02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات مهم مراقبت و نگهداری از سرخ کن بدون روغن

ادیبه کریم پور 7 /مرداد/ 1402
نکات مهم مراقبت و نگهداری از سرخ کن بدون روغن

نکات مهم مراقبت و نگهداری از سرخ کن بدون روغن


ما طی سال‌ ها سرخ ‌کن ‌های بدون روغن زیادی را آزمایش کرده ‌ایم و چیزی که کشف کرده‌ ایم این است که علی‌ رغم نام وسوسه ‌انگیزشان، آن ها در واقع اصلا غذا را سرخ نمی کنند. یک سرخ کن بدون روغن دقیقاً مانند یک دستگاه کوچک با فن عمل می کند و هوای گرم و خشک را برای پختن غذای ترد به گردش در می آورد. سریع ‌تر از مایکرووفر گرم می‌ شود و از روغن کمی استفاده می کند، بنابراین روش سالم ‌تری برای پختن یا سرخ کردن غذا نیز می ‌شود. ممکن است تصور کنید که تمیز کردن و نگهداری سرخ کن بدون روغن آسان است. بالاخره این دستگاه ها غذا را با هوای گرم و نه روغن زیاد می پزند. این باید در مقایسه با تمیز کردن بعد از سرخ کردن روغنی، با پاشیدن روغن که می تواند در سراسر محدوده شما پخش شود و چربی مصرف شده که باید دور ریخته شود، بهتر باشد. اما غذایی که در سرخ ‌کن بادی پخته می ‌شود، ممکن است همچنان چربی یا روغن تولید کند که در پایین کشوی سبد سرخ کن جمع شوند. و به تعویق انداختن پاکسازی به این معنی است که تمیز کردن آن بسیار سخت و دشوارتر می شود. اگر بویی در سرخ ‌کن رژیمی را استشمام می‌ کنید یا هنگام پختن غذایتان دود می ‌بینید، اینها نشانه‌ هایی هستند که احتمالاً روغن در کشو یا المنت گرمایشی جمع شده است یا اینکه تکه ‌های باقی‌مانده غذا در سوراخ‌ های سبد گیر کرده است. و هر بار که از سرخ کن استفاده می کنید، آن تکه های غذا به پختن ادامه می دهند و در نهایت می سوزند. تمیز کردن گوشه‌ ها و شکاف ‌های برخی از اجزای سرخ ‌کن بدون روغن بسیار دشوار است و شکاف‌ های بیرونی نیز نیازمند پاک کردن های بیشتری هستند.


چگونه یک سرخ کن بدون روغن را تمیز کنیم؟


بیشتر سرخ کن ‌های بادی که بازار وجود دارند، ادعا می ‌کنند که دارای اجزای قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند. دفترچه راهنمای محصول خود نکات تمیز کردن مخصوص سرخ کن بدون روغن را ارائه می دهد و می توانید با توجه به آن ها، محصول خود را تمیز کنید. اما نکاتی که برای مراقبت بهتر، باید آن ها را رعایت کنید، عبارتند از:


1. تمیز کردن را به تاخیر نیندازید و اجازه ندهید خرده ‌ها و تکه‌ های غذا در طول شب در آنجا بماند، در غیر این صورت سبد و کشو برای تمیز کردن بسیار دشوار خواهند بود. وقتی پخت و پز تمام شد، سرخ کن بدون روغن را از برق بکشید، بگذارید خنک شود و سپس روغن را از سبد خالی کنید و دور بیندازید. اگر غذا را با سس چسبناکی مانند دنده های گوشتی با هواپز سرخ می کنید، رنده یا سبد و کشو را در حالی که هنوز گرم هستند تمیز کنید تا مشکلات راحت تر از بین می رود.

2. اجزای قابل جابجایی مانند سبد را با آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. از یک اسفنج یا پارچه نرم استفاده کنید و بدون مواد ساینده این کار را انجام دهید. اگر غذا روی هر یک از قسمت‌ ها چسبیده است، آن‌ ها را در آب داغ و مایع ظرف ‌شویی خیس کنید تا غذا کنده شود، سپس آن را تمیز کنید.


3. سپس از یک سیخ چوبی یا خلال دندان برای بیرون آوردن مواد غذایی که ممکن است در سوراخ های سبد گیر کرده باشد، استفاده کنید. با این کار می توانید از ایجاد کپک یا غذای سوخته جلوگیری کنید.


4. داخل سرخ کن بدون روغن را با استفاده از یک پارچه مرطوب آغشته به آب گرم و مایع شوینده تمیز کنید. سبد و کشو همچنان باید برداشته شوند. المنت حرارتی را از هر گونه روغن و چربی و بقایای مواد غذایی بررسی کنید و تمیز کنید. (بعضی از تولیدکنندگان می گویند که می توانید از یک برس نرم، اما نه سیم فولادی برای جدا کردن مواد غذایی گیر کرده استفاده کنید.) پس از انجام این کارها دستگاه سرخ کن رژیمی را خشک کنید، سپس دوباره آن را سرهم کنید.


5. پس از تمیز کردن داخل سرخ کن، قسمت بیرونی را با یک پارچه یا اسفنج مرطوب پاک کنید و تمامی لکه ها را تمیز کنید تا ردی از اثر انگشت چرب یا مواد غذایی روی آن باقی نماند. سپس دستگاه را با یک پارچه ی نرم خشک کنید و می توانید آن را در هوای ازاد قرار دهی تا به خوبی خشک شود.


چگونه با بوهای طولانی مدت مقابله کنیم


هنگامی که یک غذا در حین پخت بوی تند می دهد، ممکن است بوی آن حتی پس از تمیز کردن در سرخ کن شما باقی بماند. بنابراین توصیه می شود قبل از تمیز کردن مجدد، سبد غذا و کشو را به مدت 30 تا 60 دقیقه در آب و مایع ظرفشویی خیس کنید. اگر بو باقی ماند، یک لیمو را از وسط نصف کنید و روی سبد و کشو بمالید، بگذارید 30 دقیقه بماند، سپس آن را بشویید.


مراقب لایه ی نچسب سبد باشید


لایه ی نچسبی سبدها بسیار عالی است و به کاربر امکان می دهد تا بدون ته گرفتن یا سوختگی غذای خود را به راحتی بردارد و حتی آسان تر آن را تمیز کند. اما نکاتی هست که باید آن ها را رعایت کنید تا ظرف شما آسیب نبیند. برای مثال از ظروف فلزی (قاشق، چنگال)، اسفنج سیمی یا هر ماده ساینده دیگری استفاده نکنید، زیرا می ‌توانند لایه ی سبد شما خراشیده شوند و روکش نچسب را از بین ببرید.


چه غذاهایی را نباید در سرخ کن بادی طبخ کرد؟


1. مواد غذایی نسبتا مایع: همانطور که گفته شد، هنگام پخت و پز با سرخ کن خود از خمیر یا مواد مایع استفاده نکنید. خمیر نه تنها به همه جا پخش می شود، بلکه نتیجه ی خوبی را به شما نمی دهد.
2. سبزی خام: برخی از سبزیجات ها مانند اسفناج، کلم پیچ یا سایر سبزیجات برگ دار در داخل سرخ کن بدون روغن پخش می شوند و به طور یکنواخت پخته نمی شوند. 
3. برنج و ماکارونی: این غذاهای حاوی غلات برای پختن به آب نیاز دارند، اما سرخ کن بدون روغن به صورت خشک پخته می شود. اگر می خواهید ترد شوند، ابتدا باید در آب پخته شوند. پختن این نوع مواد غذایی در قابلمه به روش معمولی، بهتر می شود و نتیجه ی رضایت بخش تری را ارائه می دهد.
4. پنیر: در حالی که پنیر سرخ شده در روغن یک خوراکی خوشمزه است، سرخ کن رژیمی فقط باعث می شود پنیر در این حرارت آب شود که ظاهری ناخوشایند را به خود می گیرد و تمیز کردن آن نیز بسیار سخت است. برای پختن پیتزا یا سایر مواد غذایی پنیری از کاغذ روغنی یا فویل داخل آن بهره ببرید.


5 نکته ای که هنگام پخت و پز با سرخ کن به آنها نیاز دارید


1. توجه داشته باشید که سرخ کن رژیمی را کجا قرار می دهید: قسمت‌ هایی از سرخ ‌کن هوای شما می ‌تواند بسیار داغ شود، بنابراین مطمئن شوید که آن را روی یک سطح مقاوم در برابر حرارت و دور از سایر وسایل، پلاستیک یا کاغذ قرار دهید.


2. سرخ کن بدون روغن را از قبل گرم کنید: درست مانند فر خود، قبل از شروع پخت و پز واقعی، باید سرخ کن هوا را از قبل گرم کنید. این فقط چند دقیقه طول می کشد، اما اثر فوری خواهد بود. 


3. از چاشنی های خمیری یا سبک استفاده نکنید: درست مانند خمیر، پودر سوخاری، پودر چیلی یا گیاهان به دلیل گردش هوای قوی سرخ کن هوا به اطراف پرواز می کنند. بنابراین، یا مطمئن شوید که غذایی که چاشنی ها را روی آن می ‌گذارید به اندازه ‌ای مرطوب باشد که به آن بچسبند، یا بعد از آن مزه دار کنید.


4. از فویل آلومینیومی استفاده کنید: اگر می ‌خواهید ادویه و چاشنی ‌ها در غذا بماند یا نمی ‌خواهید آب غذاهای پخته شده از سبد پایین بیفتد، ته سبد را فویل آلومینیومی قرار دهید. این به گوشت یا ماهی شما اجازه می دهد در آب آن بپزد و در عین حال تمیز کردن آن را بسیار آسان تر می کند. با این حال، مطمئن شوید که فویل را در کف سبد یا روی غذای خود قالب بزنید تا گردش هوای قوی به اطراف نچرخد و مانع جریان هوا نشود یا غذای شما بلند کند.


5. بیش از حد پر نکنید: اگر می خواهید چیزی مانند سیب زمینی سرخ کرده سرخ کنید، سبد را بیش از حد پر نکنید تا مطمئن شوید که هوای گرم به همه ی تکه ها می رسد.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha