02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

پرتافیلتر اسپرسوساز چیست؟

ژینو صداقت 15 /مرداد/ 1401
پرتافیلتر اسپرسوساز چیست؟

پرتا فیلتر وسیله ای از تجهیزات اسپرسو ساز است که باعث عصاره گیری بهتر قهوه شما میشود. یک پرتافیلتر خوب باعث طعم بیشتر گرفتن از اسپرسو می شود. پرتافیلتر یکی از قطعات مهم دستگاه اسپرسو ساز است که به شما کمک می کند کل مراحل  عصاره گیری را در حین دم کردن ببینید. شما باید پودر قهوه را درون پرتافیلتر بریزید و سپس پس منتظر عصاره گیری قهوه تان باشید. 
یکی از از کاربردی ترین وسیله ای است که برای هر دستگاه اسپرسو سازی لازم است و به باریستا های کافی شاپ ها و و مصرف کنندگان قهوه کمک می کند که همزمان وقتی که قهوه را عصاره گیری می کنند ببینند که تکنیک های درست کردن اسپرسو را درست انجام داده اند یا اینکه باید از اول اسپرسو درست کنند.

پرتافیلتر فقط برای درست کردن قهوه اسپرسو استفاده می شود که با دستگاه اسپرسو ساز آماده میشود و برای قهوه های دیگر مانند قهوه ترک قهوه فرانسه و غیره به کار نمی آید در ادامه این مقاله به شما کمک میکنیم تابا طرز صحیح کار کردن با پرتافیلتر آشنا شوید.

دستگاه های اسپرسو ساز کوچکتر اکثرا دارای یک پرتافیلتر هستند اما دستگاه های بزرگتر اسپرسوساز پرتافیلتر های بیشتری دارند تا بتوانند برای آماده کردن چندین قهوه کارایی داشته باشند. 


اجزای پرتافیلتر: 
دسته قسمتی از پرتافیلتر است که  برای نگه داشتن آن روی دستگاه استفاده می شود شکل و وزن  دسته می تواند مانند ارگونومی عمل کند. این  دسته پرتافیلترها سه نوع متفاوت و اصلی دارند، مانند:  فلزی پلاستیکی و چوبی. 
در میان این دسته های پرتافیلتر نوع پلاستیکی آن بهترین و پرفروش ترین این نوع  می باشد،  اما دسته های فلزی پرتافیلتر به خاطر سنگینی وزن شان گزینه مناسبی نمی باشند زیرا سنگینی آن ها سبب می شود که به دهانه خروجی قهوه فشار وارد شود و سپس بعد از اینکه به آن فشار وارد شد فرم اصلی خود را از دست میدهد. 

یکی دیگر از اجزای پرتافیلتر سبد است سبد دانه های آسیاب شده قهوه را با اندازه مناسب برای اسپرسو نگه می دارد و در جایی آنها را قرار می دهد که آب از درون دانه ها عبور کنند.سبد نام دیگری هم دارد که به آن بسکت می گویند ، بسکت ها در دو نوع ارائه می شوند.

بسکت های دوبل و بسکت های سینگل.
بسکت های دوبل برای دم کردن قهوه دبل اسپرسو استفاده می شود چون عمق بیشتری برای پودر قهوه دارد و حجم زیادتری در خود میگیرد و همچنین دارای دو لوله خروجی قهوه است.

اما بسکت های سینگل دارای عمق کمتری دارند و از یک لوله ی خروجی قهوه  برخوردار است و برای درست کردن قهوه اسپرسوی معمولی از آن استفاده می کنند.

پرتافیلتر ها یک یا دو حلقه دارند که به دستگاه اسپرسوساز کمک میکنند تا قهوه را به طور مساوی از پرتافیلتر خارج کند. منظورم این است که اگر شما دو شات اسپرسو می خواهید،  وجود دو حلقه و خروجی قهوه به شما اجازه می دهد اسپرسو به طور مساوی در هر دو فنجان جریان پیدا کند.

یکی دیگر از جزئیات پرتافیلتر این است که دارای فشار سنج است که از اهمیت ویژه ای در دستگاه اسپرسو ساز برخوردار است این امکان را به شما خواهد داد تا فشار خروجی پمپ خود را در صورت وجود نداشتن عدد فشار سنج روی دستگاه خود را بررسی کنید.

با این وجود انواع پرتافیلتر وجود دارد که به روش های مختلفی عمل می کنند. 
پرتافیلتر های تحت فشار: 
برای ایجاد فشار اضافی در طی فرایند دم کردن میکانیزمی وجود دارد که هر تولید اندازه سوراخ ها و الگوهای سوراخ را با طراحی کمی متفاوت تر درست کرده اند اما در کل یکسان هستند. بعضی از مارک های پرتافیلتر مکانیزم فشار در سبدی پرتافیلتر ساخته شده وجود دارد اما بقیه مارک ها داخل دستگاه اسپرسو ساز ساخته شده است. 
پرتافیلتر های بدون فشار: 
پرتافیلتر های بدون فشار با تکیه دادن بر اندازه و میزان طراحی سوراخ ها می توانند کار کنند تا فشار مناسب تری را در طی فرآیند درست کردن اسپرسو بر روی قهوه ایجاد کنند. 
اکثر باریستا های با تجربه استفاده از یک پرتافیلتر بدون فشار را به پرتافیلتر های تحت فشار ترجیح می دهند، چون که این اجازه را به شما می دهد تا با تغییر های ذکر شده مانند: اندازه میزان و طراحی سوراخ ها خروجی اسپرسو را ترسیم کنند. 
پرتافیلتر های سطح پایین: 
پرتافیلتر های سطح پایین نام دیگری هم دارند که به آن پرتاب فیلترهای بدون کف نیز می گویند این نوع پرتافیلتر ها هم نیز برای درست کردن اسپرسو استفاده می شود اما به دلیل کارایی پایین آن و اینکه عصاره گیری قهوه را به خوبی انجام نمی دهد کمتر از این نوع پرتافیلتر استفاده می کنند.

نحوه استفاده کردن از پرتافیلتر چگونه است؟ 
شما باید پودر آسیاب شده دانه های قهوه خود را داخل پرتافیلتر بریزید تا کاملاً پر شود سپس اضافی قهوه را کنار بزنید و سطح روی آن را صاف کنید تا کاملاً یکدست شود. 
پودر قهوه راه با دستتان فشار دهید و پرتافیلتر را درون دستگاه قفل کنید و شات اسپرسو خود را مطابق دستگاه اسپرسوساز خود آماده کنید.

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha