02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

آیا شارژر وایرلس به باتری گوشی آسیب می رساند؟

مائده شریفی 21 /آبان/ 1401
آیا شارژر وایرلس به باتری گوشی آسیب می رساند؟

آیا شارژر وایرلس به باتری گوشی آسیب می رساند؟


یکی از فناوری های جدید در دنیای محصولات هوشمند شارژ های وایرلس یا بی سیم هستند. این فناوری جدید، دوستداران تکلونوژی و دستگاه های هوشمند را شگفت زده کرده است و در همین حین  این شارژ ها باعث به وجود آمدن سوالاتی نیز شدند و مورد بحث قرار گرفتند، یکی از این سوالات که بسیار مورد بحث قرار گرفت این است که، آیا شارژر های وایرلس به باتری گوشی آسیب می رسانند؟
قبل از این که به پاسخ این سوال بپردازیم بهتر است کمی بیشتر درباره ی شارژ های وایرلس بدانیم و با نحوه کارکرد و استاندارد های این فناوری آشنا شویم.

شارژر وایرلس چیست؟


شارژر وایرلس یا بی سیم همانطور که از نامش پیداست انرژی الکتریکی را بین دو دستگاه هوشمند بدون هیچ سیمی انتقال می دهد، این انرژی توسط سیم پیچی های داخلی شارژر و گوشی به صورت القایی انتقال داده می شود. شارژ های بی سیم از فناوری های مختلف استفاده می کنند که در حال حاضر معروف ترین فناوری برای شارژر های وایرلس (Qi) می باشد و شرکت های بزرگ همچون سامسونگ و اپل از آن استفاده می کنند، در ادامه به صورت تخصصی تر با این فناوری آشنا می شویم.

شارژر وایرلس چگونه کار می کند؟


استفاده از شارژر های وایرلس نیاز به دو گیرنده دارد که یکی در شارژر وایرلس و دیگری در گوشی قرار دارد، برای همین قبل از خرید شارژر های وایرلس دقت داشته باشید که این تکلونوژی در گوشی شما قرار داشته باشد. شارژر های وایرلس به طور معمول به شکل پد تولید می شوند که درون این پدها سیم پیچی های مسطح و تخت قرار گرفته است، این سیم پیچی های موجود در پد شارژر توسط انرژی الکتریکی یک میدان مغناطیسی ایجاد می کنند که از طریق این میدان، انرژی توسط گیرنده های گوشی دریافت می شود و در باتری گوشی ذخیره می شود و به همین سادگی دستگاه تلفن همراه شارژ می شود. نکته مهم درباره این فناوری این است که شارژ های وایرلس کاملا بی سیم نیستند و پد شارژر باید توسط کابل به پریز برق متصل شود و شارژر های بی سیم هنوز هم کاملا بدون سیم کار نمی کنند.

فناوری Qi چیست؟


همانطور که پیش تر گفتیم اکنون شارژ های وایرلس به یک استاندارد جهانی رسیده اند و همه ی شرکت های بزرگ برای تولید شارژر های بی سیم از یک فناوری استفاده می کنند، این فناوری به این معناست که یک پد وایرلس تولید شده توسط شرکت سامسونگ می تواند یک دستگاه گوشی اپل را نیز شارژر کند، یعنی با خرید یک شارژر وایرلس می توانید گوشی های مختلف را از برند های متفاوت شارژ کنید این امر موجب می شود که این تکلونوژی سریع تر پیشرفت کند و ارتقا یابد. البته امروزه مدل های چند کاره از این شارژر ها در بازار موجود است که قابلیت شارژ کردن چند دستگاه را به صورت همزمان دارد

آیا شارژر وایرلس برای باتری گوشی ضرر دارد؟


اکنون به بحث اصلی خود یعنی آسیب های شارژر وایرلس برای گوشی برمی گردیم، شارژر های وایرلس به طور مستقیم به گوشی شما آسیبی نمی رسانند و در واقع نحوه کارکرد این شارژر ها برای باتری گوشی مضر است. شارژر های وایرلس با توان کم می توانند گوشی همراه را شارژ کنند از این رو پروسه شارژ شدن گوشی طول می کشد و با قرار گرفتن گوشی روی شارژر در مدت زمان زیاد گرما در باتری گوشی افزایش پیدا می کند و افزایش گرما در باتری گوشی موجب کم شدن طول عمر باتری می شود به همین دلیل شارژ های وایرلس ممکن است که در صورت استفاده نادرست موجب آسیب رساندن به گوشی شوند. البته در بعضی از شارژر های وایرلس قابلیت فست شارژ وجود دارد و در زمان کمتری گوشی شارژ می شود.

به طور کلی شارژ های وایرلس نسبت به شارژ های معمولی از سرعت کم تری برخوردارند به همین دلیل شارژر های سیمی هنوز هم محبوبیت بیشتری دارند و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند در حالی که شارژ های سیمی با قابلیت فست شارژ می توانند گوشی را با توان 100 وات شارژ کنند اما شارژر های وایرلس با قابلیت فست شارژ هنوز هم تا 10 وات توان دارند. از جهت دیگر شارژهای وایرلس نیز مزایایی همچون جلوگیری از داغ شدن آداپتور، خوردگی و اتصالی کابل و خراب شدن پورت شارژ را دارند. به همین دلیل شارژ های وایرلس با وجود این که هنوز هم راه زیادی برای پیشترفت دارند اما مرور زمان استفاده از آن ها افزایش می یابد، و در پایان راجب پاسخ به سوال اصلی این مقاله باید بگوییم که به صورت کلی شارژر های وایرلس به گوشی آسیبی نمی رسانند اما در صورت استفاده نادرست ممکن است که باتری گوشی را ضعیف کنند.
 برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ی شارژرهای وایرلس می توانید سایر مقاله های ما را در سایت اّولان کالا مطالعه فرمایید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha