02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

دستگاه بستنی ساز چگونه کار می کند

سیران قامیشه 14 /اسفند/ 1400
دستگاه بستنی ساز چگونه کار می کند

بستنی ساز چگونه کار می کند؟

بستنی ساز وسیله ای است که با چرخش محفظه ی مرکزی و همزمان سرد کردن آن مخلوط کاستر تهیه  شده ی داخل آن را تبدیل به بستنی می کند.کارایی این دستگاه ها بسیار عالی است به گونه ای که شما حتی بدون کمترین میزان لبنیات و اسانس ،بستنی های شیرین و خوش طعم و حتی بستنی های سنتی آماده کنید.هنگامی که شما قصد تهیه ی بستنی دارید انواع دستور پخت بستنی را در دسترس دارید که آسان ترین و سریع روش استفاده از دستگاه بستنی ساز است.
شایان ذکر است که اگر قصد تهیه ی بستنی با بستنی ساز های برقی را دارید باید چند روز قبل از اینکه بستنی تهیه  کنید باید کاسه ی دستگاه بستنی ساز را درون فریزر قرار دهید
دستگاه های بستنی ساز به وسیله ی  سه بخش اصلی کار می کنند،یکی از اصلی ترین اجزای آن درب خارجی دستگاه است،بخش دیگر آن کاسه یا قوطی است که مواد بستنی درون آن قرار میگیرد،ابتدا باید درب خارجی دستگاه را باز کنیم و ظرف مناسب را داخل دستگاه قرار دهیم سپس کاستر داخل ظرف به وسیله ی همزن ،هم زده می شود(به طور کلی دستگاه های بستنی ساز مانند همزن های کاسه دار عمل می کنند به نحوی که قوطی که مواد بستنی در آن قرار دارد ثابت نگه داشته می شود در حالی که فرچه چرخش به دور و داخل می چرخد و مواد کناره ها را می خراشد و قسمت های سرد شده ی مخلوط را دوباره هم میزند.)

برخی  از دستگاه های بستنی ساز به وسیله ی موتور قوی مخزن مواد را به هم می چرخاند(به نحوی که چرخش دستگاه ثابت می ماند) در هر صورت روش کار دستگاه های بستنی ساز به نحوی است که مواد را هم می زند و می کوبد و این عمل را تکرار میکند تا کاستر غلیظ شده و به بستنی تبدیل شود.
مزایای بستنی ساز های برقی
زمان کوتاه برای تهیه ی بستنی
خودکار بودن فرایند کار
نحوه ی کار آسان و فرایند ساده

نحوه ی کار بستنی ساز های قدیمی

اجزای اصلی دستگاه های بستنی ساز های قدیمی اصلاً پیچیده نبودند، یک سطل با یک دسته در قسمت بالای آن.در گذشته  به روش سنتی بستنی تهیه می کردند شاید برایتان سؤال پیش بیاید که روش سنتی چگونه؟در روش سنتی یخ  را با سنگ نمک بسته بندی می کردند این کار را برای کاهش نقطه انجماد انجام می‌ دادند،یخ بین درب و کاسه ی مواد قرار میگرفت و به صورت دوره ای شروع به ذوب شدن می کرد.
قیمت خرید این دستگاه ها کمتر است اما به مراتب نحوه ی کار کردن با آن دشوار تر است،همچنین زمان تهیه ی بستنی بیشتر طول می کشد.در این روش شما باید خودتان دسته ی بستنی ساز را جهت انسجام مواد بچرخانید.این کار شاید موجب خستگی دستتان بشود اما مزایایی نیز دارد، که از مزایای استفاده از این نوع بستنی‌سازها، نظارت خودتان بر فرایند تولید است. در واقع، در این روش، با کنترل سرعت حرکت دسته بستنی‌ ساز، یکپارچگی و انسجام بافت بستنی را در اختیار خود خواهید داشت.


میزان سروصدای دستگاه های بستنی ساز

هنگام خرید دستگاه های بستنی ساز به میزان صدای تولید شده از دستگاه توجه کنید زیرا ممکن است صدای تولید شده از جانب دستگاه زیاد باشد و برای محیط خانه و یا کافه ی شما مناسب نباشد،میزان صدای تولید شده ی دستگاه های بستنی ساز به دلیل موتور دستگاه است و صدای ایجاد شده در واقع صدای موتور دستگاه است.
با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های بستنی ساز مجهز به سیستم خنک کننده هستند و از این سیستم الکتریکی برای خنک کردن دستگاه استفاده می شود.شیوه ی کار این سیستم مانند ماشین های بزرگ تولید بستنی در کارخانه ها است .
دستگاه های میل لنگ دستی کوچک در زمان کمی (حدوداً 20 دقیقه ) می توانند بستنی خوشمزه و خانگی را برای شما آماده کنند اما توصیه ی ما به شما این است که توسط یک نفر میل لنگ به شدت بسته شود و همچنین پس از تهیه ی بستنی  چند دقیقه ای اجازه دهید تا بستنی استراحت کند.


شیوه ی کار دستگاه های بستنی ساز کمپرسور دار چگونه است؟

قیمت بستنی ساز های دیجیتالی به نسبت بستی ساز های برقی و سنتی بیشتر است اما شما نتیجه ی بهتری نیز دریافت می کنید.البته منظور این دست که شما با دستگاه های دیگر نمی توانید نتیجه ی خوبی دریافت کنید(همه چیز به نوع عملکرد و مهارت خودتان هم وابسته است. ولی از نظر بافت و شکل، بستنی‌هایی که با دستگاه‌های دیجیتالی یا همان کمپرسوردار تهیه می‌شوند، نیاز نیست که شما چندان حرفه ای باشید در هر صورت نتیجه ی مطلوبی دریافت می کنید.)
در دستگاه های کمپرسوردار نیازی نیست که از چند روز قبل کاسه ی دستگاه را درون فریزر قرار دهید،و حتی نیاز به استفاده از یخ و نمک نیز ندارید.
اگر شما قصد تهیه ی بستنی کاستارد غنی کلاسیک خوشمزه را دارید باید ابتدا مواد زیر را تهیه کنید.
پنج زرده تخم مرغ
2/3 فنجان (حدود 150 گرم) شکر 
دو فلاف وانیل خرد شده
1 فنجان (236.5 میلی‌لیتر) کره
برای تهیه بستنی کاستارد غنی کلاسیک، آشپز باید پنج زرده تخم‌مرغ را با 2/3 فنجان (حدود 150 گرم) شکر بکوبد و مخلوط را روی یک دیگ بخار گرم کرده و دو غلاف وانیل خرد شده و 1 فنجان (236.5 میلی‌لیتر) کره را به آن اضافه کند. سپس آشپز باید مخلوط را حرارت دهد تا غلیظ شود، آن را صاف کرده تا غلاف های وانیل بیرون بیاید و 2 قاشق غذاخوری (28.4 گرم) کره و 1 فنجان (236.5 میلی لیتر) خامه را به همراه 1 قاشق غذاخوری (17.7 میلی لیتر) شیر مخلوط کنید.مواد آماده شده باید قبل از ریختن در بستنی ساز ،فرصت دهید تا خنک شود سپس آن را در دستگاه بستنی ساز قرار دهید.( جایی که باید طبق دستور سازنده تهیه شود)
طعم بستنی را نیز با افزودن موادی از جمله چیپس ،شکلات، آجیل، میوه و یا طعم دهنده های دیگر مانند نعناع  به مواد آماده شده تغییر داد.اینگونه طی مدت زمان کوتاهی بستنی خانگی شما با طعم دل خواه و محبوبتان آماده می شود.


انسجام بستنی

بستنی یکی از دسر هایی است ظاهر آن همانند طعمش مهم است،شکل نهایی بستنی بسته به نوع تهیه ی آن دارد،یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنیم این است شما قبل از خرید دستگاه بستنی ساز نمی توانید نحوه ی کار آن را مورد بررسی قرار دهید،پس اگر بافت و انسجام بستنی برایتان اهمیت دارد قبل از خرید دستگاه متوجه شوید که دستگاه کمپرسور دار است یا خیر؟
زیرا دستگاه های مجهز به کمپرسور بستنی شبیه به بافت بستنی های فروشگاه است ، البته این سخن ما به این معنی نیست که سایر دستگاه های بستنی ساز به درد نمی خورد و یا بستنی تهیه شده به وسیله ی آن ها ظاهر زیبایی ندارد در این جا ما قصد دارید بگوییم که در دستگاه های کمپرسور دار با یک ترکیب یکنواخت و بافت منسجم روبه رو خواهید شد اما در تهیه ی بستنی با سایر دستگاه های بستنی ساز شکل و بافت بستنی تا میزان زیادی بستگی به خودتان دارد.
برای مثال در دستگاه های یخ و نمکی شما با میزان همزدن  میزان انسجام بستنی یتان را تعین می کنید.(یادتان باشد که هر چقدر سرعت هم زدن بستنی کمتر باشد، نتیجه نهایی صفت ‌تر خواهد بود. اما سرعت هم زدن بیشتر بستنی، باعث می‌شود تا نتیجه نهایی شُل‌تر باشد و تکه‌های یخ هم در بستنی شکل نمی‌گیرند.)


میزان سر و صدای دستگاه

اکثر دستگاه های برقی هنگام کار صدا های نا هنجاری تولید می کنند،که این صدا ها به دلیل موتور دستگاه است،نه بستنی ساز، به همین سبب اگر قصد خرید دستگاه بستنی ساز برقی را دارید حتماً به میزان صدای تولید شده از دستگاه توجه کنید،شاید صدای بستنی ساز برای محیط کافه یا خانه ی شما مناسب نباشد.
بستنی ساز های جدید علاوه بر تهیه ی بستنی مجهز به تهیه ی انواع شربت و پوره هستند اگر میخواهید با دستگاهتان علاوه بر تهیه ی بستنی شربت نیز درست کنید هنگام خرید دستگاه به کارایی آن توجه داشته باشید.


اگر قصد تهیه ی شربت را دارید 

2 پوند (1 کیلوگرم) از میوه را با 1/2 فنجان (118.2 میلی لیتر) آب مرکبات مانند لیمو یا لیموترش پوره کنید سپس یک  اسانس طعم دهنده یا شکر آب شده را به میزان  2/3 فنجان (حدود 150) به آن اضافه کنید سپس شکر فوق ریز و 1 فنجان (236.5 میلی لیتر) آب را به مخلوط اضافه می کنید.شربت را باید روی حرارت ملایم قرار داد تا شکر درون مواد حل شود و سپس به مدت یک دقیقه بجوشانید تا خنک شود. پس از خنک شدن مخلوط شربت را می توان طبق دستور سازنده  درون دستگاه بستنی ساز قرار دهید تا غلیظ شود.


 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha