02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

غذاساز چیست و چگونه کار می کند؟

نگین سعیدی 29 /مرداد/ 1402
غذاساز چیست و چگونه کار می کند؟

غذاساز چیست و چگونه کار می کند؟ 

 

غذاساز دستگاهی ست که با استفاده از برق کار می کند و انرژی برقی را تبدیل به انرژی جنبشی می کند و از این رو باعث می شود موتور دستگاه غذا ساز شروع به کار کند و مواد غذایی داخل محفظه را خرد و رنده کند. این دستگاه عالی مانند یک کمک آشپز حرفه ای می تواند با توجه به چند کاره بودن آن و مدل هایی که در بازار وجود دارد بستگی دارد. غذاساز ها از مدل های تک کاره موجود هستند تا مدل های بالای ۳۰ کاره که کارایی بسیار زیادی دارند و بخش زیادی از کارهای آشپزخانه را برای شما انجام می دهند. همواره مشهوریت دستگاه غذاساز به این دلیل است که شما نه تنها یک میکسر عالی تهیه می کنید بلکه در مدل های بالاتر شما یک آبمیوه گیری، یک خردکن، یک وردنه خمیر، یک آسیاب چرخ گوشت و همچنین انواع رنده را همزمان با خرید یک دستگاه غذاساز به آشپزخانه یتان می آورد از این رو دستگاه های غذاساز در بین مردم خصوصا کسانی که علاوه بر آشپزی به کیک پزی و از این قبیل علاقه دارند بسیار محبوب است. 

دستگاه غذا ساز با استفاده از چی کار می کند؟

 

همواره که گفتیم دستگاه های غذاساز با استفاده از برق کار می کنند از این رو توان مصرفی در دستگاه های غذاساز بسیار حائز اهمیت است موتور این دستگاه شگفت انگیز در پایین دستگاه قرار دارد و محفظه ی آن که مواد غذایی را داخل آن قرار می دهیم نیز در بالا که در دستگاه خرد کن این امر برعکس می باشد. باید حتما قبل از تهیه ی دستگاه غذا ساز خود به توان مصرفی آن توجه کنید چرا که میزان توان مصرفی آن نشانگر قدرت دستگاه غذاساز در خرد کردن و قدرت موتور دستگاه می باشد،معمولا توان مصرفی های دستگاه غذاساز با توجه به چند کاره بودن آن ها متفاوت است و از ۵۰۰ وات تا ۲۰۰۰ وات توان مصرفی در دستگاه های غذا ساز کاملا طبیعی می باشد اما باید به این نکته توجه کنید که هر کدام از این دستگاه های عالی نیز با توجه به کارایی که انجام می دهند توان مصرفی متفاوتی دارند مثلا برای غذاساز های تک کاره و یا ۲ کاره توان مصرفی ۵۰۰ وات نیز عالی است و این توان مصرفی همانگونه که گفتیم باید با توجه به عملکرد دستگاه بالاتر رود. طرز کار کردن با دستگاه های غذاساز بسیار آسان و راحت است معمولا این دستگاه ها دارای یک دکمه ی power ( پاور ) می باشند که کار روشن و خاموش شدن غذاساز را انجام می دهد این دکمه معمولا ولوم مانند است اما با مدل های دیگری نیز قابل استفاده می باشد، چرا که در مدل های بالاتر در دستگاه های غذا ساز به شکل دیجیتالی دکمه ی پاور آن را گذاشته اند. 

دستگاه غذا ساز چگونه کار می کند؟ 

 

همانطور که پیشتر گفتیم وظیفه ی روشن و خاموش شدن دستگاه بر عهده ی دکمه ی پاور دستگاه می باشد. در این محصول تیغه هایی از جنس استیل برای دستگاه در نظر گرفته اند که به مرور زمان کند نمی شود و از این رو غذاساز برای سالیان متوالی برای شما کار می کند. همچنین یکی دیگر از قطعاتی که برای دستگاه های غذاساز بسیار مهم است عملکرد پالس می باشد با استفاده از عملکرد پالس سرعت دستگاه های غذا ساز بالاتر می رود و می توانید از بالاترین قدرت دستگاه غذاساز استفاده کنید. قطعات دستگاه غذاساز همواره متشکل شده از پلاستیک بسیار مقاوم و استیل ضد زنگ است، اگر غذاساز چند کاره ای تهیه کردید که عملیات درست کردن خمیر کیک و شیرینی پزی را نیز برای شما انجام دهد تیغه های این قطعه بر عکس بقیه ی قسمت های غذاساز از جنس پلاستیک است و خمیر را به بهترین شکل برای شما درست می کند، دیگر قطعات سازنده ی بدنه غذاساز معمولا از پلاستیک شفاف درست می شود که مواد غذایی داخل محفظه را ببینید.

 

عملکرد پالس‌ چیست؟

 

همواره برخی از افراد عملکرد پالس را با دکمه پاور دستگاه اشتباه می گیرند که شایان ذکر است بگوییم عملکرد پالس یک دکمه ی جدا داخل دستگاه غذا ساز است که با فشار دادن آن دستگاه به بالاترین حد سرعت خود می رسد و بلافاصله پس از کنار گذاشتن انگشت خود عملکرد آن نیز پایان می یابد، یعنی دستگاه غذاساز برای چند ثانیه با تمام توان خود شروع به خرد و آسیاب کردن مواد غذایی می کند،این دکمه معمولا روی دستگاه های غذاساز با نام P نشان داده می شود و می توانید از آن هنگامی که عجله دارید و یا بالاترین میزان سرعت دستگاه را می خواهید استفاده کنید.

آشنایی با تیغه های دستگاه غذاساز

 

تیغه ها یکی از مهم ترین قطعات داخل دستگاه های غذاساز هستند از این رو باید دارای بهترین کیفیت باشند و همچنین باید هنگام کار کردن با آن ها بسیار مواظب باشید تا آسیبی به شما وارد نکنند، همچنین صفحات رنده کردن غذاساز نیز باید دارای کیفیت زیادی باشند تا با کار کردن زیاد و یا گذر زمان کند نشوند، معمولا تعداد تیغه های غذاساز بین ۲,۴,۶ عددی هستند و همچنین تعداد صفحات رنده ی غذا ساز نیز با توجه به چند کاره بودن دستگاه متفاوت است، معمولا جنس تیغه های غذاساز از استیل ضد زنگ و یافولاد می باشد که با مرور زمان کند نمی شوند.

 

گنجایش و ظرفیت

 

ظرفیت دستگاه غذاساز متفاوت است چرا که می دانید دستگاه های غذا ساز چند مدل مختلف هستند از جمله آبمیوه گیری و آسیاب و غیره اما یکی از قطعاتی که بسیار مهم است ظرفیت گنجایش ظرف اصلی غذاساز است که معمولا از ۱ لیتر شروع می شود و بالاتر می رود غذاسازهایی که بالای ۲ لیتر برای خانواده های پر جمعیت و یا حتی سالن های غذاخوری و رستوران که باید در حجم زیادی سالاد و غیره را درست کنند می توانند از آن استفاده کنند.

چند کاره بودن دستگاه غذاساز 

 

محبوبیت و مشهوریت دستگاه غذاساز به دلیل چندین کاره بودن آن است که می توانید به مدل های مختلف و در حجم های متفاوت از آن استفاده کنید، شما با استفاده از دستگاه های غذاساز می توانید انواع گوشت های چرخ کرده،انواع سینه ی مرغ چرخ کرده و غیره را درست کنید، همچنین انواع سالاد که برای درست کردن آن خصوصاً در حجم زیاد ممکن است زمان زیادی طول بکشد نیز دچار مشکل نمی شوید، از دیگر کارایی این محصول شگفت انگیز مخلوط کردن و آبمیوه گیری آن است که شما می توانید همزمان دو مایع مانند آب و روغن را با هم مخلوط کنید و یا آبمیوه گیری دستی و برقی آن که برای آب کیری مرکباتی مانند لیمو و غیره که به صورت تازه در آشپزی استفاده کنید و یا آب انواع سبزیجات و میوه جات جهت میل کردن‌ نیز می توانید استفاده کنید. همانطور که گفتیم می توانید از آسیاب آن نیز برای پودر کردن انواع قهوه، مغز بادام و پسته و غیره، انواع پودر فلفل و دارچین و از این قبیل استفاده کنید و تا جایی که مد نظرتان است مواد غذایی را به پودر تبدیل کنید. از دیگر قابلیت های غذاساز می توان به درست کردن انواع لواشک، رنده کردن سینه مرغ، خرد کردن انواع سبزیجات برای قرمه سبزی و کوکو سبزی، حلقه حلقه کردن‌ خیار و پیاز و غیره، خرد کردن انواع میوه و غیره اشاره کرد.

 


آشنایی با چند مدل از غذا ساز ها 

 

دستگاه غذاساز تک الی ۴ کاره: این غذاساز برای کسانی که فضای زیادی ندارند که دستگاه های آشپزی خود را در آن نگه دارند و یا تازه عروس هایی که می خواهند دستگاه غذاسازی را در لیست جهیزیه ی خود داشته باشند اما نیازی ندارند که یک غذاساز چندین کاره با قابلیت های فراوانی تهیه کنند می توانند یک غذاساز با یک الی ۴ ماره بگیرند که انواع مختلف میکس و خرد کردن و رنده کردن را برای شما انجام می دهد و از طرفی هم ابعاد بزرگی ندارد. 


دستگاه غذاساز ۴ الی ۱۰ کاره: این مدل غذاساز ها برای کسانی که بیشتر آشپزی می کنند و همواره علاوه بر میکس و خرد کردن می خواهند انواع آبمیوه گیری و از این قبیل کارها را انجام دهند مناسب است، این مدل دستگاه های غذاساز علاوه بر کارایی بیشتری که دارند از نظر سایز و ابعاد نیز بزرگتر هستند و قطعات بیشتری نیز دارند که مناسب خانواده های پر جمعیت می باشد.

دستگاه غذاساز ۱۰ کاره به بالا: این مدل دستگاه های غذاساز که بسیار حرفه ای تر هستند و کارایی بسیار زیادی دارند و می توانید در رستوران و غذاخوری های خود از آن استفاده کنید بسیار دستگاهی کارآمد است که تمامی عملیات چرخ گوشت، آبمیوه گیری، آسیاب و غیره را انجام می دهند و حتی کسانی که کار شیرینی پزی و کیک پزی را انجام می دهند نیز می توانند از این دستگاه عالی استفاده کنند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha