02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

بررسی و مزایا و معایب انواع آبمیوه گیری

ادیبه کریم پور 28 /شهریور/ 1401
بررسی و مزایا و معایب انواع آبمیوه گیری

بررسی و مزایا و معایب انواع آبمیوه گیری


آبمیوه تازه برای صبحانه یا یک اسموتی با طراوت برای عصر، داشتن یک آبمیوه گیری قابل اعتماد در آشپزخانه شما ضروری است. اگر به دنبال خرید اولین آبمیوه گیری یا ارتقاء مدل قدیمی خود هستید، ما به شما کمک می کنیم تا بتوانید گزینه ی مناسبی را برای خود انتخاب کنید و مزایا و معایب آن را بدانید. مطمئنا مزایای آن بیشتر از معایب آن است و به شما کمک می کند در مدتی کوتاه نوشیدنی های لذیذی برای خود درست کنید. این نوع آبمیوه گیری ها برای درست کردن آب هویج یا سبزیجات و میوه های سخت بسیار عالی است و برای این کار تیغه های قدرتمندی دارند.


انواع مختلف آبمیوه گیری موجود چیست؟


تنها بر اساس طراحی انتخاب نکنید. ابتدا در مورد این انواع مختلف آبمیوه گیری و نحوه عملکرد آن ها بخوانید. مطمئن شوید که برای نیازهای شما بهترین را انتخاب کنید.


آبمیوه گیری نیروی گریز از مرکز


این یک آبمیوه گیری محبوب برای استفاده در خانه است. همچنین به عنوان آبمیوه گیری سریع شناخته می شود، این ارزان ترین گزینه در بین انواع مختلف آبمیوه گیری است. آبمیوه گیری نیروی گریز از مرکز دارای یک لوله تغذیه است که از طریق آن می توانید میوه ها یا سبزیجات را داخل آن قرار دهید. این ها با یک تیغه چرخان تماس می گیرند که آن ها را خرد می کند و آب آن ها به دلیل نیروی گریز از مرکز سبد چرخان از طریق یک صفحه نمایش تیز عبور می کند. آب میوه را می توان در یک ظرف جمع آوری کرد. بسته به ماده خام مورد استفاده، معمولاً حاوی 30 درصد مواد جامد مانند پوست و دانه است.


آبمیوه گیری جونده


آبمیوه گیری های جونده به عنوان آبمیوه گیری کند شناخته می شوند. در میان انواع مختلف آبمیوه گیری ، این آبمیوه گیری ها از یک دنده کند برای خرد کردن میوه ها و سبزیجات استفاده می کنند. آب میوه و سبزیجات با سرعت آهسته وارد پالپ می شود و آب غلیظ و کف آلود است. آبمیوه ای که با استفاده از آبمیوه گیری جونده گرفته می شود نیز می تواند تلخ و کلفت باشد.


آبمیوه گیری دنده دوقلو


این آبمیوه ‌گیری ‌ها به آبمیوه ‌گیری‌ های ترش ‌کننده نیز معروف هستند. از بین انواع مختلف آبمیوه گیری، آبمیوه گیری های دو دنده از دو چرخ دنده برای چرخاندن و کشیدن میوه ها و سبزیجات به داخل و جویدن همه آن ها استفاده می کنند. سپس محصول از طریق یک صفحه با اندازه کاهش می یابد تا آب میوه استخراج شود. به این ترتیب، آب میوه می تواند حاوی حدود 30 درصد حاوی مواد دیگر به شکل پوست یا دانه باشد.


آبمیوه گیری پرس


این نوع آبمیوه گیری در دو نوع هیدرولیک و پنوماتیک می باشد. هر دوی این آبمیوه پرس ها دارای دو مرحله هستند به همین دلیل به آن ها آبمیوه گیری دو مرحله ای نیز می گویند. در مرحله اول، میوه ها یا سبزیجات را به صورت تفاله آسیاب می کنند. در مرحله بعد، آب میوه به آرامی با فشار دادن پالپ با فشار زیاد استخراج می شود. به همین دلیل است که اصطلاحات آبمیوه پرس و پرس سرد مورد استفاده قرار گرفته اند.


مزایا و معایب انواع مختلف آبمیوه گیری چیست؟


هر چهار نوع عمده آبمیوه گیری بسته به روشی که آبمیوه گیری می کنند، مزایا و معایب خاص خود را دارند. 


مزایا و معایب آبمیوه گیری گریز از مرکز


 این نوع دستگاه ها با سرعت 6000 تا 14000 دور در دقیقه می چرخد. این آبمیوه ‌گیری‌ ها در بین انواع مختلف آبمیوه‌ گیری برای مصارف خانگی سریع ‌ترین هستند . آن ها حداقل فضای آشپزخانه شما را اشغال می کنند و مقرون به صرفه هستند. آن ها برای کسانی که می خواهند به دلیل ارزش غذایی خود آب میوه تولید کنند، بهترین هستند. اما از طرفی سرعت بالا باعث افت کیفیت آبمیوه می شود. آبگیری سبزیجات برگدار، محصولات فیبری، آجیل و دانه ها توصیه نمی شود. علاوه بر این، آبمیوه های استخراج شده با استفاده از آبمیوه گیری نیروی گریز از مرکز به سرعت جدا می شوند. آن ها همچنین حاوی مقدار بیشتری از پالپ و فیبر غیر قابل هضم هستند. اما برای درست کردن آب هویج بسیار عالی و مناسب است.


مزایا و معایب آبمیوه گیری جونده


این ها آبمیوه گیری بالاتری نسبت به آبمیوه گیری نیروی گریز از مرکز دارند. آن ها همچنین برای محصولات فیبری مانند کلم پیچ، اسفناج و گندم عالی هستند. از آنجایی که آن ها به عنوان آسیاب عمل می کنند، می توانید از این آبمیوه گیری برای تهیه کره آجیل یا پالپ برای غذای کودک استفاده کنید. آن ها همچنین می توانند میوه های یخ زده را به دسر های کم کالری فوری تبدیل کنند. در حالی که آبمیوه‌ گیری ‌های جویدنی با سرعت 80 تا 100 دور در دقیقه کار می ‌کنند، در مقایسه با آبمیوه ‌گیری‌ هایی که با استفاده از آب‌ میوه ‌گیری گریز از مرکز استخراج می ‌شوند، اکسیداسیون کمتری در آب‌ میوه‌ ها وجود دارد. آن ها همچنین می توانند بزرگ، حجیم و گران باشند. اگر به دنبال ساختن چیزهای مختلف هستید و وقت کافی دارید، به جای سایر انواع مختلف آبمیوه گیری، روی یک آبمیوه گیری جونده سرمایه گذاری کنید.


مزایا و معایب آبمیوه گیری دو دنده


این آبمیوه ‌گیری‌ ها می ‌توانند مواد مغذی بیشتری را نسبت به آبمیوه ‌گیری‌ های جونده و گریز از مرکز از محصول استخراج کنند. مانند آبمیوه گیری های جونده، آبمیوه گیری های دنده دوقلو را نیز می توان برای تهیه انواع غذاها مانند کره آجیل، پوره کردن مواد غذایی دیگر و غذای کودک استفاده کرد. علاوه بر این می توان از این آب میوه گیری ها برای تهیه خمیر ماکارونی استفاده کرد. معایب آبمیوه گیری های دنده دوقلو این است که آبمیوه استخراج شده دارای الیاف غیر قابل هضم است و نسبت به آبمیوه گیری های جونده و گریز از مرکز کندتر و گران تر هستند. تمیز کردن آن ها در بین انواع مختلف آبمیوه گیری به دلیل دنده های دوبل دشوار تر است.


مزایا و معایب آبمیوه گیری پرس


این نوع آبمیوه گیری بیشترین مواد مغذی را از محصولات استخراج می کند. اکسیداسیون کمتر است، بنابراین آبمیوه های استخراج شده با استفاده از آبمیوه پرس، ماندگاری طولانی تری با حداقل جداسازی محتوای آبمیوه دارند. همچنین، آب میوه های استخراج شده دارای حداقل تا صفر کف هستند که 99 درصد آن آبمیوه خالص و کمتر از یک درصد آن جامد یا خمیر است. از این آبمیوه‌ گیری‌ ها می ‌توان برای آب ‌گیری سبزیجات برگ ‌دار و سبزیجات فیبری، تهیه شیر بدون لبنیات از مغزها و دانه ‌ها، تهیه روغن و کره آجیل و غیره استفاده کرد. از معایب آبمیوه پرس می توان به قیمت بالا و تمیز کردن دست و پاگیر آن اشاره کرد.


سوالات متداول


مزایا و معایب آب میوه گیری چیست؟


آبمیوه گیری یک نوع محبوب سم زدایی یا پاکسازی رژیم غذایی است. همچنین یک راه عالی برای افزایش مصرف میوه و سبزیجات است. شما می توانید با نوشیدن یک لیوان آب تازه میوه و سبزیجات در روز سلامتی خود را تامین کنید. بدون توجه به انواع مختلف آبمیوه گیری که استفاده می کنید ، مزایا و معایب آبمیوه گیری را بخوانید.


 آیا آبمیوه گیری می تواند به کاهش وزن کمک کند؟


کاهش وزن مستلزم حفظ کسری کالری است که به معنای مصرف کالری کمتر از تعداد کالری سوزانده شده است. رفتن به رژیم آبمیوه می تواند کمک کند زیرا شما مواد مغذی بیشتری را به قیمت کالری کمتر دریافت می کنید. با این حال، بسته به مواد تشکیل دهنده آبمیوه، ممکن است کالری بیشتری داشته باشید، پس مراقب باشید. روزه آبمیوه را می توان برای چند روز یا چند هفته ادامه داد، و در حالی که اثربخشی آن ها مورد مطالعه قرار نگرفته است، باعث کاهش وزن سریع می شود.


جوانب مثبت و مزایای آبمیوه گیری ها:


نوشیدن آب میوه یا سبزی می تواند به شما کمک کند تا محصولات تازه بیشتری را در مقایسه با مصرف کامل آن ها مصرف کنید. آبمیوه گیری کیفیت رژیم غذایی شما را بهبود می بخشد. با افزودن میوه ها و سبزیجات بیشتر به رژیم غذایی خود، می توانید مصرف مواد مغذی کلیدی مانند ویتامین های A و C و مواد معدنی مانند منیزیم و پتاسیم را افزایش دهید. با نوشیدن بیشتر آبمیوه، مواد مغذی گیاهی را تقویت می کنید. این مواد مغذی دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند و می توانند به طرق مختلف از جمله کاهش عوامل خطر فشار خون و بیماری های قلبی عروقی برای سلامتی مفید باشند. همچنین مراقب آبمیوه های خریداری شده در فروشگاه باشید زیرا معمولاً حاوی قندهای اضافه شده هستند. جدای از آن، خوردن میوه‌ها و سبزیجات کامل بهتر از نوشیدن آب‌ میوه است، زیرا میوه‌ ها دارای مواد مغذی کمتری هستند. آب میوه ها نسبت به میوه ها و سبزیجات کامل فیبر کمتری دارند. اگر می‌ خواهید با کنترل رژیم غذایی ‌تان وزن کم کنید، خوردن محصولات خام و کامل در مقایسه با نوشیدن آبمیوه ‌ها احساس سیری در شما ایجاد می‌ کند. فیبر موجود در میوه های کامل هضم قند های طبیعی موجود در میوه ها را کند می کند. به این ترتیب، خوردن میوه های کامل برای سلامتی بهتر از افزایش مصرف آبمیوه است. وقتی صحبت از پاکسازی بدن می شود، خوردن میوه ها و سبزیجات کامل فواید بیشتری نسبت به آب میوه گیری دارد. این به این دلیل است که بدن شما به کالری کافی برای از بین بردن سموم و فیبر رژیمی برای تسریع دفع مواد زائد نیاز دارد. فیبر غذایی نیز برای ایجاد ایمنی مهم است زیرا میکروب های روده شما از این ماده مغذی تغذیه می کنند.


آبمیوه گیری مواد مغذی را غلیظ می کند، زیرا اکثریت قریب به اتفاق ویتامین ها و مواد معدنی موجود در میوه به طور معمول در آب میوه هستند. در نتیجه، آبمیوه گیری می تواند مقدار و فراهمی زیستی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C را برای جذب بهتر افزایش دهد. همچنین، جذب مواد مغذی موجود در آب میوه‌ ها برای افرادی که دچار اختلال در هضم هستند، آسان‌ تر از میوه ‌های کامل یا اسموتی ‌های مخلوط است. از آنجایی که فیبر به قندهای موجود در میوه ها و سبزیجات متصل می شود و هضم آن ها را کند می کند، آبمیوه گیری می تواند دوز سریع تری از انرژی ایجاد کند. در حالی که بسیاری از ما نیازی به عجله قند نداریم، ورزشکارانی که کالری زیادی را در مدت زمان کوتاهی متابولیزه می کنند، می توانند از نوشیدن آب میوه درست قبل از یک مسابقه سود ببرند. آب چغندر و گیلاس، به ویژه، به عنوان افزایش دهنده عملکرد در ورزشکاران مورد بررسی قرار گرفته است. به نظر می رسد آب چغندر به دونده مسافت طولانی کمک می کند.


جوانب منفی و معایب آبمیوه گیری ها:


با این حال، آبمیوه گیری همه بی عیب و پرفکت نیست. همانطور که دیدیم، آبمیوه گیری بیشتر فیبر را حذف می کند، که به معنای جذب سریع قند در جریان خون است. در نتیجه، ممکن است افزایش قند را تجربه کنید، که می ‌تواند بر سیستم انسولین تأثیر بگذارد، به دنبال آن سقوط قند، که می ‌تواند شامل علائم مختلفی مانند خستگی، تحریک ‌پذیری، سبکی سر، سرگیجه، و اضطراب و بسیاری دیگر باشد. آبمیوه همچنین ممکن است به اندازه غذای جامد یا غذای مخلوط سیر کننده نباشد، که می تواند شما را به مصرف بیشتر از آنچه در غیر این صورت مصرف می کردید، سوق دهد. این می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص در مورد آبمیوه هایی که قند بالایی دارند، زیرا می توانند کالری زیادی را در حجم کمی (و به سرعت مصرف می کنند) ذخیره کنند. آب سیب را در نظر بگیرید: می توانید یک فنجان را در چند ثانیه بنوشید. در حالی که مصرف معادل تعداد سیب متوسط زمان بیشتری را از شما می گیرد. و احتمالاً جایی در سیب دوم خود سیر خواهید شد. در حالی که یک فنجان آب میوه حتی شما را سیر نمی کند. همچنین، تفاوت زیادی بین آب میوه های تجاری و آب میوه های تازه و خام وجود دارد. آب میوه های تجاری، مانند اسموتی های تجاری، ممکن است حاوی مواد ناسالم باشند. آب میوه های تجاری، به ویژه، هنگامی که پاستوریزه و فیلتر می شوند، به چیزی بیش از غذای ناسالم تبدیل می شوند. آب سبزیجات (به استثنای آب هویج که در واقع هنوز هم بسیار شیرین است، با 9 گرم شکر در هر فنجان) به سرنوشت مشابهی دچار نمی شود و می تواند راهی قوی برای جذب سریع مواد مغذی باشد. آبمیوه گیری همچنین مقدار زیادی از مواد مغذی ارزشمند را هدر می دهد و در نهایت، آبمیوه‌ گیری ‌ها اغلب نامرتب هستند و زمان و تلاش کافی برای تمیز کردن کامل آن ‌ها صرف می ‌شود، که ممکن است به این معنی باشد که در دراز مدت کمتر مورد استفاده قرار می ‌گیرند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha