02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تنظیم میزان غلظت قهوه

ژینو صداقت 16 /مرداد/ 1401
تنظیم میزان غلظت قهوه

یکی از موضوعات مهم در تهیه قهوه میزان غلظت قهوه است .غلیظ شدن قهوه به این معنا نیست که قهوه شما خوب است یا بد، قهوه شما در شرایط مختلف غلیظ یا رقیق می شود. 
در این مقاله سعی می کنیم مفهوم غلظت قهوه را به طور تخصصی برای شما ارائه دهیم. 
غلظت قهوه چیست؟ 
اکثراً وقتی که کلمه غلظت قهوه را میشنویم ناخودآگاه تلخ شدن قهوه ذهنمان می آید اما تلخ شدن قهوه با غلظت قهوه کاملاً فرق دارد. ممکن است شما یک قهوه ای غلیظ داشته باشید اما طعم آن خیلی کم تلخ باشد و همچنین ممکن است شما یک قهوه رقیق داشته باشید ولی طعم آن بسیار تلخ باشد. در کل تلخ شدن قهوه به نوع دانه قهوه و رست کردن قهوه بستگی دارد. شما وقتی که از دانه روبوستا استفاده می کنید و درجه رست خود را بالا می برید و به سمت رست دارک می روید، قطعاً قهوه شما تلخ خواهد شد؛ اما غلظت قهوه به بادی(body) آن بستگی دارد. 
روغن های موجود در یک فنجان قهوه مفهومی به نام بادی است بادی در اصل دو مفهوم دارد اول اینکه روش دم آوری قهوه است و دوم فیلتر کردن قهوه است. روش های دم آوری قهوه دو دسته اصلی هستند روش هایی که خروجی آنها بادی بالا و شفافیت کمی دارند و روش هایی که بادی کم و شفافیت بالایی به همراه دارند. 


شما وقتی که از قهوه ساز هایی استفاده می کنید که فیلتر فلزی دارند مانند فرنچ پرس به خاطر کم جذب کردن روغن های قهوه با فیلتر دارای بادی و غلظت بالایی می باشد. 
و اما وقتی که شما از قهوه سازهای استفاده میکنید که از فیلترهای کاغذی برخوردارند به خاطر جذب بالای روغن قهوه شما توسط فیلتر کاغذی قهوه‌ای با بادی و غلظت کم خواهید داشت. 
TDS تی دی اس وسیله ای استاندارد است برای محاسبه غلظت قهوه که بر اساس درصد محاسبه می شود. هر چه قدر درصد تی دی اس بیشتر باشد به این معنی است که غلظت قهوه بالاتر است، اما اگر درصد تی دی اس کمتر باشد یعنی قهوه شما رقیق تر است.

یک نوع وسیله ی دیگر وجود دارد به نام انکسارسنج. 
انکسارسنج با زاویه شکست نور داخل مایع غلظت قهوه را تشخیص می دهد. این وسیله یک وسیله بسیار حرفه ای برای محاسبه غلظت قهوه است. 
روش کار کردن با وسیله ی انکسارسنج چگونه است؟ 
( توجه کنید:  اگر قهوه اسپرسو استفاده می کنید باید اول آن را با فیلتر صاف و یکدست کنید) 
اول از همه دستگاه انکسارسنج را با آب مقطر روی عدد 0 تنظیم کنید. سپس قهوه راه بسیار خوب هم بزنید بعد از هم زدن قهوه مقداری از قهوه را به کمک قطره چکان بردارید، بعد چند قطره از قهوه را روی لنز رفراکتومتر بچکانید.

به مدت 10 تا 20 ثانیه صبر کنید سپس درب دستگاه را ببندید و دکمه go را فشار دهید و  در اخر شیشه را با یک دستمال کاملا تمیز کنید.

بعد از بررسی های لازم متوجه شدیم که اسپرسو نسبت به قهوه غلیظ تر است و طبع مطالعات انجام شده در دستگاه انکسارسنج ،تی دی اس قهوه حدود 1/15% تا 1/35% است درحالی که این عدد برای اسپرسویی که اصولی درست شود 8%تا 12% می باشد. 
اسپرسو انواع مختلفی دارد برای مثال : لانگو و ریسترتو.
لانگو نوعی اسپرسو است که غلظت آن کمتر از 8%است به همین دلیل وقتی شما اسپرسوی لانگو را می نوشید احساس آبکی بودن به شما دست می دهد.
اما در بیشتر موارد ریسترتو غلظت بیشتری دارد و غلظت آن نسبت به اسپرسوی معمولی بیشتر است.

 

 قهوه های دیگر غلظت کمتر از 1/15% را قهوه ای رقیق و آبکی به حساب می آورند و همچنین اگر بیشتر از 1/35% باشد ان را قهوه ای غلیظ به حساب می آورند. شما باید هنگام دم کردن قهوه یا اسپرسوی خود میزان غلظت آن را تنظیم کنید زیرا اگربسیار غلیظ باشد مشکلاتی را برای شما به وجود می آورند و اگر غلظت آن کمتر باشد باعث میشود قهوه تان آبکی و بد طعم از آب در بیاید.

در نتیجه غلظت قهوه با تلخ بودن آن کاملا فرق دارد و هیچ ربطی به هم ندارند و همچنین طی مطالعات انجام شده نتیجه می گیریم اسپرسو در میان قهوه های دیگر بسیار غلیظ تر می باشد.امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی را کسب کرده باشید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha