02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مصرف کافئین در دوران بارداری

ادیبه کریم پور 13 /مرداد/ 1401
مصرف کافئین در دوران بارداری

مصرف کافئین در دوران بارداری


کافئین دارویی است که در موادی مانند قهوه در قهوه ساز، چای، نوشابه، شکلات و برخی نوشیدنی ‌های انرژی ‌زا و داروها یافت می‌شود. این یک محرک است، به این معنی که می تواند شما را بیدار نگه دارد. سوال اینجاست که آیا زنان باردار می توانند قهوه بنوشند؟ در مورد مصرف سایر نوشیدنی ها یا غذاهای کافئین دار چطور؟ وقتی صحبت از کافئین و بارداری می شود، متخصصان به زنان توصیه می کنند مصرف خود را به کمتر از 200 میلی گرم در روز محدود کنند، یعنی حدود یک فنجان قهوه. بهتر است مصرف کافئین را در دوران بارداری تا جایی که می توانید کاهش دهید، زیرا مقادیر کمتری از آن می تواند بر جنین شما تأثیر بگذارد. کافئین می‌تواند به سرعت در غذاها و نوشیدنی‌ های مختلف اضافه شود، و مارک ‌های مختلف قهوه مقادیر بسیار متفاوتی دارند. پس هنگام خرید قهوه حتما مقدار کافئین آن را بررسی کنید.


کافئین چه تاثیری بر شما و جنین در دوران بارداری دارد؟


کافئین اندکی فشار خون و ضربان قلب و میزان ادراری که بدن شما تولید می کند افزایش می دهد. کافئین ممکن است باعث ناراحتی، سوء هاضمه یا مشکل خواب در شما شود. در دوران بارداری، ممکن است  به کافئین حساس باشید، زیرا ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا آن را از بدن خود پاک کنید. همچنین ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع یا سبکی سر شود. هنگامی که در دوران بارداری کافئین مصرف می کنید، از طریق جفت به جنین شما می رسد. جفت در رحم شما رشد می کند و از طریق بند ناف غذا و اکسیژن را به کودک می رساند. همچنین ممکن است شنیده باشید که مصرف بیش از حد کافئین می تواند باعث سقط جنین (زمانی که نوزاد قبل از هفته 20 بارداری در رحم می میرد)، زایمان زودرس (تولد قبل از اتمام هفته 37 بارداری اتفاق می افتد) یا وزن کم هنگام تولد (زمانی که نوزاد شما متولد می شود) با وزن کمتر از 2 کیلو شود. تا زمانی که در مورد اینکه چگونه کافئین می تواند بر بارداری تاثیر بگذارد، بیشتر بدانیم، بهتر است مقدار مصرفی را به 200 میلی گرم در روز محدود کنید. این مقدار تقریباً در 1 و نیم فنجان قهوه 8 اونس یا یک فنجان قهوه 12 اونس است. حتما اندازه فنجان خود را بررسی کنید تا بدانید چقدر کافئین دریافت می کنید. برخی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقادیر زیادی کافئین هستند. به عنوان مثال، یک نوشیدنی انرژی زا 24 اونسی ممکن است تا 500 میلی گرم کافئین داشته باشد. نوشیدنی های انرژی زا ممکن است قند زیادی نیز داشته باشند و ممکن است حاوی موادی باشند که احتمال دارد در دوران بارداری برای کودک شما مضر باشند. از آنجایی که ما اطلاعات زیادی در مورد تمام مواد تشکیل دهنده نوشابه های انرژی زا نداریم، بهتر است در دوران بارداری از آن ها استفاده نکنید. مقدار کافئینی که از غذاها و نوشیدنی ها در طول روز دریافت می کنید افزایش می یابد. بنابراین اگر صبح یک فنجان قهوه می نوشید، ممکن است بخواهید دیگر غذاها و نوشیدنی های حاوی کافئین در طول روز را محدود کنید یا از مصرف آن صرف نظر کنید. در غذاها و نوشیدنی های از جمله قهوه و محصولات با طعم قهوه، مانند ماست و بستنی، چای، مقداری، نوشابه ، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات و محصولات شکلاتی مانند شربت شکلات و کاکائو داغ و برخی داروها مقداری کافئین وجود دارد. مقادیر کافئین متوسط است، بنابراین بسته به برند یا نحوه تهیه غذا یا نوشیدنی ممکن است تغییر کند. برچسب بسته روی مواد غذایی و نوشیدنی ها را بررسی کنید تا بدانید چه مقدار کافئین دارند. 


اثرات کافئین در دوران بارداری


وقتی یک فنجان قهوه می نوشید، کافئین از جفت وارد مایع آمنیوتیک و جریان خون کودک شما می شود. در حالی که بدن شما برای متابولیسم و خلاص شدن از شر کافئین وارد کار می شود، بدن کودک شما هنوز در حال رشد است و زمان بسیار بیشتری برای پردازش کافئین نیاز دارد. در نتیجه، کودک شما برای مدت طولانی تری نسبت به شما در معرض اثرات کافئین قرار می گیرد. حتی اگر کافئین معمولاً برای شما مشکل ایجاد نمی کند، ممکن است متوجه شوید که در دوران بارداری با شما موافق نیست. کافئین یک ماده ی محرک است که بر سلول های مغزی تاثیر می گذارد. اثرات کافئین ممکن است با پیشرفت بارداری شما بیشتر قابل توجه باشد. به این دلیل است که توانایی بدن شما برای تجزیه کافئین کند می شود، بنابراین سطح بالاتری از آن را در جریان خون خود خواهید داشت. در طول سه ماهه دوم، دفع کافئین از بدن شما تقریباً دو برابر زمانی عادی است. در سه ماهه سوم، تقریباً سه برابر بیشتر طول می کشد. این همچنین می تواند به این معنی باشد که کافئین بیشتری از جفت عبور می کند و به کودک شما می رسد، که نمی تواند آن را به طور موثر پردازش کند. یک دلیل دیگر برای کاهش مصرف قهوه و چای وجود دارد، چه کافئین دار باشد و چه نباشد. این نوشیدنی ها حاوی ترکیباتی هستند که جذب آهن را برای بدن سخت تر می کند. این مهم است زیرا بسیاری از زنان باردار از قبل دارای کمبود آهن هستند. اگر قهوه یا چای می خورید، آن را بین وعده های غذایی بنوشید تا تاثیر کمتری بر جذب آهن شما داشته باشد.


چه داروهایی حاوی کافئین هستند؟


برخی از داروهایی که برای تسکین درد، سردردهای میگرنی، سرما خوردگی و کمک به بیدار ماندن استفاده می شوند حاوی کافئین هستند. سازمان غذا و دارو (که FDA نیز نامیده می شود) از برچسب های دارو می خواهد که مقدار کافئین موجود در دارو را ذکر کند. اگر باردار هستید، قبل از مصرف هر دارویی که حاوی کافئین است، با پزشک خود صحبت کنید. این شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه است. نسخه، سفارشی برای دارو است که توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی داده می شود. شما می توانید داروهای بدون نسخه مانند مسکن ها و داروهای سرماخوردگی را بدون نسخه خریداری کنید. برخی از محصولات گیاهی حاوی کافئین هستند. این‌ها شامل گوارانا، یربا میت، آجیل کولا و عصاره چای سبز است. فرآورده ‌های گیاهی از گیاهانی که در آشپزی و دارو استفاده می ‌شوند، تهیه می‌شوند. اگر باردار هستید، از محصولات گیاهی استفاده نکنید زیرا ما نمی دانیم چه مقدار کافئین دارند. کافئین در چیزهای بسیار بیشتری از قهوه وجود دارد و میزان کافئین در بین محصولات و حتی در بین برندها بسیار متفاوت است. به انواع غذاها و نوشیدنی هایی که در طول روز می خورید و چه مقدار از آن ها توجه کنید تا بتوانید از میزان کافئینی که واقعاً مصرف می کنید آگاه باشید. مقدار کافئین در یک وعده قهوه بسیار متفاوت است، بسته به نوع دانه، نحوه برشته شدن، نحوه دم کردن آن و حتی به اندازه فنجان بستگی دارد. اگرچه اسپرسو حاوی کافئین بیشتری در هر اونس است، اما در یک فنجان کوچک سرو می شود. بنابراین یک فنجان کامل قهوه دم کرده در واقع کافئین بیشتری را تحویل می دهد.


آیا کافئین در دوران شیردهی بی خطر است؟


طبق گفته ی محققان، مصرف کافئین برای مادران شیرده بی خطر است. مقدار کمی کافئین وارد شیر مادر می شود، بنابراین در صورت شیردهی، کافئین را محدود کنید . نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و بیش از 2 تا 3 فنجان قهوه در روز می نوشند، ممکن است دچار مشکل خواب شوند. اگر نوزاد شما نارس یا تازه متولد شده باشد، ممکن است بخواهید کمتر کافئین بنوشید زیرا احتمال دارد کافئین را کند تر هضم کند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha