02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

راهنمای خرید بهترین دوربین تفنگ

مائده شریفی 13 /دی/ 1401
راهنمای خرید بهترین دوربین تفنگ

راهنمای خرید بهترین دوربین تفنگ

یکی از محصولاتی که در تیراندازی و استفاده می شود دوربین تفنگ است این محصول با استفاده آسان و دقت بالا یک تیراندازی ساده و دلپذیر را برای شما فراهم می کند. دوربین تفنگ همانطور که از نامش پیداست روی تفنگ های تیراندازی نصب می شود و می توان از آن به عنوان یک وسیله دقیق نشانه گیری استفاده کرد. اگر شما جزو افرادی هستید که به شکار و تیراندازی علاقه دارید این وسیله حتما برای شما لازم است اما انتخاب یک دوربین مناسب برای تفنگ کمی دشوار می باشد و باید قبل از خرید دوربین تفنگ یک سری نکته های مهم را در نظر داشته باشید. در این ما می خواهیم این نکات و قابلیت های مهم در دوربین های تفنگ را بیان کنیم و آن را به طور کامل بررسی کنیم تا یک انتخاب درست هنگام خرید دوربین تفنگ داشته باشید و بتوانید یک محصول مناسب با نیاز خود را خریداری کنید.

دوربین تفنگ چیست؟

دوربین تفنگ یک وسیله مخصوص تیر اندازی می باشد که روی تفنگ نصب می شود و با استفاده از آن به آسانی می توان نقاط دور را دید و روی آن ها تمرکز کرد، همچنین به کاربر کمک می کند که یک تیر اندازی دقیق و ماهرانه داشته باشد. به طور کلی دوربین تفنگ یک وسیله ضروری و کاربردی در تیراندازی است که مهارت شما را افزایش می دهد و تجربه یک تیراندازی لذت بخش را برای شما فراهم می سازد. این دوربین با زوم زیاد امکان هدف گیری درست و دقیق را دارد که این کار با چشم امکان پذیر نیست و امکان دارد تیر خطا برود. دوربین های تفنگ انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها قابلیت و ویژگی های خاص خود را دارند و توسط برند های مختلف تولید شده اند.

انواع دوربین تفنگ: قبل از اینکه ویژگی های مهم دوربین تفنگ را توضیح دهیم با انواع مختلف این دوربین ها آشنا می شویم. به طور عمده دوربین های تفنگ به دو دسته دوربین زوم ثابت و زوم متغییر تبدیل می شوند که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارند و در ادامه این دو نوع دوربین را کاملا تحلیل می کنیم.
دوربین تفنگ زوم ثابت: این دوربین ها میزان برزگنمایی ثابتی دارند که در دوربین های مختلف این میزان زوم ثابت متفاوت است و امکان دارد از 4 برابر تا 12 برابر باشد. دوربین تفنگ های زوم ثابت معمولا برای افراد مبتدی هستند و به آن ها کمک می کنند که یک هدف گیری دقیق در نقاط دور دست داشته باشند. این دوربین ها نسبت به دوربین های زوم متغیر قیمت مناسب تری دارند و اغلب افراد می توانند آن را تهیه کنند. دوربین تفنگ های زوم ثابت توانایی تیراندازی با دقت بالا در فاصله مشخص را دارند که برای این کار تنظیمات ساده ای دارند و نیازی نیست که حتما در آن حرفه ای باشید.
دوربین تفنگ زوم متغیر: این مدل از دوربین تفنگ ای معمولا برای افراد حرفه ای کاربرد بیشتری دارند زیرا تنظیمات پیچیده تری دارند و قابلیت های آن ها بیشتر و دقیق تر می باشند. دوربین تفنگ های زوم متغیر با قابلیت تغییر زوم می توانند امکان تیراندازی درست را در فاصله های مختلف برای شما فراهم کنند. با قابلیت های بیشتر این دوربین ها از قیمت بیشتری نیز برخوردار هستند به همین دلیل بیشتر افراد حرفه ای خواهان خرید این نوع از دوربین ها می باشند. دوربین تفنگ زوم متغیر می تواند هدف گیری دقیق خود را تا فاصله زیادی متمرکز کند و با وضوح زیاد نقاط دور دست را نشان دهد.

اجزای اصلی و تشکیل دهنده دوربین تفنگ

عدسی: این قطعه در دوربین تفنگ همان ذره بین است که وظیفه بزرگنمایی را به عهده دارد. درون هر دوربین دو عدسی وجود دارد که در فاصله مشخص شده با یکدیگر قرار می گیرند و محیط اطراف را برای شما زوم می کنند و امکان یک نشانه گیری درست را برای شما به وجود می آورد.  
رتیکل: این جزء از دوربین مانند یک علامت به علاوه داخل دوربین است که برای هدف گیری بهتر و دقیق کاربر می باشد و کار تیراندازی را ساده تر می کند، رتیکل ها دو نوع سیمی و حک شده دارند که مدل های حک شده طراحی جدید تر و بهتر هستند.
پیچ تنظیم: همراه هر دوربین تفنگ دو پیچ وجود دارد که با استفاده از آن ها دوربین روی تفنگ تنظیم می شود. یکی از این پیچ ها دوربین را به سمت راست و چپ هدایت می کند و پیچ دیگر دوربین را به سمت بالا و پایین می برد. این پیچ ها برای کاربر این امکان را به وجود می آورند که با توجه به محیط اطراف دوربین را در زاویه مناسب تنظیم کند و از آن استفاده کند.
پایه: این پایه ها از کاربردی ترین اجزای دوربین می باشد چون با استفاده از آن ها دوربین روی تفنگ نصب می شود و در جای خود ثابت می ماند. پایه های دوربین تفنگ از افتادن و تکان خوردن آن جلوگیری می کنند و کمک می کنند کار تیراندازی را با دقت بیشتری انجام شود همچنین از تنظیم خارج شدن دوربین جلوگیری می کند. 
پوسته: پوسته به اصلاح همان جنس بیرونی دوربین است که از جنس فلزهای مختلف است و همه قطعات با استفاده از آن پوشش داده می شوند. این پوسته معمولا جنس خوب و بادوامی دارد و کمتر دچار مشکل و خرابی می شود. 
پوشش: از کاربردی ترین قطعه های دوربین همین پوشش است که برای لنزها درسته شده است. این پوشش در هنگامی که از دوربین استفاده نمی کنید روی لنزهای دوربین قرار می گیرد و از وارد شدن خط و خش به آن و یا گرفتن گرد و خاک روی آن جلوگیری می کند. پوشش لنز عمر مفید دوربین تفنگ را بیشتر می کند و از آن محافظت می کند.

نکات مهم برای خرید دوربین تفنگ

مفهوم اعداد و ارقام روی دوربین تفنگ: اعداد و ارقام روی دوربین تفنگ وجود دارند که مدل آن ها و قابلیت زوم آن ها را مشخص می کند. این اعداد با سه مدل مختلف نشان داده می شود که به صورت زیر است. اولین اعداد ( 32x9 . 32x3 ) هستند که به معنی بزرگنمایی 3 تا 9 برابر دوربین می باشد و ممکن است بزرگنمایی دوربین شما بین 3 تا 9 برابر باشد، عدد کناری آن ها نیز قطر عدسی شئی را نشان می دهد که هر چه قطر عدسی شئی بزرگتر باشد وضوح و کیفیت تصویر شما بالاتر می باشد. اعداد دیگر هم ( 32x12 . 32x4 ) و ( 60x50 . 60x10 ) هستند که به ترتیب میزان بزرگنمایی و قطر عدسی شی را نشان می دهند. از لحاظ فنی یک دوربین با قطر عدسی بیشتر وضوح و کیفیت بیشتری دارد و با عبور نور بیشتر از عدسی تار بودن تصویر در زوم بالا کمتر می شود، اما از نظر استاندارد قطر عدسی بیشتر از 50 میلی متر باعث بیشتر شدن وزن دوربین و سخت بودن کار با آن می شود. بنابراین بهتر است دوربین متوسط و مناسب را برای کار خود پیدا کنید و از آن بهره ببرید.
نوع رتیکل مناسب: همانطور که پیش تر گفتیم رتیکل در دوربین تفنگ بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. به طور عمده رتیکل ها به دو شکل سیمی و حک شده می باشند. رتیکل دوربین در مدل سیمی با استفاده از دو تکه سیم به شکل به علاوه داخل دوربین قرار داده شده است، این مدل رتیکل ها برای دوربین های ضربه بالا مناسب نیستند و امکان دارد که از جای خود تکان بخورند و هدف گیری دقیق و منظم خود را از دست بدهند. رتیکل های حک شده به شکل علامت به علاوه داخل لنز دوربین حک شده اند و امکان جابه جا شدن و تکان خوردن ندارد و کاملا در برابر ضربه مقاوم می باشد این نوع از رتیکل ها همیشه امکان تیراندازی درست را دارند و کمتر خطا می کنند.

جنس بدنه: این دوربین ها به دلیل استفاده فضای باز ممکن است که به تنه درخت، زمین و صخره ها برخورد کنند به همین دلیل باید یک جنس بدنه عالی و مقاوم داشته باشند و در کنار این جنس عالی از وزن مناسبی نیز برخوردار باشند تا کاربری ساده و راحت را برای شما فراهم بیاورند. جنس بدنه این دوربین ها معمولا از فلزهای سبک می باشد که هم در برابر ضربه مقاوم هستند و هم از وزن مناسبی برخوردار باشند. جنس دوربین تفنگ باید استحکام و مقاومت خوبی داشته باشد تا بتواند کیفیت و کارایی خود را در مدت زمان طولانی حفظ کند و کارکرد عالی را به شما ارائه دهد.
پوشش لنز: پوشش های لنز که پیش تر گفتیم با این مدل از پوشش لنز متفاوت می باشد، پوشش های گفته شده برای پوشاندن قسمت خارجی لنزهای دوربین و محافظت از آن ها می باشند. این پوشش لنز به معنی پوشیدگی عدسی ها با رنگ خاصی می باشد که بیشتر رنگ زرد برای پوشش عدسی ها توصیه می شود، این پوشش با استفاده از یک ماده منحصر به فرد به نام فلوراید منیزیم است که عدسی با یک لایه از آن پوشش داده می شود پوشش زرد رنگ نور بیشتری از لنز عبور می دهد و در صورتی که عدسی شما بزرگ نباشد با استفاده از این نور می توانید تا 80 درصد نور بیشتری دریافت کنید و در نقاط تاریک هدف گیری دقیق تری داشته باشید و از دوربین خود بهره بیشتری در تیراندازی ببرید.
خاصیت ضد بخار: دوربین های تفنگ معمولا در فضای باز استفاده می شوند بنابراین در همه مکان ها و با آب و هوای مختلف قرار می گیرند. در نقاط بارانی و سرد که در آن مه و رطوبت وجود دارد امکان بخار گرفتن عدسی دوربین هست که باعث تار شدن عدسی و کم شدن دید می شود. با حالت ضد بخار این مشکل به آسانی قابل حل شدن است و در همه مکان ها از عدسی و قابلیت دید دوربین به آسانی می توان استفاده کرد.

قابلیت ضد آب: از دیگر قابلیت های عالی در دوربین تفنگ می توان به حالت ضد آب اشاره کرد که در صورت سقوط دوربین درون آب و یا برخورد باران با آن، آب درون دوربین نفوذ نمی کند و از خراب شدن قسمت های داخلی دوربین تفنگ جلوگیری می کند. قابلیت ضد آب دوربین ها یک مزیت بزرگ برای این محصول است که کاربرد و کارایی آن را تا چند برابر افزایش می دهد و قابلیت استفاده از آن را در مکان ها متنوع فراهم می کند.
قابلیت اثبات شوک: در حالت اثبات شوک دوربین شما در کارخانه در معرض ضربه های شدید قرار می گرد تا مقاوت آن تست شود و از استحکام آن در برابر ضربه های مختلف اطمینان حاصل شود. سپس این دوربین ها تحت عنوان آنتی شوک و یا دوربین اثبات شوک به بازار عرضه می شوند و از آن ها به عنوان یک دوربین تفنگ مقاوم و بادوام در برابر ضربه نام برده می شود.
میدان دید و میزان زوم: از قابلیت های اصلی دوربین های تفنگ میدان دید و میزان زوم آن ها می باشد. که میدان دید در دوربین های مختلف متفاوت است و هر چه بیشتر باشد بهتر است و به شما در نشانه گیری وسیع تر کمک می کند، میدان دید گسترده کار شما را در تیراندازی ساده تر می کند. میزان زوم نیز هر چه بیشتر باشد بهتر است و می توان نقاط دورتر را با استفاده از دوربین مشاهده و هدف گیری کرد اما در این یک نکته مهم وجود دارد که باید با میزان زوم بالا به برد دوربین تفنگ نیز توجه کنید تا با میزان زوم هماهنگ باشد، در غیر این صورت زوم بالا دوربین هیچ نقشی ندارد و با زوم بالا کیفیت تصویر تا حد زیادی پایین می آید. هنگام خرید دوربین تفنگ توجه کنید که همه ویژگی های دوربین با یکدیگر هماهنگ باشند تا کارایی و کیفیت دوربین حفظ شود و بتواند کاربرد مناسب را برای شما داشته باشد.

وضوح تصویر: واضح بودن تصویر و کیفیت عدسی در این دوربین ها بسیار اهمیت دارد چون امکان تیراندازی را برای شما در مکان ها دوردست فراهم می کند. در دوربین های تفنگ هر چه وضوح تصویر شما بالاتر باشد امکان دید بیشتر با کیفیت بهتر وجود دارد و یک هدف گیری درست را به شما می دهد.

 

نکات گفته شده برای انتخاب یک دوربیین تفنگ مناسب بسیار حائز اهمیت هستند و باید حتما به ان ها توجه شود. به طور کلی هر چه ویژگی های دوربین بهتر باشد و کیفیت و کارایی آن بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود به همین دلیل باید یک دوربین را مناسب با کار خود تهیه کنید. اگر برای تفریح کار تیراندازی انجام می دهید نیازی به تهیه یک دوربین فوق العاده نیست اما اگر به طور حرفه ای کار تیراندازی را دنبال می کنید باید یک دوربین تفنگ با کیفیت مناسب و کارایی عالی تهیه کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha