02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

هر آنچه باید در مورد مایکروویو دانست

ادیبه کریم پور 25 /اردیبهشت/ 1402
هر آنچه باید در مورد مایکروویو دانست

هر آنچه باید در مورد مایکروویو دانست


مایکروویو یکی از پرکاربردترین وسایل در آشپزخانه است، اما بیشتر مردم از آن فقط برای گرم کردن غذا استفاده می کنند. در واقع می توان از آن برای بسیاری موارد دیگر استفاده کرد. دستگاه مایکروویو یکی از لوازم خانگی است که تحولی در آشپزخانه های مدرن خانه ایجاد کرده است. این دستگاه برای پخت سریع غذا با استفاده از تشعشعات الکترومغناطیسی خاص که اجسام را از داخل گرم می کند، طراحی شده است.


قطعات و لوازم جانبی مایکروویو


تمام دستگاه های مایکروویو با استفاده از چندین بخش اساسی ساخته می شوند. اینها شامل فیوز است که به سیم برق متصل است. این می تواند مایکروویو را در صورت گرم شدن بیش از حد یا اتصال کوتاه خاموش کند. سپس یک ترانسفورماتور ولتاژ بالا وجود دارد که برق را به دستگاه بعدی که یک مگنترون است، منتقل می کند. این دو بخش برای تنظیم سطح تشعشعات مایکروویو مورد نیاز برای پختن غذا استفاده می شود. تشعشعات مایکروویو ایجاد شده در مگنترون از طریق یک دستگاه راهنمای موج که در بالای حفره اجاق قرار دارد که غذا در آن قرار دارد حرکت می کند. سپس تشعشعات مایکروویو از یک فن گردان عبور می کند و غذا را حرارت می دهند و باعث گرم شدن آن می شود. دیواره های محفظه مایکروویو از فلز ساخته شده است تا تابش را به سمت داخل غذا منعکس کند. دکمه ی ایمنی در تمام دستگاه های مایکروویو جدید وجود دارد. هر زمان که درب مایکروویو باز شود، تمام انرژی مایکروویو قطع می شود. مایکروویوها دارای تایمرهایی هستند که به طور خودکار مایکروویو را پس از مدت زمان مشخصی متوقف می کنند. بیشتر دستگاه ‌های جدید دارای ساعت، تایمر دیجیتال و صفحه‌ های چرخان برای چرخاندن غذا در حین پخت هستند. مایکروویوها همچنین می ‌توانند قفسه‌ ها و حسگرهای قابل جابجایی داشته باشند که برای جلوگیری از پختن بیش از حد طراحی شده‌ اند.


نکات ایمنی در مایکروویو


مایکروویو به طور منظم برای پخت و پز با حرارت استفاده می شود. اما استفاده و مدیریت این دستگاه به دقت بسیار زیادی نیاز دارد. مواد غذایی و موادی که قابل اشتعال هستند، یعنی چیزهایی که آتش می گیرند، پخته یا حرارت ندهید. پختن چنین چیزهایی می تواند باعث آتش سوزی یا انفجار در داخل مایکروویو شود. برای جلوگیری از آتش سوزی در داخل مایکروویو، از فلز و کاغذ به عنوان ظرف یا درب برای غذا استفاده نکنید. اگر می خواهید ماده غذایی را در مایکروویو گرم کنید، باید از فویل آلومینیومی استفاده کنید. همچنین برای پخت و پز و حرارت دادن از لیوان های کاغذی یا وسایل کاغذی یکبار مصرف استفاده نکنید. مواد غذایی را که بسته بندی و مهر و موم شده اند حرارت ندهید. گرم کردن چنین اقلامی می تواند منجر به انفجار داخل مایکروویو شود. ابتدا غذا را از بسته بندی در بسته خارج کرده و سپس آن را در ظرف یا وسیله ای قابل استفاده در مایکروویو گرم کنید.


مایکروویو را به دور از وسایل های دیگر مخصوصا اجاق گاز در آشپزخانه نصب کنید. آن را در کنار یا زیر هیچ دستگاه پخت و پز یا حرارتی قرار ندهید. در زمانی که مایکروویو در حال کار است، دریچه های تخلیه را در بالای آن نپوشانید. همچنین هیچ بخشی از مایکروویو را با فویل فلزی نپوشانید. هرگز سعی نکنید از مایکروویو با در باز استفاده کنید زیرا این عمل می تواند انرژی مایکروویو را به خطر بیندازد. نکته: اگر مواد غذایی یا مواد داخل مایکروویو آتش گرفت، فوراً دستگاه را از برق بکشید و درب فر را بسته نگه دارید. سپس قبل از اینکه آن را بیرون بیاورید، اجازه دهید غذا یا ظرف برای مدت کوتاهی در مایکروویو بماند. این کار باعث کاهش گرمای ظرف داغ شده و کاربر را از احتمال آسیب یا سوختگی محافظت می کند.


دستگاه مایکروویو چگونه کار می کند؟


مایکروویوها دارای عملکرد بسیار جالبی هستند که غذا را در سریعترین زمان ممکن برای شما می پزند و گرم می کنند. مایکروویو ها به این شیوه کار می کنند که وقتی مایکروویو را به پریز وصل می کنیم، از آن برق دریافت می کند. جریان الکتریکی داخل این دستگاه از یک مگنترون عبور می کند. این شی اساسی است، آن چیزی است که گرم کردن غذا را برای ما ممکن می کند. مگنترون انرژی الکتریکی را به امواج الکترومغناطیسی تبدیل می کند که نوعی امواج مایکروویو هستند. سپس این امواج غذا را به راحتی داغ می کنند تا کاملا پخته شود یا گرم شود. از آنجایی که دیواره های جعبه توسط ماده ای پوشانده می شود که امواج را منعکس می کند، امواج شروع به جهش کرده و به غذا برخورد می کنند. هنگامی که این امواج به غذا برخورد می کنند، شروع به حرکت می کنند و مولکول های آب را به هم می زنند. این ارتعاش ثابت به گرما تبدیل می شود که در سراسر غذا پخش می شود.


انواع مایکروویو


 دستگاه های مایکروویو دارای مدل های زیادی هستند که توسط برندهای مختلف تولید و عرضه می شود. مایکروویوها از یک ساختار کلی بهره می برند اما با تغییرات از نظر طراحی یا رنگ، ویژگی، اندازه، قابلیت ها، ظرفیت، قدرت و ... با هم تفاوت دارد. مایکروویوهایی که به طور جزئی با هم تفاوت دارد:


مایکروویو کلاسیک یا ساده: این مایکروویو همان چیزی است که اساساً برای گرم کردن مجدد غذا یا گرم کردن برخی مواد غذایی مایع استفاده می شود. با اینکه قدرتش خیلی زیاد نیست (بسته به برند و مدلش هم فرق می کند) معمولا برای پخت و پز غذاهای سبک و گرم کردن مجدد غذا مناسب هستند و کارایی بسیار ساده ای دارند. اگر مایکروویو را فقط برای گرم کردن یا یخ زدایی غذا یا نوشیدنی می خواهید، عالی است. همچنین برای ذوب برخی از مواد مانند شکلات کار می کند.


مایکروویو با فناوری گریل: برخلاف گزینه قبلی، این نوع دستگاه دارای مقاومت الکتریکی در قسمت بالایی است که گرم می شود و به عنوان منبع حرارت برای پخت و پز عمل می کند. این نوع مایکروویوها، دستگاه هایی هستند که برای برشته کردن یا گریل کردن غذاهایی مانند مرغ یا استیک بسیار خوب عمل می کنند. اما آن ها گرانتر از نمونه های اصلی هستند و همچنین حالت ها و قدرت بیشتری دارند.


مایکروویو با کانوکشن: این مایکروویوها با این قابلیت می تواند بسیاری از غذاها را به راحتی برای شما بپزد. این قابلیت به این معنی است که مایکروویو دارای فن های گرمایشی هستند که گرما و حرارت داخل دستگاه را به گردش درمی آورد که با عث می شود غذا به طور یکسانی پخته شوند. از مایکروویوهایی با این قابلیت می توان به عنوان سرخ کن های رژیمی نیز استفاده کرد، زیرا می تواند هوای گرم را به گردش دراورد و غذا را به خوبی برشته کند. برای کسانی که از آشپزی کردن در آشپزخانه خود لذت می برند، بسیار عالی و مناسب می باشد. خریداری کردن این نوع مایکروویوها به شما امکان می دهد فضای بیشتری در آشپزخانه ی خود داشته باشید، زیرا کار دستگاه های دیگر را نیز به خوبی برای شما انجام می دهد. 


ویژگی های کاردبردی و محبوب


1. منوی پخت خودکار: در دسترس بودن ویژگی پختن خودکار، پخت و پز در مایکروویو را به طرز شگفت انگیزی آسان می کند. پخت و پز در مایکروویو به تنظیمات کمی نیاز دارد، مانند وات برق، زمان پخت و یا ترکیب یک برنامه ی جدید که می تواند غذا را بهتر بپزد. با این حال، با این گزینه منوی پخت خودکار، تنها کاری که باید انجام دهید این است که نوع غذایی را که می خواهید طبخ کنید، مشخص کنید و مایکروویو به طور خودکار توان و زمان پخت را بر اساس وزن مورد و حالت پخت انتخاب شده تغییر می دهد. به عنوان مثال، تنها کاری که برای ایجاد پاپ کورن باید انجام دهید این است که دکمه پاپ کورن را فشار دهید.


2. برنامه ی یخ زدایی: با استفاده از مایکروویو مواد غذایی یخ زده را به راحتی یخ زدایی کنید. این یک برنامه ی مایکروویو است که به طور خاص برای گرم کردن مواد غذایی منجمد طراحی شده است. اگر گهگاه مواد غذایی منجمد مانند گوشت و سبزیجات را می ‌پزید، این یک ویژگی ضروری است. و این نوع برنامه برای برای یخ زدایی مواد غذایی باقیمانده یا آب کردن کره منجمد شده مفید است.


3. از قبل داغ کردن: قبل از شروع پخت و دنبال کردن دستور پخت، فر باید به دمای مشخصی برسد. اگر می خواهید کیک بپزید یا در مایکروویو پیتزا بپزید، این کار ضروری است. بنابراین، باید مایکروویو را روشن کنید و صبر کنید تا دمای مورد نظر به دست آید یا داغ شود. اگر مایکروویو شما از این برنامه پشتیبانی می کند بسیار عالی است زیرا مایکروویو را برای پخت غذا آماده می کند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha