02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

کرامپون چیست و چه کاربردی دارد؟

ادیبه کریم پور 12 /دی/ 1401
کرامپون چیست و چه کاربردی دارد؟

کرامپون چیست و چه کاربردی دارد؟


کرامپون چیست؟ در سطح اولیه، کرامپون ها یک قاب محکم با میخ های فلزی یا فولادی هستند که به چکمه و کفش های خود وصل می کنید تا بتوانید راحت روی برف و یخ ها راه برید. اولین کرامپون ها به اوایل دهه 1900 برمی گردد، اگرچه شواهد زیادی از استفاده از ابزارهای مشابه هزاران سال پیش وجود دارد. قوم هایی مانند سلت ها، رومی ها و وایکینگ ها همگی از وسایلی شبیه کرامپون برای رفت و آمد در زمین های یخ زده استفاده می کردند. کرامپون ها به شما اجازه می دهند تا با خیال راحت در زمین های یخ زده راه بروید و به کوهستان های برفی بروید. با یک تبر یخی در دست و کرامپون های متصل، شکی نیست که در آستانه ورود به منطقه کوهنوردی می توانید بهتر راه بروید و از کوه و صخره ها بالا بروید. وقتی میخ ‌ها در برف فرو می ‌روند، چسبندگی و پایداری بی ‌نظیری را به شما می ‌دهند، حتی در پرخطرترین شیب ها می توان خود را به بالا رساند. به خاطر داشته باشید که همه چکمه‌ و کفش ها برای کرامپون مناسب نیستند. به عنوان مثال، باید کفش هایی انتخاب کنید که سبک و انعطاف پذیر باشند و از همه مهمتر برای پیاده روی یا صخره نوردی راحت باشند تا بتوانید بهتر روی سطح های شیب دار شدید قرار بگیرید.


تاریخچه ی کرامپون چیست؟


ابزارهایی که برای کمک به پای انسان در زمین های یخی ساخته شده اند در طول تاریخ رایج هستند، اگرچه کرامپون ها بیش از صد سال پیش ساخته شده اند. در اواخر قرن نوزدهم، زمانی که قله‌ های بزرگ مانند آلپ فتح شدند، استفاده از وسیله هایی مانند کرامپون ها به اوج خود رسید. با این حال، در این دوران، چکمه‌ های میخ‌ دار بسیار محبوب‌ تر از وسیه های دیگر بودند که جدا از کفش های معمولی بودند. اما در سال 1908 برای اولین بار کرامپون ها توسط اسکار اکنشتاین ساخته شدند و بسیار محبوب شدند چون یک وسیله ی بسیار سبک و راحت برای استفاده بود و می توانستید روی کفش های خود آن را نصب کرد. کرامپون از آن زمان به یک وسیله ی کاربردی تبدیل شده اند و بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند.


ویژگی های کرامپون چیست؟ 


به طور کلی، یخ شکن ها دارای اجزای مختلفی هستند. یک گیره پاشنه یا سیستم اتصال که در زیر کفش قرار می گیرد و تمامی بند ها به آن وصل می شوند. یک بند قابل تنظیم که از جلوی چکمه عبور می کند. یک نوار انعطاف پذیر که اجازه می دهد طول کرامپون را بر اساس اندازه کفش تنظیم کنید. و یک بند برای اطمینان از اتصال ایمن چکمه و کرامپون را به شما می دهد تا بتوانید بهتر با آن راه بروید. امروزه، کرامپون ها از آلیاژهای فولادی و آلومینیوم سبک وزن ساخته می شوند، دارای نوآوری های مختلف هستند و انواع مختلفی از کرامپون برای رشته های مختلف موجود است تا بهترین نتیجه را از آن ببینید. اکثر کرامپون ها دارای صفحات ضد توپ یا آنتی بات هستند. این ها در قسمت زیرین کرامپون نصب می شوند و از تجمع برف در زیر جلوگیری می کنند، که می تواند وزن ناخواسته ای را به پاهای شما اضافه کند و میزان تماس با زمین را کاهش دهد یا حتی از بین ببرد.


کرامپون‌ های C3 که برای یخ ‌نوردی طراحی شده‌ اند، معمولاً دارای 12 یا 14 نقطه هستند و نقاط جلویی آن‌ ها اغلب دارای لبه دندانه ‌دار برای افزایش چسبندگی هستند. آنها همچنین می توانند بسیار سفت تر از کرامپون هایی باشند که برای فعالیت هایی طراحی شده اند که ماهیت چندان عمودی ندارند. کرامپون های کوهنوردی و پیاده روی زمستانی، C1s و C2s، معمولاً از دو قسمت تشکیل شده است، یک قسمت پاشنه و قسمت جلو که توسط نوار انعطاف پذیر به هم متصل می شوند که از نظر طول قابل تنظیم است. هرچه کرامپون انعطاف ‌پذیرتر باشد، چکمه و کفش های با حجم بزرگ در آن جا می شوند.


تفاوت کفش و بوت های کوهستانی برای استفاده از کرامپون


تفاوت عمده بین کفش های سه فصل و بهترین چکمه یا کفش های کوهنوردی زمستانی (جدا از استحکام کلی) سفتی قسمت زیرین آن است. کفش های چهار فصل دارای یک لایه سفت و سخت در وسطی هستند که بوت را هم به صورت طولی و هم به صورت پیچشی سفت می کند (یعنی از نوک پا تا پاشنه و از لبه به لبه)، از خم شدن بیش از حد آن در هر جهت جلوگیری می کند. علاوه بر ایجاد ثبات بیشتر در زمین های ناهموار، این امر همچنین تضمین می کند که چکمه می تواند ایمن با یک کرامپون فنی استفاده شود. چکمه های سازگار با کرامپون معمولا دارای رتبه بندی B1، B2 یا B3 هستند. به طور مشابه، کرامپون ها معمولاً با یک سیستم منطبق C1، C2 یا C3 طبقه بندی می شوند. بنابراین، کرامپون C1 بهتر است با یک بوت B1، کرامپون C2 با چکمه B2 و غیره استفاده شود. با این حال، می توانید یک بوت B2 را با کرامپون C1 ست کنید، اما نه برعکس. مثلا: یک چکمه B1 دارای یک لایه سفت شده با نیم یا سه چهارم ساق، برای قرار دادن کرامپون C1 انعطاف پذیر است.


تکنیک صحیح استفاده از کرامپون چیست؟


راه رفتن با کرامپون در ابتدا احساس عجیبی است، مانند هر تجربه جدیدی که با هنجار متفاوت است. کمی بلندتر، سنگین‌ تر می ‌شوید و میخکوب کردن روش صحیح راه رفتن ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد، اما با تمرین، به زودی گام‌ های درست را خواهید برداشت. اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که میخ ها به راحتی روی لباس شما گیر می کنند، که می تواند باعث پارگی بزرگ در لباس های شما شود یا اینکه شما بیافتید و غلت بزنید. برای مقابله با این، پاهای خود را با فاصله کمی بیشتر از حد معمول از هم، تقریباً در عرض شانه راه بروید. سعی کنید در هر قدم پای خود را صاف روی زمین نگه دارید، به طوری که همه میخ ها به طور هماهنگ با زمین درگیر شوند و سعی کنید به همان روش بلند شوید. این تکنیک کارآمدترین است و بیشترین چسبندگی را به شما می دهد. همین امر برای زمانی که به یک شیب برخورد می کنید نیز صدق می کند. همچنین پای خود را موازی با زمین نگه دارید. به یاد داشته باشید که ده نقطه در تماس با زمین بهتر از چهار نقطه است. همانطور که زمین شیب دار می شود، می توانید انگشتان پا را به سمت بیرون بچرخانید یا بدن خود را به طرفین بچرخانید تا این تکنیک کف پای صاف را حفظ کنید.
اگر با زمین بسیار شیب دار برخورد کردید، توجه داشته باشید که باید به پای خود زاویه بدهید تا مطابق با سطح زمین باشد. در این جاهای عمودی باید انگشتان پای خود را روی بروی سطح بگیرید و با استفاده از میخ های جلویی راه بروید. همچنین پاشنه پا را کمی پایین بیاورید و نقاط جلویی اجازه دهید تا درگیر شوند. سعی کنید پاشنه پا را بالای انگشتان پا بلند نکنید، زیرا این کار باعث می شود نقاط جلویی شما از برف یا یخ بریده شوند. تمرین بستن و جدا کردن کرامپون های خود در خانه با استفاده از دستکش های خود تمرین کنید. یک روز ممکن است در یک کولاک گرفتار شوید و باید بتوانید این کار را با دستکش انجام دهید.


نکاتی مراقبتی از کرامپون


زمانی که کرامپون ها به درستی مورد استفاده قرار گیرند و از آن ها مراقبت شود، باید در برابر ضربه های زیادی مقاومت کنند. با رعایت چند تمرین ساده می توانید فصل به فصل عملکرد آن ها را حفظ کنید.
از استفاده بر روی سنگ خودداری کنید: ادامه مسیر و گام برداشتن با کرامپون ‌ها در مسیری مختلف توقف ناپذیر است و قابل کنترل نیست، استفاده از آن ‌ها برای مدت طولانی روی سنگ، میخ های کرامپون را بسیار سریع ‌تر خراب می ‌کند و احتمال خم شدن آن ها را افزایش می ‌دهد.
در جای خشک و خنک نگهداری کنید: هنگامی که کرامپون ‌ها را در انبار قرار می ‌دهید، اطمینان حاصل کنید که برای جلوگیری از ایجاد زنگ ‌زدگی آن را در جای خشک نگه داری کنید. به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، می توانید از کمی روغن (پاشیده شده روی میخ ها) طول عمر آن ها را افزایش دهید.
توصیه می شود برای نگهداری آن ها، یک کیسه کرامپون را خریداری کنید و یک کیف کرامپون در هنگام حمل و نقل برای محافظت از وسایل دیگر خود خریداری کنید.(میخ ها به راحتی به پارچه یا طناب را گیر می کنند.)

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha