02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

چگونه غذاساز خود را تعمیر کنیم؟

ادیبه کریم پور 30 /مرداد/ 1402
چگونه غذاساز خود را تعمیر کنیم؟

چگونه غذاساز خود را تعمیر کنیم؟


غذاسازها مخلوط کننده مواد غذایی روی پایه هستند. غذاسازها دستگاه هایی هستند انواع مواد غذایی از جمله انواع سبزیجات مانند هویج، سیب زمینی، پیاز و سیر را خرد می کند و همچنین انواع سبزی ها مانند جعفری و کرف را به راحتی برای یک غذای خوشمزه خرد می کند. همچنین از غذاسازها می توانید برای چرخ کردن گوشت مرغ و گوشت قرمز استفاده کرد، زیرا می تواند تیغه های آن برای مواد غذایی سفت و سنگین نیز طراحی شده اند. داشتن یک غذاساز می تواند در آماده سازی سریعتر و بهتر غذا به شما کمک کند و آن را روی سفره ی خود بچینید. این راهنمای تعمیر غذاساز به شما می ‌گوید که چگونه یک غذاساز کار می ‌کند، چه چیزی اغلب از کار می افتد، چگونه یک مشکل غذاساز را شناسایی کنید، و به چه قطعات و ابزارهایی برای رفع آن نیاز دارید. سپس دستورالعمل های گام به گام ساده برای نحوه جدا کردن غذاساز، نحوه سرویس دنده غذاساز، نحوه تنظیم یا تعویض تسمه محرک غذاساز و نحوه سرویس دهی شفت محرک غذاساز ارائه می دهد. 


غذاساز چیست؟


استفاده از غذاساز دنیایی از امکانات را از آماده سازی غذای راحت گرفته تا درست کردن انواع سس و پوره را امکان پذیر می کند. خرد کردن سبزیجات یا پوره کردن سیب زمینی و سوپ و سس یکی از کارهای ساده ی غذاسازها است. برخی از این دستورالعمل ‌ها را امتحان کنید تا از غذاساز و خلاقیت خود نهایت استفاده را ببرید. یک غذاساز به شما این امکان را می دهد که بسیاری از مواد اولیه را که در فروشگاه خریداری می کنید، با استفاده از مواد تازه و کامل بدون مواد افزودنی و نگهدارنده، دستور العمل های جدیدی را در خانه ایجاد کنید. غذاهایی که تازه تهیه شده اند طعم بهتری دارند و مواد مغذی بیشتری را حفظ می کنند. با غذاساز خود می ‌توانید آن ‌ها را تنها در چند دقیقه هم بزنید و سپس به راحتی در ماشین ظرفشویی تمیز کنید. غذاسازها دارای یک کاسه هستند که روی یک پایه قرار می گیرند و پایه قدرت کافی را به تیغه های داخل کاسه می دهد تا بتواند مواد غذایی را به راحتی خرد کند. 


یک غذاساز چگونه کار می کند؟


غذاساز وسیله ای است که مواد غذایی را با هم مخلوط می کند و آن ها را خرد می کند، تکه تکه می کند و غذا را پوره می کند و همچنین خمیر را ورز می دهند. ظرفیت و قدرت موتور یکی از مهمترین ویژگی های آن است که غذاسازها را اغز هم متمایز می کند. قدرت این نوع دستگاه هرچه بیشتر باشد، بهتر است و باعث می شود بتواند مواد غذایی را بیشتری را در مدت زمان کمتری خرد و مخلوط کند. دو نوع غذاساز وجود دارد: درایو مستقیم و درایو تسمه ای. غذاساز با درایو مستقیم شبیه مخلوط کن غذا است و موتور آن در زیر کاسه غذا قرار دارد. یک غذاساز با تسمه محرک کاسه و موتور را در کنار هم قرار می دهد و این دو را با یک تسمه محرک و چرخ ها به هم متصل می کند که مدل مستقیم آن کارایی بهتری دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. 


چه مشکلی در یک غذاساز وجود دارد؟


از آنجایی که غذاسازها می توانند کارهای بیشتری انجام دهند، ممکن است نسبت به سایر لوازم کوچک آشپزخانه نیاز به تعمیر بیشتری داشته باشند. با این حال، مشکلات زیادی وجود دارد برای ممثال ممکن است سیم برق، موتور، فیوز موتور و کلیدها از کار بیفتند. تیغه ممکن است کثیف شوند یا آسیب ببیند. موتور و چرخ دنده ی آن ممکن است فرسوده یا شکسته شود. قسمت های مهر و موم شده و ممکن است شکسته شوند. هر بار که کاسه و تیغه‌ های غذاساز را می‌ شویید، برای بررسی ترک‌ ها یا آسیب ‌های آن وقت بگذارید.


چگونه می توانم مشکل غذاساز را شناسایی کنم؟


اگر غذاساز اصلا کار نمی کند، مطمئن شوید که به پریز وصل شده است و سیم برق را چک کنید. موتور و فیوز را چک کنید. 
اگر دستگاه به طور متناوب کار می کند، اتصالات سیم را بررسی کنید و هر گونه معیوب را تعمیر کنید. همچنین موتور را بررسی کنید  و در مدل های تسمه محرک، تسمه را از نظر وضعیت و کشش صحیح بررسی کنید. در صورت نیاز تعویض یا تنظیم کنید.
اگر دستگاه در برخی از سرعت ها کار نمی کند، کلید چند سرعته  و اتصالات سیم را با استفاده از مولتی متر بررسی کنید.
اگر موتور می چرخد، اما تیغه ها نمی چرخند، تیغه را تمیز و روغن کاری کنید و در صورت آسیب دیدن، تعمیر یا تعویض کنید. در مدل ‌های غذاساز روی پایه، دنده‌ ها را از نظر ساییدگی بررسی کنید و در صورت فرسوده یا شکستگی، آن ‌ها را تعویض کنید. در مدل های تسمه محرک، تسمه محرک را بررسی کنید و در صورت شکستگی آن را تعویض کنید یا در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.
اگر کاسه نشتی دارد، مطمئن شوید که کاسه روی پایه محکم شده است. درب های مهر و موم شده را بررسی کنید و در صورت آسیب دیدگی آن را تعویض کنید.
حدود یک بار در سال، مقدار کمی روغن روان کننده را روی چرخ دنده ها، پایه یا سایر قسمت های متحرک بمالید تا اصطکاک را کاهش دهید. اطمینان حاصل کنید که روان کننده به اجزای الکتریکی، جایی که می تواند الکتریسیته را هدایت کند، لمس یا ساییده نشود.


برای تعمیر غذاساز به چه چیزی نیاز دارم؟


موتورها، پایه ها، دنده ‌ها و تسمه ‌ها باید با قطعاتی از سازنده یا یک تامین‌ کننده مجاز پس از فروش تعویض شوند. ابزارهای رایج برای جداسازی و تعمیر غذاسازها عبارتند از: پیچ گوشتی، انبر، آچار، روان کننده، فاز متر می باشند.


مراحل تعمیر غذاساز چیست؟


جدا کردن غذاساز: ابتدا با پیچ کوشتی هر پیچی را که بدنه را به هم چسبیده است را بردارید. در صورت نیاز دوشاخه ها را جدا کنید تا برد مدار را از منبع برق جدا کنید. سایر اجزایی که دسترسی به قطعات داخلی را محدود می کنند را بردارید و آن را کنار بگذارید. دستگاه غذاساز را وارونه کنید و پایه را بردارید. در برخی موارد ابتدا باید پایه های آن را بردارید تا بتوانید به سایر قسمت ها درستی داشته باشید. تسمه محرک یا چرخ دنده محرک را بردارید و سپس موتور را بردارید. به طور معمول، این به معنای جدا کردن سیم و برداشتن هر گونه پیچ نصب موتور است.


سرویس یک دستگاه غذاساز: سپس محفظه و اجزای غذاساز را در صورت نیاز برای دسترسی به چرخ دنده ها جدا کنید تا بتوانید به موتور اصلی دسترسی داشته باشید. چرخ دنده ها را با یک مسواک تمیز کنید و آن ها را از نظر ساییدگی یا آسیب بررسی کنید. هر گونه آسیب دیدگی در این قطعات جنبه ی منفی دارد و باید آن ها را تعویض کنید. اگر چرخ دنده ها در شرایط خوبی هستند، آن ها را روغن کاری کرده و دوباره سرهم کنید. با این کار می توانید این قطعات را برای مدت طولانی تری استفاده کنید.


تسمه محرک غذاساز را تنظیم یا تعویض کنید: برای این کار ابتدا محفظه غذاساز را در صورت نیاز برای دسترسی به تسمه محرک بردارید. تسمه محرک را با دست حرکت دهید تا مشخص شود تسمه خیلی شل است یا خیلی محکم. سپس پیچ یا مهره تنظیم آن را باز کنید و کشش تسمه را در صورت نیاز تنظیم کنید. در صورت لزوم، تسمه را با یکی از ابعاد دقیقاً مشابه تعویض کنید. مطمئن شوید که تسمه را به خوبی تنظیم کنید تا از حالت شل بودن خارج شده باشد و کاملا سفت و تنظیم شده باشد.


سرویس شفت محرک غذاساز: دستگاه را طبق دستورات بالا جدا کنید تا به محور محرک دسترسی داشته باشید. شفت محرک یا چرخ دنده را با دست بچرخانید؛ اگر به راحتی بچرخد احتمالا فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. شفت درایو را طبق دستورالعمل های موجود در دفترچه راهنمای دستگاه خود بردارید و خارج کنید. با این کار برخی از قطعات با دستورهای استاندارد در جای خود نگه داشته می شوند. چرخ دنده های قدیمی را کاملا بررسی کنید تا مشکلات آن بیابید و اگر دچار آسیب یا ساییدگی شده است، آن را تعمیر یا تعویض کنید. شما با این کارها می توانید دستگاه غذاساز خود را به راحتی تعمیر کنید و از هزینه های تعویض و خریداری یک دستگاه جدید به دور باشید. اما اگر مشکل غذاساز شما با این راه حل ها درست نشد، بهتر است آن را به یک تعمیرکار و متخصص در این کار نشان دهید. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha