02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مکان هایی که در آن نباید عطر و ادکلن بزنیم

نارین محمدی 25 /بهمن/ 1402
مکان هایی که در آن نباید عطر و ادکلن بزنیم

مکان هایی که در آن نباید عطر و ادکلن بزنیم

 


ادکلن، ماده ای که امروزه به هر شکل مختلفی می توانید آن را در هر خانه ای مشاهده کنید. این مایع لوکس و شیک باعث شده که همه ی افراد جامعه به طور میانگین هر روز از آن استفاده کنند، و امروزه در انواع مدل های مختلف مانند انواع عطر مو، بادی اسپلش و غیره نیز حتی قابل تهیه می باشد. ادکلن ها در گذشته تا کنون برای قشر زیادی از جامعه اهمیت زیادی داشته اند و همواره افرادی که برای مکان های خاص و لوکس خود را آماده می کردند برای ادای احترام و همچنین خاص تر کردن استایل خود از انواع مواد و روغن های معطر و خوش بو استفاده می کردند.

 

این ماده ی خوش بو امروزه به یکی از لوکس ترین تجارت ها در بین برخی از کشورهای اروپایی تبدیل شده است و بسیاری از مردم طرفدار آن هستند. مراحل ساخت عطر و ادکلن ها بسیار پیچیده، زمان بر و همچنین هزینه بردار است و یکی از دلایلی که ادکلن های لوکس و اصل گران قیمت هستند همین عوامل می باشد. اما جالب است که بدانید با وجود این که همیشه همه ی افراد بدون در نظر گرفتن رده ی سنی دوست دارند رایحه ای خوب را در اطراف خود استشمام و احساس کنند یک سری قوانین در مورد مکانهایی که نباید از آن استفاده کنید وجود دارد و جالب تر این است که برخی مکان ها و موقعیت هایی که ما به طور ویژه در آن از عطر و ادکلن استفاده می کنیم نیز در این بین وجود دارند. 

 


چگونگی طرز تهیه ی ادکلن و نقش آن در مکان هایی که استفاده می شود: 

 


همانگونه که پیشتر به این نکته اشاره کرده ایم مواد تشکیل دهنده ی عطر و ادکلن ها انواع عناصر طبیعی مانند عنبر، مشک، انواع گل های خوش بو، انواع صمغ های گیاهی و حیوانی، انواع روایح ( چوبی،دودی، چرم )، قهوه، انواع مرکبات و میوه ها، انواع گیاهان معطر دارویی و غیر دارویی و حتی جالب است که بدانید از برخی عناصر مانند کهربا نیز اسانس گیری برای درست کردن عطر و ادکلن انجام می شود. در گذشته پروسه ی اسانس گیری بسیار زمان بر اما در عین حال ساده انجام می شد اما امروزه به دلیل وجود انواع دستگاه های پیشرفته برای اسانس گیری می توانید رایحه های متنوع تری را استشمام کنید و همچنین این پروسه زمان کمتری را به خود اختصاص می دهد و از طرفی خروجی‌ ادکلن ها با رایحه های متفاوت بیشتر است.

 

ماده ی دوم تولید عطر و ادکلن انواع تثبیت کننده برای ماندگاری هرچه بیشتر ادکلن ها و همچنین جلوگیری از ایجاد هر نوع واکنش شیمیایی در بین اسانس ها در طول زمان استفاده است، ماده های تثبیت کننده در تولید ادکلن و همچنین کیفیت بویایی آن ها بسیار تاثیر گذار است و نقش مهمی را ایفا می کنند، و در آخر نیز الکل که می توان گفت برای اکثر ادکلن ها به کار می رود و بدون این ماده امکان پذیر نیست اما این که هر ادکلنی به نسبت ماده ی تثبیت کننده و الکل کمتری داشته باشد هم کیفیت بویایی بیشتر دارد و هم ماندگاری بالایی دارد.

 

و اما این که ترکیبات تشکیل دهنده ی ادکلن چه تاثیری در مکان های مورد استفاده ی آن دارد؟ باید به این نکته اشاره کرد که هر ادکلنی ممکن است از ترکیبات بسیاری از اسانس های متنوع ساخته شود و در مکان هایی که ممکن است افراد زیادی رفت و آمد کنند شاید برخی از این افراد به اسانس های متشکل شده ی ادکلن حساسیت داشته باشند و یا مکان های پزشکی و غیره که بسیار در این موارد مشاهده شده است که رایحه های ادکلن باعث ایجاد حس ناخوشایندی شده است، پس دانستند این که در چه مکان هایی بهتر است از ادکلن استفاده کنید بسیار می تواند مفید باشد. 

 

 

تحقیقات نشان داده است که بیش از ۲۰٪ افراد جامعه به هر مدل عطر و ادکلن و رایحه ای آلرژی دارند و استشمام هر گونه از آن ها برای تعداد خاصی از افراد حتی ممکن است که مرگ‌ آور باشد، در بسیاری از موارد نیز برخی دیگر از افراد در برابر رایحه و بو حساس هستند به طور مثال ممکن است که برخی رایحه ها را به راحتی استشمام کنند اما برخی دیگر باعث آزار آن ها شود. پس بهتر است که حتما در انتخاب رایحه ی ادکلن خود و همچنین مکانی که از ادکلن خود استفاده می کنید دقت لازمه را به کار ببرید. جالب است که بدانید فرهنگ استفاده از عطر و ادکلن در مکان های متفاوت نه تنها امری معمولی و کمیاب است بلکه بسیاری از روانشناسان و مدیران رفتار شناسی و آداب معاشرت های جامعه نیز در این بین مشغول به تحقیق و الگویابی هستند و همه بر این باور اند که استفاده از عطر و ادکلن تنها به انتخاب رایحه ای خوب و استفاده ی همیشگی از آن ختم نمی شود بلکه مهم است که از عطر خود در چه مکانی استفاده کنید و حتی چه رایحه ای بهتر است در این مکان ها مورد استفاده قرار گیرد.

 


خانم های باردار

 

همانگونه که می دانید در همه جای دنیا خانم های باردار باز دسته افراد شکننده و بسیار حساس جامعه هستند که باید در معاشرت با آن ها بسیار مواظب باشید. این مسئله به طور قطعی اثبات نشده است اما در ارتباط با خانم های باردار بهتر است که از هیچ گونه عطر و ادکلنی استفاده نکنید چرا که ممکن است در دوران بارداری به دلیل تغییراتی که در هورمون های این افراد شکل می گیرد و همچنین از طرفی ضعیف و حساس تر شدن بدن ها به برخی از رایحه های عطر و ادکلن ها واکنش نشان دهند و به دلیل این که پیش زمینه ای از این رفتار ندارید بهتر است از هیچ گونه عطر و ادکلنی استفاده نکنید و یا در صورت نیاز از رایحه های بسیار سبک و نرم استفاده کنید. 

 


مراکز درمانی ( بیمارستان، کلینیک، مطب و ... )


یکی دیگر از مکان هایی که به شدت توصیه می کنیم به هیچ وجه از نه تنها عطر و ادکلن بلکه هیچ ماده ی خوش بو کننده ای استفاده نکنید مراکز خدمات درمانی هستند. ممکن است در بیمارستان و یا هر مکان خدمات درمانی دیگری افرادی که انواع مریضی های آلرژیک، و آسم از این قبایل دارند وجود داشته باشند و استشمام رایحه های متفاوت و سنگین باعث به خطر افتادن جان آن ها شود، به همین دلیل توصیه می کنیم که به هیچ وجه خصوصا در مطب های تخصصی دکتر آسم و تنفس از هیچ‌ گونه عطر و ادکلنی استفاده نکنید. همچنین در بیمارستان ها و سایر مراکزی مانند اتاق های سزارین کودکان و نوزادان به دلیل وجود نوزادان تازه متولد شده و شکننده بودن این دسته از افراد توصیه می شود که اصلا از عطر و ادکلن استفاده نکنید. نکته ای که بسیار مهم است این می باشد که ممکن است حتی برخی از افرادی که آسم و یا انواع آلرژی های تنفسی دارند نیز از عطر و ادکلن استفاده کنند اما بهتر است که شما در این مورد صرف نظر کنید. 

 


هنگام استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی 

 

احترام به انتخاب دیگران یکی از مهم ترین و اصلی ترین نوع ارتباطات با کیفیت است و باید این حق انتخاب را به دیگران بدهیم که ممکن است به همان اندازه که ما با استشمام رایحه ای حس خوبی می‌ گیریم ممکن است به همان اندازه برخی از افراد به این رایحه ها حساسیت داشته باشند و یا حس نسبتا ناخوشایندی بگیرند پس توصیه می شود هنگامی که از وسایل نقلیه ی عمومی مانند تاکسی، اتوبوس، مترو، هواپیما و غیره استفاده می کنید بهتر است که از استفاده کردن از ادکلن هایی با رایحه های تند و سنگین جدا خودداری کنید. در هنگام استفاده از این مدل رایحه ها در چنین مکان هایی به دلیل کم بودن فضا و نداشتن تهویه ی مناسب در صورت استفاده ی دسته جمعی باعث ایجاد بوی ناخوشایندی می شود.

 

 

در باشگاه و مکان های ورزشی 

 

برخی از افراد هنگامی که به باشگاه های مختلف خصوصا باشگاه های فضای بسته که عمومی هستند و افراد زیادی در آن جا مشغول به ورزش می باشند از عطر و ادکلن هایی با رایحه های فوق العاده سنگین استفاده می کنند که باید بگوییم این کار کاملا اشتباه است و باعث می شود که برای برخی افراد مشکلات تنفسی ایجاد کند، بهتر است که در این مکان ها از عطر و ادکلن استفاده نکنید و یا رایحه های اسپرت مخصوص باشگاه و یا بسیار سبک و معتدل استفاده کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha