02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه نگهداری از اسپرسوسازها

ادیبه کریم پور 30 /مرداد/ 1402
نحوه نگهداری از اسپرسوسازها

نحوه نگهداری از اسپرسوسازها


اسپرسو به‌ عنوان شکل غلیظ‌تری از قهوه، طعم و کافئین خاصی به طرفداران می ‌دهد. در مقایسه با قهوه‌ سازهای استاندارد، دستگاه‌ های اسپرسوساز فرآیند دم ‌آوری پیچیده‌ تری با قطعات بیشتری دارند که می ‌توانند روغن‌ ها و باقیمانده ‌ها را جمع ‌آوری کرده و در غیر این صورت کثیف شوند. اگر دستگاه اسپرسوساز خود را زود به زود تمیز نکنید، ممکن است طعم نوشیدنی شما بد شود و همچنین بوی بدی بدهد. این راهنما نحوه تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز را بررسی می کند و تفاوت بین تعمیر و نگهداری روزانه، تمیز کردن عمیق و رسوب زدایی منظم دستگاه را بررسی می کند.

اسپرسوساز و نوشیدنی اسپرسو چیست؟


دستگاه اسپرسوساز یک دستگاه تخصصی از تجهیزات قهوه سازی است که برای تولید یک نوشیدنی قهوه ایتالیایی بسیار قوی به نام اسپرسو استفاده می شود. دستگاه های اسپرسوساز مدل های متفاوتی دارند که از ساده و مبتدی گرفته تا دستگاه های بزرگتر و حرفه ای تر که بیشتر در کافی شاپ و رستوران ها استفاده می شود. یک دستگاه اسپرسوساز حرفه ای ممکن است مستقیماً به منبع آب مغازه متصل شود یا ممکن است از طریق عناصر گرمایشی که به دقت تنظیم شده اند، یک مخزن آب گرم ایجاد شود. آب مورد استفاده برای تهیه اسپرسو باید درست زیر نقطه جوش (212 درجه فارنهایت یا 100 درجه سانتیگراد) نگه داشته شود.
در حالی که اسپرسو به داشتن کافئین بالا شهرت دارد، همه چیز به میزان نوشیدنی شما بستگی دارد. از آنجایی که این نوشیدنی معمولا در وعده های کوچکتر از قهوه سرو می شود، گاهی اوقات ممکن است کافئین کمتری نسبت به قهوه دم کرده استاندارد داشته باشد. اسپرسو حاوی 29 تا 100 میلی گرم کافئین در یک شات است که اغلب حدود 75 میلی گرم است. دو شات حاوی 58 تا 185 میلی گرم است. برای مقایسه، یک فنجان قهوه قطره ای (قهوه فرانسوی) بسته به نوع و دم کرده می تواند حاوی 80 تا 200 میلی گرم کافئین باشد.


چند نوع اسپرسوساز وجود دارد؟


کاملا اتوماتیک: این اسپرسوسازها کاملاً خودکار هستند. آن ها هم قهوه آسیاب می کنند، هم آن ها را می کوبند و اسپرسوی شما را آماده می کنند. همچنین برخی از آن ها به شما امکان می دهند کف شیر را برای نوشیدنی خود تولید کنید. همه اینها برای اینکه بتوانید با فشار یک دکمه به یک فنجان قهوه برسید. آن ها به مهارت کمی از کاربر نیاز دارند و باید تجربه ی کمی در درست کردن قهوه داشته باشید. 


نیمه اتوماتیک: این دستگاه با پودر قهوه کار می کنند و از پودر قهوه یک نوشیدنی خوشمزه را برای شما درست می کند. این دستگاه از سیستم تولید کف شیر بهره می برند که می توانند برای نوشیدنی شما قهوه های متنوعی درست کنند. اما این دستگاه ها دارای یک پمپ مکانیکی است که 9 بار فشار لازم برای درست کردن یک شات اسپرسو می باشد. اینها رایج ترین دستگاه های قهوه ساز هستند و به مهارت متوسطی نیاز دارند. این دستگاه های اسپرسوساز تا حدی خودکار هستند و برخی از کارهای آن به صورت دستی انجام می شود.
 


تمیز کردن اسپرسوساز


1. قطعات دستگاه اسپرسوساز

دستگاه‌ های اسپرسوساز، آب گرم شده را تحت فشار از طریق دانه ‌های ریز آسیاب شده برای ایجاد نوشیدنی مهار کننده فشار می ‌دهند. برای پیروی از دستورالعمل ‌های تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز، دانستن نام تخصصی برخی از قطعات کلیدی و لوازم جانبی دستگاه مفید است، برای مثال:


پورتافیلتر: مخزن فنجان مانند با دسته بلند. 
سبد: دیسک یا فنجان قابل جابجایی با سوراخ های ریز که دانه های اسپرسو آسیاب شده را نگه می دارد و در پورتافیلتر قرار می گیرد. قابل مقایسه با فیلتر قهوه ساز می باشد.
سبد کور: سبد بدون سوراخ که برای تمیز کردن استفاده می شود که سبد کور نیز نامیده می شود. 
گروه: که به آن سر گروه نیز می گویند، این ظرف گرد روی دستگاه است که آب گرم را آزاد می کند. پورتافیلتر به گروه متصل می شود. 
واشر گروهی: واشر لاستیکی گرد روی گروه. 
صفحه گروهی: مش ریز در گروهی که آب از آن عبور می کند. صفحه دوش نیز نامیده می شود.
کاراف: ظرف شیشه ای که دم کرده را می گیرد. 
مخزن: مخزن کوچکی برای نگهداری آب برای دم کردن اسپرسو.
نازل بخار: لوله هایی که بخار از آن ها عبور می کند. 
سینی قطره ‌ای: پایه فلزی یا رنده ‌ای که کاراف را هنگام گرفتن اسپرسو نگه می ‌دارد. 


2. تعمیر و نگهداری منظم دستگاه های اسپرسوساز


دستگاه های اسپرسوساز حرفه ای که در کافی شاپ و رستوران ها استفاده می شوند باید خیلی بیشتر از دستگاه آشپزخانه شما تمیز شوند. با این وجود، اگر یک شات قهوه روزانه درست می کنید، این مراحل تمیز کردن برای اسپرسوسازها یک بار در روز توصیه می شود. تفاله اسپرسوی استفاده شده را پس از هر بار مصرف از سبد جدا کرده و آن را بشویید. سپس سبد را با یک پارچه خشک پاک کنید. همچنین پورتافیلتر را به گروه وصل کنید و چند ثانیه با آب تازه بشویید. 


3. تمیز کردن عمیق دستگاه اسپرسوساز


اگر تعداد دفعات زیادی از اسپرسوساز خود استفاده می کنید، اسپرسوساز خود یک بار در هفته کاملا تمیز کنید. مقدار کمی از پاک کننده اسپرسوساز را طبق دستور در آب حل کنید تا محلول تمیز کننده ای تهیه شود. از یک برس نایلونی کوچک یا یک برس گروهی مخصوص برای تمیز کردن سبد، فیلتر پورتافیلتر و واشر گروهی با محلول تمیز کننده استفاده کنید. اقلام قابل جابجایی را جدا کنید و با آب گرم بشویید. در صورت لزوم با استفاده از پیچ گوشتی صفحه را از گروه جدا کرده و دو طرف و همچنین قسمت داخلی گروه را بشویید. اگر توسط دفترچه راهنما توصیه شده است، با قرار دادن یک سبد کور در پورتافیلتر و وصل کردن آن به گروه، دستگاه را بشویید یا بک فلاش کنید. محلول پاک کننده را در مخزن آب قرار دهید. طبق دستور آن را روشن کنید. سپس سبد کور را بردارید و کاملا با آب تمیز بشویید. نازل بخار را با شستن آن با آب داغ و پاک کردن کامل آن ضد عفونی کنید. همچنین سینی چکه را بردارید و تمیز کنید. قسمت بیرونی را با یک پارچه یا حوله تمیز پاک کنید. این مراحل ساده می تواند عمر دستگاه اسپرسو ساز شما را افزایش دهد و عملکرد آن را بهبود ببخشد. نکته: برخی از تولیدکنندگان توصیه می ‌کنند که اسپرسوساز را بعد از تعداد معینی شات تمیز کنید: دستورالعمل ‌های مدل خود را در دفترچه راهنما بررسی کنید. 


4. رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز


اگر از آب مقطر یا آب تصفیه استفاده نمی کنید و آب لوله کشی شما دارای محتوای مواد معدنی بالایی است، به مرور زمان می تواند باعث رسوب آهک در اسپرسوساز شما شود. حداقل سالی یک بار دستگاه اسپرسوساز خود را رسوب زدایی کنید. یک رسوب زدا آب را در آب حل کنید تا محلول درست شود و اجازه دهید محلول حداقل 20 دقیقه در دستگاه اسپرسوساز بماند. سپس اسپرسو ساز را روشن کنید و نصف فنجان محلول رسوب زدا را از طریق پورتافیلتر و یک چهارم فنجان را از طریق میله بخار عبور دهید. سپس دستگاه را خاموش کنید و بگذارید 20 دقیقه دیگر بماند. در نهایت، آب تمیز را از طریق لوله های دستگاه بشویید تا رسوب ‌زدا را بشویید.


5. دستگاه اسپرسو خود را دوباره سرهم کنید


پس از تمیز کردن و شستشوی اجزای دستگاه اسپرسوساز خود، دستگاه را دوباره سرهم کرده و از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. سپس با خیال راحت از یک شات آماده اسپرسو لذت ببرید. دستگاه اسپرسوساز تمیز در طعم و بوی قهوه تاثیر گذار است و می تواند نتیجه ی فوق العاده ای را به شما بدهد. 

6. نگهداری در هوای آزاد
اگر برای مدت طولانی یا یکی دو روز از اسپرسوساز خود استفاده نمی کنید، قطعاتی مانند پرتافیلتر، سبد و مخزن و... را که شستشو داده اید و آن ها را تمیز کرده اید، در هوای آزاد قرار دهید و آن را به دستگاه متصل نکنید تا به دستگاه هوا بخورد و هوای آزاد بتواند باکتری و یا نم و بوی های ناخوشایند را از بین ببرد. این کار باعث می شود دستگاه سالم تر برای مدت طولانی باقی بماند. 
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha