02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه انتخاب و خرید کرامپون

ادیبه کریم پور 12 /دی/ 1401
نحوه انتخاب و خرید کرامپون

نحوه انتخاب و خرید کرامپون


استفاده از کرامپون برای کوهنورد و یخ نوردها یک وسیله ی الزامی است. با توجه به نوع پیاده روی و کوهنوردی در برف و حتی یخ نوردی، باید کفش و بوت های مناسب با کرامپون های استاندارد را استفاده کرد. کرامپون ها و نوع بوت هایی که استفاده می کنید می تواند مدل ها و سایزهای مختلفی داشته باشد و آن ها با هر کفشی سازگار نباشند. بنابراین ممکن است انتخاب کردن و خرید کرامپون ها برای برخی از افراد دشوار باشد. ما در این مطلب انواع کرامپون و مفش ها را برای شما شرح می دهیم و سازگار بودن آن ها را نیز توضیح می دهیم. پس در ادامه ی مطلب با اولان کالا همراه باشید تا بتوانید بهتر آن را انتخاب کنید.


کرامپون چیست؟


کرامپون ها لوازمی هستند که به کفش های شما متصل می شوند و برای پیاده روی استفاده می شوند. اکثر کرامپون ها به نوع خاصی از کفش یا بوت کوهنوردی نیاز دارند. کرامپون ها به کفش ای با ساق سفت نیاز دارند تا با خیال راحت به کفش شما بچسبند. کرامپون ها برای سفر ایمن روی برف و یخ ضروری هستند. با آن ها می‌ توانید از روی مسیرهای یخی عبور کنید، از دامنه ‌های برفی بالا بروید، از آبشارهای یخ زده و از صخره ‌های آغشته به یخ بالا بروید. کرامپون دارای وزن بسیار سبک و راحتی هستند که می توانید به راحتی آن ها را ببنید و با آن ها را بروید.


کرامپون برای چه مواردی استفاده می شود؟


به عنوان یک وسیله ضد لغزش که برای بهبود تحرک در برف و یخ به کفش متصل می شود. آن ها ابزارهای دندانه ‌داری هستند که بر روی کف کفش‌ های مخصوص قرار می‌ گیرند تا به کاربر چسبندگی ایمن بر روی برف‌ های سخت و یخ زده را بدهد. کرامپون ها به طور گسترده توسط کوهنوردان و صخره نوردان در عبور از مسیرهای یخی، میدان های برفی، بالا رفتن از دامنه های برفی و نیز برای راه رفتن روی سنگ های پوشیده از یخ و همچنین بالا رفتن از سازه های یخی استفاده می شود. کرامپون اصلی توسط اسکار اکنشتین در سال 1908 طراحی شد و طراحی او از آن زمان به بعد پایه و اساس چیزی را که تمام کرامپون های مدرن بر پایه آن بنا شده اند تشکیل داده است. 


رتبه بندی کرامپون به چه معناست؟


درجه های C برای کمک به مطابقت با بوت کاربر و استفاده مورد نظر از کرامپون در نظر گرفته شده است. قانون کلی این است که کفش باید سفت تر از کرامپون باشد تا از اتصال ایمن اطمینان حاصل شود و در نتیجه از افتادن آن جلوگیری شود. دسته بندی ها با سفتی، اتصال و طراحی نقطه ای کرامپون مشخص می شوند. آن ها به شرح زیر درجه بندی می شوند:


کرامپون C1: درجه ی C1 عمدتاً با در نظر گرفتن پیاده روی زمستانی و پیاده روی در مسیرهای یخی طراحی شده اند و برای کوهنوردی زمستانی یا کوهنوردی مناسب نیستند. آنها معمولاً 10 امتیاز دارند و نسبت به میخ های موجود در همتایان C2 و C3 خود تهاجمی کمتری دارند. واحد پاشنه و واحد پنجه توسط یک میله انعطاف پذیر به هم متصل می شوند که به شما امکان می دهد طول کلی را تنظیم کنید. این باعث می شود یک کرامپون C1 بسیار سازگار باشد و با تمام طیف کفش های B1، B2 و B3 سازگار باشد. برای محکم کردن همه چیز به هم، بند از طریق قسمت بندهای رد می شود.


کرامپون C2: این درجه ی C2 با کوهنوردی زمستانی طراحی شده اند، اگرچه آنقدر سفت و سخت نیستند که بتوانند یخ های سفت را رد کنند. مانند یک C1، اتصال ایمن با بندکشی بین بندهای کفش انجام می شود، اگرچه این بار دارای یک اهرم یا گیره برای اتصال به پاشنه کفش است. میخ‌ ها قوی تر هستند و معمولاً 12 عدد از آن‌ ها وجود دارد که به شما تعادل (چسبیده به یخ) بهتری می‌ دهد. بار دیگر، نوار انعطاف پذیر به شما انعطاف پذیری برای تنظیم اندازه می دهد، که آنها را با B2 و B3 سازگار می کند.


کرامپون C3: کرامپون های C3 برای سخت ترین مسیرهای کوهستانی طراحی شده اند مانند کوهنوردی در ارتفاعات در محدوده بزرگ و صخره های یخی و فراتر از آن، از این نوع کرامپون ها می توان استفاده کرد. به جای اتصال بند روی C1s و C2s، C3 ها کرامپون های مرحله ای هستند که هم یک گیره پنجه و هم یک گیره پاشنه برای اتصال به کفش های B3 دارند. هیچ نوار انعطاف پذیری وجود ندارد که استحکام را افزایش می دهد اما سازگاری را کاهش می دهد. این ترکیب با حداکثر 14 نقطه تهاجمی، اغلب دندانه دار، عملکرد بالایی را در مسیرهای یخی ارائه می دهد. C3 ها فقط با کفش های B3 سازگار هستند.


انواع کفش های مناسب برای استفاده از کرامپون


بوت هایی که با یخ شکن سازگار هستند از 1 تا 3 درجه B داده می شود. کفش های B1 معمولاً بوت هایی هستند که دارای یک قسمت زیرین سفت شده با ساق نیمه هستند. همچنین بهترین کفش های زمستانی معمولاً B2 هستند که سفت تر و معمولاً سنگین تر هستند و برای کوهنوردی زمستانی و کوهنوردی طراحی شده اند. آنها دارای یک کفی میانی کاملا سفت با یک ساق تمام قد و یک خمیدگی پاشنه برای اتصال ایمن کرامپون های C2 هستند. در نهایت، B3 برای کوهنورد و صخره نوردها مناسب هستند. آن ها بوت های کوهنوردی واقعی هستند که برای سفر به ارتفاعات بالا و یخ ‌نوردی طراحی شده ‌اند و دارای یک ساق تمام قد (بلند) هستند. آنها معمولاً برای راه رفتن راحت زیر خط برف خیلی سفت و سخت هستند.


در مورد کرامپون های ژله ای (میکروسپیک) چطور؟


اگر چیزی که به دنبال آن هستید، کشش اضافی در زمین‌ های یخی نسبتاً مسطح است، احتمالاً میکروسپیک ‌ها پاسخگو هستند. این نوع کرامپون ها ژله ای با کششی نیز شناخته می شوند که برای انواع کفش ها مناسب هستند. این مدل ها به شما امکان می‌ دهند تا زمانی که به هیچ شیب تندی وجود ندارد، کشش و چسبندگی خود را حفظ کنید. کرامپون های ژله ای علاوه بر ارزان ‌تر بودن، دارای مزایای اضافه ‌تری هستند که سبک ‌تر و قابل حمل ‌تر هستند. بهتر از همه، قاب لاستیکی یا ژله ای منعطف آنها به شما این امکان را می ‌دهد که آن ها را روی تقریباً هر کفشی، از کفش‌ های پیاده‌ روی اسپرت ساده گرفته تا کفش‌ های دویدن حرفه ای، متصل کنید.


کرامپون های مناسب برای شما کدامند


دستگاه های کششی فوق سبک برای پیاده روی روزانه در زمستان ساخته شده اند. کرامپون ‌های ساده تر برای برف و مسیرهای یخی، پیاده‌ روی فنی (وقتی تبر یخی به همراه دارید) و کوه ‌نوردی مناسب هستند. باید هنگام انتخاب کرامپون موارد زیر را در نظر داشته باشید تا بتوانید با توجه به موارد فوق بهترین کرامپون را انتخاب کنید.


مواد کرامپون: کرامپون های فولادی برای کوهنوردی عمومی بهترین هستند. با دوام بودن مواد، آن ها را برای زمین های یخ زده، شیب دار و صخره ها ضروری می کند. کرامپون های فولادی ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی و خم شدن هستند و می توانند عمر طولانی تری داشته باشند. اما کرامپون آلومینیومی می ‌تواند برای مسیرها برفی و کوهنوردی با اسکی ایده ‌آل باشد. وزن کمتر آن ها باعث می شود در شیب های کم بهتر باشند، اما اگر در زمین های صخره ای استفاده شوند، به طور قابل توجهی سریعتر از فولاد فرسوده می شوند.


نوع کرامپون: از آنجایی که برای کوهنوردی از کفش های چرمی یا سفت استفاده می شود، مهم نیست کدام یک از کرامپون ها را برای چه کفش هایی استفاده می کنید. البته می توانید به موارد بالا که در مورد نوع بوت و درجه ی کرامپون های شرح داده ایم، مراجعه کنید. کرامپون های ژله یکی از وسیله هایی هستند که با هر نوع بوت و کفشی سازگار است.


وزن: کرامپون های آلومینیومی سبک ترین هستند، اما با کاهش وزن، به طور کلی دوام و استحکام را کاهش می دهید. برای کوهنوردی غیر فنی یا حرفه ای، آلومینیوم انتخاب خوبی است. اما کرامپون های فولادی کمی سنگین تر از آلومینیومی هستند. برای کوهنوردی و یخ نوردی های حرفه ای از کرامپون های فولادی استفاده کنید تا کشش بهتری داشته باشید و همچنین از بالا رفتن مخلوط سنگ و برف با کرامپون آلومینیومی خودداری کنید.


نتیجه گیری


در موارد فوق برای شما توضیح دادیم که کدام کرامپون با کدام کفش سازگار است و از کدام یک از کرامپون ها برای چه جاهایی استفاده کنید. در نهایت انتخاب و خرید ان بستگی به نیاز شما دارد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha