02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه ی نگهداری و نظافت آون توستر

ادیبه کریم پور 11 /اردیبهشت/ 1402
نحوه ی نگهداری و نظافت آون توستر

نحوه ی نگهداری و نظافت آون توستر


آون توستر یک دستگاه رومیزی مناسب است که به شما امکان می دهد غذاها را به سرعت برشته، پخت و برشته کنید، بدون اینکه نیازی به گرم کردن فر بزرگتر یا داشتن چندین وسیله برای کارهای مشابه باشد. به دلیل اندازه کوچک آن، نحوه تمیز کردن آون توستر سریع و آسان است. تمیز کردن آون توستر کار سختی نیست. قبل از اولین استفاده آن را به خوبی تمیز کنید و سپس به طور منظم، حداقل هفتگی یا در صورت نیاز آن را انجام دهید. قبل از شروع، مطمئن شوید که دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کرده اید تا مطمئن شوید که پاک کننده ها و روش هایی که استفاده می کنید به آون توستر آسیب نمی رساند. برای تمیز کردن آون توستر می توانید ترکیب هایی تمیز کننده ی خانگی را درست کنید که هم تمامی لکه های سخت را به راحتی از بین می برند و هم غیر سمی می باشند. 


تمیز کردن سطحی آون توستر


مرحله 1: تمام قطعات را جدا کرده و خارج کنید. به دلایل ایمنی آون توستر خود را از برق بکشید. اگر دستگاه به برق وصل و روشن است، اقدام به تمیز کردن نکنید. سپس سینی، قفسه ها و هر قسمت متحرک دیگر را بردارید.


مرحله 2: سینی و قفسه های آون توستر را خیس کرده و تمیز کنید. سینک ظرفشویی را با آب و مایع شوینده پر کنید. سینی و قفسه ها را در آب و شوینده قرار دهید تا خیس بخورد. بعد از 20 دقیقه شستن سینی و قفسه ها را تمام کنید و بگذارید تا خشک شوند. در حالی که منتظر خیس شدن وسایل هستید، می توانید روی تمیز کردن بقیه دستگاه آون توستر کار کنید.


مرحله 3: خرده نان ها را از اجاق توستر خارج کنید. برای تمیز کردن و پاک کردن تمام خرده های آون توستر از یک پارچه خشک شویی استفاده کنید. گاهی اوقات ضربه زدن آرام به کناره ها و بالای دستگاه کمک می کند تا تکه های کوچکی که در گوشه ها و سوراخ ها گیر کرده اند جدا شوند. خرده ها را پاک کرده و دور بریزید.


مرحله 4: داخل اجاق توستر را تمیز کنید. تمیز کردن داخل آون توستر بسیار آسان است که می توانید با ترکیبات ذکر شده این کار را انجام دهید. 1/2 فنجان آب گرم، 1/2 فنجان سرکه و 1 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با هم مخلوط کنید. یک پارچه را در مخلوط خیس کنید و داخل آون توستر را پاک کنید. مراقب باشید به المنت حرارتی آون توستر آسیبی وارد نشود. آن را بلند کنید (یا طبق دستورالعمل سازنده بردارید) تا زیر آن را پاک کنید. غذای سوخته را با جوش شیرین و خمیر آب تمیز کنید. بگذارید روی آن برای مدتی بماند و سپس با استفاده از یک مسواک یا اسفنج نرم، غذای سوخته را پاک کنید. نکته: داخل آون توستر را مستقیم اسپری نکنید.


مرحله 5: سپس نوبت پاک کردن درب شیشه ای می باشد. از استفاده از محصولات تجاری شیشه شوی روی درب شیشه ای خودداری کنید. در عوض، یک شیشه پاک کن خانگی را با استفاده از 1 قاشق سرکه به دو قاشق آب و یک قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کنید. برای درخشش می توانید شیشه را با استفاده از کاغذ یا روزنامه پاک کنید.


مرحله 6: قسمت بیرونی آون توستر را به آسانی تمیز کنید. وقتی داخل آون توستر تمیز شد، قسمت بیرونی آن را پاک کنید. با دستمال شستشوی مرطوب شده با آب و کمی مایع ظرفشویی شروع کنید. سپس آب و شوینده را به تمامی قسمت هایی مانند دسته، دستگیره، دکمه‌ ها و هر قسمتی را که با آن تماس بالایی دارد آغشته کنید و با یک پارچه ضد باکتری پاک کنید تا میکروب ‌های باقی مانده را از بین ببرید. قبل از قرار دادن مجدد قطعات آون توستر، اجازه دهید کاملاً در هوا خشک شود.


تمیز کردن لکه های سخت


1. ابتدا لکه هایی که به راحتی پاک می شوند را تمیز کنید. یک اسفنج را با یک پاک کننده همه منظوره غیر سمی اسپری کنید. کناره ها و قسمت پایینی داخل آون توستر را پاک کنید. عناصر گرمایشی یا المنت (معمولاً در پشت آون توستر قرار دارند) را با اسفنج پاک نکنید. 


2. لکه های سرسخت را با جوش شیرین پاک کنید. اگر برای از بین بردن لکه چربی یا غذای پخته شده مشکل دارید، با مخلوط کردن سه قاشق غذاخوری جوش شیرین با یک قاشق غذاخوری آمونیاک، خمیر درست کنید. سمت اسفنج خود را با خمیر بپوشانید، سپس دست خود را محکم با حرکات دایره ای یا زیگزاگ روی و اطراف ناحیه ای که می خواهید تمیز کنید، حرکت دهید. می توانید با مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری آب لیمو با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین، خمیر مشابه ی درست کنید. این فرمول روی رنده های فولادی یا توری داخل دستگاه نیز به خوبی کار می کند.


3. چربی ها را به راحتی پاک کنید. یک پارچه را مرطوب کنید و آن را بچرخانید و اب اضافی ان را بگیرید تا آب چکه نکند. مقداری جوش شیرین روی پارچه بپاشید. از این روش برای پاک کردن سطوح چرب داخل آون توستر یا روی سینی استفاده کنید.


4. غذای پخته شده را با اسفنج یا اسکرابر نایلونی تمیز کنید. اگر با غذای سوخته شده و به رنگ مشکی یا قهوه ای در دو طرف کف توستر مواجه شدید، از یک اسکرابر نایلونی آغشته به آب و شوینده برای جدا کردن آن استفاده کنید. اجازه ندهید آب داخل آون توستر چکه کند.


5. المنت حرارتی را به آرامی تمیز کنید. از یک دستمال نرم برای تمیز کردن المنت حرارتی استفاده کنید. اگر مواد ناخواسته روی خود عنصر گرما یا المت جمع شده است، می توانید از مخلوط یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قاشق غذاخوری آب برای تهیه ترکیب پاک کننده استفاده کنید. مواد را روی المنت حرارتی بمالید و با استفاده از مسواک یا پارچه نرم به آرامی آن را تمیز کنید. نکته: المنت حرارتی را به شدت تمیز نکنید یا نشویید. اطمینان حاصل کنید که اگر مواد تمیز کننده را روی المنت حرارتی بمالید، قبل از استفاده مجدد از آون توستر، آن را تمیز کنید، وگرنه باقیمانده آن می سوزد و بوی بدی را ایجاد می کند.


نگهداری از آون توستر 


1. مرتباً آون توستر خود را تمیز کنید. به محض اینکه متوجه شدید لکه های کوچک چربی یا کثیفی را که در آون توستر جمع شده است را پاک کنید. می توانید به سادگی از یک پارچه یا اسفنج مرطوب برای پاک کردن این لکه های کوچک و ریخته شده استفاده کنید. این کار از تجمع آن جلوگیری می‌ کند و به شما کمک می‌ کند تا میزان تمیز کردنی را که باید به یکباره انجام دهید محدود کنید.


2. در صورت نیاز، آون توستر خود را عمیق تر تمیز کنید. می توانید در وقت های آزاد خود آون توستر را بهتر تمیز کنید تا هیچ لکه و کثیفی روی آن جمع نشود. با این حال، هر چه بیشتر آون توستر خود را تمیز کنید، می توانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. وقتی دود از آون توستر بلند می شود یا بوی می دهد، یا وقتی می بینید که مواد غذایی روی آون توستر سوخته و زغال شده است، آن را به طور کامل تمیز کنید تا از این مشکل به دور باشید. اگر چربی یا حجم قابل توجهی از خرده غذا ها را در سینی خرده آون توستر خود مشاهده کردید، آن را بردارید و در صورت نیاز آن ها را تمیز کنید.


3. وسایل را روی توستر خود نگه ندارید. مقاومت در برابر قرار دادن نان، نان شیرینی یا سایر لوازم اصلی آشپزخانه در بالای آون توستر برای حفظ فضا و اطمینان از راحتی، می تواند سخت باشد. اما وقتی آون توستر گرم می ‌شود، می ‌تواند باعث انتقال گرما به بیرون شود. بسته به اینکه سطح بیرونی آون توستر شما چقدر داغ می شود، حتی می تواند کل کیسه پلاستیکی را ذوب کند. برای جلوگیری از این امر، چیزی را بالای آون توستر نگذارید. برای پاک کردن لکه های تغییر رنگ ناشی از کیسه های پلاستیکی که رنگ خود را به بدنه ی آون توستر منتقل کرده اند، از یک لاک پاک کننده ناخن استفاده کنید.


4. یک فویل نچسب فر با قابلیت استفاده مجدد و سنگین را به اندازه سینی چگه گیر یا خرده نان آون توستر خود ببرید. فویل را در تابه قرار دهید. این کار باعث می شود دفعه بعد که آون توستر را تمیز می کنید مجبور نشوید سینی چکه را به همان شدت تمیز کنید. وقتی اجاق توستر خود را تمیز می کنید، فویل را عوض کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha