02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

هر آنچه باید در مورد اسپرسوسازها بدانید

ادیبه کریم پور 5 /شهریور/ 1402
هر آنچه باید در مورد اسپرسوسازها بدانید

هر آنچه که باید در مورد اسپرسوساز بدانید


اسپرسو چیست؟ 


اسپرسو یک نوشینی است که با فشار دادن آب داغ از طریق دانه های ریز آسیاب شده قهوه دم می شود. نوشیدنی قهوه به دست آمده غلیظ، قوی و دارای طعمی غنی است. اسپرسو پایه نوشیدنی های قهوه مورد علاقه شما مانند کاپوچینو و لاته است.


هر آنچه باید درباره اسپرسو بدانید


هنگام تهیه اسپرسوی عالی، سه چیز وجود دارد که باید بدانید: بدن، قلب و کرم. هر قسمت نقش حیاتی در محصول نهایی دارد.


کرم - لایه بالایی: کرما فوم غلیظ و خامه ای است که روی شات اسپرسوی شما قرار می گیرد. از روغن قهوه و مواد جامد محلول استخراج شده از دانه ها در طول فرآیند دم کردن تشکیل شده است. خامه بسیار مهم است زیرا هم طعم و هم بافت را به اسپرسوی شما می بخشد. اگر خامه خیلی رقیق باشد به این معنی است که قهوه به درستی استخراج نشده و تلخ می شود. اگر خامه خیلی غلیظ باشد، قهوه بیش از حد استخراج می شود و ترش می شود. کرم عالی باید قهوه ای روشن و بافتی مخملی داشته باشد.


بدن - لایه میانی: لایه میانی شات اسپرسوی شما است و از مایع واقعی قهوه تشکیل شده است. این باید قهوه ای تیره و دارای قوام شربتی باشد. این لایه مهم است زیرا به اسپرسوی شما طعم خاص خود را می دهد. اگر این لایه خیلی سبک باشد، قهوه درست دم نکرده و آبکی می شود. اگر بدن بیش از حد تیره باشد، قهوه بیش از حد دم کرده و طعم سوختگی خواهد داشت. 


قلب - لایه پایین: قلب لایه پایینی شات اسپرسوی شما است و بیشتر از آب با مقدار کمی مواد جامد محلول تشکیل شده است. رنگ این لایه باید شفاف باشد و طعم مشخصی نداشته باشد. این بخش مهم است زیرا با رقیق کردن طعم های شدید بدن و خامه، تعادل را به اسپرسوی شما می بخشد. اگر اسپرسو خیلی تیره باشد، در فرآیند دم کردن آب به اندازه کافی استفاده نمی شود و در نتیجه یک اسپرسوی بسیار قوی ایجاد می شود. اگر  قلب خیلی سبک باشد، در فرآیند دم کردن، از آب زیادی استفاده می شود که باعث ایجاد یک اسپرسوی ضعیف می شود. این بایه کامل باید رنگ روشن و طعم ملایمی شیرین داشته باشد. 


دستگاه های اسپرسوساز چگونه کار می کنند


دستگاه‌ های اسپرسوساز با گرم کردن آب تا نقطه جوش کار می ‌کنند و سپس آن را با فشار بالا از میان یک بسته کوچک پودر قهوه عبور می ‌دهند. این فرآیند تنها چند ثانیه طول می کشد و در نتیجه مقدار کمی قهوه با غلظت بالا تولید می شود. دستگاه ‌های اسپرسوساز در اشکال و اندازه ‌های مختلفی تولید می‌ شوند، اما همه آن ‌ها یک ویژگی مشترک دارند: محفظه ‌ای دارند که در آن آب تا نقطه جوش گرم می ‌شود. این محفظه به پمپی متصل است که آب در حال جوش را از طریق پودر قهوه وارد می کند. دانه های قهوه در یک سبد پورتافیلتر نگهداری می شود که داخل دستگاه قرار می گیرد. هنگامی که فرآیند دم کردن کامل شد، قهوه به دست آمده در یک فنجان کوچک به نام شات اسپرسو سرو می شود. یک شات اسپرسو حاوی حدود 1 اونس (30 میلی لیتر) قهوه است. اگر یک دبل شات سفارش دهید، 2 اونس (60 میلی لیتر) قهوه دریافت خواهید کرد. و می ‌توانید سه شات را امتحان کنید که حاوی 3 اونس (90 میلی ‌لیتر) قهوه است.


فواید نوشیدن اسپرسو چیست؟ 


اسپرسو حاوی کافئین بیشتری نسبت به قهوه سنتی در هر اونس است که در صورت احساس خستگی می ‌تواند انرژی شما را در مقادیر متمرکز افزایش دهد. علاوه بر این، بسیاری از مردم متوجه می شوند که طعم غنی اسپرسو از قهوه معمولی لذت بخش تر است. 


آیا نوشیدن اسپرسو عوارض جانبی دارد؟ 


از آنجایی که اسپرسو حاوی کافئین بیشتری نسبت به قهوه معمولی است، گاهی اوقات می تواند عوارض جانبی مانند عصبانیت یا اضطراب ایجاد کند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که کافئین بیش از حد می تواند برای سلامتی شما مضر باشد، بنابراین مهم است که اسپرسو را در حد اعتدال بنوشید. 


تاریخچه کوتاه اسپرسو


اسپرسو تاریخچه طولانی و با سابقه ای دارد. این نوشیدنی غنی و تیره برای قرن ها وجود داشته است و از زمان پیدایش تاکنون تغییرات زیادی داشته است. در قرن پانزدهم زمانی که قهوه برای اولین بار به اروپا معرفی شد شروع شد. در ابتدا قهوه به روش سنتی عربی مصرف می شد، یعنی با جوشاندن دانه ها در آب انجام می شد. با این حال، این روش به کام اروپایی ها خوش نیامد. آنها دریافتند که نوشیدنی به دست آمده بسیار ضعیف و آبکی است. در قرن شانزدهم ونیز، مردی به نام فرانچسکو لاورنسی به عنوان اولین کسی که اسپرسو دم کرد، شناخته شد. او این کار را با جوشاندن دانه های آسیاب شده قهوه با آب در یک قابلمه آهنی انجام داد. این روش نوشیدنی غلیظ تری تولید کرد که به چیزی که امروزه به نام اسپرسو می شناسیم. با این حال، تا قرن نوزدهم، اسپرسو واقعاً شروع به رشد کرد. این زمانی بود که مخترعان شروع به ساخت دستگاه هایی کردند که می ‌توانستند قهوه را تحت فشار دم کنند، که منجر به نوشیدنی بسیار غنی ‌تر و طعم ‌دارتر شد.


قطعات اصلی دستگاه اسپرسوساز


اگر تا به حال به دستگاه اسپرسوساز نگاه کرده باشید، ممکن است از پیچیدگی طراحی آن شگفت زده شده باشید. تمام آن قسمت های مختلف با هم کار می کنند تا یک فنجان قهوه کوچک تولید کنند. در زیر اجزای اصلی یک دستگاه اسپرسوساز و توضیح مختصری در مورد عملکرد آن ها آورده شده است:


مخزن اسپرسو ساز: مخزن یکی از مهم ترین قطعات دستگاه اسپرسوساز است. در آنجا آب گرم می شود تا بخار ایجاد شود و سپس برای ایجاد فشار برای تهیه اسپرسو استفاده می شود. اکثر دستگاه‌ های اسپرسوساز خانگی دارای یک دیگ بخار هستند که هر دو کار را انجام می ‌دهد، اما برخی از دستگاه‌ های رده بالاتر برای هر عملکرد دیگ ‌های جداگانه دارند. 
پمپ اسپرسوساز: پمپ یکی دیگر از اجزای کلیدی یک دستگاه اسپرسوساز است. این مسئول ایجاد فشار لازم برای تهیه اسپرسو است. نوع پمپ مورد استفاده در دستگاه اسپرسوساز می تواند متفاوت باشد، اما بیشتر دستگاه های خانگی از پمپ ارتعاشی یا چرخشی استفاده می کنند. پمپ های ارتعاشی  رایج تر هستند زیرا قیمت کمتری دارند اما می توانند پر سر و صدا باشند. پمپ های روتاری  پرهزینه تر هستند اما بسیار کم صداتر هستند و عمر طولانی تری دارند. 
پورتافیلتر اسپرسوساز: پورتافیلتر جایی است که دانه های ریز آسیاب شده قهوه قبل از دم کشیدن در آن قرار می گیرند. انتخاب پورتافیلتری که به خوبی با دستگاه شما مطابقت داشته باشد بسیار حیاتی است تا هیچ گونه اثری در حین دم کردن از بین نرود. اکثر پورتافیلترها از فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته می شوند و در دو اندازه  49 میلی متر و 58 میلی متر هستند. اندازه مورد نیاز شما به دستگاه شما بستگی دارد، بنابراین قبل از خرید بررسی کنید.


سرگروه اسپرسوساز: سر گروه بخشی از دستگاه است که در واقع اسپرسو را دم می کند. معمولاً از مواد برنج یا فولاد ضد زنگ ساخته می شود و می تواند تجاری یا خانگی باشد. سر گروه تجاری برای مصارف سنگین طراحی شده اند و عمر طولانی تری خواهند داشت، اما گران تر نیز هستند. سر گروه خانگی مقرون به صرفه تر هستند.
تامپر: از تامپر برای فشرده سازی تفاله های قهوه قبل از دم کردن استفاده می شود. یک تامپر خوب به خوبی در پورتافیلتر قرار می گیرد و فشار یکنواختی را به زمین وارد می کند. مهم است که یک تامپر را انتخاب کنید که اندازه مناسبی برای پورتافیلتر شما باشد تا مجبور نباشید فشار زیادی یا خیلی کم وارد کنید.
آسیاب اسپرسو ساز: برای تهیه بهترین اسپرسوی ممکن، باید از دانه های قهوه تازه آسیاب شده شروع کنید. نوع آسیاب انتخابی شما به بودجه شما و میزان فضایی که دارید بستگی دارد. آسیاب های فرز حرارت کمتری ایجاد می کنند و آسیاب ثابت تری تولید می کنند که برای تهیه اسپرسوی خوب ضروری است.


فشارسنج دستگاه اسپرسوساز: فشار سنج برای نظارت بر فشار داخل دستگاه اسپرسوساز مفید است. ضروری نیست، اما می تواند برای عیب یابی و اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه شما مفید باشد.
دماسنج دستگاه اسپرسوساز: دماسنج ابزار مفید دیگری برای نظارت بر دمای آب داخل دستگاه اسپرسوساز است. در هنگام تلاش برای گرفتن قهوه عالی، چند درجه تفاوت می تواند طعم را ایجاد کند یا آن را از بین ببرد. یک دماسنج می تواند به اطمینان حاصل شود که آب در دمای ایده آل برای دم کردن اسپرسو قرار دارد.
نازل بخار: اگر از طرفداران لاته و کاپوچینو هستید، به یک نازل بخار برای کف کردن شیر نیاز دارید. یک میله بخار با گرم کردن شیر با استفاده از بخار کار می کند که سپس برای کف کردن شیر استفاده می شود. اکثر دستگاه‌ های اسپرسوساز با نازل بخار عرضه می ‌شوند، اما برخی از مدل‌ های بالاتر دارای سیستم تولید کف شیر خودکار هستند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha