02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

سنسور دوچرخه چیست و چه کاربردی دارند؟

ادیبه کریم پور17 /تیر/ 1402
سنسور دوچرخه چیست و چه کاربردی دارند؟

سنسور دوچرخه چیست و چه کاربردی دارند؟


سنسورهای سرعت سنج و کیلومتر شمار برای دوچرخه سواران عالی است و دوچرخه سوارانی که می خواهند نتایج تمرین را به حداکثر برسانند ضروری است. این دستگاه ‌ها به دوچرخه‌ سواران این امکان را می ‌دهند که انرژی خروجی را به شکل چرخش در دقیقه (RPM) شبیه به سرعت ‌سنج یا گام‌ سنج اندازه ‌گیری کنند. بسیاری از کاربران سعی کرده اند از گام شمار به عنوان روشی برای اندازه گیری مسافت، سرعت یا حتی تلاش در هنگام دوچرخه سواری استفاده کنند، اما چنین سنسوری در اندازه گیری داده ها در طول تمرین دوچرخه سواری ناکافی است.


سنسورهای سرعت سنج و کیلومتر شمار دوچرخه


دوچرخه سواری یک ورزش نسبتا آسان است که سه عامل قابل کنترل دارد: ضربان قلب، دنده های جلو و عقب و حرکت پدال می باشد. سرعت پدال به صورت دور پدال در دقیقه اندازه گیری می شود. هنگام سوار شدن بر روی جاده یا خارج از جاده، به سرعت کلی شما بستگی دارد که از نیروی تلاش (ضربان قلب) و انتخاب دنده برای تعیین سرعت یا کندی چرخش دنده ها تعیین می شود. اندازه‌ گیری سرعت با استفاده از حسگر برای افرادی که دوچرخه ‌سواری را چیزی فراتر از یک سرگرمی ساده می ‌دانند، بسیار مهم است و بخشی از حرکت خود کمی است. دوچرخه سواران حرفه ای شناخته شده اند که سریعتر از مبتدی ها رکاب می زنند و این کار را با توسعه عضلات و استقامت از طریق سرعت کنترل شده انجام می دهند. رکاب زدن آهسته (معمولاً 60 تا 70 دور در دقیقه) باعث کمترین میزان خستگی عضلانی می شود، در حالی که سرعت بالاتر نتایج بهتری برای تمرینات استقامتی و عضله سازی ایجاد می کند. اندازه گیری دور در دقیقه پدال زدن فقط از طریق استفاده از سنسورهای مخصوص امکان پذیر است.


طراحی سنسور مخصوص اندازه گیری پدال


سنسور اندازه گیری پدال مجموعه ای نسبتا کوچک از سه دستگاه است که به راحتی روی دوچرخه نصب می شود. ابتدا از یک آهنربای پره ای و آهنربای قوی استفاده می کند که در دو طرف غلاف الکترونیکی قرار گرفته است که به خود قاب دوچرخه سوار می شود. این غلاف دارای دو حسگر آهنربایی است که هم سرعت و هم پدال را ثبت می کند. هر بار که آهنربا از آن عبور می کند، چرخش را ثبت می کند. نتیجه یک سنسور است که بسیار شبیه به سرعت سنج عمل می کند. سنسورهای قدیمی از اتصال آهنربا به پره چرخ جلو یا عقب و سنسوری که روی شاخک قاب قرار می ‌گرفت، استفاده می ‌کردند. سنسور تشخیص می دهد که آهنربا از هر چرخش عبور می کند. از آن زمان، حسگرهای آهنگ به دلیل خواندن دقیق تر مورد استفاده قرار گرفتند. 

انواع سنسورهای سرعت


سنسورهای دوچرخه‌ سواری می ‌توانند طیف وسیعی از اطلاعات را ارائه دهند، اما در اکثر موارد شما می ‌توانید سه دستگاه مختلف را انتخاب کنید: 1. سنسور سرعت که سرعت و مسافت یک سفر را بر اساس دور چرخ دوچرخه تعیین می کند. 2. سنسور تعداد پدال که فقط چرخش در دقیقه پدال و میل لنگ را حس می کند. 3. ترکیب سرعت و تعداد پدال محبوب ترین است که هر دو نوع داده را از طریق ترکیبی از حسگرها در اختیار دوچرخه سواران قرار می دهد.


هر دستگاه از یک نوع و مدل خاصی ANT+ متفاوت استفاده می‌ کند، که به این منظور نشان می ‌دهد که چه دستگاهی از یک نوع حسگر پشتیبانی می ‌کند. ANT+ استانداردی برای فناوری بی سیم است که در دستگاه های نظارتی استفاده می شود. مدل های ANT+ و انواع دستگاه نوعی طبقه بندی یا استانداردی است که برای شناسایی دستگاه استفاده می شود. به عنوان مثال، نوارهای ضربان قلب ANT+ دارای مشخصات دستگاه HRM هستند. بنابراین، داشتن مدل یا پروفایلی که توسط دستگاه ANT+ پشتیبانی می ‌شود، برای استفاده از حسگر پدال یا بهتر بگوییم امکان استفاده از نمایشگر در کنار دسته دوچرخه ضروری است. ترکیب سرعت یکی از قدیمی ‌ترین و پرکاربردترین حسگرهای دوچرخه ‌سواری است و توسط اکثر دستگاه‌ های ANT+ پشتیبانی می ‌شود. 


سنسورهای سرعت سنج و کیلومترشمار مدل 996 چیست؟


سرعت سنج های دوچرخه مدل 996 کامپیوترهای کوچکی هستند که به دوچرخه شما متصل می شوند تا چرخش لاستیک های شما را اندازه گیری کنند. کامپیوتر اطلاعات را از حسگرهایی که روی لاستیک دوچرخه شما قرار دارد می گیرد و سرعت شما را محاسبه می کند. این رایانه ها اغلب اطلاعات دیگری مانند مسافت، زمان شما را ارائه می دهند. حتی اگر با مکانیک دوچرخه آشنا نیستید، نصب سرعت سنج ساده است، اما باید کامپیوتر خود را به درستی برنامه ریزی کنید تا سرعت دقیقی از سنسورها به دست آورید.


نحوه ی نصب سنسورهای دوچرخه


مرحله 1


ابتدا سنسور کامپیوتر را به دوشاخه روبروی ترمز روی پایه چرخ جلو وصل کنید. می ‌توانید حسگر را در هر نقطه در امتداد دوشاخه وصل کنید، بنابراین مکانی را انتخاب کنید که دسترسی به آن برای شما آسان باشد. اگر سنسور شما شامل هیچ گیره و بند خاصی نبود، سنسور را با یک بند کابل در جای خود محکم کنید.


مرحله 2


سپس سیم را از سنسور به سمت پشت و قسمت بیرونی کمک فنر خود بکشید. این مکان سیم را از شاخه ها یا زیر درختانی که ممکن است دوچرخه سواری کنید محافظت می کند و در عین حال سیم را از چرخ در حرکت دور نگه می دارد.


مرحله 3


همچنین پایه نمایشگر سنسور دوچرخه را در مکانی که به راحتی برای شما قابل مشاهده باشد به دسته خود وصل کنید. صفحه نمایش رایانه بر پایه یا فرمان درچرخه قرار می گیرد، بنابراین باید در مکانی باشد که به راحتی قابل مشاهده باشد. هر پایه رایانه دارای سخت افزار کمی متفاوت است، بنابراین پایه را مطابق با طراحی رایانه خود ایمن کنید.


مرحله 4


سیمی را که سنسور و پایه کامپیوتر را به قاب دوچرخه خود وصل می کند با بست کابل محکم کنید. به هر مکانی که به نظر می رسد سیم ممکن است آویزان شود یا از قاب بیرون بیاید، یک بند کابل اضافه کنید. به اندازه کافی در سیم شلی بگذارید تا چرخ جلو و دسته شما بتوانند آزادانه بچرخند.


مرحله 5


سپس آهنربای همراه را به پره های لاستیک جلویی خود در جایی بچسبانید که هر بار که لاستیک شما می چرخد از کنار سنسور عبور کند. حسگر می ‌داند که تایر شما هر بار که آهنربا را حس می ‌کند یک دور کامل انجام داده است، بنابراین بسیار مهم است که آهنربا از حدود 1/4 اینچ سنسور عبور کند.


مرحله 6


قطر لاستیک دوچرخه جلویی خود را در رایانه وارد کنید. این اطلاعات معمولاً روی خود لاستیک چاپ می شود یا در دفترچه راهنمای دوچرخه شما نمایش داده می شود. کامپیوتر شما باید قطر لاستیک را بداند تا سرعت شما را دقیق محاسبه کند.


مرحله 7


همچنین  در آخر لاستیک را بچرخانید تا مطمئن شوید که حسگر کامپیوتر آهنربا را در حین عبور تشخیص می دهد. اگر سنسور به درستی کار کند، نمایشگر رایانه شما مقدار سرعت غیر صفر را نشان می دهد.

 

نکته


توجه داشته باشید که دقت سرعت سنج خود را با دوچرخه سواری در کنار شخصی که از سنسور دوچرخه نیز استفاده می کند، آزمایش کنید. سرعت شما باید تقریباً برابر با سرعتی باشد که سنسور نمایش می دهد. اگر اطلاعات اساساً متفاوت است، ممکن است هنگام وارد کردن قطر لاستیک خود دچار اشتباه شده باشید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha