02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مزایای سیستم عامل WEBOS تلویزیون های جدید ال جی چیست

ثنا بهرامی 16 /آذر/ 1400
مزایای سیستم عامل WEBOS تلویزیون های جدید ال جی چیست

در Virtual Surround Sound مکانیزم سیستم صوتی تلویزیون‌های جدید ال‌جی چه کاربردی دارد

صدای فراگیر دارای فرمت‌های متعددی است. یکی از ویژگی‌های صوتی تی وی ها قابلیت Virtual Surround Sound می‌باشد. دارای کیفیت بالا با صدایی فراگیر است به‌گونه‌ای که سالن‌های نمایش و سیستم های صوتی تصویری خانگی را توسعه داده و مخاطب را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

 

صدای Surround چیست؟ 

ممکن است پارها، سینما خانگی را شنیده باشید و چنین تصور کنید، شنیدن صدایی بلند با صفحه‌نمایش تلویزیون بزرگ همراه با مجموعه‌ای از اسپیکرها. ممکن است تصورات شما واقعی و امکان‌پذیر باشد اما بعضی افراد فضای کافی برای این‌همه تجهیزات را ندارند. اینجاست که virtual surround sound بسیار مفید خواهد بود که همانند سیستم صدای فراگیر چند بلندگو عمل می‌کند. برای تهیه و ارائه یک سیستم ضبط صدا روش‌های متعددی وجود دارد. مونو به این معنا است که تمامی صداهای روی یک کانال یا تراک ضبط می‌شود  که معمولاً روی یک بلندگو پخش می‌گردد. ضبط دو کاناله که در آن صدا روی دو بلندگو در دو طرف شنونده پخش می‌شود که معمولاً به آن Stereo می‌گویند. صدای دو کاناله یا همان استریو ،فرمت استاندارد برای پخش‌کننده‌های استریوی خانگی، تلویزیون و رادیوهای FM هست.

 

ضبط صدا به روش Surround

روش ساده‌ای که برای ضبط صدا به روش دو کاناله که به آن ضبط های دوگوشی هم می‌گویند با دو میکروفون انجام می‌شود. در سیستم‌های ضبط Surround میکروفون‌های خاصی وجود دارد که صدای محیطی را ضبط می‌کند. تقریباً تمام تراک های صوتی فیلم در یک استودیویی به نام Mixing Studio ترکیب و ایجاد می‌شوند. گروهی که مسئولیت ویرایش و میکس صدا را بر عهده‌دارند، تراک های مختلف صداهای ضبط شده مانند موسیقی فیلم یا گفتگو های ضبط شده را گرفته و سپس تصمیم می‌گیرند که از کدام کانال یا کانال‌های صوتی استفاده کنند. قابلیت Virtual Surround Sound هم دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد.


ویژگی Virtual Surround Sound

این دستگاه‌ها بر اساس اصول اساسی کار می‌کنند. آن‌ها از تعدادی فن برای اصلاح امواج صوتی استفاده می‌کنند به‌طوری‌که به نظر می‌رسد از بلندگوهای بیشتری از آنچه واقعاً موجود است استفاده می‌شود. این روش‌ها بامطالعه بر روی سیستم شنوایی انسان و چگونگی درک صداهایی که می‌شنود به وجود آمده است. این ویژگی یکی از قابلیت‌های تلویزیون است که باوجود اون صدا حالت چندبعدی دارد یا به‌عبارت‌دیگر سوراند است. این حالت جالب با پردازش صدا و افکت‌های صوتی ایجاد می‌شود و حتی گاهی ممکن است شنونده تصور کند که صدایی را از پشت سر یا روبرو می‌شنود. در کنار تغییر دادن بلندی صداهایی با فرکانس‌های مختلف، می‌توان از افکت‌های صوتی استفاده کرد و به‌نوعی صدای محیطی را شبیه‌سازی کرد. به‌عبارت‌دیگر لازم نیست در اطراف کاربر، جلو و کنار وپشت وی بلندگوهای مستقل قرارگرفته باشد بلکه صرفاً با پردازش نرم‌افزاری می‌توان صدا را طوری تغییر داد که به نظر سه‌بعدی یا محیطی برسد. اما صدای معمولی دو کاناله یا استریو است. به‌عبارت‌دیگر فقط می‌توان تشخیص داد که صدای خواننده یا ساز یا از سمت چپ پخش می‌شود یا از سمت راست.


ویژگی‌ها به‌صورت دسته‌بندی Virtual Surround Sound 

1__قابلیت ضبط صدا.

2_این فنّاوری با دقت زیادی تنظیم می‌شود.
3_این دستگاه‌ها بر اساس اصول اساسی کار می‌کنند.

4_این دستگاه‌ها دارای دو نوع اصلی ۲٫۱ surround و digital sound می‌باشد.

5_این قابلیت سیستم ۵٫۱ surround sound رادارند که با پنج بلندگو و یک ساب وافر همراه است.

6_این سیستم بعد از مطالعه بر روی سیستم شنوایی انسان و چگونگی درک صداها توسط انسان ایجادشده است.
7_در بیشتر مواقع سیستم ۲٫۱ surround از دو بلندگو در مقابل شنونده و یک ساب وافر استفاده می‌کند که این  ساب وافر در همان اتاق نیست بلکه درجایی دیگر در اتاق استفاده می‌شود.
8_سیستم digital sound از یک نوار تک بلندگو برای ایجاد صدا استفاده می‌کند. به این نکته هم باید اشاره کد که بسیاری از دستگاه‌ها صدای دیجیتال ساب ندارند. 


قابلیت Virtual Surround Sound چیست؟

 معمولاً روش‌های متعددی وجود دارد برای اینکه یک سیستم ضبط صدا ساخته شود. درواقع  یکی از قابلیت‌های تی وی ویژگی Virtual Surround Sound است که باعث می‌شود صدا حالت چندبعدی داشته باشد. برای اینکه حالت سوراند ایجاد شود باید صدا و افکت‌های صوتی پردازش شوند. بعد از این پردازش بیننده صداها را به‌گونه‌ای می‌شنود که گویا در دل فیلم قرار دارد و تصور کند که صدایی را از پشت سر یا روبرو می‌شنود. پیش‌تر برای اینکه کاربر احساس کند که صدا را از بالا، پشت سر یا جهت‌های دیگر می شنود باید جهت بلندگوها تغییر می‌کردند اما امروزه باوجوداین فناوری‌ها بلندی صداها با فرکانس‌هایی مختلف تغییرمی یابدو با افکت های صوتی‌ای همراه می‌شود و بدین ترتیب صدا شبیه‌سازی می‌گردد. چنین قابیلتی در صداهای معمولی وجود ندارد درواقع صداهای معمولی دو کاناله یا استریو  بودند یعنی تنها می‌توانستیم تشخیص بدهیم که صدا از سمت راست یا چپ پخش می‌شود.


Surround Sound در تلویزیون‌های ال‌جی

در بین شرکت‌های دیگر از لحاظ صدا ال‌جی در صدر اول قرار دارد. تی وی های الجی با توجه به کیفیت بالایی که دارند و حتی طراحی که برای آن‌ها ساخته‌شده دیگر بدون نیاز به تجهیزات اضافی و فقط با استفاده از بلندگوهای تلویزیون می‌توانید اتفاقات در برنامه‌های تلویزیونی را به‌طور واضحی در کنار خود احساس کنید. با استفاده از چنین فناوری‌ای  صدایی فراگیر و پرقدرتی را با جزئیات کامل ایجاد خواهد کرد. در برخی از محصولات یا نما نام‌های دیگر هنگامی‌که صدا را افزایش می‌دهید ممکن است از کیفیت صدا کاسته شود اما در ال‌جی چنین نیست و با هر میزان صدایی بهترین کیفیت را دریافت خواهید کرد. و یکی دیگر از ویژگی‌های ال‌جی فناوری پاک‌سازی صدا هست که به توضیحات بیشتر خواهیم پرداخت.


فناوری پاک‌سازی صدا

فناوری پاک‌سازی صدا Clear voice lll در کنار Virtual Surround Sound قبل از هر چیزی این اطمینان را حاصل خواهد کرد که صدای ایجادشده کاملاً شفاف است و هیچ ناخالصی بر روی آن شنیده نخواهد شد. این صدا با امکان تفکیک کانال‌های صوتی، حس موجود در تصاویر و صحنه‌ها را به شما انتقال خواهد داد. نوع بلندگوهای سیستم صوتی تلویزیون ال‌جی از نوع صدای مجازی Surround Plus هستند که در نظر گرفتن این بلندگوهای همه‌جانبه و فراگیر برای این تلویزیون ال‌جی دقت و کیفیت بالای صوتی را می‌رساند. افرادی که از تلویزیون‌های ال‌جی استفاده می‌کنند، می‌دانند که حتماً این فناوری‌ها صدایی باکیفیت عالی را تولید می‌کنند و شما می‌توانید از ترکیب صدای با وضوح‌بالا و تصاویر باکیفیت لذت کامل را ببرید. این صدا در اطراف شما قرار خواهد گرفت به‌طوری‌که احساس می‌کند جزئی از صحنه‌های در حال پخش هستید. 
 

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha