02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

سرخ کن های بدون روغن چه فوایدی دارند؟

ادیبه کریم پور 20 /تیر/ 1402
سرخ کن های بدون روغن چه فوایدی دارند؟

سرخ کن های بدون روغن چه فوایدی دارند؟


یکی از محصولاتی که امروزه بسیار استفاده می شود، سرخ کن های بدون روغن می باشند. سرخ کن های بدون روغن عالی هستند و آن‌ ها غذا را سریع می ‌پزند، بافتی ترد ایجاد می ‌کنند و استفاده از آن ها بسیار راحت هستند. بنابراین مزایا و معایب سرخ کن رژیمی چیست؟ مزایای پخت و پز با سرخ کن بدون روغن عبارتند از: آن ها روغن کمتری مصرف می کنند و نیاز به پخت کمتری نسبت به سرخ کن های روغنی دارند. آن ها همچنین انرژی کمتری مصرف می کنند و سریعتر از فر معمولی پخت می شوند و می توانید از آن به عنوان مایکروویو برای گرم کردن مجدد غذا استفاده کنید. معایب سرخ کن بادی عبارتند از: کوچکتر از فر معمولی است، بنابراین برای خانواده های بزرگ گزینه ی مناسبی نیست و می تواند فضای زیادی را اشغال کند و ممکن است گران باشد.


سرخ کن های بدون روغن چگونه کار می کنند؟


در حالی که این نام ممکن است باعث شود فکر کنید که نیاز به استفاده از روغن زیادی دارید، سرخ کن‌ های رژیمی در واقع دستگاه ‌های همرفتی کوچکی هستند که هوای فوق ‌العاده داغ را به گردش در می ‌آورند تا غذای ترد را که درون آن قرار داده ‌اید، با روغن کم یا بدون روغن ایجاد کنند. تمام هدف سرخ کن بدون روغن این است که غذاها را ترد کند، مانند سرخ کن روغنی، اما بدون استفاده از روغن این کار را انجام می دهد، به طوری که محصول نهایی سبک تر و تازه تر از چیزهای سرخ شده باشد. برای این کار از گرمای خشک استفاده می کند. این یک فرآیند بسیار ساده است که غذای خود را در سبد سرخ کن رژیمی یا روی قفسه سیمی قرار دهید، دکمه تایمر را فشار دهید و هنگامی که بوق می ‌زند غذای خود را به آسانی بردارید.

مزایای پخت و پز با سرخ کن بدون روغن


اکنون که می دانیم یک سرخ کن رژیمی چگونه کار می کند، وقت آن است که به برخی از مزایای پخت و پز با سرخ کن بدون روغن در مقابل چیزی مانند سرخ کن عمیق، مایکروویو یا حتی فر نگاه کنیم. راه ‌های زیادی وجود دارد که می ‌توانید از سرخ ‌کن برای تهیه غذاها و میان‌ وعده‌های خوشمزه در کمترین زمان استفاده کنید. از آنجایی که سرخ کن های بدون روغن از قابلیت کانوکشن بهرهمند هستند، اغلب می توانند غذای شما را بسیار سریعتر از یک اجاق معمولی بپزند. آن ها همچنین برای افرادی که به دنبال جایگزینی برای سرخ کردن روغنی هستند که روغن کمتری مصرف می‌ کند، سالم تر است و زمان کمتری برای پختن نیاز دارد، عالی هستند. 


1. مصرف روغن کمتر


یکی از دلایلی که سرخ کردن بدون روغن بسیار محبوب شده است این است که به عنوان جایگزین سالم تری برای سرخ کردن روغنی به بازار عرضه می شود که هنوز هم بیرونی ترد و کرانچی با داخل نرم و لطیف ایجاد می کند. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که وقتی غذا سرخ می کنید، قسمت بیرونی غذا به اندازه زمانی که سرخ می کنید ترد نمی شود. با این حال، تفاوت در کالری و محتوای چربی بسیار زیاد است. برخی تحقیقات نشان می دهند که غذاهای سرخ شده در هوا تا 70 درصد کالری کمتر و تفاوت عمده ای در محتوای چربی دارند. بسته به غذایی که در این محصول سرخ می کنید، می تواند 3 درصد چربی داشته باشد، در حالی که برخی از غذاهای سرخ شده تا 24 درصد چربی دارند که تفاوت بسیار زیادی است. اگر می ‌خواهید مراقب میزان مصرف چربی خود باشید، سرخ کردن در این دستگاه می ‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد.


2. پخت و پز سریع در سرخ کن های بدون روغن 


چیزی که در مورد سرخ کن بادی خود دوست داشتنی است، این است که واقعاً نیازی به گرم کردن ندارد و چون بسیار قدرتمند است، غذا را خیلی سریعتر از فر معمولی من می پزد. این سرعت به این معناست که وقتی دیر از سر کار به خانه می ‌آیید و به یک وعده غذایی سریع نیاز دارید، می‌ توانید مقداری سبزیجات و ناگت (یا مرغ یا ماهی) را در سرخ‌ کن بدون روغن بریزید و در کمتر از 20 دقیقه یک شام خوشمزه را آماده کنید.


3. مصرف انرژی کمتر نسبت به دیگر دستگاه ها


بسته به اینکه برای چند نفر باید غذا درست کنید، سرخ کن بدون روغن می تواند جایگزینی برای صرفه جویی در مصرف انرژی برای استفاده از فر برای هر وعده غذایی باشد. از آنجایی که بسیار کوچکتر است و غذا را بسیار سریعتر از فر معمولی می پزد، انرژی کمتری مصرف می کند. بنابراین با استفاده از سرخ کن بادی خود می توانید در مصرف انرژی بسیار صرفه جویی کنید.


4. کثیف کاری کمتر نسبت به سایر محصولات


غذاهای سرخ شده در سرخ کن های روغنی می تواند بسیار لذت بخش باشد، اما کثیف کاری و روغن پاشده شده در اطراف بسیار ناخوشایند است و تمیز کردن ان بسیار سخت می باشد. با یک سرخ کن وغنی، باید دائماً روغن داخل آن را دور بیندازید و تعویض کنید، که می تواند فرآیندی کثیف و ناخوشایند باشد. شما همچنین می توانید هنگام پختن مقدار زیادی روغن پاشیده در اطراف ببینید که می تواند تمیز کردن آن دشوار باشد. سرخ کن های روغنی نیز هنگام بخار شدن و پختن غذا، روغن زیادی را در هوا پخش می کنند. سپس این روغن می‌ تواند در سراسر آشپزخانه پخش شود، به این معنی که تمیز کردن فقط به منطقه اطراف سرخ کن روغنی ختم نمی ‌شود. اما وقتی صحبت از سرخ کن بدون روغن می شود، اکثر مدل های موجود در بازار دارای قطعات قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند. اکثر قطعات سرخ کن رژیمی را می‌ توان در ماشین ظرفشویی گذاشت (پس از خنک شدن) و تمیز کردن را راحت می‌ کند. قطعاتی که نمی توانند در ماشین ظرفشویی بروند معمولاً نیاز به پاک کردن ملایم با یک پارچه مرطوب دارند. هیچ روغن پاشیده شده یا روغن سرخ کن برای دور ریختن وجود ندارد، که تمیز کردن روزانه را با سرخ کن بدون روغن آسان تر می کند.


5. می توانید از سرخ کن بدون روغن به عنوان مایکروویو استفاده کنید


یکی از موارد مورد علاقه ی بیشتر افراد برای سرخ کن رژیمی گرم کردن سریع و آسان غذا است. به جای اینکه فر را روشن کنید و بگذارید چیزی به مدت 20+ دقیقه دوباره گرم شود یا آن را در مایکروویو قرار دهید. می توانید باقیمانده غذا را درست در سرخ کن بدون روغن بریزید. هنگام گرم کردن مجدد غذا در مایکروویو، اغلب خیس می‌ شود و می‌ تواند بافت عجیبی پیدا کند و فر ممکن است خیلی طول بکشد و انرژی زیادی مصرف کند. اما سرخ کن بدون روغن این کار را به راحتی برای شما انجام می دهد. 


6. سرخ کردن با هوا بیشتر از سرخ کردن عمیق است


وقتی صحبت از پختن غذا در سرخ کن می شود، زمان زیادی صرف آن می شود. شما نمی توانید فقط مقداری غذا را در سرخ کن روغنی بریزید و آن را رها کنید، در غیر این صورت احتمالاً غذای شما بیش از حد سرخ شود و یا بسوزد. پخت و پز بدون مراقبت در سرخ کن بدون روغن یک مزیت بی نظیر است، به خصوص اگر معمولاً در آشپزخانه چندین کار انجام می دهید که بسیار عالی است. می توانید به راحتی غذای خود را در داخل سرخ کن رژیمی بریزید، عملکرد یا زمان مناسب برای چیزی که می پزید را انتخاب کنید و آن را رها کنید، زیرا پس از اتمام پخت، دما و حرارت به طور خودکار خاموش می شود و از پختن زیاد غذا جلوگیری می کند. در برخی از مدل ها، ممکن است لازم باشد غذای خود را تا نیمه تکان دهید یا بچرخانید، اما یک بوق کوچک در این سرخ کن ها وجود دارد که این کار را به شما یادآوری می کند. چند ثانیه طول می کشد و سپس می توانید به دیگر کارهای آشپزخانه یا خانه خود برگردید.


نکاتی که هنگام استفاده سرخ کن روغنی باید استفاده شود


باید از روغن زیاد استفاده کنید.
بعد از پختن، روغن آن را باید دور بریزید.
شما باید آشپزخانه ای با تهویه مناسب داشته باشید تا بخارهای سرخ کردنی از بین برود.
این بدان معنا نیست که سرخ کردن روغنی بهتر یا بدتر از سرخ کردن بدون روغن است، اما اگر می ‌خواهید شام را سریع و بدون زمان زیادی برای پخت و پز تهیه کنید، باید این مراحل اضافی را در نظر بگیرید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha