02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

همه چیز درباره ی ادکلن

نگین سعیدی 9 /شهریور/ 1402
همه چیز درباره ی ادکلن

همه چیز درباره ی ادکلن 

 

ادکلن، این مایع محبوب و خوش بو که در سال ۱۷۰۹ میلادی توسط یوهان ماریا فارینا به وجود آمد و باعث شد که انقلابی جدید در بین ظاهر مردم و همچنین آراستگی مردم ایجاد شد، این مایع خوش بو که تمامی رایحه های موجود در جهان را در بر گرفته است نه تنها برای آراستگی و بوی خوبی که دارد استفاده می شود بلکه بسیاری از مردم به دلیل وجود نت های داخل ادکلن که خاصیت پزشکی و آرام بخشی دارند نیز استفاده می شود، ترکیبات ادکلن شامل اسانس های روغنی انواع مواد خوراکی و غیر خوراکی، انواع کل و گیاه، علف و سبزیجات می باشد که با الکل و نگهدارنده و همچنین ثابت کننده ی عطر و بو ترکیب می شود. و در نهایت ادکلنی با کیفیت برای شما متولد می شود حال اینکه در ترکیبات ادکلن ها به نسبت برند و شرکتی که آن را تولید می کنند ترکیبات درصدی الکل و پرفیوم داخل آن متغیر است، اما لازم به ذکر است که بدانید هرچقدر که ادکلن الکل کمتری داشته باشد ماندگاری بالاتری دارد اما ممکن است با وجود الکل کمتر داخل ادکلن و وجود اسانس و‌ پرفیوم بیشتر باعث می شود پس از مصرف از نزدیک ممکن است باعث ایجاد لک روی پیراهن تان شود.

 

انواع ادکلن 


ادکلن ها مدل های متفاوتی دارند اما بر چه اساسی این ادکلن ها دسته بندی می شوند؟ همانطور که می دانید ادکلن ها از درصدی الکل و اسانس تشکیل می شوند و به نسبت میزان ترکیبات الکل و اسانس ها این ادکلن ها نیز دسته بندی می شوند که به ترتیب شامل: 


• پرفیوم ( Perfume )
• ادوپرفیوم ( Eau De Perfume ) 
• ادوتویلت ( Eau De Toilette ) 
• ادکلن ( Eau De Cologne )

 

به ترتیب ادکلن ها شامل دسته بندی بالا می شوند که ادکلن پرفیوم گران ترین ادکلن می باشد و به ترتیب این مقدار هزینه کمتر می شود. 

 

پرفیوم: ادکلن های پرفیوم ( Perfume ) شامل کمترین میزان الکل در بین ادکلن ها می باشند که اسانس های به کار رفته در ادکلن های پرفیوم بین ۲۲ درصد تا ۴۰ درصد می باشد از این رو  بسیار ادکلنی با دوام و ماندگار هستند اما با توجه به این ویژگی های جزو گرانترین ادکلن های جهان نیز می باشند، اما باید هنگام استفاده و اسپری این مدل ادکلن بسیار مواظب باشید چرا که به دلیل غلظت بالا و وجود اسانس و روغن های بسیار درصد بالا در این ادکلن ممکن است به پارچه های حساس واکنش نشان دهد و باعث ایجاد لک شود پس بهتر است از ۴۰ الی ۵۰ سانتی متری به خود اسپری کنید.


ادوپرفیوم: رتبه ی دوم ادکلن های ماندگار به ادکلن های ادوپرفیوم ( Eau De Perfume ) می رسد این مدل به نسبت پرفیوم ها قیمت کمتری دارند اما از طرفی هم میزان اسانسی که در این مدل وجود دارد درصد کمتری دارد که بین ۱۵ الی ۲۱ درصد قابل تغییر می باشد. همانطور که معلوم است ماندگاری این ادکلن نیزبه نسبت پرفیوم باز کمتر است اما لازم به ذکر است که بگوییم هم از نظر پخش بو و هم‌ از نظر قیمت ادکلنی مناسب است.

 

ادوتویلت: رتبه ی سوم در بین ادکلن ها از آن ادوتویلت ( Eau De Toilette ) می باشد، ادوتویلت ها ماندگاری کمی دارند و اگر می خواهید در طول روز همیشه بوی ادکلن بدهید باید‌ حتما به تعداد مکرر از این ادکلن در طول روز استفاده کنید، میزان اسانس و رایحه های موجود در ادوتویلت ها بین ۶ تا ۱۴ درصد می باشد که یعنی میزان الکل موجود در این ادکلن ها بسیار بیشتر است و کمتر باعث ایجاد لک روی پارچه می شود.


ادکلن: و در نهایت به ادکلن می رسیم که در بین ماندگارترین رایحه ادکلن ( Eau De Cologne ) در رتبه چهارم قرار دارد که این به این معناست در عناصر تشکیل دهنده ی ادکلن کمترین میزان اسانس و روغن های معطر به کار رفته است و ماندگاری کمتری به نسبت پرفیوم ها دارند. میزان درصد اسانس موجود در ادکلن ها بین ۱ درصد ال ۵ درصد متغیر است اما لازم به ذکر است که بگوییم با این میزان نیز باز ادکلن ماندگاری بالایی دارد و جزو پرمصرف ترین‌ها می باشد.

 


اسانس های موجود در ادکلن

گیاهان

 ادکلن از تقطیر انواع مواد مانند برگ ها (بنفشه، رزماری، علف خشک، مرکبات) ، ریشه ها و ساقه های زیر زمینی درختان (درخت های زنجبیل و جوز) ، میوه ها (انواع میوه های تمشکی، سیب، فلفل شیرین، وانیل و توت فرنگی) ، انواع روغن های چوبی (درختان سرو، عر عر ، صنوبر، کاج) ، دانه ی گیاهان‌ (هل، بادیان، زیره، کاکائو، گشنیز) ، انواع صمغ (بلسان، صنوبر، بوته کندر، کاج) ، پوست برخی درختان معطر.

اما اصلی ترین و بزرگترین منبع تولید اسانس های ادکلن انواع گل های معطر می باشد. گل ها از ابتدای درست کردن ادکلن از پایه های ثابت ادکلن ها می باشند که شامل گل های یاس، مریم، شمعدانی، میخک، ابریشم، بابونه، رز و تمامی گل های معطر می باشد.

منابع حیوانی 

از اسانس های حیوانی نیز در ادکلن ها استفاده می شود که شامل: 

عسل

کاستوریوم: ماده ای از کیسه ی داخل بدن سگ آبی که در آمریکای شمالی است گیر می آیدمشک: مشک یکی از پر مصرف ترین اسانس حیوانی داخل ادکلن است که از کیسه ی آهوی آسیایی گرفته میشود اما به دلیل گران بها بودن این ماده اکنون مشک مصنوعی جایگزین مشک طبیعی شده است.

عنبر سائل: ماده ی عنبر نیز که مطمئنا با آن آشنایی دارید، این ماده که حالی چربی مانند دارد از نهنگ عنبر به وجود می آید.


رایحه ها و طبع های ادکلن

همانطور که گفتیم رایحه های داخل ادکلن بسیار متفاوت هستند و از ترکیبات این اسانس ها می توانید بفهمید که این ادکلن مناسب برای استفاده در چه فصل و آب و هوا و حتی مکانی است. حال اینکه ادکلن ها از سه نت تشکیل می شوند، این نت ها به ترتیب شامل نت های اولیه که از همان ابتدا و پس از اسپری ادکلن استفاده می کنید می توانید استشمام کنید، پس از آن نت های میانی خود را نشان می دهند که در اصطلاح به نت های میانی قلب ادکلن نیز می گویند چرا که پس از گذشت مدتی و اینکه ادکلن تازگی خود را از دست می رسید به این نت ها و رایحه ها می رسیم و برای مدت بسیار زیادی این رایحه ها ماندگاری دارند و در پایان به نت های پایه یا نت های پایانی می رسیم که پس از گذشت چند ساعتی و به طور رایحه ای ضعیف این نت ها را استشمام می کنید. پس از قرار گیری این نت ها و آکوردهای تشکیل دهنده شما به یک‌ ادکلن کامل دسترسی دارید، برای انتخاب ادکلن مورد نظر خود حتما باید تمامی این نت ها و اسانس های هر نت بپردازید تا بتوانید بفهمید بیشتر با کدام ادکلن با چه طبعی می توانید ارتباط برقرار کنید.

 

طبع

طبع ادکلن ها بسیار متفاوت است که شامل طبع گرم، سرد، تلخ، تند و شیرین می شود، بسیاری از مردم رایحه ها و طبع ادکلن را با هم اشتباه می گیرند اما لازم است بگوییم که طبع به شما نشان می دهد که ادکلن برای چه فصلی مناسب تر است و در چه آب و هوایی یا فضای باز و بسته چگونه خود را نشان می دهد؛ ادکلن های گرم بیشتر برای فصول سرد و هوای برفی و بارانی مناسب است که می توانید در دورهمی های شب های زمستانه از این طبع استفاده کنید، ادکلن های سرد بیشتر در فصل بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گیرند که بهتر است در فضای باز استفاده شود تا شاهد رایحه ی عالی این ادکلن باشید، سپس به طبع تلخ و تند ادکلن می رسیم که بیشتر در مقدار زیادی در ادکلن های مردانه استفاده می شود که به آن می پردازیم اما اینکه ادکلن هایی با طبع تلخ و تند بسیار مناسب استفاده در مکان های عمومی می و خصوصا محل کار می باشد و در پایان نیز ادکلن های با طبع شیرین که در فضای باز مانند جنگل و باغ برای اینکه بتوانید خود را تکه ای از فضا تصور کنید استفاده می شود. اما لازم به ذکر است که بگوییم برخی رایحه ها نیز هستند که خنک یا ملایم می باشند این رایحه ها برای استفاده در چهار فصل مناسب می باشند و به شدت سلیقه ی افرادی هستند که نمی خواهند در طول سال مدام ادکلن خود را تعویض کنند و به جای آن از یک رایحه به طور ثابت استفاده کنند به همی دلیل می توانند از ادکلن های با طبع ملایم و یا تقریباً خنک استفاده کنند.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha