02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

اسپرسو چیست و چگونه آماده میشود؟

ژینو صداقت 31 /خرداد/ 1401
اسپرسو چیست و چگونه آماده میشود؟


اسپرسو چیست و چگونه آماده می شود ؟ 

امروزه اکثر مردم در مورد انواع مختلف قهوه و اسپرسو صحبت می کنند اما بسیاری از افراد به صورت دقیق نمی دانند که اصلا قهوه و اسپرسو چیست ؟ اسپرسو نوشیدنی ایتالیایی پر طرفداری است که مردم زیادی را به خود جذب کرده است .اسپرسو در اصل یک روش برای تهیه قهوه است . اسپرسو قهوه سریع نامیده شده است . راجب تاریخچه اسپرسو باید بدانید که دلیل اختراع و درست کردن اسپرسو برای درست کردن قهوه سریع تر برای پوشش نیاز مردم در انقلاب صنعتی و رشد کردن و ترقی یافتن اروپا بوده است . در واقع اسپرسو  شاه همه ی قهوه هاست . 
وقتی اسپرسو را آماده می کنیم مایعی غلیظ و سیاهی می باشد که روی آن را یک خامه نارنجی که یکی از جزئیات مهم اسپرسو است می پوشاند.این خامه ای که روی مایع سیاه رنگ قرار می گیرد و آن را می پوشاند ، از حباب های کربن دی اکسید کربن و فرایند عبور آب از ذره های فشرده شده ی قهوه ایجاد می گردد.شدت غلیظ بودن این مایع سیاه باعث شده است که بالاترین میزان کافئین را در بین تمامی قهوه های دیگر داشته باشد .اسپرسو با روش عصاره گیری یعنی "extraction" به وجود می آید.به صورتی که آب داغ با فشار خیلی زیاد از بین ذره های آسیاب شده ی قهوه به مدت زمان ۳۰ ثانیه عبور می کند و عصاره قهوه گرفته می شود .اسپرسو به عنوان پایه ی اکثر نوشیدنی ها بکار برده می شود ، برای مثال نوشیدنی هایی مانند : کاپوچینو ، آمریکانو ، لته ، بلک اند وایت و ... از معروف ترین و خوشمزه ترین نوشیدنی ها هستند.

 

اسپرسو چگونه سرو و آماده می شود؟

اسپرسو در فنجان های کوچک سرو میشود ، مراحل و روش های تهیه اسپرسو در بعضی از دستگاه های اسپرسو ساز متفاوت است . در مرحله اول باید کل مخزن آب دستگاه را پر کنید البته نا گفته نماند بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید تا در آینده دستگاه شما مشکلی پیدا نکند.سپس در مرحله دوم باید پرتافیلتر را پر کنید ، اکثر دستگاه های اسپرسو ساز بر روی مخزن پرتافیلتر چند خط دارند که اعداد ۱ ، ۲و۴ بر روی آن مشخص شده که نشان دهنده تعداد فنجان قهوه ایست که می خواهید اما نکته ای دیگر که قابل توجه است هنگام خرید قهوه برای اسپرسو حتما به فروشنده اعلام کنید که پودر قهوه را برای اسپرسو می خواهید تا دانه های قهوه را با درجه آسیاب مناسبی برایتان آسیاب کند.در مرحله سوم پودر قهوه را با تمپر فشرده میکنیم و در مرحله چهارم پرتافیلتر را در محل خود جایگزین کنید و پرتافیلتر را کاملا بچرخانید تا در قهوه ساز قفل شود .سپس دستگاه را روشن کنید . بعضی از دستگاه های تهیه قهوه اسپرسو دارای دکمه هایی است به نام light و heavy . زمانی که شما دوست دارید قهوه اسپرسو سبک تری را نوش جان کنید باید دکمه را بر روی حالت light قرار بدهید اما اگر قهوه اسپرسوی سنگین تری را دوست دارید باید دکمه را روی حالت Heavy قرار بدهید ، ناگفته نماند حالت متعادل این دو دکمه وسط آنها است . و اما در مرحله پنجم وقتی که چراغ دستگاه روشن شد ، شروع به عصاره گیری قهوه اسپرسو خواهد کرد .سپس بعد از چند ثانیه قهوه اسپرسوی شما آماده است نوش جان کنید .

به چه دلیلی اسپرسو محبوب است؟
اسپرسو یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است، از دلایل محبوبیت آن می توان به سرعت بالای تهیه قهوه  و غلظت زیاد قهوه  و تاثیر مفید  و سریع آن بر بدن اشاره کرد . اکثر مردم دوست دارند آن را در کافه های  معروف سفارش دهند ، بعضی ها هم دوست دارند خودشان قهوه را بخرند و با دستگاه اسپرسو ساز قهوه را درست کنند و از آن لذت ببرند  .

با اسپرسو چه نوع نوشیدنی هایی را می توان درست کرد ؟
کاپوچینو : کاپوچینو با شیر فوم گیری شده و سینگل اسپرسو درست می شود  
کافه لاته : کافه لاته با شیر فوم گیری شده و دبل اسپرسو (منظور از دبل اسپرسو همان دو شات اسپرسو است) به اضافه ی سیروپ تهیه می شود.
کافه امریکانو : کافه امریکانو با یک شات اسپرسو و آب داغ درست می شود.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha