02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه استفاده و نگه داری درست از کرامپون

مائده شریفی 24 /دی/ 1401
نحوه استفاده و نگه داری درست از کرامپون

نحوه استفاده و نگه داری درست از کرامپون

یکی از وسایل ضروری در کوهنوردی و کوهپیمایی در فصل های سرد سال کرامپون یا همان یخ شکن های کفش هستند. این وسیله که برای کوهنوردی لازم و ضروری حساب می آید در مدل های مختلف در بازار موجود می باشد و عرضه می شوند. کرامپون ها دارای مدل های متنوع و متفاوت هستند اما اکثر آن ها یک روش ثابت برای نگه داری دارند ولی استفاده آن ها گوناگون می باشد. این وسیله برای اولین بار به طور کامل در سال 1930 معرفی شد و مردم آن را مورد استفاده قرار دادند. همانطور که گفتیم به کرامپون ها، یخ شکن نیز گفته می شود چون مانند زنجیر چرخ ماشین برای کفش عمل می کنند و اجازه می دهند که کفش یخ و برف را بشکند و به اسانی از روی آن ها عبور کند. کرامپون ها برای صعود و بالا رفتن از مسیرهای شیب دار و برفی بسیار مناسب هستند و امکان انجام همه فعالیت های کوهنوردی، پیاده روی، یخ نوردی و فعالت های فضای باز را در فصل سرد برای شما فراهم می کنند.

کرامپون چیست؟

به طور کلی کرامپون یک وسیله است که را رفتن و طی کردن مسیرهای برفی و یخی را برای شما آسان می کند، یعنی برف و یخ را کنار می زند و می شکند که راه عبور برای شما باز شود. این وسیله که انواع مختلفی دارد برای مسیرهای متنوع و افراد گوناگون کاربرد دارند و هر فرد با توجه به نحوه استفاده خود باید کرامپون مناسب را خریداری کند. کرامپون ها اصطکاک مناسب را روی سطح زمین به وجود می آورند و راه رفتن را برای شما آسان می کنند. کرامپون به طور عمده بخش های مختلفی دارد که شامل تیغه، نوار، سیستم اتصال دهنده، گیره پاشنه و تسمه جلویی است. این قسمت ها در کرامپون متفاوت می باشد و ممکن که هر کرامپون از جنس و شکل خاصی بهره مند باشد، اما به طور کلی همه آن ها یک کار ثابت را انجام می دهند. این وسیله مشکلاتی همچون باز کردن راه و کنار زدن برف برای جای پا را از بین می برند و یک تفریح لذت بخش را برای شما در فصل های سرد سال فراهم می کنند تا بدون ایجاد مشکل از آن لذت ببرید.

روش های مختلف برای استفاده از کرامپون

شاید در ظاهر استفاده از کرامپون ها تکنیک خاصی نیاز نداشته باشد و در همه مکان ها به یک شیوه استفاده شوند، اما در مکان های مختلف کرامپون ها باید با توجه به مواردی مانند اندازه برف، شیب مسیر و یخ ها استفاده شوند و به روش درست به کار گرفته شوند. برای استفاده از کرامپون ها سه تکنیک مختلف وجود دارد که در ادامه به طور کامل این سه روش را بررسی می کنیم تا در هنگام استفاده از این وسیله دچار اشتباه و مشکل نشوید.
1_ روش پای صاف (فرانسوی) برای استفاده از کرامپون
روش پای صاف همانطور که از نامش پیداست پا به صورت صاف روی سطح قرار می گیرد. در این روش باید به صورت صاف پای خود را روی برف و یخ قرار دهید و با شیب مسیر در یک راستا قرار دهید تا از لیز خوردن و افتادن شما از لبه ها جلوگیری شود. روش پای صاف معمولا برای مکان های شیب دار با برف زیاد می باشد. در حالت پای صاف باید کف پای خود را با شیب زمین هماهنگ کنید و به نحوی گام بردارید که تمام تیغه های کرامپون با برف برخورد کنند. اگر فقط تیغه های جلویی روی برف باشند احتمال افتادن و سر خوردن شما وجود دارد. در حالت پایین آمدن از مسیر هم باید پای خود را صاف کنید سپس با شیب هماهنگ کنید و به صورت گام های صاف و محکم در برف پایین بیایید.  
2_ روش فراینت پوینت (آلمانی) برای استفاده از کرامپون
این روش بیشتر برای مسیرهایی که شیب آن ها بیشتر از 45 درجه است و یا یخی هستند کاربرد دارد. در این مسیر های بالا رفتن کمی دشوار می باشد به همین دلیل باید به طور درست گام بردارید تا مانع لغزش پا و خستگی بیش از حد شوید. در این حالت باید با استفاده از تیغه های پنچه (قسمت جلویی کرامپون) به برف ضربه بزنید و همراه آن از مسیر بالا بروید. استفاده بیشتر از تیغه های پنجه موجب راه رفتن آسان تر در مسیرهای شیب دار یخی می شود. 

3_ روش دوگانه (آمریکایی) برای استفاده از کرامپون
روش دوگانه برای مسیرهایی با شیب زیاد کاربرد دارد، در این حالت استفاده از دو روش بالا مناسب نمی باشد زیرا روش اول به تنهایی ایمن نیست و روش دوم باعث خستگی می شود. به همین دلیل با ترکیب این دو روش یک شیوه جدید به نام روش دوگانه به وجود می آید. در روش دوگانه در مسیر برفی  ابتدا با استفاده از تیغه های جلویی کرامپون به برف و یخ ضربه می زنید سپس با استفاده از روش پای صاف مسیر را برای گام برداشتن باز می کنید. در هنگام راه رفتن به یاد داشته باشید که باید پای خود را به صورت صاف در مسیر قرار دهید. راه رفتن در مسیر های شیب دار برفی ممکن است سخت باشد بنابراین در طول مسیر می توانید استراحت کنید.( استراحت در حالتی که بیشتر وزن خود را روی پای جلویی بگذارید بهتر است)

نکات مهم برای نگه داری از کرامپون ها 

در راه رفتن روی برف ممکن است که در زیر کرامپون گلوله های برف جمع شوند و موجب اختلال در راه رفتن درست و یا لغزش شما روی یخ و برف شود. برای حل این مشکل می توانید که صفحه های ضد گلوله پلاستیک و یا صفحه های مخصوص که توسط شرکت های تولید کرامپون عرضه می شوند را در زیر کفش خود قرار دهید تا از ایجاد این مشکل جلوگیری کنید.
قسمت های مختلف کرامپون مانند بندها، واشر، پیچ و مهره ها را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که کهنه و یا پوسیده شده اند آن ها را تعویض کنید. این کار ایمنی کوهنوردی را بالا می برد و از آسیب دیدن کرامپون در مسیر جلوگیری می کند.
پس از هر بار استفاده از کرامپون در فعالیت ها باید آن ها را تمیز و خشک کنید و در جای مناسب به دور از رطوبت نگه داری کنید. برخی از کرامپون ها یک کیف یا محفظه برای نگه داری همراه خود دارند.

تیغه های کرامپون همیشه باید تیز باشند تا بتوانید استفاده مناسبی از آن ها داشته باشید و کارکرد خود را در کوهنوردی ارائه دهند. برای مسیرهای شیب دار برفی لازم نیست که تیغه ها حتما بسیار تیز باشند اما برای کارهایی همچون یخ نوردی تیغه های کرامپون باید بسیار تیز شوند که برای این کار باید از ابزار مناسب کمک گرفت و به روش درست تیغه ها را تیز کرد.
روش تیز کردن تیغه های کرامپون: در طول زمان تیغه های کرامپون ممکن است که کند شوند و تا حدی کارایی و کاربرد خود را از دست بدهند.البته که برخی از کرامپون های امروزی کند نمی شوند و حتی در مسیر های سنگی و یخی مشکلی برای آن ها ایجاد نمی شود اما اگر از کرامپون های قدیمی استفاده می کنید نیاز است که این کرامپون ها را تیز کنید. برای تیز کردن کرامپون تنها باید از سوهان استفاده کنید و استفاده از ابزارهای دیگر موجب اسیب رساندن به بافت تیغه و از بین رفتن آلیاژ آن می شود که در نهایت عمر تیغه های کرامپون را کم می کند و باعث شکستن آن ها می شود. 
علاوه بر نحوه نگه داری و استفاده درست از کرامپون ها ابتدا باید یک کرامپون مناسب را با توجه به فعالیتی که انجام می دهید و کفشی که می پوشید تهیه کنید تا در ادامه دچار مشکل نشوید. برای انتخاب کرامپون مناسب می توانید مقاله آشنایی با کرامپون و انواع آن را در سایت ما (اُولان کالا) بررسی کنید. 

کرامپون ها وسایلی در جهت سهولت راه رفتن روی مسیرهای برفی و یخی می باشند که باید به شیوه درست از آن ها استفاده و نگه داری شود. انجام یک سری نکات و رعایت کردن آن ها باعث می شود که کرامپون ها برای مدت زمان بیشتری به طور مفید مورد استفاده قرار گیرند و در کنار آن یک کوهنوری آسان و لذت بخش برای شما فراهم می کنند. کرامپون ها فعالیت های فصل سرد سال را برای شما ساده و دلپذیر می کنند اما گاهی به تنهایی قادر به انجام این کار نیستند به همین دلیل می توانید از ابزار های دیگر در کنار استفاده از کرامپون کمک بگیرید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha