02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات کلیدی برای استفاده از سرخ کن های بدون روغن

ادیبه کریم پور 30 /آذر/ 1401
نکات کلیدی برای استفاده از سرخ کن های بدون روغن

نکات کلیدی برای استفاده از سرخ کن های بدون روغن


آماده کردن دستگاه سرخ کن بدون روغن


مکان مناسب برای سرخ کن هوای خود را در آشپزخانه خود پیدا کنید. سرخ کن هوای خود را همیشه در یک سطح صاف و مقاوم در برابر حرارت قرار دهید و مطمئن شوید که حداقل پنج اینچ ( 15 تا 20 سانتی متر) فضای پشت سرخ کن هوا که دریچه خروجی هواکش قرار دارد وجود داشته باشد.


قبل از اضافه کردن غذا، سرخ کن بدون روغن را از قبل گرم کنید. فقط سرخ کن هوا را در دمایی که نیاز دارید روشن کنید و تایمر را برای 2 یا 3 دقیقه تنظیم کنید. وقتی تایمر خاموش شد، سرخ کن هوا از قبل گرم شده و برای غذا آماده است.


لوازم جانبی مناسب را تهیه کنید. پس از شروع سرخ کردن در سرخ کن رژیمی، ممکن است بخواهید روی برخی از لوازم جانبی لوازم مورد علاقه جدید خود سرمایه گذاری کنید. هر ظرف پخت یا قالب کیک که در فر قابل استفاده است، تا زمانی که با المنت حرارتی تماس نداشته باشد، باید در هوای سرخ کن نیز مناسب باشد. البته تنها شرط این است که تابه لوازم جانبی باید بتواند داخل سبد سرخ کن هوا قرار گیرد.


یک اسپری برای روغن در آشپزخانه را خریداری کنید. اسپری کردن روغن روی غذا راحت تر از نم نم کردن یا چرب کردن آن با قاشق است و به شما این امکان را می دهد که روغن کمتری مصرف کنید. در حالی که می‌ توانید اسپری‌ های روغن را در قوطی‌ ها بخرید، گاهی اوقات مواد آئروسل در آن قوطی ‌ها وجود دارد که می ‌تواند سطح نچسب سبد سرخ ‌کن هوای شما را تجزیه کند.


از قلاب فویل آلومینیومی استفاده کنید. قرار دادن قطعات جانبی داخل و خارج از سبد سرخ کن بادی می تواند مشکل باشد. برای سهولت کار، یک تکه فویل آلومینیومی را به صورت نواری به عرض 2 اینچ در طول 24 اینچ تا کنید. قالب کیک یا ظرف پخت را روی فویل قرار دهید و با نگه داشتن انتهای فویل، می توانید ظرف یا سبد را بلند کرده یا داخل سبد سرخ کن قرار دهید. انتهای فویل آلومینیومی را در سبد سرخ کن هوا تا بزنید یا بچسبانید و سپس سبد را به سرخ کن هوا برگردانید. وقتی آماده برداشتن ماهیتابه هستید، تابه را باز کرده و روی انتهای فویل آلومینیومی نگه دارید تا ماهیتابه را از سبد سرخ کن خارج کنید.


از تکنیک درست کردن نان استفاده کنید. پخت نان یا کلوچه و.. مرحله مهمی در بسیاری از دستور العمل های سرخ کن هوا است. مراحل آن را رعایت کنید. مهم است که ابتدا غذاها را با آرد و سپس تخم مرغ و سپس آرد سوخاری بپوشانید. در مورد آرد سوخاری یا کنجد و... کوشا باشید و با دست روی غذا فشار دهید. از آنجایی که سرخ کن هوا دارای یک فن قدرتمند به عنوان بخشی از مکانیسم خود است، ممکن است مواد سبک را به پرواز دربیاورد.


 نکاتی هنگام پختن غذایی در سرخ کن رژیمی که باید رعایت شود


هنگام پختن غذاهای چرب، آب را به کشوی سرخ کن بدون روغن اضافه کنید. اضافه کردن آب به کشوی زیر سبد به جلوگیری از داغ شدن بیش از حد چربی و دود کردن آن کمک می کند. این کار را هنگام پختن بیکن، سوسیس، حتی همبرگرها، اگر به خصوص چرب هستند، انجام دهید.


سبد را بیش از حد شلوغ نکنید. وسوسه انگیز است که در یک زمان بیشتر بپزید، اما شلوغی بیش از حد سبد از ترد شدن و قهوه ای شدن یکنواخت غذاها جلوگیری می کند و در کل زمان بیشتری را می گیرد. غذاها را در نیمه ی زمان پخت برگردانید. همانطور که روی تابه اینجام می دهید، انجام دهید، باید غذاها را برگردانید تا به طور یکنواخت قهوه ای شوند.


سرخ کن بادی را هر چند وقت یکبار که دوست دارید باز کنید تا آماده بودن آن را بررسی کنید. این یکی از بهترین قسمت ‌های سرخ‌ کن‌ های هوا است. می‌ توانید آن کشو را هر چند وقت یکبار که دوست دارید باز کنید (در حد امکان) تا ببینید روند پخت و پز چگونه پیش می ‌رود. این کار زمان‌ بندی اکثر سرخ ‌کن‌های هوا را قطع نمی‌ کند. زمانی که سبد را بیرون می‌ کشید به گرم کردن و زمان ‌بندی ادامه می ‌دهد، یا زمانی که سبد را به سرخ ‌کن برمی‌ گردانید، از جایی که متوقف شد ادامه می ‌دهد.


از خلال دندان برای پایین نگه داشتن غذاها استفاده کنید. هر چند وقت یکبار، فن از سرخ کن بادی غذاهای سبک را برداشته و آن ها را به پرواز در می آورد. بنابراین، غذاها را با خلال دندان امن کنید.
سبد را تکان دهید. چند بار تکان دادن سبد در طول فرآیند پخت، مواد را دوباره توزیع می کند و به قهوه ای شدن و ترد شدن آن ها کمک می کند. تا حدودی با روغن اسپری کنید. اگر می ‌خواهید غذا را بیشتر قهوه ‌ای و ترد کنید، سعی کنید تا قسمتی از فرآیند پخت آن را با روغن بپاشید. این کار همچنین به طلایی شدن بیشتر غذا کمک می کند.


نکاتی بعد از فرایند پخت و پز که باید رعایت شود


سبد سرخ کن بادی را از کشو خارج کنید قبل از اینکه غذاها را بیرون بیاورید. این بسیار مهم است و این اشتباهی است که ممکن است مرتکب شوید. اگر سبد را در حالی که هنوز داخل کشوی سرخ کن قرار دارد، برعکس کنید، در نهایت تمام چربی یا روغن اضافی را به همراه غذایی که تازه در آن سرخ کرده اید روی بشقاب خود می ریزید.


کشوی زیر سبد سرخ کن بدون روغن آب غذا های زیادی مانند آب مرغ و گوشت را از غذاهای پخته شده در بالا جمع می کند و ادویه هایی را که روی غذا می ریزید می گیرد. اگر چکه های آن خیلی چرب نیست، می توانید از این آب مرغ و گوشت خوش طعم به عنوان سس برای ریختن روی غذا استفاده کنید. همچنین می توانید این مایع را روغن زدایی کنید و آن را در یک قابلمه کوچک روی اجاق گاز به مدت چند دقیقه بپزید تا غلیظ شود و طعم آن بهتر شود.


کشو و همچنین سبد را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید. تمیز کردن کشو و سبد سرخ کن های رژیمی بسیار آسان است، بنابراین آن را به تعویق نیندازید. اگر آن را نشویید، در خطر آلودگی مواد غذایی قرار خواهید گرفت و آشپزخانه شما در یک روز یا بیشتر بوی بدی می دهد. همچنین باعث تجمع روغن در آن می شود و برای پخت و پزهای بعدی طعم و بوی بدی را ایجاد می کند.
می توان از سرخ کن هوا برای خشک کردن سبدها استفاده کنید. پس از شستن سبد و کشوی سرخ کن، کافی است آن ها را دوباره داخل سرخ کن بدون روغن قرار دهید و آن را به مدت 2 یا 3 دقیقه روشن کنید. که هر دو قسمت را به خوبی خشک می کند.


گرم کردن مجدد غذاها در سرخ کن


هیچ برنامه ای برای زمان و دما در هنگام گرم کردن مجدد غذاهای باقی مانده وجود ندارد زیرا غذاهای باقیمانده بسیار متفاوت هستند. پیشنهاد می شود دوباره در سرخ‌ کن بدون روغن در دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید و این کار را تا زمانی که غذا تا دمای ایمنی 165 درجه فارنهایت گرم شود، انجام دهید. این امر به ویژه برای هر غذای بالقوه خطرناکی مانند مرغ و گوشت گاو مهم است.
نکاتی که هنگام خرید می تواند فرایند پخت و کار شما را آسان تر کند.


1. ملاحظات قدرت


سرخ کن های بدون روغن از انرژی الکتریکی برای تولید گرما استفاده می کنند، که سپس از یک فن برای پخش در داخل سرخ کن استفاده می کنند و در طول مسیر غذا را در داخل می پزند. باید توجه داشته باشید که توان بر حسب وات داده می شود و بیشتر سرخ کن های بدون روغن دارای توانی بین 1200 وات تا 2000 وات یا بالاتر هستند. مسئله اینجاست که هرچه دستگاه قدرتمندتر باشد، دمای بالاتری تولید می‌ کند و در نتیجه سریع‌ تر می ‌توانید با آن غذا بپزید. یک سرخ کن خوب بدون روغن تا 400 درجه فارنهایت تولید می کند که حدود 200 درجه سانتیگراد است.


2. ظرفیت


سرخ کن های هوا در اندازه های مختلف با ظرفیت های غذایی متفاوت هستند، بنابراین شما همچنین باید تصمیم بگیرید که کدام ظرفیت مناسب شماست. با این حال، اکثر سرخ کن های بدون روغن برای استفاده در آشپزخانه هستند و باید روی میز قرار بگیرند. این باعث می‌ شود که ظرفیت ‌های آن‌ ها تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته باشد، اکثر دستگاه‌ ها ظرفیت 2 تا 6 لیتری را ارائه می ‌دهند. همانطور که می توانید تصور کنید، آنها برای جمعیت بزرگ طراحی نشده اند، مگر اینکه شما به صورت دسته ای آشپزی کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که شلوغی بیش از حد سبد سرخ کن بدون روغن تنها منجر به پختن غذاهای نادرست می شود. بنابراین، به خاطر داشته باشید که بزرگتر در اینجا بهتر است، زیرا وقتی یک یا دو وعده سیب زمینی سرخ کرده را در یک سرخ کن 6 لیتری یا بزرگتر درست کنید، مشکلی ندارد و می تواند این کار را به راحتی انجام دهد.


3. دستی در مقابل دیجیتال


مانند اکثر لوازم آشپزخانه مدرن، سرخ کن های بدون روغن نیز با کنترل های دستی (آنالوگ) یا با سیستم کنترل دیجیتالی دارای نمایشگر LCD و دکمه های لمسی نرم در دسترس هستند. حقیقت این است که در اینجا موضوع اولویت است زیرا برخی از کاربران سیستم ‌های دیجیتال مدرن را ترجیح می ‌دهند، در حالی که برخی دیگر سعی می‌ کنند از فناوری دیجیتال اجتناب کنند و ترجیح می ‌دهند دستگیره ‌های ساده را برای کنترل بچرخانند.


4. کنترل دما


سهولت کنترل دما به نوع سیستمی که استفاده می ‌کنید بستگی دارد، اما کنترل ‌کننده‌ های دستی و دیجیتال به شما این امکان را می‌ دهند که سیستم را تنظیم کنید یا از یک پیش ‌تنظیمی که در سرخ‌ کن ادغام شده است استفاده کنید. شما فقط باید دمای پخت را انتخاب کنید، معمولا بین 200 تا 400 درجه فارنهایت، و سپس مدت زمان پخت را انتخاب کنید، که از چند دقیقه تا حدود یک ساعت متغیر است.


5. تابه نچسب


ماهیتابه های نچسب به شما این امکان را می دهند که غذا را با کمترین مقدار ممکن روغن بپزید، بنابراین معقول است که سازندگان سرخ کن بادی، تابه های داخلی سرخ کن خود را نیز با پوشش نچسب بپوشانند تا پخت و پز سالم بدون روغن را تشویق کنند. هنگام شستن ظرف باید به این نکته توجه داشته باشید زیرا می خواهید آن را به آرامی و بدون از بین بردن پوشش آن بشویید. همچنین، خرید سرخ کن بادی از یک برند معتبر را در نظر بگیرید تا شانس خود را برای خرید تابه ای با پوشش نچسب خوب افزایش دهید.


6. قسمت بیرونی خنک


قسمت خنک بیرونی به شما تضمین می ‌کند که سرخ ‌کن از بیرون خنک می‌ ماند، حتی زمانی که داخل آن در دمای 400 درجه فارنهایت پخته می ‌شود. این ویژگی برای جلوگیری از حوادث، به ‌ویژه با کودکان در آشپزخانه، ضروری است.


7. گارانتی و هزینه


بهترین و باکیفیت ترین سرخ کن های بدون روغن را با قیمت مناسبی بالای 1.500 تومان دریافت می کنید، در حالی که مدل های درجه یک تر با زنگ و سوت قیمت بالاتری دارند. آنچه در اینجا مهم است بودجه شما و توانایی شماست. همچنین گارانتی سرخ کن را در نظر بگیرید زیرا نشان می دهد سازنده تا چه حد به محصول خود اطمینان دارد. اکثر برندها 1 سال ضمانت سرخ کن خود را ارائه می دهند و برخی دیگر دو سال و بیشتر را ارائه می دهند. باید در نظر داشته باشید که اکثر محصولات با ضمانت‌ های طولانی ‌تر معمولاً گران ‌تر نیز هستند، بنابراین باید تعادل خود را بین هزینه، کیفیت و ضمانت سازنده پیدا کنید.


عیب یابی


غذا به اندازه کافی ترد نمی شود: مطمئن شوید که سبد سرخ کن هوا را بیش از حد شلوغ نکنید و مطمئن شوید که فقط از کمی روغن استفاده می کنید. این به ویژه در مورد سیب زمینی سرخ کرده صادق است.
دود سفید از سرخ کن هوا می آید: مقداری آب به کشوی سرخ کن هوا در زیر سبد اضافه کنید. دود سفید احتمالاً به این دلیل است که چربی در کشو تخلیه شده و در حال سوختن است. افزودن آب از این امر جلوگیری می کند.
دود سیاهی از سرخ کن هوا می آید: دستگاه را خاموش کنید و به عنصر گرمایش داخل سرخ کن نگاه کنید. ممکن است مقداری غذا پاشیده شده باشد و به عنصر گرمایش چسبیده باشد و باعث سوختن و ایجاد دود سیاه شود.
سرخ کن هوا خاموش نمی شود: بسیاری از سرخ کن های هوا به گونه ای طراحی شده اند که فرآیند خاموش شدن آن ها با تاخیر مواجه شود. هنگامی که دکمه خاموش یا روشن را فشار دهید، فن به مدت 20 ثانیه به خروج هوای گرم از دستگاه ادامه می دهد. دیگر دکمه پاور را فشار ندهید، در غیر این صورت دستگاه را دوباره روشن کرده اید. صبور باشید و صبر کنید، سرخ کن هوا خاموش می شود.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha