02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

باید و نبایدهای استفاده از مایکروویو

ادیبه کریم پور 18 /اردیبهشت/ 1402
باید و نبایدهای استفاده از مایکروویو

باید و نبایدهای استفاده از مایکروویو


امروزه تقریباً هر خانواده ای دارای دستگاه مایکروویو است. مایکروویوها یک وسیله بسیار مناسب برای پخت در یک خانه پر جمعیت است. می توانید از آن برای گرم کردن سریع و بی دردسر غذا و همچنین برای درست کردن پاپ کورن خود استفاده کنید. با این حال، قوانین اساسی خاصی وجود دارد که باید برای استفاده از مایکروویو خود رعایت کنید که ایمن تر و کارآمدتر باشد. دستگاه ‌های مایکروویو از برندهای مختلفی با ویژگی ‌های مختلف در دسترس هستند. این ها نکات اساسی بایدها و نبایدهای مایکروویو هستند که با رعایت کردن آن ها می توانید ایمن تر و درست از مایکروویو خود استفاده کنید و از اتفاقات ناخواسته جلوگیری کنید. باید و نباید های استفاده از مایکروویو عبارتند از:


1. ظروف فلزی را در مایکروویو قرار ندهید


برخی از ظرف ها برای استفاده در مایکروویو مناسب نیستند و ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند. ظروف فلزی وقتی که در دستگاه مایکروویو قرار می گیرند، می توانند باعث ایجاد جرقه شود و حتی در صورت عدم مراقبت ممکن است منجر به آتش سوزی شود. مطمئن شوید که هرگز این کار را انجام ندهید زیرا ممکن است باعث آتش سوزی و اتفاقات ناخوشایند شود. 


2. از ظروف سرامیکی، شیشه ای در مایکروویو استفاده کنید


به جای اینکه ظرف های نامناسب در مایکروویو قرار دهید، از ظرف هایی استفاده کنید که ربرای استفاده در مایکروویو و دستگاه های حرارتی مناسب هستند. بنابراین همیشه از ظروف و بشقاب های ساخته شده از سرامیک، شیشه و پلاستیک مقاوم در برابر حرارت و قابل استفاده در مایکروویو برای قرار دادن غذای خود در مایکروویو استفاده کنید. این امر ایمنی شما و خانواده تان را از اتفاقات ناخوشایند دور می کند و امنیت شما را تضمین می کند. 


3. غذای خود را بدون پوشش یا درب رها نکنید


بسیاری از غذاها را باید با پوششی مناسب یا یک درب بپوشانید تا ایمن تر و بهتر با مایکروویو کار کنید. اگر غذای شما حاوی مایع یا چربی باشد، ممکن است در سراسر دستگاه مایکروویو شما منفجر شود یا پاشیده شود. بنابراین هنگام گرم کردن یا پخت و پز همه چیز را بپوشانید، همچنین به پخت سریعتر و مداوم کمک می کند. به این ترتیب می توانید از هر آشفتگی جلوگیری کنید و فقط از غذاهای خوشمزه خود لذت ببرید. 


4. مایکروویو را همیشه تمیز نگه دارید


همیشه باید از تمیز بودن دستگاه مایکروویو خود مطمئن شوید. یک دستگاه مایکروویو کثیف و نامرتب مستعد رشد باکتری است. این مطمئناً به سلامتی شما آسیب می رساند و شما را بیمار می کند. بنابراین، سعی کنید اغلب مایکروویو خود را با یک پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید (از مقداری مواد شوینده برای لکه های سرسخت استفاده کنید). آب گرم نیز بسیار موثر است و می تواند به خوبی چربی و غذای سوخته را از بین ببرد. همچنین می توان از مخلوط و ترکیب های تمیز کننده ی خانگی برای تمیز کردن مایکروویو استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که المنت ها را با پارچه یا اسفنج سیم دار پاک نکنید، زیرا ممکن است به ان ها آسیب وارد شود. به هر حال، یک مایکروویو تمیز و درخشان، مرتب بودن آشپزخانه شما را برجسته می کند.


5. همه غذاها را با هم نپزید


مواد غذایی مختلف نیاز به زمان های متفاوتی برای پخت دارند. پختن یک غذای متراکم بیشتر از چیزی که مایع بیشتری در آن دارد، زمان می برد. یک کاسه سوپ زمان لازم برای گرم کردن غذای جامد مانند استیک را نخواهد برد. بنابراین، شما باید زمان لازم برای پخت یا گرم کردن یک ماده غذایی خاص را بدانید. پختن آن ها ممکن است باعث شود یک غذا خام باشد و غذای دیگر کاملا سوخته باشد. 


6. مراقب غذای خود باشید


پختن غذا در مایکروویو بسیار آسان و راحت است و می توانید با خیال راحت در آن پخت و پز کنید اما بهتر است غذای خود را بدون مراقبت رها کنید. واکنش انواع مختلف مواد غذایی در مایکروویو متفاوت است. به عنوان مثال، تخم‌مرغ‌ ها می ‌توانند حتی قبل از رسیدن به مرحله پخت سخت در مایکروویو منفجر شوند (نکته مهم: سعی کنید از جوشاندن تخم ‌مرغ در مایکروویو اجتناب کنید. حتی اگر این کار را کردید، در حین پخت روی آن را بپوشانید). به طور خلاصه، چک کردن مکرر غذایتان احتمال خراب شدن مایکروویو را کاهش می ‌دهد و کار شما را آسان‌ تر می ‌کند. 


7. وسایل دیگر را به همان مدار یا پریز وصل نکنید


بهتر است سایر وسایل الکترونیکی را به مدار مشابهی با مایکروویو وصل نکنید. شانس زیادی برای کاهش انرژی الکتریکی دارد و ممکن است بر پخت شما تأثیر بگذارد و به مایکروویو نیز آسیب برساند. اگر مایکروویو خود را روشن کرده اید و غذا را درون ان می پزید، در آن زمان پخت، دستگاه های دیگر مانند زودپز یا سرخ کن را روشن نکنید تا نتیجه ی بهتری را دریافت کنید. 


8. هنگام یخ زدایی گوشت احتیاط کنید


بسیاری از افراد در مورد یخ زدایی گوشت در مایکروویو به شما هشدار می دهند و این درست می باشد ، زیرا یخ زدایی یک تکه گوشت جامد در مایکروویو می تواند کمی دشوار باشد. با این حال، اگر به اندازه کافی محتاط و هوشیار باشید و هر از چند گاهی گوشت را چک کنید، مطمئنا غیرممکن نیست. اطمینان حاصل کنید که درجه حرارت مناسب است تا یخ گوشت آب شود و پخته نشود، زیرا ممکن است گوشت نیمه پخته باشد که طعم خوبی را نمی دهد.


9. مواد غذایی مایع را کاملا داغ کنید


برای گرم کردن غدای آبکی مانند سوپ باید بگذارید تا غذا داغ شود و بجوشد (حباب بزند) یا بخار شود. برای بدست آوردن یک ظرف کاملا گرم، غذای شما باید تا دمای 75 درجه سانتیگراد گرم شود. مخصوصاً اگر غذا مایعی دارد، باید آن را حرارت دهید تا حباب بزند و بجوشد. این اطمینان حاصل می کند که غذای شما کاملاً و به طور مداوم گرم می شود. نکته مهم: بعد از اینکه غذا را تا نیمه گرم کردید، آن را کمی هم بزنید. این امر گرم شدن بهتر غذای شما را تضمین می کند.


10. دستورالعمل های غذای در مایکروویو را دنبال کنید


اگر قصد دارید یک غذای آماده در مایکروویو بپزید، همیشه باید به یاد داشته باشید که دستورالعمل های همراه غذا را دنبال کنید. بیشتر اوقات، در بسته بندی ذکر شده است که غذا را چطوری بپزید و همچنین به شما می گوید که چه مدت باید غذا را بپزید.


11. پختن فلفل تند در مایکروویو


استفاده از مایکروویو برای گرم کردن فلفل ها ایده چندان جالبی نیست. نه تنها ممکن است جرقه بزنند و باعث آتش سوزی شوند، بلکه وقتی مایکروویو را باز می کنید، مواد شیمیایی آزاد شده از فلفل ها ممکن است باعث خفگی و حتی سوختن چشمان شما شوند. این فرآیند شبیه به اسپری فلفل است، بنابراین قبل از ریختن فلفل ها در مایکروویو به آن توجه داشته باشید.


12. گرم کردن قهوه و نوشیدنی در لیوان


لیوان های مسافرتی که معمولاً از پلاستیک یا فولاد ساخته می شود، نباید آن ها را در مایکروویو شما قرار دهد. به دلیل فلزی که بخشی از ساختار مایکروویو شما است، فنجان های فولادی از گرم شدن نوشیدنی شما جلوگیری می کنند. برای لیوان ‌های پلاستیکی، برچسب ‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا ایمن در مایکروویو است یا نه، در غیر این صورت بهتر است لیوان ‌های نامناسب را در مایکروویو قرار ندهید و بهتر است که قهوه خود را در یک لیوان ایمن مایکروویو گرم کنید و آن را به لیوان مخصوص خود منتقل کنید.


13. کیسه های کاغذی


همه کیسه های کاغذی برای استفاده در مایکروویو مناسب نیستند. کیسه پاپ کورن کمی با کیسه کاغذی دیگر که برای حمل محصولات استفاده می کنید، متفاوت است. کیسه های پاپ کورن مجهز به گیرنده هایی هستند، ماده ای که برای مصرف امواج رادیویی تولید شده توسط مایکروویو ساخته شده است. کیسه های کاغذی معمولی، مانند کیسه های مورد استفاده در فروشگاه های مواد غذایی، حساس کننده نیستند و می توانند سموم و بخارات را هنگام گرم شدن آزاد کنند. از آنجایی که امواج مایکروویو خیلی سریع گرما تولید می کنند، کیسه ممکن است آتش بگیرد.


14. فویل های آلومینیومی را در مایکروویو قرار ندهید


فضای داخلی مایکروویو در واقع از فلز ساخته شده است که به آن اجازه می دهد مانند یک آینه عمل کند. فلز امواج رادیویی یا امواج مایکروویو را منعکس می کند. امواج رادیویی انرژی الکترومغناطیسی ساطع می کنند و وسایل شما را گرم می کنند. هنگامی که فلز در داخل مایکروویو قرار می گیرد، امواج از آن منعکس می شود و باعث می شود فویل آلومینیومی به سرعت بسوزد و مشتعل شود. بنابراین استفاده فویل برای مایکروویو شما بسیار مضر و بسیار خطرناک است.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha