02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نکات مهم برای نگه داری از مایکروویوهای خانگی

مائده شریفی 21 /اردیبهشت/ 1402
نکات مهم برای نگه داری از مایکروویوهای خانگی

نکات مهم برای نگه داری از مایکروویوهای خانگی

یکی از دستگاه های خانگی با کاربرد فراوان مایکروویوها می باشند با استفاده از این دستگاه ها می توانید مواد غذایی متنوع را در حالت های مختلف گرم کردن، یخ زدایی و پخت و گریل قرار دهید. مایکروویوها کاربرد بسیار گسترده ای دارند اما به دلیل استفاده از امواج الکترومغناطیسی استفاده از آن ها باید با رعایت چند نکته مهم باشد که در یک مقاله جداگانه این نکات استفاده را شرح داده ایم و آن را در قسمت مقاله ها قرار داده ایم. علاوه بر چند نکته طلایی برای استفاده از مایکروویو نکته های دیگری نیز وجود دارند که برای نگه داری از دستگاه مایکروویو خانگی شما است و باعث افرایش طول عمر آن می شود و کارکرد دستگاه را بهتر می کند. به صورت کلی مایکروویوها مدل های بی شماری دارند که در بین این مدل ها ما چند نوع از مایکروویوهای با کیفیت ساخت بالا و قیمت مناسب را برای شما کاربران عزیز در سایت قرار داده ایم که می توانید هر محصول را با جزئیات کامل مشاهده کنید و محصول متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. در ادامه این مطلب به طور کامل با دستگاه مایکروویو آشنا می شویم و نکات مهم را برای نگه داری از این محصول شرح می دهیم.

مایکروویو یک دستگاه پخت و پز خانگی است که با استفاده از آن می توانید مواد غذایی متنوع را در حالت های مختلف اماده کنید. این دستگاه ها به تندپز نیز معروف هستند زیرا مواد غذایی را در زمان کوتاه می پزند و آماده می کنند. این محصول برای کارکرد خود از امواج الکترومغناطیسی استفاده می کند و با تحت تاثیر قرار دادن مولکول های آب مواد غذایی آن ها را اماده می کند. این محصول یک دستگاه با سیستم گرمایشی است که برخی از آن ها از فن های کانوکشن نیز بهره مند هستند و می توانند بهترین حالت پخت برا به کاربر بدهند. مواد غذایی ممنوعه نیز برای مایکروویوها وجود دارند که نباید آن ها در مایکروویو استفاده کنید.

نکات طلایی برای نگه داری درست از دستگاه مایکروویو

1_ مایکروویو را در جای مناسب قرار دهید
قبل از استفاده مایکروویو خانگی حتما توجه کنید که دستگاه را در جای مناسب قرار می دهد و از آن استفاده می کنید. ابتدا توجه کنید که مایکروویو را حتما با فاصله چند سانتی متر از سایر وسیله ها و دیوار قرار دهید تا امکان تهویه برای مایکروویو وجود داشته باشد. روی سطح و سقف مایکروویو اشیا سنگین قرار ندهید و اگر برای مایکروویو خود از کاور استفاده می کنید در هنگام روشن بودن دستگاه حتما آن را از روی مایکروویو بردارید تا دستگاه امکان خروج گرما و حرارت را داشته باشد. بدنه دستگاه های مایکروویو اکثرا فلزی است به همین دلیل هنگام کار کردن گرم می شود و توجه کنید که به آن دست نزنید و از دسترسی کودکان به آن جلوگیری کنید. 

2_ مایعات را به صورت درست درون مایکروویو قرار دهید
استفاده از مایعات درون دستگاه مایکروویو کار رایجی نیست اما در برخی موارد می توانید مواد مایع را درون مایکروویو قرار دهید و گرم کردن یک لیوان آب، شیر و قهوه درون مایکروویو امکان پذیر است. برای گرم کردن مایعات ابتدا مطمئن شوید که مدت زمان کمی 1 الی 2 دقیقه را تنظیم کنید زیرا گرما و حرارت دستگاه مایکروویو از سایر وسیله ها بیشتر است و مایعات را زود گرم می کند، حتما یک قاشق چوبی نسوز را درون لیوان قرار دهید که شیر نجوشد و سرریز نشود. سرریز شدن مایعات دورن مایکروویو می تواند باعث ایجاد سوختگی درون دستگاه شود. 
3_ به صورت مداوم مایکروویو را تمیز کنید
تمیز کردن مایکروویو یک کار ضروری است و باید به صورت مداوم و منظم این کار را انجام دهید. روش های خانگی مختلفی برای تمیز کردن مایکروویو وجود دارد که دو مورد از آن ها بیشتر کاربرد دارند. روش اول استفاده از آب و لیمو ترش است که می توانید در یک فنجان تا نصفه آب بریزید و سپس آب لیمو ترش را درون آب بریزید و لیمو را نیز داخل آب قرار دهید، اکنون این محصول را برای مدت زمان 5 دقیقه درون مایکروویو قرار دهید بعد از اتمام زمان اجازه دهید چند دقیقه داخل دستگاه باقی بماند و بخار کند سپس داخل مایکروویو و دیواره های آن را با استفاده از یک دستمال نم دار تمیز کنید. برای استفاده از سرکه و تمیز کردن مایکروویو کمی سرکه سفید را داخل یک کاسه بریزید و با آب مخلوط کنید کاسه را به مدت 5 دقیقه درون مایکروویو قرار دهید پس از آن با استفاده از یک اسفنج نرم دستگاه را تمیز کنید. بهتر پس از هر بار استفاده دستگاه را تمیز کنید و به صورت مداوم در هفته نیز دستگاه را به صورت کامل و عمیق تمیز شود که لکه های چربی و مواد غذایی روی آن باقی نماند و کارکرد دستگاه در طولانی مدت تحت تاثیر قرار نگیرد. 

4_ از ظروف مناسب در مایکروویو استفاده کنید
برای دستگاه مایکروویو حتما باید از ظرف مناسب استفاده شود زیرا امواج مغناطیسی و گرمای بیش از حد دستگاه می تواند موجب جرقه زدن و یا ذوب شدن ظرف نامناسب شود. استفاده از ظروف یکبار مصرف، فلزی و کیسه های پلاستیکی و مقوایی که نرم شوند در مایکروویو ممنوع می باشد زیرا می تواند باعث ایجاد شعله و آتش سوزی شود. بهتر است از ظروف شیشه پیرکس و درب دار در مایکروویوها استفاده کنید که بدون تولید ذرات سمی مواد غذایی را گرم می کنند و می توانند برای طولانی مدت مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از ظرف های که درب دارند کمک می کند مواد غذایی بهتر و به صورت یکدست گرم شوند و لکه های چربی غذا به دیواره مایکروویو نچسبد و اگر ظرف شما درب دار نیست می توانید از درب های دیگر برای آن استفاده نمایید.
5_ محدودیت وزن و ظرفیت را رعایت کنید
مایکروویوها از ظرفیت های مختلف برخوردار هستند که معمولا به صورت لیتر و وزن تعریف می شود می توانید محدودیت ظرفیت مایکروویو خود را روی دستگاه و جعبه آن پیدا کنید و یا به صورت آنلاین آن را در اینترنت جست و جو کنید. قرار دادن ظرف های سنگین و حجم مواد غذایی بیش از حد درون مایکروویو باعث می شود که کارکرد دستگاه کاهش پیدا کند و در طولانی مدت مایکروویو خانگی کارایی خود را از دست می دهد. بهتر است درون مایکروویو از ظروف سبک و با ارتفاع کم استفاده کنید که مواد غذایی به صورت یکدست و مغز پخت آماده شوند.

6_ به درب مایکروویو توجه کنید
اگر به صورت روزمره از دستگاه های مایکروویو استفاده می کنید درب آن زیاد باز و بسته می شود به همین دلیل ممکن است در طول زمان درب آن دچار مشکل شود. کسانی که با ارنج درب را هل می دهند و یا تند آن را می بندد ممکن است که درزهای ریز را برای لولای درب ایجاد کنند. در صورت خرابی درب مایکروویو امواج مغناطیسی تا شعاع چند متری به راحتی از دستگاه خارج می شوند که برای سلامتی انسان مضر است و پروسه پخت مواد غذایی نیز به درستی صورت نمی گیرد و ممکن است که امکان پخت یکدست از بین برود. در یک حالت دیگر که درب مایکروویو دچار مشکل شود سیستم ایمنی دستگاه فعال می شود و دستگاه روشن نمی شود و کار نمی کند.
7_ صفحه گردان دستگاه یک بخش مهم است
بدون صفحه گردان از دستگاه مایکروویو استفاده نکنید و ظروف دیگر را حتما روی ظرف گردان قرار دهید. ظرف های گردان می توانند به صورت مستقیم برای پخت غذا مورد استفاده قرار گیرند اما بهتر است که از ظروف دیگر برای پخت غذا استفاده نمایید. صفحه های گردان برای پخت بهتر غذا هستند و به صورت یکدست مواد غذایی را اماده می کنند، جنس این صفحه ها معمولا شیشه ای است و بهتر است در هنگام استفاده و داغ شدن مراقب آن ها باشید که در اثر ضربه و یا شک سرما و گرما نشکنند.  

مایکروویوها دستگاه های خانگی هستند که در مقایسه با سایر دستگاه های پخت و پز به مراقبت بیشتری احتیاج دارند و استفاده از آن ها نیازمند رعایت کردن نکات کلیدی و مهم می باشد. این محصولات می توانند برای روزهای پر مشغله کاری و یا افراد مستقل یک محصول بسیار کاربردی باشد که در زمان کوتاه و سریعا مواد غذایی را آماده می کند. مواد غذایی متنوع امکان پخت داخل مایکروویو را دارند و دستور پخت های متنوع برای پخت غذا وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین موارد مختلف از آن ها را بیابید.


 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha