02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تاثیرات مثبت قهوه بر روی بدن چییست؟

ادیبه کریم پور 30 /خرداد/ 1401
تاثیرات مثبت قهوه بر روی بدن چییست؟


امروزه در کل جهان همه ی انسان ها  برای شادابی خود در زندگی روزمره قهوه می نوشند و کافئین موجود در این نوشیدنی آن ها را از بی حالی و کسلی نجات می دهد. قهوه و دیگر نوشیدنی های کافئین دار در طول روز به شما انرژی می بخشند و شما را سرحال تر می کند. با مصرف استاندارد قهوه می توانید خواص قهوه را نیز دریافت کنید. فواید قهوه بر روی بدن بسیار عالی است و شما را از نظر سلامت بدنی و عصبی آرام می کند. قهوه با داشتن ماده ای به نام کافئین که یکی از رایج ترین ماده های روان گردان در دنیا است، شما را شاداب و پر انرژی می کند. کافئین برای رفع خستگی و بی حالی بسیار عالی است. ماده ی کافئین یکی از متداول ترین دارو های فعال کننده ی روان است که تمرکز شما را در طول روز افزایش می دهد. کافئین ماده ای است که در حلال های آلی آب به راحتی حل می شود و به همین دلیل سریعا به جریان خون راه پیدا می کند. قهوه به دلیل داشتن کافئین حافظه و عملکرد شناختی و خلق و خوی شما را تغییر می دهد که یکی از تاثیرات مثبت قهوه بر روی مغز می باشد که بخشی از آن ها را بهبود می بخشد. کسانی هستند که نمی توانند روز خود را بدون نوشیدن قهوه شروع کنند و زیاده روی در مصرف قهوه می تواند برای هر فردی آسیب زا باشد، پس می توان مصرف استاندارد آن را رعایت کرد یعنی در طول شبانه روز دو فنجان قهوه کافی است. با استفاده از این روش هیچ اثر منفی بر روی بدن شما نمی گذارد بلکه خاصیت های قهوه را نیز می توان دریافت کرد. تقریبا همه افراد در خانه یا محل کار دستگاه قهوه ساز و اسپرسو ساز دارند که با استفاده از این نوع دستگاه تهیه قهوه راحت تر انجام پذیر است.  خاصیت های قهوه عبارتند از: افزایش سطح انرژی و هشیاری، بهبود عملکرد فیزیکی، داشتن مواد مغذی، کاهش خطر بروز دیابت نوع ۲، محافظت در برابر آلزایمر و زوال عقل، کاهش خطر بروز بیماری پارکینسون، محافظت از کبد، کاهش افسردگی و خودکشی، کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها، کاهش خطر سکته های قلبی، افزایش طول عمر، داشتن آنتی اکسیدان های مفید و چربی سوزی هستند که در ادامه ی مطلب به بررسی بیشتر آن ها می پردازیم.


خاصیت های قهوه بر روی بدن چیست؟


همانطور که قبلا گفتیم خاصیت های قهوه زیاد هستند و می توانند فواید زیادی را از آن دریافت کنید. نوع نوشیدنی های قهوه بسیار زیاد هستند و که قهوه کافئین دار و قهوه بدون کافئین را انتخاب کنید و از مزیت های آن ستفاده کنید.
1.    قهوه روحیه شما را بهبود می بخشد. ماده ی کافئین به طور سریع وارد جریان خون می شود و سریع و مستقیم بر روی عملکرد مغز تاثیر می گذارد. این تاثیر زمانی بهتر جواب می دهد که میزان مصرف قهوه کم باشد یعنی حدود یک فنجان در روز بهترین پاسخگوی شما خواهند بود. ماده ی کافئین در برخی از عملکرد و فعالیت های مغز تاثیر گذار است، مثل تمرکز بیشتر بر روی کار ها و بهبود روحیه، کاهش افسردگی و خودکشی، همچنین بهبود هوشیاری ذهنی و دقت بیشتر می باشند.همانطور که گفتیم کافئین بر روی روحیه تاثیر دارد پس خطر خودکشی نسبت به کسانی قهوه مصرف نمی کنند 45 درصد کمتر خوهند شد.
2.    مصرف کافئین باعث کاهش آلزایمر و از زوال عقل محافظت می کند. علاوه بر اثرات مثبتی که قهوه بر روی هوشیاری و روحیه و تمرکز دارد بر روی تثبیت خاطرات هم اثر گذار است. محققان به این نتیجه رسیده اند که مصرف کافئین آلزایمر را کاهش می دهد و از زوال عقل مراقبت می کند. طی آزمایش هایی که توسط محققان انجام شده نشان داده شده که کافئین خاطرات بلند مدت را بهتر تثبیت می کند. اما لزوما مصرف بیشتر کافئین بهتر نیست و همیشه این عملکرد بازدهی بالایی ندارد.


3.    خوردن قهوه احتمال از خطر ابتلا به انواع سرطان ها می کاهد. مصرف روزانه قهوه های خالص یعنی قهوه ای که بدون هیچ گونه مواد افزودنی و خالص که مستقیما از قهوه ساز آماده  و سرو می  شود از ابتلا به برخی از بیماری ها می کاهد. مصرف استاندارد و معمولی قهوه برای شما خاصیت های فراوانی دارد که از جمله بیماری های دیگر نیز جلوگیری می کند. مصرف متعادل قهوه بیماری هایی مانند مرگ و میر ناشی از سکته قلبی و مغزی را کاهش می دهد. همچنین خطر ابتلا یا صعود کردن دیابت نوع 2 را کم می کند، باعث کاهش خطر بروز بیماری های پارکینسون، زوال عقل و التهاب کبدمی شود و از کبد محافظت می کند. کارشناسان طی تحقیقات انجام شده خاصیت های معجزه آسای قهوه در برابر بیماری ها را داروی (معجزه گر) شناخته اند. این نوشیدنی جذاب و دوست داشتنی به ما کمک می کند که عمر طولانی تری داشته باشیم و با خوردن کافئین پر انرژی تر و سر حال تر باشیم. همچنین آنتی اکسیدان های مفیدی که در قهوه وجود دارد بسیار عالی است و اگر می خواهید از آن بهره ببرید نباید آن را با خامه و شکر بنوشید زیرا آنتی اکسیدان های مفید را از دست می دهد. با داشتن این همه مواد مغذی در قهوه سلامت خود را بهبود ببخشید.
4.    مصرف روزانه قهوه به ورزشکاران بهتر کمک می کنند تا فعالیت های بدنی بهتری داشته باشند. ورزشکاران می توانند  از خواص های فیزیکی و ذهنی قهوه بهره مند شوند. کافئینی که در قهوه وجود دارد می تواند به عملکرد های فیزیکی بسیار کمک کند و تمرینات هوازی و استقامتی را بهتر انجام دهند. میزان مصرف برای ورزشکاران 2 تا 6 میلی گرم کافئین به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن است یعنی برای کسی که 68 کیلو وزن دارد 1 تا 4 فنجان قهوه مناسب است.  همچنین مصرف قهوه کافئین دار باعث می شود که گیرنده های عصبی بخش ترشح ماده ی آدنوزین را غیر فعال کنند زیرا آدنوزیم یک ماده ی شیمیایی است که مغز ترشح می کند که باعث ایجاد خستگی و خواب آلودگی می شود. کافئین احساس کسلی و بی حالی و درد را کاهش می دهد. 


5.    همانطور که قبلا گفتیم قهوه های کافئین دار سطح هوشیاری را بالا می برند. امروزه بسیاری از نوجوانان برای شاداب و سرحال تر به نظر بیایند قهوه مصرف می کنند که نیز به آن ها در یادگیری بسیار کمک می کند زیرا تمرکز فرد را بهبود می بخشد. بنابراین دو نکته برای کسانی که قهوه می نوشند که که قهوه را به صورت طبیعی بدون افزودنی میل نمایید ( بدون افزودن شکر و خامه) و اینکه بیشتر از دو فنجان در روز مصرف نکنید زیرا هیچ گونه خواصی که دریافت نمی کنید بلکه به سلامت بدنی و روانتان آسیب می رسانید پس بدون به خطر انداختن سلامتیتان می توانید از فواید قهوه بهره مند شوید. 
6.    مصرف قهوه خاصیت چربی سوزی دارد که به دلیل وجود کافئین در آن است. کافئین در تمامی مکمل های چربی سوزی وجود دارد. کافئین یکی از معدود مواد های طبیعی است که که خواص چربی سوزی آن در عمل ثابت شده است. کافئین موجود در قهوه به شما ابرژی می بخشد و همین انرژی باعث سوخت و ساز بدن می شود  و چربی سوزی را تا 11 درصد بالا می برد. محققان بر این باورند که کافئین می تواند چربی سوزی را در افراد لاغر 29 درصد و در افراد چاق 10 درصد افزایش دهد اما با مصرف طولانی مدت قهوه این اثرات کمتر شود.
7.    قهوه یک نوشیدنی سیاه رنگ بیش نیست و تمامی مواد مغذی را دارد که یک فنجان حاوی مواد مغذی نظیر: ریبوفلاوین ( ویتامین ب 2) که تامین کننده 11 درصد از میزان مصرف روزانه است، پانتوتنیک اسید (ویتامین ب 5): تامین کننده 6 درصد مصرف روزانه، منگنز پتاسیم: تامین کننده 3 درصد از میزان مصرف توصیه شده در روز، منیزیوم و نیاسین ( ویتامین ب 3) که تامین کننده دو درصد مصرف روزانه است که برای دریافت مواد مغذی در شبانه روز بسیار عالی است.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha