02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

وسایل های آشپزخانه مشابه به هم اما با کارایی متنوع

ادیبه کریم پور 30 /آبان/ 1401
وسایل های آشپزخانه مشابه به هم اما با کارایی متنوع

وسایل های آشپزخانه مشابه به هم اما با کارایی متنوع


وسایل های آشپزخانه که دارای استفاده های مختلف اما مشابه به هم هستند عبارتند از: مخلوط کن، خردکن، میکسر، غذاساز، آسیاب و ... هستند. از این وسایل ها می توان استفاده های جداگانه ای کرد و مواد غذایی را با آن مخلوط و خرد و پوره کرد. داشتن تمامی این لوازم ها در آشپزخانه ی هر خانه ای ضروری نیست و تنها داشتن یک یا دو تا از این محصولات کافی است، مگر اینکه کارهای حرفه ای تری را مانند شیرینی پزی، پختن نان و ... با این دستگاه ها انجام دهید. این محصولات به دلیل کارایی مشابه به هم می توانند کارهای یک دیگر را انجام دهند. یعنی یک غذاساز می تواند بسیاری از کارهای یک خردکن یا مخلوط کن را انجام دهد. 


مخلوط کن: مخلوط کن ها از یک پایه و پارچ تشکیل شده اند و تیغه هایی در پایین پارچ که به شکل + ساخته شده اند. در مخلوط کن ها می توان اسموتی و آب میوه های خوشمزه و خوش رنگ را آماده کرد. همچنین می توان نوشیدنی های مقوی آب سبزی ها مانند کرفس و اسفناج را برای خود درست کرد. مخلوط‌ کن ‌ها می ‌توانند سبزیجات مانند سیب زمینی و هویج پخته را به پوره سوپ تبدیل کنند ( توجه داشته باشید که سیب زمینی و هویج و ... کاملا بپزید و آن ها را پوره کنید)، آجیل ‌ها را خرد کنند و به کره های دیگر بیافزایید، سس ‌ها را به شکل امولسیون ‌های (ترکیب دو مایع مانند روغن و آب) ابریشمی درآورید و مواد کیک رقیق را نیز می توان با دستگاه های مخلوط کن درست کرد.


خرد کن: یک وسیله آشپزخانه با تنها یک تیغه است که می تواند مقدار کمی غذا را پوره و خرد کرده و آن ها را مخلوط کند. برخی از مدل های جدیدتر نیز همراه با لیسک ارائه می شوند. برای ایمنی، بسیاری از خردکن های جدید دارای یک لوله ای هستند که می توان  مواد غذایی را از طریق لوله، داخل کاسه قرار داد و دارای چندین تیغه هستند. خردکن ها می توانند مواد غذایی را برش دهند اما در مخلوط کردن مواد سنگین عالی نیستند.


میکسر: میکسر وظایف بسیاری از جمله خرد کردن، مخلوط کردن، هم زدن و رنده کردن مواد غذایی را به طور یکنواخت دارد. آن ها اغلب برای هم زدن تخم مرغ و ایجاد خمیر استفاده می شوند. میکسرها می‌ توانند مخلوط‌ های مایع را با هم ترکیب کنند اما برای مواد جامد زیاد مناسب نیستند. همزن های برقی با داشتن موتور های قدرتمند تر و کاسه های بزرگ می توانند بسیاری از مواد را مخلوط کنند. به دلیل قدرتمند بودن موتور آن و توان زیاد، بیشتر برای کار های سنگین مانند ورز دادن خمیر نان و مایه ی خمیر کیک مورد استفاده قرار می گیرد.


غذاسازها: کاربردهای متعددی از جمله مخلوط کردن، پوره کردن، برش و خرد کردن مواد غذایی دارند. آن ها برای غذاهای مایع و جامد و سفت و نرم مناسب هستند. جدیدترین مدل ها با لوازم جانبی متعددی عرضه می شوند که غذاساز را به وسیله ای ارزشمند در آشپزخانه تبدیل می کند. غذاساز یکی از پرکاربردترین وسایل هایی هستند که برای هر خانه لازم است. با استفاده از یک غذاساز خوب و همه کاره می توان انواع مواد غذایی را با آن خرد یا مخلوط کرد. خرد کردن سبزیجات برای یک سالاد خوشمزه و مخلوط کردن مایه کیک و بیسکویت و حتی هم زدن تخم مرغ و خامه فرم گرفته در دستگاه های غذاساز امکان پذیر است.


آسیاب: آسیاب وسیله ای است که با دو عملکرد متفاوت عرضه می شوند. مخلوط کردن و آسیاب کردن کارهای این محصول هستند. آنها معمولا یک جایگاه دارند که در آن مواد غذایی اضافه می شود و سپس قسمت چرخان آسیاب را انجام می دهد. آسیاب ها برای پودر کردن دانه های قهوه بسیار مناسب هستند و می توان از آنها برای آسیاب کردن هر غذای جامد استفاده کرد. آسیاب های کوچک اغلب برای آسیاب کردن دانه ها، آجیل ها و ادویه ها استفاده می شود. نتیجه یک ترکیب خوب بدون هیچ دانه ی سفتی است.


گوشت کوب برقی: گوشت کوب برقی به بلندر یا مخلوط کن دستی نیز معروف است. این دستگاه ها با استفاده از یک میله که در قسمت پایینی آن تیغه های دو یا چهار پره طراحی شده است. غذای مورد نظر را در یک پارچ یا لیوان بزرگ بریزید و گوشت کوب برقی را داخل آن فرو کنید و مواد خرد و پوره کنید و آن ها را با هم مخلوط کنید. این گوشت کوب برای پوره کردن سبزیجات پخته شده، له کردن سوپ، درست کردن اسموتی انواع میوه ها بسیار مناسب است. این مخلوط کن های دستی برای حرارت بالا نیز مناسب هستند و می توان غذاهایی مانند دیزی و آبگوشت را در قابلمه له و پوره کرد. استفاده از این بلندر دستی برای غذای کودکان نیز عالی است و می توان فرنی و غلات را کاملا پوره کرد.


برای خریدن آن ها، نکاتی ضروری را در نظر بگیرید.


خودکار یا دستی: برخی از دستگاه ‌های موجود در بازار خودکار هستند، به این معنی که تنظیمات از پیش تعیین ‌شده ‌ای دارند که به شما امکان می ‌دهد فقط کلیک کنید تا مواد در دستگاه کاملا مخلوط شود. برخی دیگر دستی هستند، بنابراین شما باید فرآیند ترکیب را در تمام مدت نظارت کنید.
اندازه: این دستگاه ‌ها می ‌توانند مختلف باشند و برخی حجیم و بزرگ باشند، بنابراین هنگام انتخاب یکی، می‌ خواهید مطمئن شوید که کجا می ‌خواهید آن را نگه داری کنید و کجا از آن ها استفاده کنید. 
ظرفیت: برای این دسته، حداکثر ظرفیت هر دستگاه بر روی بسیته بندی و.. آن درج شده است. اندازه‌ ای که می ‌خواهید با توجه به چیزی که بیشتر از آن استفاده می ‌کنید تعیین می ‌شود (مثلاً اگر قصد دارید سس ‌های سالاد را مخلوط کنید در مقابل اسموتی ‌های مخلوط برای چند نفر در یک زمان، می تواند متفاوت باشد).
این لوازم آشپزخانه کاربرد مشابهی دارند و کلا عملکردهای مشابهی را به عنوان مخلوط کن و خردکن و همزن انجام می دهند. بسیاری از آن غذا و مواد غذایی را به یک اندازه خرد و پوره می کنند و نتایجی شبیه به همی را ارائه می دهد. به طور کلی داشتن یک یا دو تا از این دستگاه برای کار های معمولی آشپزخانه کافی است و کار های روزمره شما به خوبی انجام می دهند.


تفاوت آن ها در چیست؟


غذاساز به طور کلی برای غذاهای جامد ایده آل است و در انجام کارهایی مانند برش دادن و خرد کردن بسیار بهتر است. یک مخلوط کن برای مخلوط کردن غذاهای نرم و مایعات مانند سوپ و اسموتی مناسب است. با تغییر تنظیمات می توان از مخلوط کن به عنوان غذاساز استفاده کرد اما نتیجه به اندازه یک غذاساز عالی نیست. دلیل عملکرد بهتر غذاسازها این است که سرعت ‌ها و کنترل‌ های پالس متفاوتی دارند و علاوه بر این، طیف گسترده ‌ای از لوازم جانبی تیغه را نیز ارائه می‌ دهند که می ‌توانند کارهایی مانند برش، پوره کردن، خرد کردن، رنده کردن و مخلوط کردن را انجام دهند. در نهایت، تیغه های غذاساز تیز و کم عمق هستند، در حالی که تیغه های یک مخلوط کن ضخیم و کدر هستند. به همین دلیل، غذاسازها در پودر کردن غذاهایی مانند سیر و پیاز برتری دارند. اما دستگاه همزم برقی بیشتر برای درست کردن مواد کیک و ورز دادن خمیر برای نان و فرم گرفتن خامه و... مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از خرد ها دارای تیغه های برای خرد کردن نیز به همراه دارند و برای خرد کردن و درست کردن سالاد و ... مناسب هستند. 


غذاساز و خرد کن شباهت های زیادی به هم دارند اما تفاوت آن ها در نوع کارایی آن ها است. غذاساز دارای چندین درجه سرعت برای مخلوط کردن اما خرد کن از یک یا دو سرعت بهره می برد. تعداد تیغه و سری های غذاساز بیشتر از خرد است. همچنین پایه و موتور آن ها نیز متفاوت است، موتور غذاساز در پایین قرار دارد و قدرتمندتر است اما موتور خرد کن در بالای کاسه قرار دارد. و اما دستگاه گوشت کوب برقی برای موادی بهتر است که در قابلمه یا کاسه دیگر قرار دارند و به صورت غوطه ور آن ها را مخلوط کند.  بلندر های دستی برای اسموتی درست کردن و پوره کردن انواع غذا ها مناسب است. یکی از نکات ها برجسته ی گوشت کوب های برقی این است که می توان مواد و غذای داغ را داخل قابلمه پوره و خرد کرد. اما آسیاب های برقی برای کار های زیادی به کار می روند اما بیشتر برای خرد کردن دانه های قهوه و آجیل به کار می رود اما برای مخلوط کردن مایه کیک و خرد کردن سبزیجات برای سالاد مناسب نیستند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha