02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

دانه قهوه روشن بهتر است یا دانه تیره؟

ادیبه کریم پور 12 /مرداد/ 1401
دانه قهوه روشن بهتر است یا دانه تیره؟

دانه قهوه روشن بهتر است یا دانه تیره؟


ساده ترین راه برای تشخیص  قهوه، رنگ آن است. قهوه با دانه های روشن در مقایسه با دانه های تیره که سطح روغنی دارند، روکش مات دارند. و به این دلیل است که آن ها زمان کمتری را در معرض دمای بالا در روستر سپری کرده اند. منشا طعم عموماً با این نوع قهوه بهتر حفظ می شود زیرا فرآیند برشته کردن روی آنها تأثیر زیادی ندارد. به جز طعم، یکی از بزرگترین مزایای نوشیدنی قهوه، فواید زیادی است که برای سلامتی ما دارد. به عنوان مثال: می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. می تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک کند. می تواند به محافظت در برابر بیماری پارکینسون کمک کند. خلق و خو، تمرکز و خلاقیت را بهبود می بخشد. به کاهش درد عضلانی بعد از تمرین کمک می کند. از آنجایی که دانه های سبک مدت زیادی را در دستگاه سرخ کن نمی گذرانند و ساختار سلولی آنها تحت تأثیر قرار نمی گیرد، شما از این مزایا بیشتری برخوردار خواهید شد. با رسیدن به رنگ متوسط و تاریک تر، درجه حرارت بالا و شعله های آتش می تواند بر سطح آنتی اکسیدان ها و مزایای سلامتی که از فنجان دریافت می کنید تأثیر بگذارد. بسیاری از افرادی که برای مدت طولانی قهوه می نوشند، تمایل دارند تا به یک برشته متوسط یا تیره تر برسند و همچنان از یک فنجان قهوه صاف لذت می برند. همچنین چیزی که می تواند تأثیر زیادی بر طعم قهوه داشته باشد، انتخاب روش دم کردن شما است. 


بهترین روش های دم کردن دانه های قهوه سبک


اگر واقعاً می‌ خواهید از قهوه خود نهایت استفاده را ببرید، بهترین گزینه این است که روش‌ های مختلف دم کردن را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما کار می‌کند. معمولاً روش دم کردن با اندازه آسیاب تعیین می شود. به عنوان مثال، تمام دستگاه های قهوه ساز با اندازه آسیاب متوسط به خوبی کار می کنند، در حالی که آسیاب ریز برای یک دستگاه اسپرسوساز بهترین است. این به دلیل سرعت بالایی است که آب از میان دانه های دستگاه اسپرسوساز عبور می کند.


از دانه سبز گرفته تا دانه های کمی برشته شده، روند کار چیست؟


ما سوالات زیادی در مورد فرآیند برشته کردن دانه های روشن، نحوه تسلط بر این فرآیند و مزایای دانه سبز دریافت می کنیم. تمام قهوه با دانه های سبز شروع می شود. و به این دلیل است که آنها پس از برداشت در حالت طبیعی و خام هستند. و بعد از آن دانه های قهوه را می توان با روش های مختلفی برشته کرد. با انجام این فرآیند در خانه می توان به هر برشته ای دست یافت. بنابراین، هنگام خرید دانه‌ های سبز، می ‌توانید از هر قهوه به عنوان یک برشته سبک لذت ببرید.


آیا قهوه رست تیره فوایدی برای سلامتی دارد؟


قهوه فواید زیادی برای ذهن و بدن شما دارد، مانند بهبود خلق و خو، افزایش متابولیسم و می تواند در برابر بیماری ها محافظت کند. عملکرد بهتری در بازگرداندن سطح آنتی اکسیدان های خونی دارد. این همچنین منجر به کاهش بیشتر وزن بدن می شود. اگرچه این ها فواید فوق العاده ای هستند، اما فرآیند برشته کردن می تواند از رسیدن برخی از مزایا به فنجان شما جلوگیری کند. بر اساس این مطالعه ، هرچه دانه ها سبک تر باشد، محتوای اسید کلروژنیک بیشتر است، که می تواند متابولیسم را افزایش دهد و به بدن شما اجازه می دهد قند را به طور موثرتری پردازش کند. طعم‌ ها بسیار پررنگ‌ تر و غنی ‌تر از دانه های سبک ‌تر هستند. دانه ها همچنین معمولا اسیدیته بسیار پایین تری دارند که می تواند برای کسانی که نوشیدنی ملایم تری را ترجیح می دهند مفید باشد. طعم پس از آن می تواند تلخ و شیرین باشد، مناسب برای کسانی که قهوه را خیلی شیرین دوست ندارند.


نکاتی برای دم کردن قهوه تیره چگونه از تلخ شدن آن جلوگیری کنیم؟


بزرگترین سوالی که در مورد دانه تیره می پرسیم که آیا طعم آن تلخ است؟ قهوه تیره دارای طعم های غنی، عمیق و شدید است، اما نباید تلخ باشد. همیشه با قهوه تازه شروع کنید. این اولین چیزی است که باید هنگام خرید دانه ی قهوه خود اطمینان حاصل کنید که گویی کهنه شده اند. دمای آب خود را کاهش دهید. اگر خیلی داغ باشد، دانه ها را می سوزاند و طعم تلخی به آن ها می دهد. به جای استفاده از کتری مستقیماً روی جوش، بگذارید چند ثانیه خنک شود. ما دمای 95 درجه سانتی گراد را توصیه می کنیم. زمان دم کردن را کاهش دهید. اگر به طور مداوم طعم تلخی به شما دست می دهد، سعی کنید مدت زمان کمتری آن را دم بکشید. دم کردن بیش از حد یک روش معمول برای بدست آوردن طعم های ناخوشایند است. از تجهیزات تمیز استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تجهیزات دم کردن خود را بین هر بار استفاده به طور کامل تمیز کنید. همچنین برای دم کردن قهوه بو داده تیره گزینه های زیادی برای دم کردن وجود دارد که امتحان کردن همه آن ها می تواند دشوار باشد. اگر می خواهید طعم عمیق، قوی و تند دانه تیره خود را تقویت کنید، توصیه می کنیم از اسپرسوساز استفاده کنید. این روش اصیل ایتالیایی دم کردن است و نتایج چشمگیری ایجاد می کند. همچنین قابل حمل برای هر مکانی است.


آیا دانه های تیره کافئین بیشتری دارد؟


اگر فقط برای یک فنجان قهوه کافئین دار در صبح وقت دارید، احتمالاً بیشترین کافئینی را که می توانید دریافت کنید، می خواهید. برخی معمولا دانه تیره را به داشتن محتوای کافئین بالاتر مرتبط می دانند. همچنین وزن دانه های روشن از دانه های تیره بیشتر است. این به آن دلیل است که دانه ها در طول فرآیند برشته کردن، جرم زیادی را از دست می دهد. بنابراین، از آنجایی که دانه های تیره بیشتری دارید، احتمالاً محتوای کافئین کمی بیشتر است. به همین دلیل است که دانه تیره معمولاً با محتوای کافئین بالاتر همراه است. آیا اسیدیته آن ها تفاوت دارد؟ از آنجایی که تحقیقات کافی در مورد این موضوع وجود ندارد، هیچ پاسخ قطعی در مورد اینکه آیا دانه تیره یا روشن محتوای اسید بیشتری دارد وجود ندارد. دانه های قهوه در ابتدا حاوی اسید های کلروژنیک است که آنتی اکسیدان هستند. سطح اسید های کلروژنیک در طی فرآیند برشته شدن به دلیل قرار گرفتن در معرض شعله و دمای بالا کاهش می یابد. با این حال، گروه دیگری از اسید ها به نام اسیدهای کوئینیک در طی این فرآیند تشکیل می شوند. این بدان معنی است که هرچه دانه تیره تر باشد، سطح اسید کوئینیک بالاتر است. با در نظر گرفتن این دو گروه موجود در دانه در طول فرآوری، تفاوت بین محتوای اسید به احتمال زیاد حداقل است.


آیا دانه های کامل یا آسیاب شده بهترین است؟


مانند هر چیز دیگری، تازگی و طراوت دانه های قهوه، طعم آن را بهتر می کند. صرفاً به این دلیل که برای مدت طولانی تری تازه تر می ماند. با این حال، اگر خیلی مستعد تغییر طعم قهوه تازه نیستید، خرید آسیاب شده نیز یک انتخاب عالی است. پس همیشه هنگام خرید دانه یا پودر قهوه توجه داشته باشید تا بهترین و تازه ترین محصول را خریداری کنید. 


جمع بندی و کلام آخر


دانه های قهوه بو داده تیره برای مدت طولانی تری نسبت به دانه های قهوه رست روشن در دمای بالاتری حرارت داده می شوند. این تغییرات در تفت دادن به دلیل تفاوت در رنگ، تراکم و میزان رطوبت دانه است. مطالعات نشان داده‌ اند که دانه‌ های قهوه برشته شده تیره نسبت به دانه‌ های قهوه برشته شده کم ‌تر کافئین دارند. با این حال، این بیشتر به دلیل حجم حبوبات است. قهوه رست لایت دارای مشخصات طعم پیچیده ای است که می توان آن را روشن و اسیدی توصیف کرد. قهوه برشته تیره مشخصات طعم ساده تری دارد، قهوه های رست روشن و تیره هر کدام مزایا و معایب تغذیه ای دارند. دانه های سبک ممکن است آنتی اکسیدان ها و پلی فنول های سالم بیشتری داشته باشند، اما ممکن است حاوی مقادیر بیشتری از یک ماده شیمیایی مضر به نام آکریل آمید نیز باشند. تفاوت بین قهوه روشن و تیره برشته شده ناشی از مدت زمانی است که دانه ها برای برشته کردن سپری می کنند و دمایی که به آن ها رسیده است. دانه های قهوه برشته شده روشن برای مدت زمان کوتاه تری نسبت به دانه های برشته تیره تا دمای پایین تری گرم می شوند. در حالی که تفاوت های جزئی بین این دو وجود دارد، هر دو نوع دانه حاوی مقدار زیادی کافئین، مواد مغذی سالم و طعم های لذیذ هستند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha