02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

مشکلات رایج پلوپزها و نکات تعمیر پلوپز

ادیبه کریم پور 30 /آبان/ 1401
مشکلات رایج پلوپزها و نکات تعمیر پلوپز

مشکلات رایج پلوپزها و نکات تعمیر پلوپز


پلوپزها یکی از وسایل آشپزخانه هستند که می توان غذاهای متنوعی با آن درست کرد. در پلوپز علاوه بر برنج می توان  غذاهایی مانند: انواع خورشت ها و سوپ، کیک، ماکارونی، تخم مرغ آبپز، پیتزا و حتی ماست را با دستگاه پلوپز ها درست کرد. با استفاده از پلوپز ها می توان انواع غذا ها در سریع ترین زمان ممکن درست کرد. پلوپزها یک وسیله آشپزخانه راحت هستند، اما می توانند مانند هر دستگاه دیگری خراب شوند. اگر پلوپز شما کار نمی کند، ممکن است بتوانید خودتان آن را درست کنید. در این مطلب به رایج ترین تعمیرات پلوپز و نحوه تعمیر آن ها می پردازیم. همچنین نکاتی را برای جلوگیری از خراب شدن پلوپز در مرحله اول ارائه خواهیم داد. پلوپزها وسایل ساده ای هستند، اما قطعات زیادی دارند که ممکن است به مرور زمان خراب یا فرسوده شوند. از رایج ترین مشکلات قطعات پلوپز می توان به موارد زیر اشاره کرد:


مشکلات رایج به همراه نکات مراقبتی


قابلمه ی پلوپر ممکن است در اثر استفاده مکرر لکه دار یا تغییر رنگ دهد. چگونه انواع لکه های قابلمه پلوپز را بر اثر استفاده مکرر پاک کنیم؟


پلوپزها وسایلی شگفت انگیز هستند. آنها هر بار برنج عالی درست می کنند. اما پس از مدتی استفاده، حتی بهترین دیگ پلوپز نیز می تواند علائم فرسودگی را نشان دهد. هر چقدر هم که مراقب باشید، لکه ها اجتناب ناپذیر هستند. خبر خوب این است که چند راه آسان برای تمیز کردن قابلمه پلوپز وجود دارد و آن را دوباره شبیه به نو می کنید. برای لکه ‌های عمومی، مقدار مساوی آب و سرکه را مخلوط کنید و با اسفنج ناحیه آسیب دیده را بشویید. اگر لکه سخت تر است، می توانید به جای سرکه از جوش شیرین استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که بعد از آن قابلمه را کاملا آبکشی کنید تا جوش شیرین روی طعم برنج شما تاثیری نداشته باشد. اگر قابلمه ی پلوپز شما شروع به ایجاد لایه چسبناک کرده است، احتمالاً به دلیل تجمع مواد معدنی از آب سخت است. برای از بین بردن آن، قابلمه را با آب پر کنید و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. بگذارید یک یا دو ساعت خیس بخورد، سپس با اسفنج بمالید تا لایه ی آن از بین برود. مجدداً، حتماً قبل از استفاده مجدد از پلوپز خود را به خوبی آبکشی کنید. فقط با کمی مراقبت، قابلمه پلوپز شما تا مدتی طولانی تری در شرایط عالی باقی می ماند. بنابراین از استفاده مکرر از آن نگران نباشید.


عنصر حرارتی ممکن است بسوزد و باعث شود برنج بیش از حد بپزد یا به قابلمه بچسبد.


نحوه تعمیر المنت حرارتی پلوپز


پلوپز یکی از پرکاربردترین و راحت ترین وسایل آشپزخانه است که می تواند هر بار برنج و خورش های عالی بپزد. اما وقتی پلوپز شما از کار می افتد چه اتفاقی می افتد؟ محتمل ترین مقصر عنصر گرمایش است. خوشبختانه، این مشکل نسبتاً آسانی است که با کمی دانش قابل حل است. ابتدا باید عنصر گرمایش را روی پلوپز خود پیدا کنید. این معمولا در پایین یا کنار دستگاه است. هنگامی که آن را پیدا کردید، باید هرگونه رسوب یا باقیمانده پلوپز را پاک کنید. این کار را می توان با محلول سرکه یا با مالش دادن با یک برس سفت انجام داد. قبل از شروع هر کار تعمیر، حتما پلوپز خود را از برق بکشید. در مرحله بعد، از یک مولتی متر برای تست تداوم المنت گرمایش استفاده کنید. اگر تداومی وجود نداشته باشد، عنصر گرمایش باید تعویض شود. با این حال، اگر تداوم وجود داشته باشد، احتمالا عنصر گرمایش مشکلی ندارد. هنگامی که تشخیص دادید که المنت گرمایشی باید تعویض شود، می توانید با دنبال کردن این مراحل این کار را انجام دهید: پلوپز را از منبع برق خارج کرده و اجازه دهید کاملا خنک شود. هر پیچی که المنت حرارتی را در جای خود نگه می دارد را بردارید. المنت حرارتی آسیب دیده را بردارید و آن را با یکی جدید جایگزین کنید. پلوپز را طبق دستورالعمل سازنده دوباره سرهم کنید. پلوپز را به برق وصل کنید و آن را تست کنید.


 ترموستات ممکن است خراب شود و کنترل دمای پخت را دشوار کند.


نحوه رفع خرابی ترموستات پلوپز


پلوپزها وسایل آشپزخانه ساده ای هستند که ممکن است مانند هر وسایل دیگری خراب شود. تنها با فشردن یک دکمه می ‌توانیم برنج کاملاً پخته شده داشته باشیم، بدون اینکه منتظر بمانیم تا بجوشد. با این حال، گاهی اوقات پلوپزهای ما ممکن است دچار مشکل شوند و یکی از مشکلات رایج، خرابی ترموستات است. اگر پلوپز شما برنج را به درستی نمی پزد، ممکن است به دلیل مشکل ترموستات باشد. خوشبختانه، رفع این مشکل آسان است. ابتدا دفترچه راهنمای پلوپز را بررسی کنید تا ببینید آیا کاری برای تعمیر ترموستات باید انجام شود یا خیر. اگر نه، پلوپز را از برق بکشید و پنل پشتی آن را باز کنید. محل ترموستات را پیدا کنید و از یک مولتی متر برای تست آن استفاده کنید. اگر به درستی کار نمی کند، آن را با یک مورد جدید جایگزین کنید. در نهایت، پانل پشتی را دوباره پیچ کنید و پلوپز را دوباره وصل کنید. حالا پلوپز شما باید به درستی کار کند.


کابل پلوپز ممکن است فرسوده شود یا آسیب ببیند و آن را به خطر آتش سوزی تبدیل کند.


چگونه سیم پلوپز آسیب دیده را تعمیر کنیم؟


پلوپز ها بسیار عالی هستند، به خصوص وقتی صحبت از پخت برنج عالی باشد. اما وقتی سیم پلوپز شما آسیب ببیند چه اتفاقی می افتد؟ اگرچه ممکن است کار سختی به نظر برسد، تعمیر سیم پلوپز آسیب دیده در واقع بسیار ساده است. تنها با چند ابزار می توانید پلوپز خود را در کمترین زمان راه اندازی کنید. ابتدا باید چند وسیله جمع آوری کنید. شما به یک سیم جایگزین (که در اکثر فروشگاه‌ها یافت می‌ شود)، سیم چین و چسپ برق نیاز دارید. هنگامی که لوازم خود را تهیه کردید، با جدا کردن پلوپز از پریز شروع کنید. سپس با استفاده از سیم چین ها قسمت آسیب دیده کابل را جدا کنید و مراقب باشید به سیم های داخل آن آسیبی وارد نشود. در مرحله بعد، کابل جدید را بردارید و انتهای آن را به همین ترتیب جدا کنید. اکنون، به سادگی دو سیم را به هم وصل کنید، روی یک اتصال دهنده سیم بچرخانید (در صورت نیاز)، و با نوار برق بپیچید. اکنون سیم پلوپز خود را با موفقیت تعمیر کرده اید.


درب آن ممکن است ترک بخورد یا شکسته شود و به بخار و گرما اجازه خروج بدهد.


چگونه درب پلوپز را تعمیر کنیم؟


این اتفاق ممکن است برای هر پلوپزی رخ بدهد. اگر درب پلوپز شما شکسته است. نگران نباشید، هنوز نیازی به بیرون ریختن پلوپز نیست. با کمی خلاقیت می توانید به راحتی درب پلوپز شکسته را تعمیر کنید. یکی از گزینه ها این است که به سادگی درب را با یک درب جدید جایگزین کنید. این احتمالا ساده ترین راه حل است و اطمینان حاصل می کند که پلوپز شما به اندازه نو خوب است. اگر درب جایگزینی در دسترس ندارید، یا اگر به دنبال راه حل اقتصادی تری هستید، می توانید از نوار چسب استفاده کنید. به سادگی یک نوار چسب نواری را روی قسمت ترک خورده یا شکسته درب قرار دهید و سپس درب را دوباره روی اجاق گاز قرار دهید. نوار چسب درب را در جای خود نگه می دارد و از ورود و خروج هر گونهباکتری و گرما دیگر به بیرون و داخل جلوگیری می کند.


نتیجه گیری


همانطور که گفتیم پلوپز ها دستگاه های بسیار ایده آل و عالی هستند و به آماده کردن غذا ها در زمان کم بسیار به شما کمک می کنند اما ممکن است گاهی با مشکلاتی نیز روبه رو باشد. خوشبختانه، رفع اکثر این مشکلات نسبتاً آسان است. قطعات پلوپز به راحتی به صورت آنلاین و در فروشگاه های آشپزخانه در دسترس هستند. و در حالی که همیشه بهتر است قبل از انجام هر گونه تعمیری با یک تعمیرکار پلوپز مشورت کنید، نصب قطعات جایگزین معمولاً آسان است و می توان به راحتی آن را در خانه تعمیر کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha