02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

آشنایی با انواع چراغ قوه و کاربردهای آن

مائده شریفی 21 /دی/ 1401
آشنایی با انواع چراغ قوه و کاربردهای آن

آشنایی با انواع چراغ قوه و کاربردهای آن

یکی از وسایل ضروری در خانه که هنگام خرید به آن توجه خاصی نمی شود چراغ قوه می باشد، در حالی که چراغ قوه ها انواع مختلفی دارند که در رنج های قیمتی متفاوت می باشند. شناسایی انواع چراغ قوه های و خرید یک چراغ قوه متناسب با نیاز خود بسیار مهم است زیرا می توان به طور کامل از کارایی و کاربرد این محصول بهره برد. چراغ قوه ها در همه مکان و زمان مورد استفاده هستند و می توانید از آن ها در کوهنوردی، سفر، شکار، مکان ها تاریک و حتی حوادث غیر متقربه استفاده کرد. چراغ قوه ها در مشخصات فنی و ظاهری تفاوت هایی با یکدیگر دارند و همین تفاوت ها آن ها از یکدیگر متمایز می کند و کاربرد آن ها را تغییر می دهد. در ادامه این مطلب به طور جامع و کامل با انواع چراغ قوه اجزای آن ها و کاربردهایشان آشنا می شویم، تا در یک خرید درست و مناسب به شما کمک کنیم و بتوانید از محصول خریداری شده بهره مناسب را ببینید.
چراغ قوه چیست؟
چراغ قوه یک محصول با فناوری ساده و کاربری آسان است که برای اولین بار در قرن نوزدهم میلادی اختراع شد. کارکرد اصلی چراغ قوه نوردهی به میزان های مختلف می باشد که این نوردهی به دو صورت باتری و شارژی می باشد. نحوه عملکرد چراغ قوه ها ساده می باشد اما هر کدام از آن ها دارای قطعه های داخلی خاص می باشند و قابلیت های منحصر به فردی دارند که آن ها را از سایر چراغ قوه ها متمایز می کند. هر یک از چراغ قوه ها دارای چند قطعه اصلی می باشند که در ادامه این قطعه ها و کارکرد آن ها را به طور کامل بیان می کنیم.

اجزای مختلف چراغ قوه

بدنه اصلی: این قسمت از چراغ قوه از جنس پلاستیک و یا فلز است که جنس پلاستیکی بیشتر می باشد. سایرقطعه های چراغ قوه دورن این قسمت اصلی قرار می گیرند و این پلاستیک تقریبا مانند یک محافظ برای قطعه های چراغ قوه عمل می کنند. بدنه اصلی از پلاستیک و فلزهای مختلف است که میزان مقاومت آن ها متفاوت می باشد و در سایز های متنوع تولید می شوند.
ورق فلزی: این ورق نازک در چراغ قوه بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. ورق فلزی که از جنس فلزهای برنج یا مس ساخته می شود یک نوع اتصال دهنده میان باتری و لامپ و دکمه است، یعنی برق را میان این سه قطعه به جریان در می آورد.
دکمه چراغ قوه: چراغ قوه ها معمولا یک یا دو دکمه دارند که یکی از آن ها دکمه پاور است و برای خاموش و روشن شدن چراغ قوه می باشد، و دکمه دیگر برای تغییر حالت های مختلف مانند تغییر حالت نور در چراغ قوه است که کاربردهای چراغ قوه را نشان می دهد. معمولا این دکمه ها به صورت فشاری و یا چرخشی هستند که بخاطر اندازه چراغ قوه ها سایز کوچکی دارند.
رفلکتور: این قطعه یک ورق آلمینیومی است که در اطراف لامپ های چراغ قوه قرار می گیرد و مانند یک آینه نور تابیده شده از چراغ قوه را بازتاب می دهد. این ورق نازک در ظاهر کار خاصی نمی کند اما بازتاب نور چراغ قوه را بیشتر می کند و نور آن را در حالت ثابتی نگه می دارد.

لامپ: لامپ اصلی ترین قطعه در چراغ قوه می باشد زیرا نور چراغ قوه با استفاده از آن به وجود می آید. لامپ های چراغ قوه به دو نوع رشته ای و ال ای دی می باشند، که لامپ های ال ای دی نسبت به لامپ های رشته ای عمر و کاربرد بیشتری دارند. روشنایی لامپ های چراغ قوه با استفاده از لومن اندازه گیری می شود که لومن لامپ های مختلف بین 10 تا 1000 لومن می باشد و در این بین به دسته های مختلف تقسیم می شوند. هر چه لومن لامپ بیشتر باشد روشنایی لامپ و سطح محیطی که می تواند روشن کند بیشتر می شود. کاربرد لامپ های با لومن های مختلف از چراغ قوه های دستی برای استفاده خانه تا چراغ قوه های پلیسی برای گشت زنی و عملیاتی تغییر می کند، بنابراین باید هنگام خرید به لامپ چراغ قوه توجه کنید تا با نیاز شما سازگار باشد.
باتری: انرژی مصرفی چراغ قوه ها با استفاده از باتری و یا حالت شارژی است، که یا باتری های آن ها قابل شارژ می باشد و یا قابل تعویض هستند. باتری های قابل تعویض پس از تمام شدن انرژی دیگر قابل استفاده نیستند. برای چراغ قوه هایی که قابلیت شارژی دارند باتری های لیتیومی مناسب هستند و با استفاده از آن ها می توان از چراغ قوه به مدت طولانی استفاده کرد. باتری های لیتیومی برای چراغ های ال ای دی مناسب هستند و می توانند نور عالی از خود انتشار دهند. برخی از چراغ قوه های به طور همزمان هر دو قابلیت را دارند و به طور شارژی و باتری دار قابل استفاده می باشند.
لنز: این قطعه در قسمت آخر بدنه چراغ قوه قرار دارد و به شکل یک دایره از جنس پلاستیک شفاف می باشد. لنز چراغ قوه بسیار مهم و کاربردی است و از لامپ چراغ قوه در برابر آسیب های مختلف که ممکن است برای آن پیش بیاید محافظت می کند.

انواع چراغ قوه های مختلف

چراغ قوه پلیسی: چراغ قوه پلیسی رایج ترین چراغ قوه مورد استفاده مردم می باشد و افراد مختلف همچون ماموران پلیس، امداد و نجات، باغداران و طبیعت گردان از آن استفاده می کنند، به همین دلیل از آن با نام چراغ قوه پلیسی نیز یاد می شود. این چراغ قوه ها دارای بدنه مقاوم و بادوام هستند و مدت طولانی می توانند کارایی خوبی داشته باشند، از طرف دیگر از قابلیت هایی همچون ضد آب بودن، ضد ضربه بودن و برد نور بالا بهره می برند. این چراغ قوه های به دو صورت باتری قابل تعویض و شارژی مورد استفاده قرار می گیرند. در بیشتر مواقع این چراغ قوه ها وزن مناسبی دارند بنابراین حمل آسان یکی از ویژگی های بارز این مصولات می باشد.
چراغ قوه زنون: این محصول در دسته چراغ قوه های پلیسی قرار می گیرد اما یک اسم خاص دارد و مانند یک برند تبلیغاتی با نام چراغ قوه زنون معروف شده است. دلیل اسم گذاری این چراغ قوه پلیسی لامپ های LED قوی و نور زیاد آن می باشد. این چراغ قوه ها در سایز مناسب و قابل حمل می توانند برد نور زیادی داشته باشند و محیط زیادی را روشن کنند.
چراغ قوه حرفه ای: این چراغ قوه بیشترین کاربرد را در بین چراغ قوه ها دارد و در مواردی همچون غار نوردی، کوهنوردی، امدادگران، کارهای خانگی و کمپینگ مورد استفاده قرار می گیرد. چراغ قوه های حرافه ای ویژگی های منحصر به فرد مانند نور زیاد، ضد آب بودن، طول عمر بالا و چراغ چشمک زن را دارند. همچنین در برخی موارد از این چراغ قوه ها می توان به عنوان یک منبع تغذیه و یا پاور بانک بهره برد. این خصوصیات و ویژگی ها در چراغ قوه حرفه ای آن را به یک چراغ قوه کاربردی با کارایی بالا تبدیل می کند و از سایر چراغ قوه ها جدا می کند. 

چراغ قوه قابل حمل: این مدل از چراغ قوه ها طراحی کوچکی دارند و بسیار سبک هستند و به آسانی می توان آن ها را مانند یک جا کلیدی حمل کرد. چراغ قوه های پرتال یا قابل حمل بیشتر برای مسافرت و کمپینگ کاربرد دارند و از آن ها استفاده می شود. درون چادرهای مسافرتی یک حلقه در قسمت بالایی قرار داده شده است که می توان چراغ قوه را به آن آویزان کرد. این چراغ قوه ها بیشتر به دلیل وزن کم و سایز کوچکشان معروف می باشند.
چراغ قوه شکاری: این نوع از چراغ قوه ها کارایی بالا و کیفیت عالی دارند زیرا از جنس بدنه ی فلزی محکم برخوردار می باشند و قدرت انتشار نور و زوم آن ها بالا است، چراغ قوه های شکاری کاربرد های فراوانی دارند و برای استفاده در فضای باز بسیار مناسب هستند.
چراغ قوه پیشانی: چراغ قوه های پیشانی که به هد لایت نیز معروف هستند جزو کاربردی ترین چراغ قوه های می باشند، این محصولات در فعالیت های مختلف همچون کوه نوردی، غار نوردی، کار معدن، دوچرخه سواری، پیاده روی در طبیعت و... قابل استفاده هستند و می توان از آن ها بهره برد. چراغ های پیشانی وزن سبکی دارند و قابلیت تنظیم نوردهی در زوایه های متنوع را دارند. این چراغ قوه ها برای فعالیت های فضای باز در شب و زمانی که نمی توانید از دست هایتان استفاده کنید بسیار عالی می باشند. 

نور افکن دستی: این مدل از چراغ قوه ها نامی آشنا دارند و در بسیاری از مواقع توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرند. نور افکن های دستی در همه مواقع و مکان ها مانند طبیعت گردی، کمپینگ، خانه، مسافرت، باغ ها و فعالیت های کشاورزی قابل استفاده هستند. این مدل از چراغ قوه ها میزان نوردهی قابل تنظیم را از کم به زیاد دارند که می توان گفت یکی از مزیت های آن ها می باشد، همچنین از مدت زمان 4 تا 16 ساعت قابلیت نوردهی به طور مداوم را دارند. نورافکن های دستی تا مسافت 500 متر را روشن می کنند و می توان گفت یک وسیله ضروری برای کسانی است که فعالت های طبیعت گردی را انجام می دهند.  
چراغ قوه فانوسی: این چراغ قوه ها بیشتر با استفاده از منبع باتری تغذیه می شوند و میزان نوردهی ان ها در حالت های مختلف قابل تنظیم است. چراغ قوه های فانوسی به دلیل شباهت با شکل فانوس نامگذاری شده اند و قابلیت استفاده مانند فانوس را نیز دارند. نحوه استفاده این چراغ قوه ها به دو روش دستی و اویزان کردن می باشد. از این محصولات می توان در باغ، حیاط و زمین های کشاورزی استفاده کرد. 
چراغ قوه آویز: منبع تغذیه این چراغ قوه ها از طریق کابل های یو اس بی می باشد که می توان برای آن ها از پاور بانک، لپ تاب و ماشین استفاده کرد و بیشتر برای مکان های مانند داخل خودرو کاربرد دارند، البته که می توان از این محصول استفاده های دیگری نیز داشت و با توجه به نیاز خود از آن بهره برد.

چراغ قوه ضد انفجار: این دسته از چراغ قوه ها منحصر به فرد می باشند و فقط در مکان های خاص قابلیت خود را نشان می دهند. چراغ قوه های ضد انفجار دارای بدنه محکم و مقاومی هستند که در برابر هر گونه جرقه محافظت شده است. این چراغ قوه ها در فضاهایی حساس مثل معدن، انبار کارخانه های شیمیایی و موتور خانه کشتی و قطارها مورد استفاده قرار می گیرد.
چراغ قوه اضطراری: این چراغ قوه در مکان ها اداری و عمومی رو دیوار نصب شده اند و برای استفاده در مواقع ضروری می باشند. چراغ قوه های اضطراری قابل شارژ هستند و باید به طور مجدد شارژ شوند. 
چراغ قوه لیزری: این مدل از چراغ قوه ها که با منبع شارژ و باتری کار می کنند مانند لیزر دارای برد نور زیادی هستند و تا مسافت چند کیلومتری را روشن می کنند. البته علاوه بر حالت لیزری این چراغ قوه ها در حالت های دیگر مانند چشمک زن و ثابت نیز نوردهی دارند و قابل استفاده هستند.
چراغ قوه پزشکی: این چراغ قوه ها که مخصوص پزشک ها می باشند، یک نور دهی ثابت دارند که در کنار آن از لنزهای بزرگنمایی نیز بهره می برند. این چراغ قوه ها به طور اختصاصی برای پزشک ها قابل استفاده هستند.

کاربردهای چراغ قوه: به طور کلی چراغ قوه یک وسیله برای روشن کردن مکان های تاریک می باشد که انواع مختلف از چراغ قوه های در شکل های گوناکون این کار را در مکان های متنوع انجام می دهند. از کاربردهای چراغ قوه می توان به استفاده برای نگهبانی، نیروهای پلیس و امداد و نجات، زمین های کشاورزی و باغداران، شکار، کوه نوردی، غار نوردی، مسافرت، طبیعت گردی، پیاده روی، دوچرخه سواری، ماهیگیری، کمپینگ، کار معدن، موتور خانه و انبارها، قطعی برقی و حوادث غیر متقربه اشاره کرد و از کاربردها و کارایی آن بهره برد.

چراغ قوه یک وسیله ضروری می باشد که باید همه یک مدل مناسب از این محصول را داشته باشند. چراغ قوه ها در ظاهر ساده هستند اما هنگام خرید باید دقت کنید که چراغ قوه خریداری شده مطابق نیاز های شما باشد و بتوانید از کارایی آن بهره ببرید. همه چراغ قوه ها قیمت مناسبی دارند و خرید آن ها نیازی به بودجه بسیار بالا ندارد، از چراغ قوه های مناسب که کاربرد عالی دارند می توان به چراغ قوه های برند اسمال سان اشاره کرد که در سایت ما (اُولان کال) چند مدل از این چراغ قوه های با کیفیت و با کارایی عالی موجود می باشد. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha