02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

نحوه عملکرد شارژر وایرلس و ویژگی های آن

ادیبه کریم پور 27 /اردیبهشت/ 1402
نحوه عملکرد شارژر وایرلس و ویژگی های آن

نحوه عملکرد شارژر وایرلس و ویژگی های آن


یک دستگاه شارژ وایرلس یک ابزار فنی فوق العاده راحت برای استفاده در طول روزمره است. از شارژرهای وایرلس می توان روی میز محل کار یا روی پاتختی اتاق قرار داد و از آن به راحتی استفاده کرد، حتی می توان آن به دریچه هی ماشین خود متصل کرد. شارژ وایرلس چگونه کار می کند؟ در این مطلب، نحوه عملکرد شارژ وایرلس را برای شما توضیح می دهیم.


شارژ وایرلس چیست؟


شارژ بی سیم یا وایرلس را می توان در انواع لوازم جانبی تلفن یافت. به طور کلی، یک شارژر بی سیم اغلب پد یا ایستگاهی است که فاقد کابل های زیاد است و به راحتی می توان یک گوشی یا محصول با قابلیت شارژ وایرلس را روی آن قرار دهید. با توجه به اینکه قطعات داخلی و فناوری لازم برای این کار را دارند، هر دو گوشی های آیفون و اندروید می توانند با شارژ وایرلس کار کنند. این یک روش شارژ کردن ساده و در عین حال موثر است که در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است.  


دو استاندارد شارژ بی سیم یا وایرلس وجود دارد. قبل از اینکه به نحوه عملکرد شارژ بی سیم بپردازیم، اجازه دهید برخی از روش های شارژ مورد استفاده را مورد بحث قرار دهیم. چیزی که باید در مورد شارژ وایرلس بدانید این است که دو استاندارد وجود دارد: استاندارد Qi و استاندارد PMA می باشند. هر دو از یک شارژ القایی استفاده می کنند. تفاوت اصلی واقعی در مقدار طول موج استفاده شده است.  


شارژ وایرلس PMA: مخفف Power Matters Alliance، استاندارد شارژ بی سیم PMA از طول موج 277-357 کیلوهرتز استفاده می کند.


شارژ وایرلس Qi: این کلمه با (chee) تلفظ می شود. روش شارژ وایرلس Qi توسط  کنسرسیوم برق بی ‌سیم  (WPC) ایجاد شد. این رایج ترین و محبوب ترین روش شارژ بی سیم از دو استاندارد است و همان چیزی است که بسیاری از برندها در دستگاه های شارژ بی سیم خود از آن استفاده می کنند. باند این شارژر 100-205 کیلوهرتز را ارائه می دهد. شارژ Qi به سادگی یک شارژ القایی بهینه شده است. این روش شارژ امکان شارژ بی سیم را فراهم می کند. همچنین، تنها می تواند باتری دستگاه های سازگار را با یکپارچه سازی انتقال القایی شارژ کند. علاوه بر این، هیچ کابل، آداپتور یا شارژر جداگانه ای وجود ندارد.


یک سیستم Qi شامل:


تبدیل برق: ایستگاه پایه دارای یک فرستنده است که دارای واحد تبدیل توان است. واحد تبدیل برق، به تبدیل توان الکتریکی به برق بی سیم کمک می کند. گیرنده در تلفن‌ها دارای یک واحد جمع‌ آوری انرژی است که به تبدیل مجدد سیگنال شارژ بی سیم به برق کمک می ‌کند.


ایستگاه پایه: این شامل یک فرستنده قدرت است که دارای یک سیم پیچ انتقال است. سیم پیچ فرستنده یک میدان مغناطیسی نوسانی تولید می کند. همچنین، ایستگاه های پایه شامل سطوح صافی هستند که می توانید چندین دستگاه را در آن قرار دهید.


دستگاه های با قابلیت شارژ وایرلس: تلفن همراه انرژی القایی مصرف می کنند. همچنین این دستگاه ها می توانند تبلت یا گوشی هوشمند باشند. آن ها یک سیم پیچ گیرنده دارند که شارژ تولید شده را می گیرد. با این حال، گیرنده در دستگاه ها انرژی باتری را تامین می کند. 


علم شارژ وایرلس


به نظر می رسد شارژ وایرلس یکی از پیشرفت های مدرن قرن بیست و یکم است. اما اصل اساسی شارژ بی سیم بسیار طولانی تر از آن بوده است. شارژ بی سیم کاملاً شبیه فرآیند جفت القایی تشدید نیکولا تسلا است. این روش شارژ القایی با ایجاد میدان مغناطیسی بین فرستنده و گیرنده کار می کرد که الکتریسیته را مستقیماً از طریق امواج هوا منتقل می کرد. بنابراین یک دستگاه شارژ وایرلس یا لوازم جانبی با یک سیم پیچ الکترومغناطیسی در داخل طراحی شده است. این سیم پیچ های الکترومغناطیسی در اصل یک سیم پیچ القایی در پایه شارژ هستند که یک میدان مغناطیسی آنتن مانند ایجاد می کند که انرژی را به تلفن شما ارسال می کند. اما گوشی چگونه این انرژی الکترومغناطیسی را جذب می کند؟ از طریق گیرنده داخل گوشی شما یک سیم پیچ الکترومغناطیسی حتی کوچکتر وجود دارد که انرژی پرتاب شده توسط سیم پیچ القایی را دریافت کرده و آن انرژی را به باتری گوشی منتقل می کند. 


معایب شارژ بی سیم


در مجموع، شارژ وایرلس یک روش راحت و بدون دردسر برای شارژ تلفن، هدفون، ساعت هوشمند و موارد دیگر ارائه می ‌دهد. مزایای زیادی را ارائه می دهد، به همین دلیل است که بسیاری از لوازم جانبی تلفن سازگار با شارژ وایرلس در دسترس هستند. با این حال، یک نقطه ضعف برای لوازم جانبی شارژ وایرلس وجود دارد که این است که به اندازه شارژ سیمی یا کابل شارژ سریع و کارآمد نیست. یکی دیگر از معایب آن فاصله ی شارژر وایرلس می باشد که هرچه گیرنده دستگاه شما از فرستنده شارژر وایرلس دورتر باشد، سرعت شارژ آن کمتر می شود. اساساً، اگر میدان مغناطیسی مستقیماً بالای شارژر بی سیم نباشد، برای انتقال نیرو به دستگاه دچار مشکل می شود. حتی اگر چند میلی متری آن قطع شود، می تواند روند شارژ را کند و آهسته کند. 


شارژ وایرلس چقدر سریع است؟


بنابراین اگر سرعت شارژ بی سیم به اندازه اتصال مستقیم دستگاه به کابل نیست، سرعت آن چقدر است؟ از یک دستگاه شارژ بی سیم چه انتظاری می توان داشت و آیا راه هایی برای افزایش سرعت آن وجود دارد؟ ابتدا باید بدانید که حداکثر سرعت شارژ معمولی یک دستگاه 10 وات است. در حالی که می توانید شارژرهای 15 واتی و قوی تری مانند شارژرهای سریع را به آن ها متصل کنید. معمولاً آداپتورهای شارژ سریع از 10 تا 65 وات هستند که با استفاده از فناوری شارژ سریع و استاندارد Qi ارائه می ‌شوند. برخی از شارژرهای وایرلس دارای قابلیت فست شارژ هستند که به شما امکان می دهد در مدت زمان کمی، سریع و کارآمد گوشی یا دیگر وسایل های خود را شارژ کنید. شارژرهای وایرلس معمولا می توانند دو یا سه عدد از محصولات شما مانند تلفن همره، ایرپاد، ساعت هوشمند را به راحتی بر روی یک پد شارژر کنند.


هنگام استفاده از شارژر وایرلس، تلفن چقدر می تواند فاصله داشته باشد؟


اگرچه شرکت‌ هایتولید کننده در تلاش هستند تا شارژ وایرلس از راه دور را ممکن کنند، در حال حاضر باید گوشی خود را بالای پد شارژ قرار دهید تا کار کند. برخی از شارژرهای وایرلس با قاب های گوشی 5 میلی متری نیز کار می کنند.


آیا شارژ وایرلس به باتری گوشی آسیب می رساند؟


تمام باتری های قابل شارژ پس از تعداد معینی از چرخه شارژ شروع به تخریب می کنند. چرخه شارژ تعداد دفعاتی است که باتری برای ظرفیت استفاده می شود، یعنی باتری به طور کامل شارژ شده و سپس به طور کامل تخلیه می شود یا تا حدی شارژ شده و سپس به همان میزان تخلیه می شود (مثلاً تا 50 درصد شارژ و سپس 50 درصد تخلیه می شود). شارژ وایرلس به دلیل افزایش سرعت این چرخه های شارژ مورد انتقاد قرار گرفته است. وقتی گوشی خود را با کابل شارژ می کنید، کابل به جای باتری، تلفن را تغذیه می کند. با این حال، به‌ صورت شارژ بی سیم، تمام نیرو از باتری می ‌آید و شارژر فقط آن را شارژ می ‌کند و این یعنی باتری خراب نمی ‌شود. با این حال، Wireless Power گروه جهانی شرکت ‌هایی که فناوری Qi را توسعه داده‌اند که ادعا می ‌کنند که شارژ وایرلس تلفن بیش از شارژ سیمی آسیب ‌رسان نیست. برای مثالی از چرخه‌ های شارژ، باتری ‌های مورد استفاده در گوشی های اپل به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که پس از 500 بار شارژ کامل، 80 درصد ظرفیت اولیه خود را حفظ کنند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha