02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه تمیز کردن چای ساز های برقی

ادیبه کریم پور 13 /تیر/ 1402
نحوه تمیز کردن چای ساز های برقی

نحوه ی تمیز کردن چای سازهای برقی


چای سازهای برقی راه های مناسبی برای جوشاندن آب برای چای، سایر نوشیدنی ها یا غذا هستند. از آنجایی که آب در داخل کتری بارها و بارها می جوشد، می تواند سنگ آهک ایجاد کند که باعث پوسته پوسته شدن یا پزدار شدن کتری می شود. این تجمع می تواند شروع به پوسته پوسته شدن در چای یا آب شما کند و همچنین حرارت کتری شما را کند می کند. برای تمیز کردن چای سازهای برقی، محلول سرکه یا لیمو را امتحان کنید، از جوش شیرین برای پاک کردن لکه های سرسخت استفاده کنید و بیرون را پاک کنید. با این کارهای ساده می توانید چای ساز خود را به راحتی تمیز کنید. 

چند نوع چای ساز وجود دارد؟


شرکت‌ های تولید کننده چای ‌سازهای متفاوتی را در طرح، رنگ و اندازه‌ های مختلفی تولید و عرضه می ‌کنند که از نظر کارایی و قابلیت ‌های ویژه با هم تفاوت دارد. چای ‌سازهایی که در بازار وجود دارند، ۴ نوع هستند که عملکرد آن ها نسبتا یکسان است، اما نوع دم آوری و طراحی آن ها متفاوت است. اولین چای‌ ساز برقی از نوع صفحه‌ ای می‌ باشد که قوری و کتری روی یک صفحه تخت قرار گرفته ‌اند و به صورت جداگانه حرارت دریافت می ‌کنند. این نوع چای ‌سازها به شما امکان می‌ دهند به صورت جداگانه از کتری یا قوری آن استفاده کنید. صفحه حرارتی قوری می ‌تواند قهوه ‌های خوشمزه را نیز درون قوری برای شما درست کند. دومین چای‌ ساز از طراحی روهم بهره می ‌برد که قوری روی کتری قرار می‌ گیرد و دم آوری چایی یا دمنوش به گونه ای است که بخار آب به قسمت زیرین قوری برخورد می‌ کند و آن را آنرام دم می ‌کند. این نوع چای ‌سازها طرفداران بسیار زیادی دارند، زیرا چایی را بهتر آماده می ‌کنند که از طعم و مزه نزدیک به چای سماور دارد. یکی دیگر از چای‌ سازهایی که در بازار موجود است چای‌ سازهای تک کتری می‌ باشند که تنها کتری روی یک صفحه حرارتی قرار گرفته است و می ‌توانید آب را در مدت زمان بسیار کمی بجوشانید و با آن چایی‌، دمنوش قهوه و یا غذاهای خود را آماده کنید. آخرین چای ‌ساز به نوعی می‌ باشد که مخزن تفاله چایی داخل کتری قرار گرفته است و در مدت زمان کمی چای را آماده می ‌کند. این نوع چای‌ ساز برقی برای کسانی که فرصت کافی برای آماده سازی چایی و دمنوش را ندارند، عالی است. همه این نوع چای سازها می توانند بهترین نتیجه ‌ها را برای شما ارائه دهند و رضایت شما را جلب کنند. 
 

روش تمیز کردن چای سازها 


استفاده از محلول سرکه


1. یکی از بهترین راه های تمیز کردن محصولات خانگی، استفاده زا روش های غیر سمی می باشد. برای اینکار ابتدا محلول سرکه را مخلوط کنید. سرکه می تواند به رسوب زدایی کتری برقی و حذف رسوب آب سخت کمک کند. محلول آب و سرکه سفید را در قسمت های مساوی مخلوط کنید. کتری را تا نیمه یا سه ربع با این محلول پر کنید.


2. سپس این محلول را در کتری چای ساز بجوشانید. برای تمیز کردن داخل کتری و از بین بردن لکه های سنگ آهک، کتری را با محلول داخل کتری روشن کنید و آن را به جوش بیاورید تا آهک ان کاملا جدا شود. اگر پوسته پوسته شدن داخل کتری خیلی زیاد است، مقدار سرکه را در مخلوط افزایش دهید و دوباره بجوشانید.


3. پس از این مرحله بگذارید دوباره کتری را روشن کنید تا بار دیگر به جوش آید. وقتی کتری چای ساز به جوش آمد، کتری را خاموش کرده و از برق بکشید. اجازه دهید محلول حدود 20 دقیقه داخل کتری خیس بخورد. بعد از 20 دقیقه محلول را بیرون بریزید.  اگر آهک آن زیاد است، محلول را برای مدت بیشتری در کتری چای ساز بگذارید.


4. سپس داخل کتری آن را به خوبی بشویید. برای از بین بردت رسوب زیاد از یک اسفنج یا پارچه غیر فلزی برای تمیز کردن داخل کتری چای ساز استفاده کنید. این کار را بعد از اینکه اجازه دادید محلول سرکه برای مدت طولانی در کتری خیس بخورد، انجام دهید. برای مدل هایی که المت در کف آن قرار دارد، مطمئن شوید که المنت حرارتی کف کتری را خراش ندهید.


5. چای ساز را آبکشی کنید تا سرکه از بین برود و کتری برقی را با آب بشویید. ممکن است مجبور شوید چندین بار آبکشی کنید تا بوی سرکه از بین برود. داخل آن را با یک پارچه پاک کنید و بگذارید خشک شود. اگر طعم یا بوی سرکه در کتری باقی مانده بود، دوباره آب را در آن بجوشانید و بریزید. این کار باید بوی تند سرکه را کاملا از بین ببرد. اگر بو یا مزه سرکه از بین نرفت، آب را چندین بار بجوشانید و آب را تخلیه کنید. پس از انجام این کارها، چای ساز برقی شما کاملا تمیز و بدون رسوب است.


تمیز کردن با راه حل های دیگر


برای تمیز کردن چای ساز روش های دیگری نیز وجود دارد که می توانید آن ها را در خانه امتحان کنید. برای شروع روش های دیگر ابتدا از محلول لیمو استفاده کنید. اگر سازنده چای ساز شما اعلام کرده است که نباید از سرکه برای تمیز کردن چای ساز خود استفاده کنید، می توانید به جای آن از لیمو استفاده کنید. با لیمو و آب، محلولی درست کنید و از آن برای تمیز کردن چای ساز خود استنفاده کنید. برای درست کردن محلول کافی است یک لیمو را در آب فشار دهید و سپس لیمو را خرد کنید و برش ها را در آب قرار دهید. کتری را با این محلول پر کنید و آب را بجوشانید و بگذارید حدود یک ساعت در کتری چای ساز خیس بخورد. سپس آب را داخل چای ساز بریزید و کتری را بشویید. می توانید به جای لیموهای معمولی از لیمو ترش نیز استفاده کنید.


محلول جوش شیرین: یکی دیگر از گزینه های تمیز کردن، تهیه محلولی از جوش شیرین و آب است. برای تهیه ی این محلول حدود یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید. این محلول را در چای ساز برقی بریزید و بگذارید بجوشد. اجازه دهید محلول حدود 20 دقیقه خیس بخورد و سپس محلول را بیرون بریزید و با آب سرد بشویید. این محلول غیر سمی و قدرتمند باید رسوب داخل کتری چای ساز را از بین ببرد.


تمیز کننده های قوی: از یک محصول تمیز کننده چای ساز آماده استفاده کنید. اگر می خواهید از یک پاک کننده قوی استفاده کنید، یک محصول تمیز کننده چای ساز را در فروشگاه محلی خود پیدا کنید و از آن برای تمیز کردن بهره ببرید. شما باید محصول پاک کننده را طبق دستورالعمل با آب رقیق کنید و محلول را در کتری چای ساز بجوشانید. سپس مانند روش های دیگر محلول را در کتری بگذارید تا خیس بخورد و تمامی رسوبات را از بین ببرد. پس از آن کتری را با آب سرد بشویید و خشک کنید. توصیه می شود چای ساز را برای مدتی در فضای آزاد بگذارید تا کاملا خنک شود و بوی تمام محلول و شوینده ها از بین برود.


نگهداری از چای ساز


نگهداری کردن از چای ساز بسیار راحت است که می توانید به آسانی در مدت زمان کم آن ها را انجام دهید. قسمتی بیرونی چای ساز را با مایع ظرفشویی تمیز کنید. برای تمیز کردن بیرون کتری از مواد شوینده ظروف استفاده کنید. قسمت بیرونی پس از شستشو با کف، آبکشی کنید و سپس با یک پارچه آن را پاک و خشک کنید. سعی کنید هیچ نوع مایع ظرفشویی داخل کتری نریزید. قسمت بیرون کتری و قوری چای ساز را هر هفته یا بیشتر تمیز کنید. به دلیل وجود عنصر گرمایش، نمی توانید دستگاه چای ساز برقی خود را در آب قرار دهید. همچنین اگر یک کتری برقی از جنس استیل دارید، ممکن است بخواهید آن را براق کنید تا براق و زیبا بماند. برای براق شدن آن از روغن زیتون استفاده کنید. مقداری روغن روی یک پارچه نرم بریزید و روی قسمت بیرونی چای ساز بمالید. به آرامی مالش دهید تا مطمئن شوید که سطح بیرونی آن خراشیده نمی شود. چای ساز خود را بیشتر تمیز کنید. داخل کتری شما می تواند با استفاده مکرر ساخته شود، به خصوص اگر در منطقه ای با آب سخت زندگی می کنید. این می تواند منجر به ایجاد رسوب در چای ساز شود که چای یا دمنوش شما را تار می کند. برای اینکه چای ساز شما به درستی کار کند، هر چند ماه یکبار آن را تمیز کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha