکل برای شما نشود.

کرامپون نیمه اتوماتیک: این کرامپون ها معمولا به دلیل استفاده آسانی که دارند معروف هستند و با همه کفش های سنگین قابل استفاده می باشند. کرامپون های نیمه اتوماتیک در قسمت پاشنه کفش فیکس می شوند و دارای یک اهرم پاشنه، حفاظ پاشنه و تسمه هایی در قسمت جلویی کفش می باشند. این کرامپون ها به دلیل استفاده ساده ای که دارند در همه جا به آسانی قابل استفاده هستند ومی توانید فقط در زمان هایی که نیاز دارید از این کرامپون ها استفاده کنید. برای استفاده از این کرامپون ها فقط نیاز است که بند و تسمه آن ها را ببندید و در جای مناسب تنظیم کنید سپس می تواند تمام مسیرهای یخی، برفی و شیب دار را با استفاده از این کرامپون ها طی کنید. کرامپون های نیمه اتوماتیک برای افراد حرفه ای که به طور جدی فعالیت های کوهنوردی و یخ نوردی را دنبال می کنند مناسب تر هستند و می توان گفت در همه مسیرها امکان راه رفتن آسان را به شما می دهند، این کرامپون ها از نظر قیمت و کارایی و کاربرد مناسب هستند و در دسته وسایل ضروری برای کوهنوردی حرفه ای قرار می گیرند. 

کرامپون های اتوماتیک: این مدل از کرامپون ها به دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک می باشند که هر دو مدل در بازار موجود هستند و می توانید آن ها را خریداری کنید. کرامپون های اتوماتیک سریع و اسان پوشیده می شوند و نیازی نیست که زمان زیادی را صرف پوشیدن آن ها کنید همچنین در صورت لزوم می توانید آن ها به راحتی دربیاورید و در کوله پشتی خود حمل کنید. این نوع کرامپون ها بدون تسمه هستند به همین دلیل مانع و فشاری برای گردش خون در قسمت پا ایجاد نمی کنند و یک پیاده روی و کوهنوردی آسوده و دلپذیر را برای شما فراهم می کند. کرامپون های اتوماتیک دارای میله های فلزی در قسمت جلو و عقب کفش هستند که با استفاده از یک اهرم دقسمت پاشنه و پنجه فیکس می شوند. این کرامپون ها به آسانی بسته و باز می شوند، اما برای این مدل از یخ شکن ها باید در قسمت جلویی و عقب کفش شیارهایی وجود داشته باشد تا به خوبی در جای خود قرار بگیرند و محکم شوند. کرامپون های اتوماتیک بسیار مقاوم و محکم هستند و می توان با استفاده از آن ها به آسانی انواع فعالیت های یخ نوردی، کوهنوردی، پیاده روی در برف و مسیرهای شیب دار را انجام داد.

 

از نظر تعداد و نوع تیغه (شاخه) نیز کرامپون ها با یکدیگر مقایسه می شوند که از مدل های 6 شاخه تا 14 شاخه می باشند. هر کدام از این کرامپون ها با تیغه های متفاوت برای مسیر های متنوع و فعالیت های گوناگون مناسب هستند که شما با توجه به این موضوع باید کرامپون مناسب را خریداری کنید. استفاده از کرامپون در فعالت های فضای باز فصل های سرد سال بسیار مهم و لازم است و از نظر ایمنی نیز قابل توجه می باشد. کرامپون ها یا یخ شکن های کفش به شما کمک می کنند یک کوهنوردی و یخ نوردی لذت بخش و بدون دردسر را تجربه کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha