02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت اتو بخار و اتو ایستاده (بخارگر) در چیست؟

ادیبه کریم پور 27 /آذر/ 1401
تفاوت اتو بخار و اتو ایستاده (بخارگر) در چیست؟

تفاوت اتو بخار و اتو ایستاده (بخارگر) در چیست؟


اتو بخار و اتو ایستاده یا بخارگر هردو دستگاهی هستند که با آن لباس ها را صاف می کنند و چروک آن ها را از بین می برند. وجه مشترک این دستگاه ها تبدیل آب به بخار است و آن ها از بخار برای از بین بردن چین و چروک های لباس استفاده می کنند. اما این دستگاه ها تفاوت هایی نیز باهم دارند که در ادامه ی مطلب به بررسی بیشتر آن ها می پردازیم.


اتو بخار چگونه کار می کند؟


دمای اکثر اتو بخارهای خانگی معمولاً بین 250 درجه فارنهایت (121 درجه سانتیگراد) تا حدود 360 درجه فارنهایت (182 درجه سانتیگراد) است. اتو کردن با سست کردن پیوندهای بین زنجیره های بلند مولکول هایی که در مواد فیبری مانند پارچه ها وجود دارد، عمل می کند. با گرما و وزن صفحه اتو، پارچه ها کشیده می شوند و بعد از سرد شدن حالت جدید خود را حفظ می کنند. اتو از گرما و وزن (گاهی اوقات با کمک بخار) برای کشش الیاف لباس استفاده می کند. صفحه داغ (یا صفحه زیرین) معمولاً از آلومینیوم صیقلی یا فولاد ضد زنگ ساخته می شود و گاهی اوقات می تواند با پلاستیک مقاوم در برابر اصطکاک و حرارت پوشانده شود. المنت حرارتی توسط ترموستاتی کنترل می شود که جریان را با سرعت مشخصی روشن و خاموش می کند تا دمای مورد نظر را حفظ کند.


بخارگر یا اتو ایستاده چگونه کار می کند؟


در مورد بخارگر(و همانطور که از نامش پیداست)، بخار عامل اصلی برای از بین بردن چین و چروک لباس ها است، نه فشار سنگین. بخار، گاهی اوقات همراه با فشار جزئی از سطح بخارگر، به جای صاف کردن الیاف لباس، آن را شل می کند. همانطور که گفتیم بخارگر یا اتو بخار ایستاده معمولاً کمی از پارچه دور می شود، اما در صورت لزوم می توان فشار بیشتری وارد کرد. برای تولید بخار، بخارگرها معمولاً آب خود را بین 200 تا 400 درجه فارنهایت (93 تا 200 درجه سانتیگراد) گرم می کنند، اگرچه مدل های ایستاده بزرگتر معمولاً امکان کنترل دما را فراهم می کنند. تنظیمات بالاتر معمولاً برای بخار کردن چروک‌ها از پارچه‌ های متراکم و محکم‌ تر مانند پنبه و کتان استفاده می‌ شود، در حالی که تنظیمات خنک‌ تر برای پارچه‌ های شکننده‌ تر استفاده می‌ شود. بخارگرهای قابل حمل معمولاً بدون کنترل دما هستند و به همین دلیل به طور متوسط خنک تر کار می کنند.

به عبارت ساده، هم اتوها و هم بخار گرها از گرما برای از بین بردن چین و چروک لباس استفاده می کنند. اگرچه اتو از کمک فشار استفاده می کند، جایی که یک بخارگر علاوه بر نیروی گرانش، از کمک رطوبت نیز استفاده می کند. اکثر اتوهای مدرن اکنون دارای عملکرد بخاردهی نیز هستند تا از رطوبت استفاده کنند. اما این به این معنی نیست که بخارگرها منسوخ شده اند، در واقع دور از آن هستند. 


ویژگی های مثبت و منفی اتو و بخارگر ایستاده 


ویژگی های مثبت اتو بخار 
اتو در مجموع ظاهری تمیز و صاف ارائه می‌ دهد و کارآمدتر از بخار دادن روی الیاف و پارچه‌ های سنگین و بادوام مانند کتان، پشم و جین است. اتو برای هر لباسی که چروک سنگین دارد، مانند شلوار جین، ایده آل است و همچنین باید روی پیراهن های لباس نیز به خوبی کار کند. اتو همچنین کنترل و دقت بیشتری را ارائه می‌ دهد، با توجه به اینکه می‌ توانید به‌ راحتی روی صفحه جامد مانور دهید تا پراکندگی بیستری را با بخار ایجاد کنید. اتوها بر روی الیاف سنگین تر، روکشی شفاف تر و کارآمدتر را ارائه می دهند.


ویژگی های منفی اتو بخار 
از نظر ایرادات، استفاده از اتوها روی پارچه‌ های نازک و پارچه‌ های بزرگ آسان است، اما در مواردی مانند آستین‌ ها ، چین‌ ها و سطوح منحنی عملکردی سخت تری را دارند. البته راه‌ حل‌ هایی برای این کار وجود دارد، مانند استفاده از چیزهایی مانند وسیله ی منحنی خیاط یا تخته آستین، اما بدیهی است که این کار به تجهیزات اضافی نیاز دارد . شاید بزرگ‌ ترین عیب اتو ها این باشد که اگر اتو ها برای مدت طولانی روی پارچه باقی بمانند، خطر سوختن یا علامت‌ گذاری روی لباس‌ ها را افزایش می‌ دهند. استفاده از تجهیزاتی مانند وسیله منحنی خیاطی می‌ تواند به نواحی پیچیده‌ تر مانند منحنی‌ ها، چین‌ ها و غیره کمک کند.
در نهایت، هر چیزی که برای فرآیند اتو مورد نیاز است، جای بیشتری را در خانه شما اشغال می کند. نه تنها به دلیل لوازم جانبی که به آن اشاره کردیم، بلکه به دلیل میز اتو نیز می باشد. در حالی که می توانید با قرار دادن یک حوله بر روی یک سطح صاف مانند میز یا سطح بالش، مثل یک میز اتو عمل می کند. اما داشتن یک میز اتو واقعی ایده آل است. و در حالی که اکثر میزهای اتو را می توان تا کرد و در جای دیگر نگه داری کرد. واقعیت این است که تمام وسایل اتو شما هنوز کمی فضا را اشغال می کند.


مشخصات مثبت بخارگر


در همین حال، بخارگرها به ویژه برای مواد حساس به حرارت مانند ابریشم و مصنوعی، و همچنین مواد ظریف مانند ترمه، مخمل و ابریشم خوب کار می کنند. با این حال، بخارگرها می توانند چین و چروک را از روی هر نوع پارچه ای با حداقل خطر سوزاندن پاک کنند. آن ها برای شاداب کردن اقلام بین شستشو ایده آل هستند و با لباس هایی که اتو در آن ها غیر قابل استفاده است، مانند ژاکت های ساختاری، به خوبی عمل می کنند. اتو بخار ایستاده های جدیدتر با اندازه قابل حمل، اگرچه لزوماً به اندازه اتو بزرگ ایستاده خود قدرتمند نیستند، اما برای سفر نیز ایده آل هستند. بخارگرها معمولاً به اندازه وسایل اتو فضای زیادی را اشغال نمی کنند. 


همچنین، استفاده از بیشتر بخارگرها آسان است. کاربر به سادگی باید لباس خود را آویزان کند، مخزن آب بخارگر را پر کند و آن را به برق وصل کند، چند دقیقه صبر کند، و سپس با یک حرکت جارویی مانند بر روی سطح لباس بپردازد و اجازه دهد بخار خروجی از اتو هر گونه چین و چروک را صاف کند. دستگاه‌ های بخار معمولاً سریع‌ تر از اتوها هستند، زیرا مجبور نیستید لباس‌ های خود را روی یک سطح صاف قرار دهید و بعد از اتمام کار، آن ها را دوباره در موقعیت و روی چب لباسی خود قرار دهید. بخارگرها چه دستی و چه به صورت ایستاده، معمولاً به اندازه وسایل اتو فضایی را اشغال نمی کنند. هنگام استفاده از بخارگر با لباس آویزان، چین و چروک ایجاد نمی کنید، زیرا پارچه را روی یک سطح سخت صاف نمی کنید و به راحتی می توانید ببینید که چگونه لباس به طور طبیعی آویزان می شود. این برخلاف اتو است، جایی که اگر چندین لایه پارچه روی هم داشته باشید، ممکن است یک قسمت را چروک کنید و قسمت دیگر را صاف کنید. بنابراین، بخارگرها به طور کلی کاربر پسندتر خواهند بود.


مشخصات منفی بخارگر


در عین حال، معایب بخارگرها شامل صرف زمان بیشتر بر روی پارچه‌ های ضخیم‌ تر، ناتوانی در تنظیم دقیق چین و چروک‌ ها، و احتمالاً خسته کردن بازوی عامل شما، بسته به مدت زمانی است که صرف می‌ کنید و تعداد لباس‌هایی که بخار می‌ دهید. همچنین امکان بخار دهی بیش از حد نیز وجود دارد، در این مرحله ممکن است شروع به باز کردن درزهای برخی از لباس ها کنید. با این حال اتوها و بخارگرها هر کدام مزایا و معایبی دارند. 


دستورالعمل های ایمنی


هیچ‌ کدام از این دستگاه‌ ها برای چرم، مخمل، پارچه‌ های مومی یا هر چیزی که ممکن است در اثر حرارت ذوب شود، توصیه نمی‌ شود. همیشه ایده خوبی است که قبل از استفاده از اتو یا بخارگر بر روی برچسب های لباس خود، دستورالعمل های تمیز کردن را بررسی کنید.
هنگامی که شک دارید، همیشه انتخاب مطمئن‌ تری برای استفاده از دمای کارکرد خنک‌ تر است، به‌ ویژه هنگام استفاده از اتو این کار را انجام دهید.
و البته، چه از اتو یا بخارگر ایستاده استفاده می‌ کنید، همیشه باید از محل قرارگیری اجزای گرم شده با پوست خود آگاه باشید تا خود را نسوزانید. شما باید از لمس صفحه و نازل بخار روی اتو خودداری کنید و از قرار دادن دست مخالف خود در مسیر بخار از سر بخارگر خودداری کنید.
قبل از اینکه بخواهید از اتو یا بخارگر بر روی برچسب های لباس خود استفاده کنید، آن را روی قسمتی از پارچه که پیدا نیست، امتحان کنید.
هر دو دستگاه را زیر نظر داشته باشید و همیشه به یاد داشته باشید که پس از اتمام کار، آن ها را خاموش کنید. برخی از اتوها و اتو ایستاده ها دارای عملکردهای خاموش شدن خودکار هستند، اما همیشه نباید به این موارد تکیه کنید.
در نهایت، مهم است که کودکان و حیوانات خانگی را از هر یک از این وسایل در هنگام استفاده دور نگه دارید.


اتو یا بخارگر ایستاده، کدام بهتر است؟


پاسخ این است: ما هر دو را توصیه می کنیم. با توجه به همه مزایا و معایب آنها که در موارد فوق به آن اشاره کردیم، ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما واقعیت این است که هر دستگاه بهترین کاربرد خود را دارد و عملکردی فوق العاده را ارائه می دهند. بهتر است در خانه خود هم اتو و هم یک اتو بخار ایستاده داشته باشید. اما باز بستگی به لباس و کارایی شما در منزل و خانه دارد. برای صاف کردن لباس در فروشگاه و مغازه های خود از اتو بخار ایستاده یا بخارگر استفاده کنید که کارایی بهتری برای شما دارد. 
اگر نتایج برای شما مهم باشد، اتو بهتر است. در حالی که اتو کردن کمی بیشتر طول می کشد و به تخصص بیشتری نیاز دارد، سطحی از صاف بودن زیاد را فراهم می کند که بخارگر قادر به انجام آن نیست. در همین حال، استفاده از بخارگر راحت‌ تر، به‌ طور کلی همه‌ کاره‌ تر است، و در انتها نتایج خوبی در پارچه‌ های ظریف و وزن متوسط ارائه می‌ دهد. برای لمس کردن و استفاده در سفر ایده آل است. می توان بسته به نیازهای خود آن را انتخاب کرد.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha