02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

آشنایی با تیغه های غذاساز و کاربرد آنها

مائده شریفی 30 /آبان/ 1401
آشنایی با تیغه های غذاساز و کاربرد آنها

آشنایی با تیغه های غذاساز و کاربرد آنها


یکی از وسایل خانگی مهم در خانه غذاسازها هستند، این محصول که با نام فود پراسسر نیز شناخته می شود کاربرد های فراوانی در آشپزخانه دارد و سرعت آشپزی را چند برابر می کند. این دستگاه به دلیل کاربرد های فراوانی که دارد لوازم جانبی زیادی همراه آن است که یک سری از آن ها، تیغه های فلزی هستند و برای کارهای مختلف به کار می روند. در این مقاله قصد داریم شما را با تیغه های مختلف غذاساز آشنا کنیم و کاربرد آن ها را شرح دهیم تا کار با این محصول برای شما ساده تر شود و هر قطعه را در جای درست خود به کار ببرید.

غذاساز چیست؟


قبل از این که تیغه های غذاساز را معرفی کنیم بهتر است اول بدانیم که غذاساز چیست و چه کاربردی دارد. غذاساز یا فود پراسسر یک وسیله برقی آشپزخانه است که با استفاده از تیغه ها و تنظیمات مختلف تمام مواد غذایی سفت و نرم را مخلوط، خرد، پوره و میکس می کند و آن ها را به بافت و فرم دلخواه شما در می آورد. این محصول در عرض چند دقیقه همه مواد جامد و مایع را به شکل مورد نظر در می آورد و سرعت و کیفیت آشپزی را افزایش می دهد.

انواع تیغه های غذاساز: به طور کلی همه غذاساز ها شامل چند قطعه اصلی موتور، پارچ، کاسه و منبع تغذیه هستند و تیغه ها مانند لوازم جانبی عمل می کنند و بعضی مواقع باید آن ها را به طور جداگانه تهیه کنید. تیغه های غذاساز و کاربرد های مختلف آن ها به شرح زیر می باشد.
تیغه S شکل: این تیغه تقریبا در همه مدل ها به صورت استاندارد همراه دستگاه غذاساز می باشد. این تیغه در دو سایز مختلف است که تیغه بزرگ در کاسه بزرگ و تیغه کوچک تر در کاسه کوچک قابل استفاده می باشد. از این تیغه می توان برای خرد کردن مواد غذایی استفاده کرد و مانند یک خرد کن حرفه ای عمل می کند. با استفاده از این تیغه می توانید میوه ها و سبزیجات را خرد کنید و یا با اضافه کردن کمی مایعات آن ها را به شکل پوره در آورید.
تیغه مخلوط کن: این تیغه می تواند به صورت تکی باشد و یا یک پارچ جداگانه مانند مخلوط کن داشته باشد. تیغه مخلوط کن کارایی دستگاه مخلوط کن را ارائه می دهد با این تفاوت که در فضا و هزینه شما صرفه جویی می شود. تیغه مخلوط کن برای درست کردن نوشیدنی و اسموتی و میکس کردن سوپ و فرنی به کار می رود. البته همراه این تیغه یک ابزار مثل کاسه وجود دارد که در بالای تیغه و ظرف غذاساز مانند یک سایه بان قرار می گیرد و کمک می کند مواد در اطراف کاسه پخش نشود تا مخلوط بهتر و یکدستی داشته باشید.

تیغه خرد کن: در نگاه اول با توجه به نام این تیغه تفاوتی میان آن و تیغه S شکل وجود ندارد. اما این تیغه داخل کاسه نه، بلکه روی کاسه قرار می گیرد و به شکل یک دیسک است. با استفاده از این تیغه می توانید مواد غذایی را خرد کنید و آن ها را به سایز های مختلف در آورید. هنگامی که مواد از منبع تغذیه وارد دستگاه می شوند به این تیغه برخورد می کنند و خرد می شوند سپس درون کاسه ریخته می شوند. 
تیغه برش: این تیغه نیز به شکل دیسک است و روی کاسه قرار می گیرد، کار اصل این تیغه برش دادن مواد غذایی است و با استفاده از این تیغه می توانید موادی همچون سیب زمینی، هویج و کدو را به بهترین شکل ممکن برش دهید و در زمان کمی  حجم زیادی از برش های یکدست با قطر مناسب داشته باشید. اندازه و قطر برش ها قابل تنظیم است و می توانند نازک و کلفت باشند. 
 تیغه خمیرزن: این تیغه از نظر ظاهری کاملا شبیه تیغه S شکل است اما جنس آن پلاستیکی است و خمیدگی و منحنی آن کمتر می باشد. کاربرد اصلی این تیغه  درست کردن و ورز دادن خمیر است و با استفاده از می توانید خمیرهایی همچون خمیر پیتزا، نان، دونات و پیراشکی درست کنید و به خوبی آن ها را ورز دهید. این تیغه علاوه بر بالا بردن سرعت کار، از فشار بر روی مچ دست ها هنگام ورز دادن خمیر نیز جلوگیری می کند.

تیغه خرد کن دورو: این تیغه روی ظرف غذاساز قرار می گیرد و هنگامی که مواد غذایی از منبع تغذیه وارد می شوند آن ها را رنده و ریز می کند. این تیغه می تواند موادی مانند سبزیجات، پنیر و شکلات را به دلخواه شما به صورت ریز و درشت رنده کند، همچنین قابلیت این را دارد که آن ها را به شکل خلال های باریک نیز رنده کند.
دیسک ژولین: کار اصلی این تیغه برش دادن مواد به شکل چیپسی است، یعنی این تیغه دیسکی شکل می تواند انواع سبزیجات سفت و نرم را به صورت اسلایس های چیپسی نازک برش دهد.
دیسک امولسیون: این تیغه مانند همزن عمل می کند و می توانید با آن موادی مثل تخم مرغ، سس ها و مایه های رقیق را مخلوط کنید. این دیسک برای مخلوط شدن و یکدست شدن مواد مایع بسیار مناسب است.
تیغه آسیاب: با استفاده از این تیغه می توانید انواع مغزها و ادویه ها را آسیاب کنید. این تیغه که برای مواد خشک کاربرد دارد به شما کمک می کند آن ها به شکل و میزان مورد نظر پودر کنید.

غذاساز با تیغه های مختلف و لوازم جانبی متنوع به یکی از کاربردی ترین دستگاه های آشپزخانه تبدیل شده است و می تواند در انواع کارهای آشپزخانه همچون خرد کردن، مخلوط کردن، تهیه سس و مایه، همزدن، حلقه کردن، رنده کردن، برش دادن، چرخ کردن گوشت و میکس کردن مواد غذایی به شما کمک کند و سرعت آشپزی را چند برابر کند. این دستگاه یک دستیار حرفه ای در آشپزخانه است که کارایی چند محصول مختلف را ارائه می دهد و شما را از خرید دستگاه های متنوع نجات می دهد. برای دریافت اطلاعات کامل تر در مورد غذاساز ها و خرید این محصول فوق العاده می توانید به سایت اُولان کالا مراجعه کنید.
 

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha