02128429884 ارتباط با مشتریان 09201498949 واتساپ
۰

سوالات متداول درباره ی دستگاه اسپرسوساز

ادیبه کریم پور 1 /آذر/ 1401
سوالات متداول درباره ی دستگاه اسپرسوساز

سوالات متداول درباره ی دستگاه اسپرسوساز


اسپرسوسازها یکی از محبوب ترین دستگاه های خانگی است که دوست داران قهوه از آن استفاده می کنند. دستگاه اسپرسو ساز همانند دستگاه های دیگر ممکن است برای کار شیوه کارهای متفاوتی داشته باشد. سوال هایی که در مورد چگونگی کار دستگاه و کار اجزای آن، سوال هایی است که افراد زیادی ممکن است بپرسند. 


چقدر طول می کشد تا دستگاه اسپرسوساز گرم شود؟


اسپرسوسازهای معمولی و دستگاه ‌های اسپرسوساز با ترموبلاک‌ ها می‌ توانند پنج یا ده دقیقه طول بکشد تا گرم شوند، اما این دستگاه‌ ها معمولا مواد با کیفیت پایین ‌تری مانند آلومینیوم دارند. هر چه دستگاه پایداری دما بهتری داشته باشد، فلز بیشتری خواهد داشت و رسیدن به دمای استخراج ایده ‌آل و پایدار بیشتر طول می ‌کشد. یک دستگاه عالی می تواند در حدود 20 دقیقه به دما برسد، اما برای استخراج ایده آل بهتر است حدود 35 دقیقه صبر کنید. از آنجایی که گرم شدن ماشین ‌های درجه یک پرومور زمان زیادی طول می ‌کشد، بسیاری از مردم آن‌ ها را 24 ساعته رها می ‌کنند یا آن ‌ها را روی تایمرهای دستگاه خروجی قرار می دهند، که می ‌توان آن را طوری برنامه ‌ریزی کرد که دستگاه را در یک زمان مشخص روشن کند یا دستگاه را در یک ساعت خاموش کند.


ترموبلاک چیست؟


ترموبلاک در دستگاه اسپرسوساز یکی از ویژگی‌ های برخی از دستگاه‌ های اسپرسوساز است که باعث می ‌شود آب در جریان آن گرم شود. گاهی اوقات به آن ترموکویل نیز می گویند. می توان از آن برای گرم کردن آب دم کرده یا بخار آب استفاده کرد. این در اصل یک سیم پیچ فلزی گرم شده است که آب از طریق آن پمپ می شود، همانطور که آب از طریق سیم پیچ جریان می یابد گرمتر و داغتر می شود تا زمانی که به میله بخار دستگاه اسپرسوساز برسد. تا زمانی که به آن برسد، دمای آب باید به اندازه ای گرم باشد که بتوان یک شات اسپرسو یا شیر بخار دم کرد. اکثر دستگاه های اسپرسوساز فوق اتوماتیک دارای ترموبلاک هستند زیرا زمان گرم شدن سریع تری نسبت به دستگاه های سنتی دارند. مزایای ترموبلاک این است که سریعتر از دیگ های سنتی گرم می شوند و معمولا هزینه کمتری برای تولید دیگ های سنتی دارند. اما بزرگترین مشکل این است که، به طور کلی، آن ها ثبات دمایی خوبی ندارند. این یک اشکال است زیرا دما در حین استخراج یکی از مهمترین عواملی است که بر کیفیت طعم تأثیر می گذارد. اگر در حین استخراج نوسان دما زیاد باشد، گرمای بیش از حد باعث تلخی و حرارت کم باعث ترشی می شود. یکی دیگر از معایب ترموبلوک‌ ها این است که مانند دیگ‌ های سنتی دوام نمی ‌آورند و بیشتر در معرض رسوب آهکی و خرابی ‌های مرتبط با آن هستند.


اسپرسو 15 بار به چه معناست؟


15 بار حداکثر فشاری است که پمپ در دستگاه اسپرسوساز می تواند در حین دم کردن اعمال کند. در حالی که این حداکثر فشار است، اما به این معنی نیست که اسپرسو باید با چنین فشار بالایی استخراج شود. فشار استخراج توصیه شده حدود 8 یا 9 بار است. اگر بالاتر از ده میله بروید، گرفتن نتایج خوب دشوار می شود و توصیه نمی شود. 


چند بار فشار برای دم کردن اسپرسو خوب است؟


اکثر دستگاه ‌های اسپرسوساز توسط سازنده تنظیم می‌ شوند تا فشاری بین ۸ تا ۹ بار دم کنند. اگرچه این فشاری است که به خوبی کار می کند، اما به این معنی نیست که بهترین فشار است. برخی از قهوه ‌ها در سطوح بالاتر فشار بهترین استخراج را دارند، برخی دیگر در سطوح فشار پایین ‌تر بهترین استخراج را دارند. برخی از دستگاه های اسپرسوساز، مانند اهرم فنری با فشار حدود 6 بار به اوج خود می رسند. سایر ماشین‌ ها مانند اسپرسوسازهای عادی فشار از سطح فشار پایین‌ تری شروع به کار می‌ کنند و به سطح فشار بالاتری می‌ رسند و سپس در پایان استخراج به سطوح پایین‌ تر فشار برمی‌ گردند. بسیاری از اسپرسو ساز ها به مصرف ‌کننده اجازه می ‌دهند تا فشار پمپ دم را بالا یا پایین تنظیم کند، اما گاهی اوقات تنظیم آن بدون برداشتن پانل‌ های جانبی از دستگاه دشوار است.

تفاوت اسپرسو و قهوه چیست؟


اسپرسو قهوه ای است که با فشار دادن بخار یا آب داغ از طریق دانه های قهوه بسته بندی شده، فوق ریز آسیاب شده و برشته شده تیره دم می شود: از طرف دیگر، قهوه صرفاً با عبور آب داغ از میان دانه های قهوه آسیاب شده دم می شود. اگرچه اسپرسو شبیه یک مفهوم به نظر می رسد، اما اسپرسو با استفاده از فشار و همچنین آب داغ یا بخار ساخته می شود که طعم طبیعی را بسیار شدیدتر از تکنیک های معمولی دم کردن قهوه مانند دم کردن قطره ای می کشد.


چگونه از دستگاه اسپرسو استفاده می کنید؟


اکثر دستگاه ‌های اسپرسوساز پمپ‌ دار از یک غلاف یا کپسول حاوی دانه‌ های قهوه بسیار ریز آسیاب شده استفاده می‌ کنند. غلاف را داخل محفظه دم می‌ کنید (البته مطمئن می‌ شوید که آب را در دستگاه ریخته ‌اید)، و از بین گزینه‌ های دم‌ آوری که دستگاه شما قادر به انجام آن است، انتخاب می‌ کنید. البته، بسته به نوع دستگاهی که دارید، همیشه تغییراتی در این مورد وجود دارد، بنابراین حتماً راهنمای کاربر را برای دستورالعمل ‌های استفاده صحیح بخوانید.


آیا همه دستگاه های اسپرسوساز یکسان هستند؟


نه همه آنها یکسان نیستند، دو نوع مختلف اسپرسوساز وجود دارد. دستگاه های اهرمی فقط برای اسپرسوسازهای با تجربه توصیه می شود و می تواند بسیار گران باشد، این نوع ماشین ها زمان و مهارت زیادی را برای کارکردن کارآمد می طلبند تا اسپرسوی عالی درست کنند. با این حال، دستگاه های اسپرسوساز پمپ شده بسیار کاربر پسندتر هستند و به مهارت کمتری نسبت به دستگاه های اهرمی نیاز دارند. بسیاری از ماشین های موجود در بازار امروزه دارای قابلیت های متعددی هستند. به عنوان مثال، دستگاه های دلونگی قادر به تهیه قهوه، لاته، اسپرسو و غیره هستند. در واقع، اکثر دستگاه‌هایی که صرفاً در ساخت اسپرسو تخصص دارند، گران ‌تر از دستگاه‌ های چند ظرفیتی هستند و زمان زیادی برای یادگیری نحوه استفاده صحیح از آن‌ ها صرف می ‌شود.


چگونه اسپرسوساز را تمیز کنید؟ 


عملیات تمیز کردن بسته به دستگاه اسپرسوساز شما بسیار متفاوت است. به عنوان یک قاعده کلی، شما نباید سعی کنید هیچ قسمتی از دستگاه خود را در ماشین ظرفشویی قرار دهید، مگر اینکه توسط سازنده "مناسب در ماشین ظرفشویی" مشخص شده باشد. برای اکثر قسمت ها، پاک کردن آن با یک پارچه مرطوب کافی است. هنگام پاک کردن میله بخار بسیار احتیاط کنید، زیرا باید آن را زمانی که داغ است تمیز کنید، خطر سوختگی بخار بسیار زیاد است. همه ی قسمت ها را با پارچه ی مرطوب تمیز کنید و قسمت های لازم را با مسواک تمیز کنید.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:

Captcha