02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

قهوه سازها چقد عمر می کنند؟

ادیبه کریم پور 11 /مرداد/ 1401
قهوه سازها چقد عمر می کنند؟

قهوه سازها چقد عمر می کنند؟


یک قهوه ساز، مانند هر وسیله آشپزخانه دیگری، در صورتی که از آن مراقبت شود و برای دم کردن قهوه استفاده شود، می تواند طول عمر خوبی داشته باشد. اما قهوه سازهای مختلف نیازهای متفاوتی دارند. اگر به اشتباه از آن استفاده کرده ‌اید یا انتظار دارید بیشتر از آنچه که برای انجام آن طراحی شده است انجام دهد، می‌ تواند که زودتر خراب شود. طول عمر قهوه ساز به قیمت گران یا طرح های فانتزی بستگی ندارد. بنابراین، ساده و گاهی اوقات ارزان‌ تر شدن می‌ تواند به معنای طول عمر بیشتر قهوه ساز شما باشد. شما به دنبال ارتقای دستگاه قهوه ساز خود بوده اید و متوجه شده اید که طول عمر یک قهوه ساز چقدر است. این سوال مهمی است که باید بپرسید به خصوص اگر به دنبال خرید یک قهوه ساز هستید. یک قهوه ساز یا دستگاه قهوه جوش با کیفیت خوب باید تا ده سال یا بیشتر عمر کند. اما شما نمی توانید به طور خودکار فرض کنید که دستگاه شما ده سال خدمات فوق العاده ای را به شما ارائه می دهد. این به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. اینها می تواند شامل نحوه استفاده از دستگاه و کیفیت دستگاه شما باشد. یکی از سوال هایی که زیاد مطرح می شوند این است که قهوه سازها چقدر باید دوام بیاورند؟ پاسخ این سوال بستگی به کارایی آن می باشد. ولی تولید کنندگان آن ها چیزی بین 5 تا 10 سال برای آن ها انتخاب کرده اند. این به خوبی می تواند باشد، اما نمی توان پاسخ قطعی داد زیرا بسیاری از عوامل دیگر بر طول عمر هر محصول تأثیر می گذارد. و سوال دیگر آن است که چه چیزی باعث می شود قهوه ساز شما از کار بیفتد؟ دریابید که چه چیزی می تواند بر کیفیت قهوه ساز شما تأثیر بگذارد و در نهایت عمر آن را طولانی یا کوتاه کند. اگر می خواهید مطمئن شوید که دستگاه شما برای مدت طولانی دوام می آورد، پس از این عوامل آگاه باشید و به آن ها بیشتر توجه کنید. 


طراحی و کیفیت ساخت قهوه ساز


هرچه طراحی قهوه ساز شما پیچیدگی کمتری داشته باشد، احتمال خرابی آن کمتر است. اگر از پیستون به درستی استفاده می کنید، آن را به طور منظم تمیز کنید و آن را نیندازید، باید برای مدت طولانی دوام بیاورد. البته، فرسودگی تاثیر دارد، بنابراین زمانی فرا می رسد که شما نیاز به تعویض آن دارید. اما نباید خیلی زود اتفاق بیفتد. دستگاه های قهوه ساز با پمپ و لوله کمی پیچیده تر هستند و احتمال خرابی آنها بیشتر است.  اما اگر طبق دستورالعمل سازنده از آن استفاده کنید، این دستگاه ها طول عمر خوبی دارند. اطمینان حاصل کنید که مواد مورد استفاده در ساخت قهوه ساز از کیفیت بالا، بادوام و ماندگاری طولانی برخوردار باشد. در حالی که امروزه اکثر لوازم خانگی از پلاستیک ساخته می شوند ، مهم است که بدانیم از چه نوع پلاستیکی استفاده می شود. کیفیت ساخت خوب شامل اجزای ساخته شده از فولاد ضد زنگ و آلومینیوم است.


آب لوله کشی یا آب تصفیه شده: تفاوت در چیست؟


هر دوستدار قهوه به شما می گوید که قهوه خود را با آب فیلتر شده یا تصفیه شده درست کنید، چه از فرنچ پرس یا دستگاه قهوه ساز استفاده می کنید. این باعث بهبود طعم دم کرده شما می شود. اما نوع آب چگونه بر قهوه ساز شما تأثیر می گذارد؟ اگر منبع آب لوله کشی شما مستعد آب لوله کشی باشد، متوجه تاثیرات آن در تمام لوازم خانگی خود خواهید شد. تجمع رسوب و آهک یک عارضه جانبی رایج آب لوله کشی است. نشانه دیگر، علائم کثیف در لبه سینک آشپزخانه یا وان حمام شما است. آهن زیاد در آب لوله کشی منجر به زنگ زدگی می شود. همچنین هنگام استفاده از آب لوله کشی به دستگاه قهوه خود آسیب می رسانید. لوله ‌ها سریع تر خراب می‌ شوند و اگر مخزن آب شما از فلز ساخته شده باشد، خطر زنگ زدگی را تهدید می‌ کند. علائم کثیف مخازن پلاستیکی را پوشانده و در نهایت حذف آن ها را دشوارتر می کند. در نهایت، قهوه ای با طعم بد و قهوه ساز با طول عمر کمتر خواهید داشت. با استفاده از آب فیلتر شده، قهوه ساز شما دوام بیشتری خواهد داشت و از فنجان قهوه خود لذت خواهید برد.


تمیز کردن و نگهداری از قهوه ساز


بسته به قهوه ساز مورد استفاده شما، قسمت هایی از آن باید به طور منظم تمیز شوند. مخزن و نازل خروجی را می توان بعد از هر بار استفاده با آب داغ شستشو داد. برای جلوگیری از گرفتگی نازل باید هر دو هفته یکبار تمیز شود. تمیز کردن عمیق می تواند هر دو ماه یکبار انجام شود. برای این فرآیند می توان از پاک کننده های تخصصی قهوه ساز استفاده کرد. سرکه نیز خوب عمل می کند. این مرحله تضمین می کند که تمام قسمت های دستگاه به طور کامل تمیز شده است. انجام کارهای تعمیر و نگهداری ساده در قهوه ساز شما مدت زمان بیشتری آن را حفظ می کند. دسته دکانتر را مرتباً چک کنید و پیچ های شل شده را ببندید. اگر مخزن ترک خورد یا نازل خروجی شکست، ببینید آیا می توانید قطعات جایگزینی تهیه کنید. هنگام تهیه قطعات حتما از همان مارک استفاده کنید. در غیر این صورت با خطر کاهش عملکرد دستگاه مواجه خواهید شد.


درست آسیاب و برشته شدن پودر قهوه 


برخی از قهوه ساز ها با آسیاب نه چندان خوب قهوه دست و پنجه نرم می کنند. فیلترها و پیستون مسدود می شوند و اگر مرتب آنها را تمیز نکنید، به دستگاه فشار می آورد. این فشار غیر ضروری به پمپ وارد می کند و ممکن است بسوزد. همین امر در مورد آسیاب های درشت تر نیز صدق می کند. دستگاه شما باید سخت ‌تر کار کند و در نهایت تولید یک فنجان قهوه عالی را متوقف می کند. قبل از خرید قهوه آسیاب شده یا آسیاب کردن دانه های کامل، بررسی کنید که کدام آسیاب برای قهوه ساز شما مناسب تر است تا دم آوری بهینه را داشته باشید. یکی دیگر از عواملی که باید هنگام خرید ترکیب قهوه مورد علاقه خود در نظر بگیرید، قهوه برشته تیره است. این نوع برشته کردن و رست کردن قهوه، به طور طبیعی روغنی تر است. وقتی چیزی پر از روغن است چه اتفاقی می افتد؟ چسبناک می شود و به قسمت های مختلف دستگاه می چسبد. همین امر در مورد قهوه برشته تیره و قهوه سازها نیز صدق می کند. در نهایت، با گذشت زمان، اجزای سازنده دستگاه شما لایه ‌هایی از رسوب مانند را تشکیل می ‌دهند. هنگامی که این لایه بیش از حد متراکم شود، دستگاه شما در بهترین سطح خود، کار نمی کند.


چقدر از قهوه ساز خود استفاده می کنید؟


هر چه از یک دستگاه بیشتر استفاده شود، سخت تر کار می کند. در حالی که بیشتر قهوه ‌سازها طوری طراحی شده ‌اند که هر زمان که بخواهید به شما قهوه می دهند، از آن بیش از حد استفاده می‌ کنند و ممکن است زودتر از آنچه شما انتظار دارید خراب شوند. یکی دیگر از عواملی که هنگام دم کردن قهوه فراموش می کنیم، قطع نکردن منبع برق دستگاه در زمانی است که از آن استفاده نمی شود. منبع ثابت برق که از دستگاه شما عبور می کند می تواند تأثیر منفی بر آن بگذارد. اگر منبع برق شما نوسان داشته باشد، دستگاه شما آسیب می بیند. وقتی از قهوه ساز خود استفاده نمی کنید، آن را از برق بکشید.


بهترین قهوه ساز کدام است؟


اگر می‌ پرسید که بهترین قهوه‌ ساز کدام است، این به انتخاب شخصی شما برای دم کردن قهوه بستگی دارد. ممکن است شما از طرفداران قهوه ساز دلونگی یا اسپرسو ساز مایر باشید و دستگاه های قهوه ساز دلونگی از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند. اما آن ها هنوز هم شامل اجزای زیادی هستند که اگر مراقبت نهایی انجام نشود، ممکن است دچار مشکل شوند. خوشبختانه اکثر مشکلات را می توان به راحتی بر طرف کرد. هر قهوه ‌سازی با پمپ، لوله ‌کشی، عناصر گرمایشی و سایر اجزای پیچیده دم‌ آوری می ‌تواند به راحتی آسیب ببیند، حتی اگر تمام تلاش خود را برای مراقبت از آن انجام داده باشید. روزهایی خواهند بود که فراموش می کنید دستگاه خود را از پریز جدا کنید و بسیاری از مشکلات دیگر که ممکن است رخ بدهد. قبل از خرید قهوه ساز و اسپرسو ساز حتما به نکات های مهم توجه کنید. به این معنی است که چیزهای بیشتری ممکن است اشتباه پیش برود. این نباید مانع از خرید دستگاه قهوه ساز برقی شود. این به سادگی به این معنی است که قبل از انجام این کار باید تمام جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید. هرچه طراحی قهوه ساز شما ساده تر باشد، مدت زمان بیشتری می توانید انتظار داشته باشید که به دم کردن قهوه ادامه دهد. هنگامی که در مورد قابلیت اطمینان تصمیم می گیرید، به این فکر کنید که چقدر می خواهید برای افزایش طول عمر قهوه ساز خود از نگهداری و مراقبت استفاده کنید.


جمع بندی و کلام آخر


یک قهوه ساز اتوماتیک باید حدود 5 سال عمر کند، اگر آن قهوه ساز به درستی نگهداری و تمیز شود. علاوه بر این، بسیاری از مردم گزارش می دهند که قهوه سازهای آن ها بسیار بیشتر از آن عمر می کنند، به طوری که برخی از آن ها به طول عمر 10 سالگی می رسند. بدیهی است که سایش و پارگی در طول زمان اتفاق می افتد و ممکن است باعث سوختن عنصر گرمایش در دستگاه های قهوه ساز اتوماتیک شود. از سوی دیگر، قهوه سازهای دستی در صورت نگهداری و تمیز کردن مناسب، ممکن است تا مدت های بسیار طولانی کار کنند. هیچ بخش الکترونیکی برای صحبت وجود ندارد. بنابراین، مگر اینکه یک قهوه‌ ساز دستی، مانند فرنچ پرس، پرکولاتور یا آب ‌ریزش خراب شود، که معمولا قابل تعویض هستند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha