02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

در clear voive lll کاربرد فناوری تلویزیون‌های جدید چیست

ثنا بهرامی 16 /آذر/ 1400
در clear voive lll کاربرد فناوری تلویزیون‌های جدید چیست

 در clear voive lll کاربرد فناوری تلویزیون‌های جدید چیست

برای تهیه‌ی بهترین تلویزیون‌ها ازلحاظ کیفیت صدا و با کارایی عالی و امکانات مناسب لازم است تمامی پارامترها را در انتخاب آن به‌صورت کامل و دقیق بررسی شود تا محصولی که خریداری می‌کنید از تمامی لحاظ بهتر‌ و برتر باشد. در برخی از مدل تلویزیون‌ها از تعدادی دستگاه‌های صوتی و قابلیت‌های صدا استفاده‌شده است. البته در تی وی‌های نوین تعداد قابلیت‌های صوتی استفاده‌شده بیشتر است و صدایی با وضوح‌بالا و غنی را می‌توان شنید. بنابراین تلویزیون‌های نوینی که به بازار عرضه‌شده‌اند دارای کیفیت بالا در صدا هستند. با توجه به اینکه تلویزیون جزو لوازم صوتی و تصویری است، توجه به کیفیت تصویر  در حین انتخاب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار‌می باشد و لازم است این ویژگی را با دقت بالا تجزیه‌وتحلیل شود تا رضایت را برای خریدار به همراه بیاورد.


Clear voice در فناوری تلویزیون‌های جدید

یکی از مواردی که بیننده را در فناوری دستگاه‌های امروزه جذب می‌کند کیفیت صدا هست که تأثیرگذاری زیادی را ایجاد می‌کند. شنیدن صداهای پس‌زمینه باکیفیت بالا می‌تواند یکی از موارد بسیار مهم برای هر بیننده باشد. تلویزیون‌های پیشرفته‌ی امروزه تقریبا از تمامی فرمت‌های پخش به‌روز پشتیبانی می‌کند.

 

نحوه عملکرد Clear Voice

یک سری از تلویزیون‌ها  دارای صفحه نمایشگر تخت هستند که چنین صفحه نمایشگرهایی سیستم صوتی ضعیفی دارند و معمولاً در چنین دستگاه‌هایی صدا دارای نویز می‌باشد. صداهای پس‌زمینه در تلویزیون‌ها می‌تواند بسیار مهم و جذاب باشد. اگر بروی این مدل تی وی ها  حالت Clear Voice را فعال کنید، محدوده فرکانسی شنیداری شما افزایش می‌یابد. اما قبل فعال کردن این گزینه فقط می‌توان صداهای غالب و اصلی محتوا را دریک دامنه خاص بشنوید. هنگامی‌که گزینه فعال شود این دامنه شنیداری نیز تغییر پیدا خواهد کرد و محدوده ی دامنه‌ی شنوایی افزایش پیدا می‌کند. به طوریکه باوجود بلندتر بودن صدای موسیقی نسبت به صدای خواننده، می‌توان با فعال‌سازی این‌ ویژگی‌ صدای شخص هم به‌وضوح بهتر شنیده شود. یک ویژگی جالب که این فناوری دارد این است که توان تشخیص صدای انسان و دامنه فرکانسی را نشان می‌دهد و قابل‌شنیدن هست. فعال‌سازی این گزینه‌ی Clear Voice امکان این را می‌دهد که صداهای مجزا از گفتگوهای کلامی را به‌وضوح بشنوید. عملکرد آن به این شیوه است که نویز صداهای در حال پخش را کاهش می‌داد و صداهای کلامی واضح شنیده می‌شود. درنهایت صدای کلامی در صحنه بیشتر قابل‌شنیدن است.


روش فعال‌سازی Clear Voice در تلویزیون‌ها

برای فعال‌سازی این‌کار در تلویزیون‌ها باید به منوی OPTION مراجعه کرد. سپس گزینه‌های دیگر آن را انتخاب نمایید. با توجه به دستگاه و توانایی آن می‌توانید حالت‌های Clear Voice Clear Voice II و Clear VoiceIII را انتخاب کنید. بعد از گذراندن این‌ مرحله یک پنجره جدیدی بازخواهد شد که در آن گزینه‌های روشن یا خاموش کردن این قابلیت وجود دارد. با انتخاب هر یک از نوع‌های Clear Voice، می‌توانید کیفیت صدا را تغییر و آن‌گونه که می‌خواهید تنظیم نمایید. حالت Clear Voice I، به سه صورت انجام می‌شود. یک نوع که نویزهای محیط را کاهش و صدای انسان‌ها را تا یک حد بهینه،تنظیم می‌کند نوع دیگری حالت Clear Voice II نیز همین روند را اجرا می‌کند اما با دامنه عملکردی اندکی بیشتر که افزایش می‌دهد. همچنین سوم حالت Clear Voice نیز با کاهش حداقلی نویز محتوا، سعی در افزایش هرچه بیشتری وضوح صدا دارد. با انتخاب هر یک از گزینه‌ها، بسته به میزان نویز، دیالوگ‌های ارائه‌شده‌ را بهتر می‌توان بشنوید.


تعداد کانال‌های دستگاه‌های صوتی

تلویزیون‌هایی که اکنون در بازار موجود است معمولاً دارای سیستم صوتی 2 کاناله ، 2.1 کاناله و 5 کاناله هستند. صداها به‌واسطه تعداد کانال‌های تولید صدا در تلویزیون به‌صورت دو یا چند کانالِ تولید و ضبط می‌شود. صدای موجود برای تولید در میان کانال های صوتی توزیع خواهد شد.

 

دستگاه‌های صوتی تلویزیون‌ها

در تلویزیون‌ها دستگاه‌های صوتی مختلفی به کار گرفته‌شده است. در هر تلویزیون یک یا چند نوع از دستگاه‌های صوتی به‌کار رفته است. انواع دستگاه‌های صوتی به‌کار رفته عبارتنداز: 
MONO ، 3D SOUND ، STEREO ، CLEAR VOICE II ، DOLBY DIGITAL PLUS ، DOLBY DIGITAL ، DTS PREMIUM SOUND 5.1 ، DTS ، SRS TRUSURROUND HD ، VIRTUAL SURROUND. هرکدام از این دستگاه‌ها از این تأثیری متفاوتی را بر صدا خواهند گذاشت و در شنیدن صدای باکیفیت بالاتر بسیار مؤثر هستند. در سیستم صوتی MONO، صدای ضبط‌ شده بر روی یک کانال ذخیره خواهد شد و صدای ضبط ‌شده در حین پخش بر روی بلندگوی انتقال داده خواهد شد. اما سیستم صوتی STEREO این صدای ذخیره‌شده را بر روی دو کانال قرار خواهد داد و برای پخش آن نیز دو اسپیکر صدا را پخش خواهند کرد. این سیستم که سیستم صوتی استریو یا دو کانالِ نام‌گذاری شده دارای فرمتی استاندارد است که در حال حاضر بیشترین استفاده را در تلویزیون، رادیو، سینما خانگی و  دارد. سیستم صوتی Surround نیز حالت مشابه به استریو را دارد با این تفاوت که صدا در این سیستم از طریق دو صدابَر ذخیره خواهد شد و این امکان وجود دارد تا صدای ذخیره‌شده را بر روی سیستم صوتی 2 یا 3 کانالِ پخش کرد.


یک نوع سیستم صوتی دیگر به نام DOLBY STEREO

DOLBY STEREO نیز موجود است که صدا را به‌صورت چندکاناله ضبط و پخش خواهد کرد. در این سیستم صوتی کیفیت صدا بسیار بالاست و شما علاوه بر اینکه صدایی کامل و عالی را خواهید شنید، صدایی کاملاً بدون نویز و ناخالصی را حس خواهید کرد. سیستم صوتی DOLBY DIGITAL ، صدایی 6 کاناله را ایجاد خواهد کرد. قابیلت دالبی دیجیتال درواقع دارای 5 کانال اصلی و کانالی مجزا جهت قرارگیری فرکانس‌هایی با صدا است. این سیستم صوتی را با نام سیستم صوتی 5.1 کاناله ممکن است شنیده باشید. درواقع این عدد 5 نشانگر تعداد اسپیکرها و عدد یک نشانه‌ی ساب وافر سیستم صوتی است . این سیستم صوتی صدایی همه‌جانبه و قدرتمند و در کنار آن کامل را پخش خواهد کرد. سیستم صوتی DOLBY DIGITAL PLUS نیز تقریباً شبیه به همین سیستم صوتی است با این تفاوت که نسخه‌ی DOLBY DIGITAL PLUS پیشرفته‌تری و بدون ایراد تر هست. DTS یک سیستم صوتی است از قابلیت‌های جدید و نوین که برای تولید صدا به‌کاررفته شده است. عملکرد آن مشابه به دالبی دیجیتال است و صدا را کاملاً غنی تولید خواهد کرد. با توجه به میزان فشرده‌سازی بالاتر صدا، در این سیستم صوتی صدای 6.1 کانالِ نیز پشتیبانی خواهد شد و قابلیتی قوی برای تولید صدای دیجیتال می‌باشد. فناوری DTS PREMIUM SOUND 5.1 نسل جدید این سیستم صوتی می‌باشد که در صورت عدم پشتیبانی تلویزیون یا سینما خانگی از سیستم صوتی 5.1 کانالِ، این فناوری صدا را مانند صدایی که از سیستم 5.1 کاناله پخش شود ارتقاء خواهد داد و صدایی همه‌جانبه و فراگیر را در محیط پخش خواهد کرد. سیستم صوتی CLEAR VOICE با تولید در انواع نسخه‌های متنوع این امکان را فراهم می‌کند تا صدایی کامل و با وضوح بالایی تولید کند. این ویژگی‌ قابلیت این را دارد که پخش صدا را از صوت پیش‌زمینه و بدون کلام تفکیک‌ کند. تلویزیون هایی که به‌صورت همه‌جانبه صدا را پخش می‌کنند باعث بیشتر لذت بردن از فیلم و موسیقی می‌گردد و احساس رضایت کامل را در بیننده  ایجاد می‌کند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha