02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نقد و بررسی مایکروویوهای خانگی

ادیبه کریم پور 20 /اردیبهشت/ 1402
نقد و بررسی مایکروویوهای خانگی

نقد و بررسی مایکروویوهای خانگی


مایکروویو یک دستگاه آشپزخانه بسیار محبوب است که با استفاده از تابش مایکروویو در طیف الکترومغناطیسی در زمان بسیار سریع غذا را گرم و طبخ می کند و مواد مغذی موجود در غذا را حفظ می کند. دستگاه های مایکروویو برای گرم کردن مجدد غذاهایی که زودتر پخته شده اند و پختن انواع مختلف غذاها استفاده می شود. در ادامه ی مطلب به کارایی و ویژگی های آن می پردازیم.


مایکروویو چیست و چگونه کار می کند؟


مایکروویو یک وسیله آشپزخانه مفید است که غذا را نسبتاً سریع طبخ، گرم و یخ ‌زدایی می کند. همانطور که از نام آن پیداست، مایکروویوها از یک مگنترون استفاده می کنند که امواج مایکروویو را تولید می کند. امواج مایکروویو در داخل فلزی فر منعکس می‌ شوند و سپس جذب غذا می ‌شوند و باعث ارتعاش مولکول ‌های آب در غذا می ‌شوند. این فرآیند گرمای مورد نیاز برای پخت، گرم کردن یا یخ ‌زدایی غذای شما را تولید می‌ کند. امروز 8 کاربرد برتر که می توانید با مایکروویو انجام دهید که عبارتند از:


1. گرم کردن مجدد غذا: استفاده اصلی و مهم مایکروویو تا حد زیادی گرم کردن مجدد غذا است. مایکروویو در گرم کردن مجدد غذا بسیار کارآمد است، مواد مغذی ضروری را حفظ می کند و غذا را خیس و مرطوب نمی کند. در واقع، مایکروویوها در گرم کردن مجدد تقریباً هر نوع غذایی عالی عمل می کنند.


2. پخت و پز گسترده: در حالی که اکثر مردم معمولا اجاق گاز خود را برای پخت و پز در نظر می گیرند، شما در واقع می توانید بسیاری از غذاها را در دستگاه های مایکروویو خود بپزید. دستگاه های مایکروویو چند منظوره هستند و کار چند دستگاه مختلف را برای شما انجام می دهند. بنابراین می‌ توانید برای پخت معمولی، کباب کردن، برشته کردن، خشک کردن میوه، جوشاندن و بخارپز کردن مواد غذایی از مایکروویو استفاده کنید. تطبیق پذیری مایکروویو به شما این امکان را می دهد که همه این کارها را بدون نیاز به وسایل آشپزخانه جداگانه انجام دهید.


3. وسایل آشپزخانه را ضد عفونی کنید: احتمالاً نمی دانید، اما دستگاه های مایکروویو می توانند به ضد عفونی وسایل آشپزخانه مانند تخته های برش و اسفنج ها کمک کنند. فقط اسفنج ها و تخته های برش را در مقداری آب لیمو خیس کنید و به مدت یک دقیقه در مایکروویو گرم کنید. این کار وسایل آشپزخانه شما را هم ضد عفونی می کند و هم بوی بد را از بین می برد.


4. آبدار کردن مرکبات: یکی دیگر از کارهای عالی که می توانید با دستگاه مایکروویو انجام دهید این است که میوه های مرکبات را آبدارتر کنید. بنابراین، دفعه بعد که یک لیمو یا پرتقال را از یخچال خود بیرون آوردید، بلافاصله آن را آب نگیرید. میوه را فقط به مدت 20 ثانیه در مایکروویو قرار دهید، و می توانید آب بسیار بیشتری بگیرید.


5. گرم کردن محصولات زیبایی: برخی از محصولات زیبایی به سادگی اگر قبل از استفاده گرم شوند، روی پوست احساس بهتری دارند. در حالی که گرم کردن محصولات زیبایی در غیر این صورت ممکن است ناخوشایند باشد، مایکروویو همه چیز را بسیار ساده تر و کمتر کثیف تر می کند. می توانید از مایکروویو برای گرم کردن ماسک های صورت، بسته های حالت دهنده روغن داغ و گرم کردن بسته های ژل به راحتی و ایمن استفاده کنید.


6. تفت دادن سیر و سبزیجات: سیر برشته می تواند بسیاری از غذاهای شما را خوشمزه تر کند. همچنین می توان از آن برای تهیه ی سس های غذا استفاده کرد. در حالی که تفت دادن یک پیاز سیر حدود 45 دقیقه طول می کشد، می توانید آن را در 8 دقیقه با استفاده از مایکروویو انجام دهید. می توانید سیر را با مقداری روغن، نمک و فلفل مزه دار کنید و آن را داخل مایکروویو قرار دهید تا به خوبی برشته و طعم دار شوند.


7. خشک کردن میوه ها: یکی دیگر از برنامه هایی که می توان با دستگاه مایکروویو انجام داد، خشک کردن میوه و سبزیجات می باشد. با مایکروویو می توانید انواع میوه ها و سبزیجات را به راحتی در مدت زمان کمی خشک کنید. اما باید توجه داشته باشید که مایکروویو را در کمترین دما قرار دهید. حرارت کم می تواند برش های میوه را به خوبی برای شما خشک کند.


8. آماده کردن خمیر: آماده کردن مخمر معمولاً بیش از یک ساعت طول می کشد، اما می توانید با استفاده از دستگاه مایکروویو این کار را در 15 دقیقه انجام دهید. با این حال، برای انجام این کار، مایکروویو خود را فقط روی 15 دقیقه تنظیم نکنید. در عوض، مایکروویو خود را روی 3 دقیقه تنظیم کنید و سپس اجازه دهید خمیر به مدت 3 دقیقه بماند. سپس دوباره آن را برای 3 دقیقه دیگر گرم کنید اما اجازه دهید 6 دقیقه بماند. با این کار حجم خمیر شما دو برابر می شود.


9. جوشاندن و بخارپز کردن: جوشاندن یکی از مهم ترین روش ها در پخت هر غذایی است. مایکروویو به دلیل اینکه مایکروویو مواد را در چند دقیقه در مقایسه با اجاق گاز می جوشد، مواد را به طور یکنواخت می جوشاند و همچنین می تواند زمان جوش را تنظیم کند. بخارپز کردن سبزیجات در مقایسه با جوشاندن به حفظ مواد مغذی در غذا کمک می کند و زمان کمتری را صرف می کند. با این نوع پخت و پز می تواند غذاهای فوق العاده خوشمزه ای را در کمترین زمان آماده کنید.


10. حفظ مواد مغذی: مواد مغذی در پختن غذا برای داشتن بدنی سالم بسیار مهم هستند. پخت در دستگاه های مایکروویو، به حفظ ویتامین ها، مواد معدنی موجود در غذا برای سلامتی کمک می کند و از انرژی الکترومغناطیسی نوسانی برای پخت غذا استفاده می کند. این مورد برای غذاهای کودک و فرنی درست کردن بسیار عالی است.


ویژگی های کلیدی در مایکروویوها


صفحه نمایش و کنترلرها: هنگام خرید مایکروویو به دنبال کنترلرهای با کاربرد آسان و برنامه های خوب روی نمایشگر باشید. برخی از آن ها یک راهنمای کاربر دسترسی سریع در داخل در دارند که می تواند کمک کند. بسیاری از دکمه های روی آن نوشته که برای چه کاری مناسب هستند.


لامپ داخلی: یک نور داخلی روشن و پنجره دید شفاف بزرگ در مایکروویوها به شما این امکان را می دهد که غذای خود را هنگام پخت بررسی کنید. بسیاری از مدل ها دید ضعیفی از در دارند. در صورت امکان، از فروشگاه بخواهید مایکروویوهایی را که قصد خرید آن را دارید روشن کند تا مطمئن شوید که دید خوبی دارد یا خیر.


تمیز کردن: تمیز کردن مایکروویو می تواند کار نسبتا دشواری باشد اما هنگام خرید بررسی کنید که اجزا یا شکاف زیادی در داخل یا خارج مایکروویو وجود نداشته باشد که بتواند غذا و چربی را به دام بیندازد. پدهای کنترل راحت تر از صفحه ها و دکمه ها تمیز می شوند. فولاد ضد زنگ ممکن است ظاهری درخشان داشته باشد اما تمیز نگه داشتن آن سخت تر است.


یخ زدایی خودکار: یکی از برنامه هایی که در مایکروویو می تواند در آماده سازی غذا به شما کمک کند، یخ زدایی است. یخ زدایی خودکار از شما می خواهد که وزن و نوع غذا را وارد کنید و سپس مایکروویو زمان یخ زدایی را محاسبه می کند.


پخت سنسور: برنامه ‌های حسگر با اندازه‌ گیری بخارات منتشر شده از غذا برای کنترل زمان پخت، عملکردهای خودکار را یک قدم جلوتر می ‌برند. بدون نیاز به وارد کردن وزن اینکار را می توان انجام دهید.


شروع سریع: شروع سریع یا برنامه ی تقویت با استفاده از یک دکمه انجام می شود. این یک دکمه تکی است که 30 ثانیه یا یک دقیقه قدرت 100 درصدی را ارائه می دهد که می تواند به تدریج افزایش یابد. مخصوصاً برای گرم کردن مجدد مفید است.


تنظیم زمان: تنظیم زمان دلخواه به شما امکان می دهد زمان برنامه ریزی شده را بدون توقف پخت و پز کم یا زیاد کنید. همچنین به شما امکان می دهد برای غذاهای جدید، دما و تایم دلخواه را انتخاب کنید که کارایی را افزایش می دهد.


قفل ایمنی کودک: قفل ایمنی به شما یک سری دکمه برای فعال و غیرفعال کردن مایکروویو می دهد که امنیت کودکان و خود را می توان با خیال راحت تضمین کرد.


بون زدن در اتمام کار: به خاطر داشته باشید که همه مایکروویوها در حین یا در پایان کار بوق می زنند و اکثر آن ها تا زمانی که در را باز کنید تا غذای خود را بردارید، صدای بوق می زنند. برخی نیز دارای فن های خنک کننده هستند که می توانند پس از اتمام پخت و پز به کار خود ادامه دهند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha