02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

تفاوت مایکروویو و آون توستر در چیست؟

ادیبه کریم پور 13 /اردیبهشت/ 1402
تفاوت مایکروویو و آون توستر در چیست؟

تفاوت مایکروویو و آون توستر در چیست؟


در اکثر خانه ها، به خصوص در آشپزخانه، فضا از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، گاهی اوقات مجبور می شوید یک وسیله را بر دیگری انتخاب کنید. یکی از این انتخاب ها ممکن است داشتن آون توستر یا مایکروویو برای مواقعی باشد که نمی خواهید دستگاه های اضافی خریداری کنید. ما مزایا و معایب هر کدام را ارائه می کنیم تا به شما کمک کنیم انتخاب بهتری برای آشپزخانه شما داشته باشید.


آون توستر چیست؟


آون توسترها از عناصر گرمایشی که در زیر و بالای سطح داخلی دستگاه قرار گرفته اند برای گرم کردن هوا استفاده می کنند. المنت های حرارتی سیم هایی با مقاومت الکتریکی بالا هستند که وقتی برق می گیرند، اجازه می دهند الکترون ها در داخل سیم جمع شوند و در نتیجه گرم شوند. این گرما می تواند به طور طبیعی (اجاق معمولی) یا به کمک فن (اجاق همرفت) توزیع شود. بیشتر آن ها همچنین دارای یک سیستم فن برای کاهش رطوبت داخل فر برای کمک به ترد شدن غذا هستند.


مایکروویو چیست؟


مایکروویوها با ایجاد امواج الکترومغناطیسی از مگنترون‌ های خود کار می ‌کنند که با مولکول ‌های آب داخل غذا واکنش می ‌دهند و در نتیجه باعث گرم شدن آن ها می‌شوند. برخلاف آون توسترها، مایکروویوها در واقع محفظه ‌های آن ‌ها را داغ نمی ‌کنند. آن ها فقط هر چیزی را که حاوی مولکول های آب باشد گرم می کنند. به همین دلیل است که اگر غذا را در بشقاب گرم کنید، در حالی که بخار از غذا خارج می شود، متوجه می شوید که ظرف داغ نیست.


فرآیند پخت و پز


آون توسترها با استفاده از اشعه مادون قرمز که توسط المنت با جریان الکتریکی از آن ها عبور می کند، غذا را می پزند. یک آون توستر معمولی و کوچک ممکن است یک، دو یا چند المنت داشته باشد. گرمای تولید شده توسط کلاف ها، فضای داخلی دستگاه را گرم می کند و غذا را از بیرون به داخل می پزد و محصولی تولید می کند که در داخل کاملا پخته و از بیرون قهوه ای می شود. از آنجایی که کویل‌ های آون توستر غذا را مستقیماً گرم می ‌کنند، این به آشپز اجازه می‌ دهد تا غذاها را قهوه‌ ای، طلایی، ترد و برشته کند، کارهایی که مایکروویو نمی‌ تواند انجام دهد. غذاهایی که در آون توستر نتایج خوشمزه ای به همراه دارند عبارتند از: نان تست، نان گرم شده، شیرینی های قهوه ای شده مانند کاپ کیک، غذاهای منجمد (این کار را می توان انجام داد، اما زمان بیشتری می برد.)، بیکن ترد، بوقلمون یا مرغ کامل، سیب زمینی ترد (برشته شده یا پخته شده)، پیتزا، مقدار کمی غذا باقیمانده (برای گرم کردن) می باشند.


از سوی دیگر، مایکروویوها امواج الکترومغناطیسی را در سراسر فضای دستگاه پخش می کنند تا آب موجود در غذا را گرم کنند. این مولکول‌ های آب گرم شده گرمایی تولید می‌ کنند که غذا را کاملاً می‌ پزد، اما بیرون را قهوه ‌ای یا ترد نمی ‌کند. اثر موج الکترومغناطیسی روی مایع به مایکروویو اجازه می‌ دهد تا آب را به خوبی جوش بیاورد. این کاری است که با آون توستر انجام نمی شود. سایر مواد غذایی با محتوای آب بالا، محتوای چربی یا مایع محبوس شده نیز به خوبی در مایکروویو پخته می شوند. غذاهایی که در دستگاه مایکروویو بهتر می پزند عبارتند از: غذاهای پنیری، غذای یخ زده، پاپ کورن در کیسه ی مخصوص، سیب زمینی پخته، گرم کردن مجدد خورش ها و سوپ ها، غداهای باقی مانده می باشند. هر دستگاهی محدودیت هایی دارد. غذاهای کم آب، مانند نان ها و گوشت های کم چرب، به خوبی در مایکروویو پخته نمی شوند و یا گرم نمی شوند و ممکن است هنگام گرم شدن سفت شوند. از طرف دیگر، آون توستر برای ذوب کردن پنیر یا کره روی غذا یا تهیه پاپ کورن مناسب نیست.


زمان پخت


حرارت مستقیم آون توستر نیاز به زمان پخت طولانی تری دارد زیرا حرارت باید به اندازه کافی زیاد باشد تا غذا پخته شود اما به اندازه کافی کم باشد تا قبل از پختن داخل آن از سوختن بیرون جلوگیری کند. از آنجایی که سطح حرارت قابل تنظیم است، آون توستر برای گرم نگه داشتن غذای پخته شده با حرارت کم نیز مناسب است. این کاری است که مایکروویو نمی تواند انجام دهد. و اما مایکروویو سریعتر است زیرا مولکول های آب در اکثر غذاها به یکباره گرم می شوند و غذای اطراف را خیلی سریع می پزند. نرخ بستگی به وات دستگاه مایکروویو دارد. هر چه وات بیشتر باشد، غذا سریعتر پخته می شود.


نصب و راه اندازی


بسیاری از آون توسترها و مایکروویوها مدل ‌هایی هستند که نیازی به نصب ندارند. با این حال، برخی از آن ها را می توان در داخل یا زیر کابینت نصب کرد. این نوع نصب بهتر است به یک متخصص واگذار شود. دستگاه های مایکروویو می توانند سنگین و نصب آن ها دشوار باشد. نصب آون توستر در زیر کابینت به ندرت توصیه می شود و به سخت افزار تخصصی برای محافظت از کابینت در برابر حرارت آون توستر در هنگام استفاده نیاز دارد. همچنین نصب دستگاه مایکروویو روی اجاق گاز یک روش محبوب برای صرفه جویی در فضای کابینت است، اما نیاز به انتخاب اندازه مناسب برای متناسب با عرض فضا دارد و برای دسترسی به مشعل های اجاق گاز، فاصله کافی از زیر مایکروویو وجود دارد. همچنین یک هود (فن اجاق گاز) باید در نصب گنجانده شود.


ابعاد و اندازه


آون توسترها معمولاً بر اساس تعداد برش ‌های نانی که می‌ توانند یکباره برشته شوند، اندازه‌ گیری می‌ شوند. به عنوان مثال، یک آون توستر ممکن است به عنوان یک مدل چهار برش یا شش تکه طبقه بندی شود. ابعاد معمولی آون توستر رومیزی از 40 سانتی متر عرض در 20 سامتی متر عمق تا 50 سانتی متر عرض در 25 سانتی متر عمق متغیر است. از طرف دیگر، دستگاه ‌های مایکروویو بر اساس وات و فوت مکعب اندازه می ‌شوند. آن ها از 700 وات تا 1200 وات و 1.4 فوت مکعب تا 2 فوت مکعب متغیر هستند. اندازه ی معمولی یک دستگاه مایکروویو 60 سانتی متر عرض در 48 سانتی متر عمق دارد که بزرگتر از آون توستر می باشد.


قیمت ها


یک آون توستر چهار تکه برای یک مدل بسیار ابتدایی می تواند تا یک میلیون و هشتصد تومان قیمت داشته باشد. قیمت یک توستر شش تکه از دو میلیون و نیم تا سه میلیون نیم است . اگر محصول از جنس استنلس استیل باشد و چندین ویژگی برشته کاری تخصصی را ارائه دهد، قیمت آن از 4 میلیون تا 7 میلیون متغیر است . افزودن ویژگی همرفت برای پخت سریعتر و دمای پایین تر، تقریباً 6 تا 7 میلیون می باشد. و اما یک مایکروویو در اندازه های مختلف از 700 وات تا 1200 وات از دو و نیم میلیون تا 9 میلیون قیمت خواهد داشت. قیمت با وات و فوت مکعب و همچنین ویژگی هایی مانند روکش فولاد ضد زنگ و تنظیمات تخصصی آشپزی افزایش می یابد. یک مدل داخلی قیمیت بیشتری را خواهد داشت. این قیمت ها با توجه به مدل ها، برند، اندازه، کارایی و قابلیت ها متغیر است. 


بهره وری انرژی


آون توستر کمی بیشتر از مایکروویو انرژی مصرف می کند، حدود 1200 تا 1800 وات را مصرف می کند. از سوی دیگر، مایکروویو برای پخت و پز حدود 700 تا 1300 وات مصرف می کند. بنابراین مایکروویوها می تواند اقتصادی تر و به صرفه تر باشند. زمان پخت طولانی ‌تر آون توستر را در نظر بگیرید و به راحتی می ‌توان فهمید که مایکروویو انرژی کمتری را نسبت به آون توستر مصرف می کند. 


نگهداری


نگهداری هر یک از این وسایل مربوط به تمیز نگه داشتن آن است. این کار با مایکروویو بسیار ساده تر از آون توستر است. آون توستر دارای قفسه سیمی، سینی خرده گیر، در شیشه ای و عناصر گرمایشی است که باید به طور منظم و با دقت تمیز شوند. اما مایکروویو را فقط با آب، شوینده و یک اسفنج یا دستمال کاغذی می توان تمیز می‌ کند. اغلب سینی های شیشه ای قابل جابجایی دارند که می توان آن ها را در سینک یا ماشین ظرفشویی شست.


نکات ایمنی


آون توسترها نگرانی ‌های ایمنی مشابه دستگاه ‌های بزرگ دیگر دارند، که نیاز به محافظت در برابر سوختگی و استفاده از مواد قابل اشتعال است. همچنین مهم است که اطمینان حاصل کنید که در حین پختن آون توستر، هیچ چیز با بدنه ی آون توستر در ارتباط نباشد، زیرا بیرون می تواند در لمس بسیار داغ شود و می تواند آن را بسوزاند. در حالی که در گذشته در مورد ایمنی دستگاه های مایکروویو بسیار گفته شده است، اما تا زمانی که درب دستگاه هنوز سالم باشد، در واقع ایمن هستند. درب آسیب دیده به این معنی است که در صورت استفاده، تشعشعات می توانند از آن خارج شوند. مایکروویو نباید استفاده شود مگر اینکه ابتدا بررسی تشعشع انجام شود یا درب آن توسط یک تعمیر کار، تعمیر شود. یک نکته هشدار دیگر: از استایروفوم در مایکروویو استفاده نکنید. مواد شیمیایی خطرناک می توانند در هنگام ذوب شدن از فوم خارج شوند، همانطور که در مایکروویو ممکن است. همچنین از آون توستر و مایکروویو مانند تمام وسایل برقی، از سیم های آسیب دیده و تماس با آب محافظت کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha