02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مشکلات رایج دستگاه چای ساز

مائده شریفی 10 /آذر/ 1401
مشکلات رایج دستگاه چای ساز

مشکلات رایج دستگاه چای ساز

چایی یکی از معروف ترین و محبوب ترین نوشیدنی ها در ایران است که در هر زمان و مکانی از آن استقبال می شود. برای تهیه این نوشیدنی محبوب روش های مختلفی وجود دارد و از دستگاه های مختلف مانند سماور، کتری گازی و کتری آتیشی استفاده می شود. یکی از روش های مدرن و جدید برای تهیه چایی استفاده از دستگاه چای ساز است، چای ساز ها دستگاه هایی ساده هستند که دارای یک کتری و قوری می باشند که روی پایه حرارتی نگه داشته می شوند.

چای ساز چیست و چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه مشکلات دستگاه چای ساز را بدانیم، ابتدا این محصول را مورد بررسی قرار می دهیم تا با شیوه کار آن آشنا شویم. چای ساز یک محصول خانگی با دو بخش اصلی کتری و قوری است که در شکل ها و مدل های مختلف وجود دارند، این دو بخش روی یک پایه قرار می گیرند که حرارت و گرمای دستگاه توسط آن تهیه می شود. چای ساز ها فناوری ساده ای دارند و نحوه کارکرد آن ها آسان است. هنگامی که دستگاه را روشن می کنید گرما توسط المنت های حرارتی به کتری منتقل می شود و موجب جوش آمدن آب داخل کتری می شود پس از جوشیدن آب، گرما توسط یک مدار کنترلی قطع می شود. یک سیستم گرمایشی هم در زیر قوری قرار دارد که نوشیدنی داخل آن را گرم نگه می دارد و مانع سرد شدن آن می شود.

مشکلات رایج چای ساز

چای ساز هم مانند سایر دستگاه برقی دچار مشکلاتی می شود و این مشکلات ممکن است دلایل و علت های مختلفی داشته باشند، البته که این مشکلات راه حل هایی دارند و می توان با حل کردن آن ها دوباره از چای ساز خود استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم مشکلات دستگاه چای ساز را بیان کنیم و راه حل هایی را برای آن ها پیشنهاد کنیم.

1_ چای ساز روشن نمی شود
 این مشکل دلایل متعددی دارد و می تواند به صورت ساده حل شود و یا نیاز به تعمیر اساسی داشته باشد. علت های روشن نشدن دستگاه چای ساز به شرح زیر می باشد.
_ پریز برق مشکل دارد: ممکن است پریزی که از آن استفاده می کنید دچار مشکل شده باشد و دستگاه سالم باشد. به همین دلیل برای اطمینان می توانید از یک فازمتر استفاده کنید و یا دستگاه را به پریز دیگری وصل کنید، و در صورت خراب بودن پریز با رعایت نکات ایمنی آن را تعویض کنید.
_ مشکل سیم و دو شاخه چای ساز: در مرحله دوم حتما باید سیم و دو شاخه چای ساز را چک کنید تا نسوخته باشد و یا دچار خرابی و خوردگی نشده باشد. اگر دو شاخه و سیم دستگاه مشکل داشت باید حتما آن ها عوض کنید و یک سری نکات را در نگه داری دستگاه رعایت کنید تا دوباره دچار این مشکل نشود.

_ خراب شدن دکمه ها: اگر در دو مورد بالا مشکلی وجود نداشت باید در مرحله بعد دکمه پاور ( روشن و خاموش) دستگاه را بررسی کنید. اگر پایه ها و اتصالات دکمه ها درست بود، باید مشکل بعدی را بیابید اما اگر مشکلی وجود داشت در صورتی که توانایی آن را دارید دکمه ها را درست کنید و یا به یک تعمیر کار متخصص مراجعه کنید.
_ خرابی برد الکتریکی: در صورتی که چای ساز شما هیچ کدام از مشکلات بالا را نداشت احتمالا که برد الکتریکی آن خراب شده و این مورد می تواند علت های زیادی داشته باشد بنابراین بهتر است که برای تعمیر دستگاه پیش تعمیر کار بروید تا چای ساز شما آسیبی نبیند. 

2_ چرا چای ساز قبل از جوش آمدن آب خاموش می شود
 این مشکل عمدتا یک دلیل دارد و این دلیل خراب شدن سنسور دما است. برای حل کردن مشکل و تعویض کردن سنسور دما بهتر است که یک تعمیر کار ماهر دستگاه چای ساز را بررسی کند، زیرا این قطعه از دستگاه حساس است و ممکن است که چای ساز آسیب های بیشتری ببیند.

3_ چای ساز بعد از جوش آمدن آب خاموش نمی شود
این مشکل ممکن است از خراب شدن قطعاتی مثل سنسور و ترموستات به وجود آمده شده باشد. سنسور دما و ترموستات دما هر دو قطعات مهمی در چای ساز هستند که در صورت خراب شدن کار دستگاه را دچار اختلال می کنند. برای حل این مورد باید ترموستات و یا سنسور دمای دستگاه را تعویض و یا تعمیر کنید.
4_ سینی چای ساز گرم نمی شود
سینی و یا پایه چای ساز از مهم ترین بخش های دستگاه است و کار اصلی توسط آن انجام می شود، برای اطلاع از این مشکل باید قطعات مختلف مانند دکمه پاور، برد الکتریکی، اتصالات برقی و... را بررسی کنید. تعمیر این قطعه نیاز به دقت فراوان دارد به همین دلیل باید توسط یک فرد ماهر انجام شود.

5_ چای ساز آب را جوش نمی آورد
برای جوش آوردن آب باید گرما در دستگاه جریان پیدا کند و این وظیفه به عهده المنت های حرارتی داخل سینی چای ساز می باشد. المنت ها جریان الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می کنند و با قرار دادن کتری روی این حرارت و گرما آب جوش می آید، بنابراین در حالتی که آب جوش نمی آید المنت های دستگاه دچار مشکل شده اند و باید تعمیر شوند.
6_ چرا فیوز برق با روشن کردن چای ساز می پرد
این مورد می تواند از اتصالات برقی دستگاه باشد و در صورت تعمیر نشدن ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری بشود، برای همین تا زمانی که چای ساز توسط یک تعمیر کار متخصص بررسی و تعمیر نشده است نباید از آن استفاده کرد و آن را روشن کنید.

نکاتی برای پیشگیری از مشکلات چای ساز:
چای ساز را در مکانی قرار دهید که از وسایلی مانند فر، گاز و ماکروویو دور باشد.
برای پر کردن کتری باید آن را از روی سینی چای ساز بردارید و بدون خیس شدن بدنه بیرونی، آن را پر کنید و به طور درست در جای خود قرار دهید.
از کتری چای ساز فقط برای جوشاندن آب استفاده کنید و از جوشاندن بقیه مایعات مانند شیر و قهوه و... در کتری چای ساز خودداری کنید.
زمانی که چای ساز روشن و یا داغ است سیم را به دور آن نپیچید تا از ذوب شدن سیم و برق گرفتگی جلوگیری کنید.
هر چند وقت یکبار دستگاه را به طور کامل تمیز کرده و برای از بین بردن رسوبات آهکی که در دستگاه به وجود آمده اقدام کنید. برای از بین بردن این رسوبات از محلول آب و سرکه استفاده کنید، اجازه دهید این محلول یک بار در دستگاه بجوشد و در استفاده های بعدی برای جلوگیری از به وجود آمدن رسوب از آب تصفیه شده استفاده کنید.

اگر به مدت طولانی از دستگاه استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید و از برق بکشید زیرا آب کتری کم کم بخار می شود و با تمام شدن آب ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید.

برای جلوگیری از خطراتی مانند آتش سوزی دستگاه را در محیط های نم دار و مرطوب قرار ندهید. 

 دستگاه چای ساز یک محصول عالی و کاربردی برای خانه های ایرانی است، این دستگاه با کاربری آسان در زمان کم آب را جوش می آورد و در تهیه یک چای خوش عطر و طعم به شما کمک می کند. برای خرید یک چای ساز فوق العاده و دیدن مدل های مختلف این محصول می توانید به سایت اُولان کالا مراجعه کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha